• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 12849
  • 441 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

توانا: نمی توان افغانستان را یک کشور مستقل خواند/ مصباح: مفهوم استقلال نسبت به ۱۰۰ سال پیش تغییر کرده است

هم زمان با فرا رسیدن ۲۸ اسد، سالروز استرداد استقلال کشور، منشی شورای اخوت اسلامی در سمت شمال می گوید که در حال حاضر نمی توان افغانستان را یک کشور مستقل بگوییم؛ زیرا کشور مستقل به کشوری گفته می شود که از لحاظ سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی استقلال داشته باشد که افغانستان این ویژگی […]

هم زمان با فرا رسیدن ۲۸ اسد، سالروز استرداد استقلال کشور، منشی شورای اخوت اسلامی در سمت شمال می گوید که در حال حاضر نمی توان افغانستان را یک کشور مستقل بگوییم؛ زیرا کشور مستقل به کشوری گفته می شود که از لحاظ سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی استقلال داشته باشد که افغانستان این ویژگی ها را ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، به مناسبت فرارسیدن ۲۸ اسد، ۹۸مین سالروز استرداد استقلال کشور، گفتمان آزاد دانشجویی تحت عنوان “استقلال افغانستان؛ بایدها و نبایدها” توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف برگزار شد.

 

سید جعفر مصباح، رئیس عدلیه ولایت بلخ و هم چنان عبدالرئوف توانا، منشی شورای اخوت اسلامی در سمت شمال پیرامون سرفصل های “افغانستان؛ استقلال و پیامدها”، “افغانستان و شکست قدرت های جهانی و حضور ناتو” و “استقلال واقعی یا خیالی” صحبت کردند. سپس در بخش دوم، دانشجویان پیرامون این موضوع نظریات خود را شریک ساختند. در بخش اخیر این گفتمان نیز ضمن معرفی یک کتاب برای دانشجویان، کارشناسان برنامه به سوالات دانشجویان پاسخ ارایه کرد.

 

عبدالرئوف توانا، منشی شورای اخوت و هم چنان مسئول بنیاد شهید توانا در این گفتمان درباره کلمه استقلال گفت: “واژه استقلال از مصدر باب استفعال، به معنای طلب آزادگی می باشد. این مفهموم در علم سیاست عبارت از جدا بودن حاکمیت یک کشور از هر نوع سلطه خارجى و آزادى اراده ملى براى اداره امور داخلى و خارجى یک کشور می باشد”.

 

توانا در ادامه گفت: “کشور مستقل به کشوری گفته می شود که از لحاظ سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی استقلال داشته باشد”.

 

وی با تأیید این که افغانستان را نمی توان در شرایط کنونی یک کشور مستقل گفت، در ادامه بیان کرد: “آیا ما می توانیم افغانستان را یک کشور مستقل بگوییم، در صورتی که ما پروژه های زیربنایی را بدون هماهنگی کشورهای خارجی راه اندازی کرده نمی توانیم”.

 

تواناهم چنان با بیان این که افغانستان مورد تهاجم فرهنگی کشورهای غربی قرار گرفته است، در ادامه گفت: “کشورهای غربی اهداف و فرهنگ خود را از طریق رسانه های مشخص، بالای کشور ما تطبیق می کنند. اما وقتی رئیس جمهور گذشته که آقای حامد کرزی بود، این را اعتراف کردند، ولی حق بسته کردن این رسانه را نداشت و نتوانست آن را بسته نماید”.

 

وی در ادامه به بعد نظامی استقلال اشاره نمود و گفت: “در بحث نظامی، اردوی ما همیشه از طریق کشورهای بیرونی اکمال می شوند و اگر این ها در جایی به خواست خودشان پیشروی نمایند، این کشورها اکمالات شان را قطع می کنند که در این قسمت هم ما قدرت دفاع از خاک خود را نداریم”.

 

منشی شورای اخوت اسلامی در سمت شمال با بیان این که همیشه مردم و علما در طول تاریخ حامی استقلال بودند، در ادامه گفت: “در طول تاریخ کشور این مردم بودند که به دستور علما علیه دشمن بسیج شدند و دشمن را از پا درآوردند که شهید شدن دو میلیون تن و بی جاشدن ۷ میلیون تن دیگر گواه این رویداد است”.

 

وی در ادامه گفت: “کشور ما استقلال خود را گرفت، اما دوباره به سوی مستعمره شدن رفتیم”.

 

توانا با بیان این که انسان خلیفه خدا در روی زمین است و استقلال به مثابه روح در پیکر جامعه است، در ادامه به علت نداشتن استقلال در کشور اشاره کرد و گفت: “عوامل اساسی که کشور با این مشکل مواجه است، یکی موقعیت جیوپلیتیکی افغانستان است و دوم هیچ گاه ما به سوی ملت شدن نرفتیم، سوم زعیم باصلابتی که تمام اقوام را به عنوان فرزندان خود بداند، نداشتیم و چهارم ما برنامه های هدفمندانه را در جهت حفظ استقلال نگرفته ایم”.

 

معاون شورای اخوت اسلامی در ادامه گفت: “ما باید تلاش کنیم که از استقلال و وطن خود دفاع نماییم و در برابر نابرابی ها ایستاده شویم، زیرا استعمار دیروز با استعمار امروزی فرق می کند، زیرا استعمار دیروز استعمار ارضی بود و استعمار امروز، استعمار مغزی است . شهرهای خراب شده و متلاشی شده را می توان ساخت، ولی مغزهای متلاشی شده را نمی توان اصلاح کرد”.

 

وی هم چنان گفت: “استعمار امروز، استعار تمدن هاست، زیرا نظریه پرداز غرب گفته است ما می توانیم در برابر همه تمدن ها پیروز شویم، اما هرگاهی در برابر تمدن اسلامی رو به رو شدیم؛ به شکست مواجه شدیم”.

 

این عالم دینی هم چنان گفت: “ما باید از طریق شبیه سازی، برنامه هایی را راه اندازی نماییم و نگذاریم که گروهای تکفیری، امت اسلامی را به نام دین، در هر جای این کشور به شهادت برساند، زیرا امروز از آدرس دین، کارهای بی دینی صورت می گیرد”.

 

مفهم استقلال نسبت به صد سال پیش تغییر کرده است

در این برنامه، سید محمد جعفر مصباح، رئیس عدلیه ولایت بلخ ضمن تبریک گفتن این روز به همه بیان کرد: “تاریخ افغانستان فراز و نشیب های زیادی داشته و طبق جایگاهی که افغانستان در منطقه دارد، همه می خواهند از این کشور به نحوی استفاده نمایند”.

 

وی در ادامه گفت: “در این دو قرن اخیر، کشورهای اروپایی سعی کردند که از این منطقه به خاطر به دست آوردن غنایم کشورهای آسیایی استفاده نمایند و کشورهای شرقی و روسیه کوشش کردند از طریق این کشور به آب های هند و کشورهای غربی دست یابند”.

 

مصباح هم چنان گفت: “در این کشمکش های کشورهای جهان، افغانستان هزینه های زیادی پرداخت کرده و بین این ابرقدرت ها خواسته بی طرفی خود را حفظ نماید که نمونه آن جنگ جهانی دوم است”.

 

رئیس عدلیه بلخ با بیان این که در ۲۴ فبروی سال ۱۹۱۹م، امان الله خان اعلام استقلال کرد، در ادامه گفت: “بعد از این که حبیب الله خان ترور شد، در ۲۳ فبروری سال ۱۹۱۹م امان الله روی کار آمد ودر ۲۴ همین ماه، امان الله خان در کابل جلسه یی را دایر کرد و در این جلسه که نماینده انگلیس نیز حضور داشت؛ خطاب به نماینده انگلیس گفت: بعد از این به شما اجازه نمی دهیم که به اندازه یک سر مو در امورات داخلی و خارجی کشور ما مداخله نمایید”.

 

وی با بیان این که بعد از دایر شدن آن جلسه و سپری کردن سومین جنگ افغانستان ـ انگلیس، ما دارای استقلال شدیم، گفت: “در جریان های تاریخی، معنای واژه ها فرق می کند و استقلال که ۱۰۰ سال پیش یک مفهوم داشت، در زمان حاضر یک معنای دیگری را پیدا کرده است و ما نمی توانیم تمام مفاهیم را مثل سابق معنا نماییم”.

 

مصباح در ادامه گفت: “مفهموم استقلال در گذشته مفهوم اراده سیاسی و جنبه سیاسی داشته است و در زمان حاضر با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع، اهداف و شیوه ها نیز فرق کرده است”.

 

وی هم چنان تصریح نمود: “در گذشته دشمن، کشورها و سرزمین ها را اشغال می کرد، ولی الان فرهنگ، هویت و فکرها را اشغال می کند”.

 

وی در ادامه بیان کرد: “در زمان حاضر درست است که از لحاظ استقلال به مفهوم گذشته خیلی فرق کردیم، اما از لحاظ فرهنگی ما دچار تغییرات شدیم”.

 

مصباح هم چنان گفت: “آن چیزی که ۳۰ سال پیش با ارزش بود، حالا ضد ارزش شده، زیرا استعمار نو، آن ها را تحت تأثیر خود قرار داده است، اما یک حرف را می توان گفت که خانه ها و ساختمان های ویران را می توان آباد کرد، اما فکر و عقیده های تغییر کرده را نمی توان درست نمود”.

 

رئیس عدلیه ولایت بلخ به حضور خارجی ها در کشور اشاره نمود و گفت: “اگر به حضور خارجی ها در کشور توجه نماییم، اگر در تمام تصمیم گیری های کشور تصمیم نمی گیرند، ولی این تصمیم ها حداقل باید مورد قبول آن ها باشد”.

 

قابل ذکر است که در بخش دوم این گفتمان، دانشجویان نیز نظریات خود را با همدیگر شریک ساختند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>