• تاریخ انشار: ۲۷ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19786
  • 418 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جریان وهابیت و سکولاریزم امریکایی دین و ارزش‌های مردم افغانستان را هدف قرار داده است

n00167380-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، پروفیسور محمدهاشم عصمت‌اللهی که ظهر امروز چهارشنبه(۲۷ سرطان) در سخنانی در همایش علما و فرهنگیان؛ ضرورت حضور تأثیرگذار بر اوضاع افغانستان، که از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر قم برگزار شد، به اهمیت استفاده از رسانه، فواید بهره‌برداری و زیان‌های واگذاری آن اشاره کرد.   وی با […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، پروفیسور محمدهاشم عصمت‌اللهی که ظهر امروز چهارشنبه(۲۷ سرطان) در سخنانی در همایش علما و فرهنگیان؛ ضرورت حضور تأثیرگذار بر اوضاع افغانستان، که از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر قم برگزار شد، به اهمیت استفاده از رسانه، فواید بهره‌برداری و زیان‌های واگذاری آن اشاره کرد.

 

وی با بیان این‌که افغانستان امروز در سخت‌ترین شرایط خود به سر می‌برد، خاطرنشان کرد که جریان وهابیت از یک‌سو و سکولاریزم امریکایی از سوی دیگر، به عنوان دو هجمه بزرگ، اسلام، دین و ارزش‌های مردم افغانستان را از هر جهت هدف قرار داده است.

 

پروفسور عصمت‌اللهی تأکید کرد: “اگر غفلت کنیم، همه چیز ما نابود خواهد شد”.

 

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلات جدی ما در کنار وهابیت، که یکی از اندام‌های فرهنگی سکولاریزم است، حضور امریکا و سکولاریزم امریکایی است.

 

این استاد دانشگاه در تعریف سکولاریزم گفت: “سکولاریزم به معنای غیردینی کردن است، جهانی کردن و قداست‌زدایی است، هرچه مقدس است، امریکا می‌خواهد نابود کند”.

 

وی گفت، آنچه مهم است، جنگ نرم امریکاست.

 

پروفسور عصمت‌اللهی در مورد فعالیت‌ها و برنامه‌های امریکا در افغانستان تصریح کرد: اولین کاری که امریکا در کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ کرد و من نیز آن جا بودم، این‌ بود که قومی‌سازی سیاست را در دستور کار خود قرار داد.

 

این در حالی است که به گفته وی، مسأله قومیت در افغانستان آسیب‌پذیرترین مسأله است و متأسفانه امریکایی‌ها عمدا تلاش کردند سیاست را در کشور ما قومی بسازند.

 

مشاور رییس‌جمهور پیشین خاطرنشان کرد، از این جهت است که ما تا امروز حکومت‌داری درست، ثبات سیاسی و ثبات امنیتی نداریم.

 

به گفته وی، امریکا در گام دوم بعد از کنفرانس بن، برای کارهای فرهنگی و تبلیغی بسترسازی کرد.

 

پروفسور عصمت‌اللهی در این مورد خاطرنشان کرد: “امریکا با دقت و ژرف‌اندیشی و جامعه‌شناسی که از افغانستان داشت، قانون رسانه‌های همگانی را در دستور کار قرار داد، ۴ بار قانون رسانه‌ها اصلاح شد تا بستری برای فعالیت‌ها و جریان آزاد تهاجم امریکایی شود، هرچند شعارش آزادی بیان، آزادی فکر، اندیشه و رسانه بود، اما در عمل رسانه‌های امریکایی بود که حرف اول را می‌زد”.

 

وی ادامه داد: دومین کاری که امریکایی پس از کار روی قانون رسانه‌های همگانی کردند، یک موسسه به نام انترنیوز را وارد افغانستان کردند، یک سازمان جهانی بین امریکا، فرانسه و استرالیا است که ۴۴ رادیوی محلی را در افغانستان سازماندهی کرد. امریکا نیز لوازم این رادیوها را تأمین کرد و این رسانه را در ۳۲ ولایت بومی‌سازی نمود”.

 

مشاور رییس‌جمهور پیشین کشور خاطرنشان کرد که ما در افغانستان بیش از ۱۶۰ رادیو آزاد و مستقل داریم که اکثریت مورد حمایت امریکا و انترنیوز قرار دارند.

 

وی تصریح کرد که امریکا در کنار حمایت از انترنیوز، از رسانه‌هایی حمایت کرد که هدف و نظر این کشور را تأمین می‌کردند.

 

این استاد دانشگاه در رشته علوم ارتباطات با بیان این‌که بحث رسانه‌ها در افغانستان یک بحث جدی است و رسانه‌ها بالاتر از قوت نظامی عمل می‌کنند، به نقش ابررسانه‌های جهانی چون بی.بی.سی و صدای امریکا اشاره کرد و گفت: ابرازهای اطلاعاتی و ابررسانه‌ها نیز در افغانستان بی‌طرف نیستند و با برنامه عمل می‌کننند.

 

وی خاطرنشان کرد که این ابررسانه‌ها در خدمت استکبار جهانی قرار دارد و به عنوان مثال، همین بی.بی.سی سالانه ۱۷۰ میلیون دالر از سنای امریکا پول می‌گیرد تا در خدمت سیاست‌های امریکایی باشد. از سوی دیگر، بی.بی.سی با وزارت خارجه بریتانیا تعامل و پیمان‌نامه دارد. همین رسانه‌ها هستند که امپریالیزم خبری را در مقیاس جهانی و در جای جای منطقه عملی می‌کنند و افکار عمومی جهان را در کنترل خود گرفتند.

 

پروفسور عصمت‌اللهی تصریح کرد که این رسانه‌ها همیشه در ضدیت با دین عمل کرده‌اند.

 

وی رسانه‌ها در افغانستان به به ۴ دسته تقسیم کرد و گفت:

۱ـ رسانه‌هایی که خیلی پرقدرت و دین‌ستیز اند؛ این رسانه‌ها امکانات زیادی دارند، قول رسانه‌ای شده‌ان، تمام هم و غم‌شان دین‌ستیزی در افغانستان است، در قالب محتوا، سریال، فیلم، و… این‌ها عوامل امریکایی هستند و کادر اصلی آن‌ها برای امریکا عمل می‌کند؛

۲ـ رسانه‌هایی که دین گریز هستند؛ مدیران مسئول و صاحبان امتیاز این رسانه‌ ها همان فرماندهان جهادی دیروز هستند که رسانه‌ها را برای منافع شخصی‌شان در اختیار دارند و در قبال بسیاری از ارزش‌های دینی عقب‌نشینی کردند، این رسانه‌ها خطرش از رسانه‌های دین ستیز کم نیست، آن‌ها در تقابل با دین‌ستیزی عمل نمی‌کنند؛

۳ـ رسانه‌های دین‌مدار محافظه‌کار؛ این رسانه‌ها در قبال حوادث افغانستان و مهم‌ترین قضایا و  حوادث منطقه و جهان سکوت می‌کنند؛ دین‌مدار هستند، اما محافظه‌کار، مثلا در قبال پیمان امنیتی با امریکا سکوت می‌کنند؛ مسائل فلسطین، بحرین، یمن، سوریه و…، این‌ها کسانی هستند که تفکیک دین از سیاست را پذیرفتند، در این رسانه‌ها خودسانسوری بیداد می‌کند، این‌ها در تعامل با امریکایی‌ها اند و کمک می‌گیرند؛

۴ـ و در نهایت، یک تعداد اندک رسانه‌ها، رسانه‌هایی اند که در برابر موج آمریکایی می‌ایستند، در برابر استکبار جهانی حرفی برای گفتن دارند، مثل رسانه‌هایی نیستند که اسم امام و پیش‌وند امام و رهبری را سانسور می‌کنند، اگر امروز این رسانه‌ها هدف هجمه‌های تروریستی قرار می‌گیرند، این هجمه‌ها هدفمند است و دشمن به دنبال آن‌ها می‌گردد.

 

این مشاور رییس‌جمهور پیشین کشور خاطرنشان کرد: “مشکلات ما زیاد است، برخلاف آن‌هایی که تصویر زیبایی از حضور امریکا ارائه می‌کنند، ما نه حاکمیت خوب داریم، نه امنیت و نه ثبات، ذلت در جامعه ما بیداد می‌کند، باید بازنگری صورت بگیرد”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>