• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11813
  • 997 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جشن دمبوره با ولایت مداری و شیعه بودن در تضاد است

n00145938-b

پنجمین دور گفتمان پژوهشی؛ تحت عنوان( در جستجوی طریق اعتلاء) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضورعلما، روشن فکران، جوانان و نوجوانان اعم از زن و مرد در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، کارشناسان این گفتمان؛ پیرامون دو موضوع مشخصی ولایت مداری وحرمت موسیقی به خصوص دمبوره، به سوالهای […]

پنجمین دور گفتمان پژوهشی؛ تحت عنوان( در جستجوی طریق اعتلاء) از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضورعلما، روشن فکران، جوانان و نوجوانان اعم از زن و مرد در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، کارشناسان این گفتمان؛ پیرامون دو موضوع مشخصی ولایت مداری وحرمت موسیقی به خصوص دمبوره، به سوالهای طرح شده پاسخ ارائه کردند.

 

حجت الاسلام و المسلمین عباس حسن زاده؛ عضو شورای علمای شیعه افغانستان و یک تن از کارشناسان این گفتمان، ولایت مداری را مایه سعادت مندی بشر خوانده و تصریح کرد که جهان هستی به خصوص زندگی بشر بر بنیاد ولایت مداری استوار است.

 

به گفته او، ولایت به این معنی که خداوند هیچگاه زمین را بی صاحب نمی گذارد، زیرا کاروان انسانی به این ولایت و سر پرستی نیاز دارد که گاهی در قالب ارسال رسول و زمانی هم از طریق اوصیای پیامبران و گاهی هم از طریق علما و مراجع عظام این روند ادامه پیدا می کند.

 

آقای حسن زاده در ادامه سخنان خود به جشن دمبوره که قرار است در ولایت بامیان برگزار شود نیز اشاره کردو گفت: برگزاری چنین جشن آنهم در مرکز ثقل شیعه نشین، بدون شک برخواسته از سیاست ماکیاولی و پروژه ی از قبل طرح شده استکبار است که می خواهد ولایت مداری در این خطه را کمرنگ بسازد.

 

او، از مردم مسلمان افغانستان خواست که از ولایت مداری که نقش محوری را در زندگی انسانی دارد مواظبت کنند و نگذارند که دشمن با طرحهای پلید خود این اصل را زیر سوال ببرد.

 

حسن زاده در پاسخ به اینکه ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان جشنواره دمبوره را مجاز و آنرا جزء فرهنگ مردم این سرزمین دانسته گفت: هر آله ی موسیقی تهیچ کننده و طرب آور از نگاه شرعی و فقهی حرام است و دیدگاهای شخصی سند مجوز برای آن نخواهد بود.

 

به عقیده او، از طرفی هم این جشنواره در شرایط کنونی به هیچ وجه به صلاح کشور نیست، افزون بر اینکه در کنار دمبوره اعمال دیگری چون رقص و پایکوبی نیز صورت خواهد گرفت.

 

درهمین حال سید جواد موسوی؛ استاد دانشگاه یک تن دیگر از کارشناسان این گفتمان گفت: جشن دمبوره از نگاه دینی جزء منکرات و از لحاظ سیاسی واجتماعی نیز پروژه دشمن و پلانی است که در راس آن اسرائیل قرار دارد.

 

او تاکید کرد که جشنواره دمبوره ارتباط مستقیم با شبکه های فحشا دارد و در کنار سایر پروژه های دشمن مانند بیکاری، اعتیاد، مدرک فروشی و… به پیش برده می شود.

 

موسوی تاکید کرد که حکومت باید بداند که دشمن همواره نقطه های ضعف را هدف قرار می دهد و پیروان هرمذهب را از طریق مناسب مورد تهاجم قرار می دهد و این بار نیز مردم شیعه دوازده امامی را از طریق جشن دمبوره هدف قرار داده تا وانمود کند که تمام فرهنگ مردم شیعی مذهب به دمبوره و کارهای لهو و لعب خلاصه می شود.

 

به گفته او، درگذشته نیز تجربه نشان داده است که دراکثر برنامه های مانند ستاره افغان و امثال آن فرد شیعه برنده شده است این نشان می دهد که این پروژه در قالبهای مختلف درحال گسترش است تا وجهه پیروان اهلبیت را خدشه دار کند.

 

وی تاکید کرد: جشنواره دمبوره نه برنامه محلی و نه هم یک فرهنگ عنعنوی می باشد بلکه یک برنامه ضد دینی و ارزشهای اسلامی است.

 

موسوی در مورد فرد که از میان شورای علمای شیعه بامیان این برنامه را مجاز دانسته و گویا در برابر اکثریت قرار گرفته است گفت: در طول تاریخ کسانی درمیان مسلمانان بودند که با لباس حق به جانب اما دستخوش بیگانگان قرارگرفته است پس بنا براین اظهارات وی علاوه بر اینکه مخالف ارزشهای اسلامی است در برابر دیدگاه اکثریت قابل اعتنا نیست.

 

لازم به ذکر است که گفتمان امروزی با جمع بندی خانم نوریه حسینی مسوول بخش زنان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>