• تاریخ انشار: ۷ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25123
  • 475 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جهاد مردم افغانستان؛ توسط مجاهدین قدرت طلب و مداخلات امریکا صدمه دید

n00184032-b

گفتمانی زیر عنوان” پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان؛ باید ها و نباید ها” از سوی بخش دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با محوریت خبرگزاری آوا، به مناسبت فرارسیدن ۸ ثور؛ روز پیروزی انقلاب اسلامی مردم افغانستان در بلخ برگزارشد.   به گزارش خبرگزاری آوا، ۸ ثور ۱۳۷۱ مصادف با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و […]

گفتمانی زیر عنوان” پیروزی انقلاب اسلامی افغانستان؛ باید ها و نباید ها” از سوی بخش دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با محوریت خبرگزاری آوا، به مناسبت فرارسیدن ۸ ثور؛ روز پیروزی انقلاب اسلامی مردم افغانستان در بلخ برگزارشد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، ۸ ثور ۱۳۷۱ مصادف با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و مجاهدین افغانستان است و به همین مناسبت گفتمانی با حضور کارشناسان دینی و ده ها دانشجو در شهرمزارشریف ولایت بلخ برگزار شد.

 

حجت الاسلام سجاد عباسی به عنوان کارشناس گفتمان دانشجویی در این نشست گفت: مجاهدین افغانستان تلاش کردند تا احکام الهی در جامعه عملی شود و روی این همین محور در مقابل شوری سابق جهاد فی سبیل الله را انجام دادند.

 

وی افزود که در آن زمان، مجاهدین به دو دسته بودند یکی مجاهدین بودند که در مقابل اتحاد جماهیر شوروی با اعلام جهاد ایستادگی کردند و این حرکت را به پیروزی رساندند اما بعد از آن مجاهدین قدرت طلب روی کار آمدند و با مداخله امریکایی ها جهاد مردم افغانستان را تخریب کردند.

 

به گفته وی، مجاهدین مخلص که با اخلاص برای خدا و ارزش های دین اسلام مبارزه کردند شهید و یا هم خانه نشین شدند.

 

حجت الاسلام سید رضا موسوی کارشناس دیگر گفتمان دانشجویی خبرگزاری آوا، پیرامون سرفصل (علل پیروزی مجاهدین اسلام در افغانستان) گفت: جهاد یک وجیبه الهی در دین مقدس اسلام است و مجاهدین با اخلاص برای تطبیق احکام الهی مبارزه می کنند.

 

وی افزود که علت پیروزی مجاهدین در مقابل طاغوت پر قدرت زمان یعنی اتحادیه جماهیر شوروی آن هم با بیل، کلنگ و تجهیزات اندک و ابتدایی نظامی اعتقاد راسخ شان به خداوند متعال و احکام الهی بود، مردم مسلمان افغانستان با الگو گیری از قیام اباعبدالله حسین (ع) جان، ناموس و مال خودشان را در راه خدا گذاشتند و پیروز شدند.

 

وی تصریح کرد که انقلاب اسلامی مردم مسلمان افغانستان با درک وجیبه دینی، اخلاص و برای کسب رضایت خداوند متعال پیروز شد.

 

نامبرده در باره سرفصل (علل بوجود آمدن جنگ های داخلی و فراهم شدن زمینه حضور طالبان در صحنه) گفت: بعد از پیروزی مجاهدین، جنگ های داخلی عامل خارجی و داخلی داشت؛ عدم برنامه مجاهدین برای حکومتداری باعث قدرت طلبی و اختلافات داخلی گردید و سران جهاد به توافق نرسیدند و راهی کویته پاکستان، تهران و جا های دیگر شدند.

 

وی ادامه داد که امریکا بعد از شکست شوروی توسط افغان ها آرام ننشست و با اتحاد بلوک غرب می خواست در بلوک شرق یعنی آسیا نفوذ داشته باشد تا قدر های چون روسیه و ایران را کنترل کند همچنان با هراس از اینکه افغانستان مانند جمهوری اسلامی ایران به قدرت اسلامی تبدیل می شود امریکا با برنامه ریزی انگلیس، اقتصاد عربستان و مجری گری پاکستان در قالب کمک های مالی برای جهاد در میان مجاهدین نفوذ کرد و مردم مسلمان افغانستان از دسیسه پشت پرده که با کمک های مالی صورت می گرفت بی خبر بودند.

 

وی افزود: امریکا  با مجری‎گری پاکستان از نارسایی ها و کمبودی های مجاهدین در عرصه حکومتداری سوء استفاده کردند و گروهی از طلبه های دینی را به رهبری ملا عمر از ولایت قندهار علم کردند و آنان را به عنوان مجاهدین راستین تشویق و تجهیز نمودند و زمینه حضور طالبان را فراهم و پیروزی انقلاب اسلامی را درهم شکستند.

 

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان “آوا” هر هفته روز های جمعه، ساعت ۹ صبح در سالن جلسات دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهرمزارشریف برگزار می شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>