• تاریخ انشار: ۱۵ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20675
  • 525 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جوانان باید مانند ستون فقرات یک جامعه در انتخابات نقش داشته باشند

n00170221-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان “جوانان و انتخابات؛ نسل جوان ما چه انتظاری از انتخابات آینده دارند؟ از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   “داکتر محمد باقر سعیر” آگاه روابط بین الملل و کارشناس این گفتمان انتخاب را در جهت تعیین سرنوشت، خوشبختی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان پژوهشی فرهنگی تحت عنوان “جوانان و انتخابات؛ نسل جوان ما چه انتظاری از انتخابات آینده دارند؟ از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

“داکتر محمد باقر سعیر” آگاه روابط بین الملل و کارشناس این گفتمان انتخاب را در جهت تعیین سرنوشت، خوشبختی و بد بختی افراد جامعه موثر خواند و گفت: تنها انتخاب است که تلاش انسان را به ثمر می رساند.

 

وی افزود: در طول تاریخ بشر و در هر کشوری آنچه مشکل ساز بوده و گاهی هم سازنده، چگونگی انتقال قدرت  بوده و این معضل همواره باعث هرج و مرج و گاهی سبب خون ریزی ها شده است، بنا براین تنها راهی را که کشورهای اروپایی بعد سالها جنجال و کشمکش برای انتقال مسالمت آمیز قدرت پیدا کردند انتخابات با معیارهای مشخص آن بود و به راستی این میکانیزم به خوبی جواب داده است.

 

سعیر ادامه داد:  انتخابات در حقیقت یک روند قانونی است که شهروندان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اعمال صلاحیت کرده و نمایندگان خود در مجلس یا رییس جمهور را بر می گزینند بگونه ای که تمام اقشار جامعه در آن سهم داشته باشند.

 

این آگاه روابط بین الملل اذعان کرد: در این میان نقش جوانان در انتخابات محرز و مسلم است، زیرا این قشر در تمام بخشهای زندگی به عنوان ستون فقرات جامعه مطرح است که وظیفه اصلی شان به تحرک و جنبش در آوردن و به گردش در آوردن چرخه ی اقتصادی جامعه است و اگر زمانی این عضو از کار افتاد یقیناً جامعه فلج خواهد شد.

 

وی اظهار داشت: با وجود اینکه اکثر نفوس جامعه افغانستان را جوانان تشکیل می دهد باید نقش آنان برجسته شود و اگر بخواهیم جامعه پویا و متحرک داشته باشیم باید ستون فقرات سالم داشته باشیم.

 

کارشناس گفتمان پژوهشی فرهنگی جوانان وانتخابات گفت:  در مدت هفده سال که زمینه ای تحصیل برای جوانان افغانستان میسر شد این ظرفیت را پیدا کرده اند که در تمام عرصه ها به خصوص انتحابات که یک پروسه ملی است نقش حیاتی داشته باشد.

 

سعیر افزود:  همانگونه که امروزه ۸۵ در صد از کاربران فضای مجازی را جوانان تشکیل می دهد، می توانند در فضای حقیقی یا در متن جامعه نیز تعیین کننده باشند زیرا جوانان امروز مجهز به سلاح علم و دانش هستند و علم چراغی است که اثر و قدرتی خلق می کند و انسان را از تاریکی ها عبور داده و به مقصد می رساند.

 

وی یاد آور شد: امروز دشمنان از جوانان افغانستان حساب می برند و به همین دلیل هر از گاهی دست های ناپاک عداوت باعث قتل عام و کشتار آنان می شود و در حقیقت می خواهد ستون فقرات را از کار بیندازد.

 

این آگاه روابط بین الملل خاطر نشان ساخت: انتخابات افغانستان نیاز به همکاری جدی جوانان دارد، زیرا در گذشته ها نادیده گرفتن نقش جوانان در این پروسه ملی آسیب های جدی را متوجه روند مردم سالاری کرده است.

 

سعیر همچنان ابراز داشت: دلیل ناکامی انتخابات در گذشته علاوه بر کمرنگ بودن نقش جوانان و برجسته بودن نقش قوم، نژاد و زبان، عدم رعایت عناصر انتخابات مانند عادلانه بودن، شفاف، مستقیم سری و … بوده است که تا امروز پیامدهای آن همواره دامنگیر مردم بوده است.

 

وی از انتخابات آینده ابراز نگرانی کردو گفت: علاوه بر معضل نا امنی و نا هنجاری های اجتماعی سوال اینجاست که عادلانه بودن جزء سیستم است یاخیر؟ اما آنچه از تحقیقات یونما و سایر ناظران بین المللی به دست می آید این است که انتخابات آینده عادلانه نخواهد بود زیرا ابتکار عمل در دست قلدوران و زورگویان می باشد که در طی هفده سال ملیاردها دالر و بیشترین فرصت ها را از جامعه جهانی ربوده اند، لذا ادامه کار با اینها مشکل خواهد بود.

 

این آگاه روابط بین الملل عنوان داشت: جوانان باید کمر همت بیبندند و نگذارند که سرنوشت مردم به دست تکه داران قوم و زورگویان رقم بخورد، آنان می توانند با ایجاد تغییر در خود و انتخاب خود ابتکار عمل را از دست فرصت طلبان بگیرند تا در آینده یک پارلمان متخصص و کارا بوجود بیاید.

 

به گفته وی اگر جوانان خدای نا خواسته رای خود را با پول معامله کردند و فریب خوردند دیگر انتظار آینده خوب سیاسی و اجتماعی را نداشته باشند.

 

سعیر در پاسخ به اینکه عامل اصلی اینکه جوانان دنبال معامله و گرفتن پول هستند چه می باشد؟ گفت: عامل تمام بد بختی و نارسایی در زندگی جهل و فقر است که متاسفانه دامنگیر عده ای زیادی از مردم افغانستان شده است.

 

وی اذعان کرد: اگر جوانان واقعاً بدانند که چه نقش در سازندگی جامعه دارند دیگر دست به کارهای مزخرف و تمایل مادی زود گذر نمی زنند.

 

چیزی که به باور آقای سعیر انگیزه جوانان را در سهم گیری و مشارکت سیاسی بیشتر می کند امید دادن به آنان است که متاسفانه تا هنوز چنین کاری در این عرصه صورت نگرفته است.

 

این آگاه روابط بین الملل در پایان از تامین امنیت روز انتخابات ابراز نگرانی کردو گفت: اگر در روز انتخابات خدا نا خواسته حمله ای انتحاری و یا حادثه ی دیگری به خصوص درغرب کابل رخ دهد مردم ما از صحنه حذف خواهد شد لذا روی این موضوع باید دقت بیشتر صورت بگیرد.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>