• تاریخ انشار: ۲ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 24839
  • 482 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

جوانان حقیقت‌پذیرند به شرط آنکه آن را از زبان کسی بشنوند که عمل و گفتارش یکی است

n00183797-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر بلخی -یکی از کارشناسان این نشست- در ابتدا با تقسیم‌بندی بررسی بحث مهدویت در سه مقطع زمانی، توضیح داد: مقطع اول همان عصر انتظار است که از زمان غیبت حضرت مهدی (عج) آغاز شده و تا ظهور آن حضرت ادامه خواهد یافت. مقطع بعدی، عصر آغاز […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر بلخی -یکی از کارشناسان این نشست- در ابتدا با تقسیم‌بندی بررسی بحث مهدویت در سه مقطع زمانی، توضیح داد: مقطع اول همان عصر انتظار است که از زمان غیبت حضرت مهدی (عج) آغاز شده و تا ظهور آن حضرت ادامه خواهد یافت. مقطع بعدی، عصر آغاز ظهور حضرت مهدی (عج) و مقطع زمانی سوم، عصر حاکمیت آن امام بر مجموعه‌ی جهان آفرینش می‌باشد.

 

حجت‌الاسلام بلخی ادامه داد: مشخص است که نقش افراد و منتظران اعم از پیر و جوان و زن و مرد در هر مقطع زمانی متفاوت خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه در توضیح خصوصیات هر سه مقطع “انتظار، ظهور و حاکمیت حضرت مهدی (عج)” صرفا از ادله‌ی نقلی استفاده می‌شود،‌ گفت: با وجود آنکه در منابع روایی ما ابهاماتی وجود دارد، با این حال کیفیت و فرآیند ظهور حضرت را تنها از راه نقل می‌توان کشف کرد.

 

این آگاه امور دینی، اظهار داشت: مطابق با روایات موجود،‌ در عصر ظهور سه دسته از مسایل بر جهان حاکم خواهد بود. در روایات اشاره شده است که ظهور زمانی رخ می‌دهد که جهان را ظلم و فتنه و فساد فراگرفته، به طوری که هیچ خانه‌ای یافت نخواهد شد، مگر اینکه فساد در آن خانه رخنه کرده باشد. این روایت به این معنا است که نه تنها در حوزه سیاست، اقتصاد و حکومت بلکه در نهادهای اجتماعی بسیار کوچک‌تری مانند خانواده نیز ما شاهد رسوخ فساد خواهیم بود.

 

 

 

وی ادامه داد: دسته‌ی دوم روایات، یکی از ویژگی‌های عصر ظهور را مبارزه‌ی گسترده‌ی دشمنان اهل بیت (ع) -چه مسلمانان منحرف و چه دشمنان بیرونی- علیه جبهه‌ی حق عنوان می‌کند. دسته‌ی سومی از روایات نیز به تلاش مستمر گروهی از شیعیان و منتظران قائم در راستای زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدی (عج) اشاره می‌کند. لذا می‌توان گفت که روایات،‌ برای عصر ظهور، سه جبهه‌ی متفاوت را ترسیم می‌کنند.

 

دکتر بلخی،‌ در توضیح اینکه چرا انجمن‌ها و حلقه‌های انحرافی معمولا عناوین و اعداد مقدس را برای نمود فعالیت‌های خود انتخاب می‌کنند، گفت: این مسئله حاکی از یک حقیقت است و آن حقیقت این است که تمامی ادیان و جوامع در یک اصل یعنی ظهور منجی اشتراک دارند.

 

موصوف، اصحاب حضرت امام مهدی (عج) را به دو دسته‌ی ۱-یاوران خاص حضرت و ۲-یاوران عام و توده‌های مردم،‌ تقسیم‌بندی کرده و افزود: هر یک از این گروه‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. به عنوان مثال، یاران خاص آن حضرت ۳۱۳ نفر به تعداد سپاهیان تالوت در برابر جالوت و به تعداد یاران پیامبر (ص) در جنگ بدر می‌باشد. اکثریت آنها جوان هستند و افراد مسن در میان یاران خاص امام زمان (عج) همانند نمک در غذا است. در روایات است که ۵۰ نفر از این تعداد را بانوان تشکیل می‌دهند. این ۳۱۳ نفر بدون اینکه از یکدیگر شناختی داشته باشند در مکه گرد هم می‌آیند. همچنین در روایات آمده است که امام زمان (عج) بعد از ظهور به مدت دو ماه در مکه و مدینه خواهند بود که طی این مدت حدود ۱۲هزار نفر از مردم به ایشان ملحق می‌شوند. سپس قیام آن حضرت شروع می‌شود و مدت ۱۰ ماه طول می‌کشد که در این مرحله، عموم یاران آن حضرت از تمامی دنیا به ایشان می‌پیوندند.

 

حجت‌الاسلام بلخی، در مورد ساختارهای مختلف حاکمیتی از قبیل حقوقی،‌ سیاسی، اقتصادی و فرهنگیِ حکومت امام زمان (عج) توضیح داد: ما تابحال با چند مدل حکومتی مواجه بوده‌ایم که به عنوان حکومت اسلامی مطرح بوده‌اند. یکی حکومت حدودا ۵ ساله‌ی حضرت علی (ع) که در آن تمامی بخش‌های حکومت زیر نظر ایشان مدیریت می‌شد و والی‌های مناطق مختلف را نیز خود حضرت تعیین می‌کردند. یکی هم مدل حکومت خلفا در دوره‌های مختلف و در حال حاضر هم نوعی از حکومت اسلامی که در رأس‌ آن یک شخص و در زیرمجموعه‌ها قوای مستقل فعالیت می‌کنند.

 

وی ادامه داد: آنچه امروز رایج است نتیجه‌ی خرد جمعی بشر در طی صدها سال می‌باشد که به این نتیجه رسیده که تفکیک قوا در ساختار حکومت مقتضای پیشرفت و توسعه‌ی زندگی و توسعه‌ی بشر است.

 

آقای بلخی اما خاطرنشان ساخت: طبیعتا مدل حکومتی حضرت مهدی (عج) همانند مدل‌های کنونی نخواهد بود. چرا که اموری مانند تفکیک قوا نشانه‌ی نقص بشر است. ولی معصوم (ع) که انسان کامل است دلیلی ندارد که مدل‌های ناقص امروزی را برای حکومت‌داری به کار بگیرد.

 

 

 

این آگاه امور دینی، با بیان اینکه حضرت حجت (عج) بیشتر از پیامبر (ص) در راه هدفش سختی خواهد کشید، گفت: پیامبر اسلام (ص) باید بت‌پرستی را می‌زدود ولی کسانی که در مقابل حضرت مهدی (عج) می‌ایستند از آیات قرآن علیه امام استفاده خواهند کرد.

 

دکتر بلخی در مورد طول عمر امام زمان (عج) نیز اظهار داشت: در رابطه با طول عمر آن حضرت از سه جهت می‌توان بحث کرد. دیدگاه اول،‌ از نگاه تجربی است که آیا طول عمر تا این حد امکان دارد یا خیر؟ انسان زمانی از بین می‌رود که پیر شود،‌ اما پیری انسان بر اثر گذشت زمان نیست بلکه به دنبال فرسودگی و از کار افتادگی سلول‌های بنیادین اعضای حیاتی مرگ رخ خواهد داد. تلاش بشر در علوم تجربی این است که جلوی فرسودگی سلول‌های بنیادی را بگیرد. به طور کلی می‌توان گفت که از نظر علوم تجربی هیچ محدوده‌ای برای طول عمر بشر وجود ندارد.

 

وی ادامه داد: از نگاه طبیعی نیز هیچ اصل ثابتی در طبیعت وجود ندارد که محدوده‌ی عمر انسان را تعیین کند. از همین رو، دانشمندان روی حشره‌ای تحقیق کرده‌اند و عمر آن را ۹۰۰ برابر افزایش داده‌اند. مثلا اگر عمر آن حشره یک هفته بوده، به ۹۰۰ هفته رسانده‌اند.

 

این آگاه امور دینی علاوه کرد: از نگاه عقلی و فلسفی نیز باید گفت هیچ مانعی برای طول عمر حضرت وجود ندارد. ما می‌گوییم هر معلولی علتی دارد تا به علت تامه یعنی خدا می‌رسد. ما در نگاه عقلی خود آن علت و معلول را درک می‌کنیم و از اراده‌ی خداوند که افزون بر هر علتی است غافل می‌شویم. به عنوان مثال،‌ وجود فرزند نیاز به علت معد پدر و مادر دارد. از سویی بهترین دلیل بر امکان شیء وقوع شیء می‌باشد. حضرت مسیح بدون پدر متولد شد و یا عمر حضرت نوح بسیار طولانی بوده و این وقایع به وقوع پیوسته‌اند.

 

در ادامه‌ی برنامه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر فیروزی -کارشناس دیگر نشست- با اشاره به این نکته که هر قیامی دو رکن دارد، گفت: افرادی که قیام را سکان‌داری می‌کنند و همچنین استمرار قیام دو رکن مهم هر قیامی می‌باشند.

 

وی، با تقسیم‌بندی علایم ظهور حضرت مهدی (عج) به علایم غیرقطعی و قطعی،‌ اظهار داشت: علایم غیر قطعی مانند روایاتی که بر گسترش فساد در زمین، افزایش خونریزی‌ و جنگ‌ها، کنار رفتن غیرت و حیای زنان و مردان و امثال این مسایل دلالت می‌کنند که از علایم غیرقطعی ظهور هستند.

 

آقای فیروزی در توضیح علایم قطعی ظهور حجت (عج) نیز بیان کرد: علایم قطعی ظهور همزمان و یا قرین به ظهور می‌باشند. ۱- ظهور سفیانی که از نسل ابوسفیان است که همزمان با ظهور حضرت (عج) به وقوع می‌پیوندد و به سمت مکه لشکرکشی می‌کند که با رخ دادن خسف در سرزمین بیداء،‌ سفیانی و لشکرش در زمین فرو می‌روند. ۲- قتل نفس زکیه که شخص بزرگواری از سادات است که به حمایت از مهدی (عج) قیام می‌کند ولی به شهادت می‌رسد. ۳-ظهور یمانی که به حمایت از حکومت حضرت مهدی (عج) قیام می‌کند و یکی از یاران آن حضرت خواهد بود. ۴-صیحه‌ی آسمانی که نداکننده‌ای از آسمان می‌باشد.

 

 

 

این آگاه مسایل دینی تاکید کرد که نباید علایم غیر حتمی را به عنوان علایم حتمی ظهور به مردم معرفی کرد،‌ چرا که این کار باعث سلب اعتماد مردم و شبهه‌افکنی خواهد شد و در اعتقادات ناب مردم خلل ایجاد خواهد کرد.

 

حجت‌الاسلام فیروزی با اشاره به برخی ادعاها در مورد دیدار اشخاص با امام زمان (عج) و نوع ولایت آن حضرت بیان داشت: ولایت حضرت مهدی (عج)، ولایت تکوینی می‌باشد و ایشان مجرای فیض الهی هستند. همچنین در حال حاضر امکان ملاقات برخی افراد با آن حضرت وجود دارد ولی قطعا افرادی که توفیق رسیدن به خدمت امام زمان را دارند کتمان می‌کنند و به دنبال جمع‌ کردن مرید و هوادار نیستند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان جوانان را با موضوع مهدویت آشنا و مرتبط کرد، گفت: قلب جوانان مانند زمینی خالی بوده که کاملا آماده‌ی کاشت بذر است. بستگی دارد که چه بذری در آن کاشته شود. اولین کسی که به پیامبر (ص) ایمان آورد جوانی به نام علی (ع) بود. اکثر یاران پیامبر و امام حسین (ع) جوانان بودند که این نشان می‌دهد جوانان حقیقت‌پذیر هستند، به شرط آنکه حقیقت به صورت صاف و واضح برایشان بیان شود.

 

موصوف ادامه داد: لذا اگر ما حقیقت دین اسلام که دین کاملی است را هم در گفتار و هم در عمل به صورت صحیح پیاده کنیم جوانان آن را خواهند پذیرفت. این که گاهی جوانان با آموزه‌های دین توسط ما مخالفت می‌ورزند به این خاطر است که رفتار و گفتار ما متناقض است.

 

حجت‌الاسلام فیروزی در مورد مفهوم انتظار نیز اظهار داشت: بالاترین اعمال در دین اسلام انتظار فرج حضرت مهدی (عج) است. انتظار نیز دوگونه است، یکی انتظار بی‌خاصیت و بی‌مسئولانه و دیگری انتظار سازنده و پویا. کسی منتظر واقعی امام زمان (عج) محسوب می‌شود که منتظری فعال،‌ کنش‌گر و اثرگذار در اجتماع باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>