• تاریخ انشار: ۱۷ ثور ۱۳۹۵
 • سرویس: اجتماعی
 • کد خبر: 6977
 • 1,166 بازدید
 • بدون دیدگاه
 • نسخه مخصوص پرینت

حادثه و واقعه هفت و هشت ثور ظرفیت های زیادی را برای مردم ما ایجاد کرد / دولت باید از علما برای آوردن صلح و ثبات استفاده کند

n00125957-b

در دیدار حجت الاسلام و المسلمین “سید عیسی حسینی مزاری” رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با شماری از علمای شیعه و سنی شهر هرات، ایشان از ظرفیت‌های بوجود آمده از روزهای هفت و هشت ثور سخن گفت و به علل ناکامی مجاهدین در تشکیل حکومت اسلامی و جایگاه علما در جامعه و تاثیر […]

در دیدار حجت الاسلام و المسلمین “سید عیسی حسینی مزاری” رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان با شماری از علمای شیعه و سنی شهر هرات، ایشان از ظرفیت‌های بوجود آمده از روزهای هفت و هشت ثور سخن گفت و به علل ناکامی مجاهدین در تشکیل حکومت اسلامی و جایگاه علما در جامعه و تاثیر آنان در آوردن صلح و ثبات در کشور پرداخت.

 

در این دیدار که در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار شده بود، وی ضمن تبریک سالروز پیروزی جهاد مردم افغانستان به تمام مردم این کشور گفت که پیروزی جهاد در تاریخ کشور خیلی مهم و پر افتخار است.

 

کودتای هفتم ثور، نفرت انگیز اما بسیار تأثیرگذار

 

او همچنان از هفت ثور نیز به عنوان روزی مهم و اثرگذار یاد کرد.

وی گفت که آنچه نیاز است تا یادآوری شود این است که هفت و هشت ثور دو روز مهم و اثر گذارَند اما حوادثی که در این دو روز اتفاق افتاد برای نسل فعلی واضح و آشکار نیست.

رئیس عمومی مرکز تبیان افزود که در سطح جامعه و حتی علما، مطلق انگاری وجود دارد، یعنی یا یک حادثه و رویداد مطلق مردود پنداشته می‌شود و یا مورد تایید و حمایت مطلق قرار می‌گیرد آن‌هم بدون در نظر گرفتن مشکلات و معضلات آن رویداد.

وی ضمن تاکید بر بررسی هفت و هشت ثور افزود که حوادث اتفاق افتاده در این دو روز نیاز به بررسی و تحلیل و بازشدن از زوایای گوناگون دارد تا بتوانیم از تجربیات گذشته استفاده کرده و در شرایط موجود پند و عبرت بگیریم.

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه سخنانش گفت که حادثه روز هفت ثور حرکتی کودتایی، با انگیزه بسیار زشت، بد و خطرناک اتفاق افتاد.

وی گفت که حوادث نفرت آور و شرایط نابه‌هنجاری که بعد از ۷ ثور به وجود آمد و هر مشکل و معضلی که در چند دهه‌ی گذشته مشاهده شد، تمام و یا قسمت اعظم آن از این روز شروع شد.

 

فرصت های ناشی از کودتای هفتم ثور

حسینی مزاری خاطر نشان ساخت: با آن‌که حادثه هفتم ثور مشکلات مختلفی را به‌وجود آورد اما فرصت‌هایی نیز ساخت که این فرصت‌ها برای ما ظرفیت ایجاد کرد تا بتوانیم از آن درست استفاده کنیم اما نتوانستیم، پس ضعف از مردم، شخصیت‌ها و بزرگان ماست.

وی گفت که چندی قبل مطلبی در مورد هفت ثور نوشتم که در رسانه‌های داخلی و خارجی به چاپ رسید. در آن مطلب به هفت ثور از زاویه‌ی دیگری پرداختم بر عکس دیگران که شروع به محکوم کردن، بد گفتن و بیان مشکلات این روز می‌کنند.

 

 

 • بیداری مردم

وی با بیان اینکه هفت ثور فرصت‌هایی را ایجاد کرد و باید این فرصت‌ها یادآوری شود افزود که یکی از این فرصت‌ها بیدار شدن مردم و پی بردن به بسیاری از حقایق بود و این امر باعث شد تا مبارزات خوبی آغاز شود.

این فعال سیاسی و فرهنگی در کشور اذعان داشت که اگر حادثه هفت ثور اتفاق نمی‌افتاد، کشاندن مردم به مبارزه و جهاد کار و عرصه فعالیت های سیاسی و فرهنگی کار سخت و دشواری بود.

 

 • بیشتر شدن شناخت دشمن

حسینی مزاری افزود: حادثه هفت ثور باعث شد تا مردم نسبت به دشمن و دشمنان خود شناخت بیشتر پیدا کنند و ترفند ها و توطئه های آنان را نیز درک نمودند و ازین رو سعی کردند در برابر دشمن حساستر حرکت کنند.

 

 • حرکت به سمت ملت شدن

وی گفت: اثر دیگر کودتای هف ثور، حرکت به سمت ملت شدن بود. اگر کودتای هفت ثور رخ نمی‌داد و بحث جهاد و مبارزه مطرح نمی‌شد ارتباطات افراد و جریانها و شناخت آنها از همدیگر به صورت ملی اتفاق نمی افتاد در حالی که فعلا این شناخت و ارتباط در سطح کل کشور وجود دارد. چنانچه در زمان جاد جبهات شمال با جنوب، شرق با غرب و همه با مرکز روابط خوب و حسنه ای پیدا کردند و همکاری های جدی روی دست گرفته شد و همین روند ادامه پیدا کرد تا حالا که امروزه بسیاری از شخصیتها و جریانات مستقر در یک ولایت، برای مردم سایر ولایات شناخته شده و حتی محبوب به نظر می رسد.

صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه‌ی انصاف در ادامه ابراز داشت که راه زیادی تا ملت شدن است اما خیلی از راه‌های طولانی پیموده شده است.

 

 • مهاجرت

وی از فرصت دیگر ایجاد شده برای مردم پس از کودتای کمونیستی یادکرده و ضمن بیان اینکه مهاجرت می‌توانست یک فرصت برای توانمندسازی مردم ما باشد افزود که مهاجرت، پدیده‌ای بود که مردم ما به آن به دید ضعف نگاه می‌کردند اما این امر برای ما ایجاد فرصت کرد تا مردم بتوانند از فضای ایجاد شده در خارج از کشور در راستای توانمند ساختن خودشان استفاده کنند. امروز کسانی که از کشورهای خارج بر می‌گردند دست پُر هستند مگر برخی‌ها که فقط به فکر گذران زندگی بودند.

 

 • نجات پیدا کردن منطقه و دنیا

به عقیده ی حسینی مزاری، نجات پیدا کردن منطقه و دنیا از خطر کمونیزم یکی از دیگر از فرصت‌های ایجاد شده بود و پس از هفت ثور، اگر مبارزه و جهاد مردم نمی‌بود، کمونیزم گسترش پیدا کرده و نه تنها برای منطقه بلکه برای غربی‌ها که به دنبال ایجاد دهکده‌ی جهانی بودند، مشکلاتی را ایجاد کرده و عرصه را برای آنان نیز تنگ می‌کرد.

او گفت که جهاد، فعالیت‌ها و تلاش های مردم باعث شد تا کمونیزم در افغانستان گرفتار شده و زمینه‌های انهدام و نابودی این مکتب فراهم شود تا اینکه به گفته‌ی امام خمینی(ره) کمونیزم به زباله‌دان تاریخ انداخته شد.

 

 • آغاز حرکت خداخواهی در جهان اسلام و دنیا

وی از انقلاب اسلامی ایران به عنوان “انقلاب مادر” یاد کرد اما گفت که جهاد مردم افغانستان در برابر عوامل کودتایی و ارتش سرخ شوروی نیز توانست روح امید را به تمام جهان اسلام بدمد.

رئیس عمومی مرکز تبیان افزود که امام خمینی(ره) کسی بود که توانست پیامبرگونه در عرصه ظاهر شده و سنگ بنای محکمی را در راستای احیای اسلام بگذارد و اصل نقشه، تئوری و برنامه احیای دین اسلام و مذهب توسط امام خمینی(ره) مطرح و بنیان‌گذاری شد.

وی گفت که اما حضور مردم افغانستان در عرصه، به صورت عملی، در خارج از مرزهای ایران، آنهم در کشوری چون افغانستان کمک زیادی کرد تا دنیا و به خصوص جهان اسلام به سمت خداخواهی حرکت کند.

او خاطر نشان ساخت که حرکت مردم “الجزایر” با تأسی به مبارزات مردم کشور ما شکل گرفت چنان‌که در آن زمان مردم آن کشور بر این باور بودند که باید سربند مجاهد افغانستانی را به سر ببندند و با حکومت الجزایر به مبارزه بپردازند.

وی تاکید کرد که ما نتوانستیم شرایطی را که در دنیا به وجود آمده بود مدیریت کنیم. خیلی از مجاهدینی که امروز در کشورهای اسلامی چون سوریه، عراق، لبنان، بحرین و یمن به تهدید تبدیل شده و آلت دست استکبار شده‌اند در جهاد حضور داشته و جهاد میکردند. آنان اینجا آموزش دیده و با روحیه‌ی جهادی پرورش یافتند و بعد از پیروزی جهاد ما به کشورهای خود بازگشتند و این ما بودیم که نتوانستیم آنان را مدیریت کرده و از این ظرفیت استفاده کنیم تا این‌که آنان در دام مستکبرین قرار گرفته و آنها مدیریت‌شان را به عهده گرفتند. می‌بینیم که القاعده و پس از آن طالبان و در حال حاضر نیز داعش ساخته شد.

وی گفت: در دیداری که سال قبل با آقای قاسمیار داشتم، ایشان گفتند که “ابوبکر بغدادی” یک سال در “وزیراکبرخان” کابل سکونت داشته است. همانطور “ابومصعب زرقاوی” که رهبر جریانات تروریستی در عراق بود، در افغانستان حضور داشته و در کنار مجاهدین ما آموزش دیده است و همینطور برخی دیگر از عناصر تروریست که امروز در کنار داعش حضور دارند.

وی گفت که کودتای هفت ثور ظرفیت‌های زیادی را برای مردم ما ایجاد کرد اما اینکه ما نتوانستیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم بحث دیگری است.

“سید عیسی حسینی مزاری” رئیس عمومی مرکز تبیان افزود که علما و شخصیت‌های متدین کشور باید در رابطه با این ظرفیت‌ها فکر و برنامه داشته باشند تا حداقل در داخل کشور کار اصولی و جدی صورت بگیرد و ما بتوانیم از این فرصت‌ها به نحو مطلوب بهره‌برداری کنیم.

 

 

پیروزی جهاد با انگیزه نیک و مثبت

وی سپس به واقعه حادثه هشتم ثور، پیروزی جهاد مردم افغانستان در سال ۱۳۷۱ پرداخت و گفت: واقعه هشت ثور با انگیزه‌ی خوبی رخ داد و جهاد پیروز شد، حال عده‌ای می آیند و پیروزی جهاد در روز هشت ثور را رد کرده و مجاهدین را می‌کوبند، حتی بعضی از علما و شخصیت‌های کشور این روز را به عنوان یک روز سیاه مطرح می‌کنند اما مجاهدین و بزرگان ما با این نیت و انگیزه جهاد را پیروز نکردند تا پس از پیروزی جهاد چنین جریانات شومی در کشور حاکم شده و این اتفاقات پس از آن بیفتد..

او گفت که واقعه هشت ثور ایجاد فرصت کرد اما به دنبال آن، تهدیدهایی نیز به وجود آمد و باید مورد بررسی قرار بگیرد که چه عواملی باعث شد تا نتوانیم از این فرصت‌ها و ظرفیت‌ها درست استفاده کنیم.

حسینی مزاری تاکید کرد که لازم است تا در شرایط کنونی این بحث را باز کنیم و افکار و اذهان نسل جوان را نسبت به حوادث رخ داده در کشور روشن نماییم تا نسبت با هفت و هشت ثور مطلق‌گرایانه برخورد نکنند.

این فعال سیاسی و فرهنگی در کشور افزود که باید بررسی کنیم که چرا واقعه هشت ثور باید برای مردم ما اینطور بدبختی بیافریند.؟

 

عوامل ایجاد کننده تهدید علیه واقعه هتم ثور

عوامل مختلفی، فرصت‌های ایجاد شده توسط هشتم ثور را تبدیل به تهدید کردند.

وی گفت که چند عامل باعث شد تا فرصت‌های ایجاد شده توسط هشت ثور تبدیل به تهدید شده و ما نتوانیم از آن استفاده کنیم.

 

عوامل داخلی تهدید

رئیس خبرگزاری صدای افغان گفت که عواملی داخلی و خارجی در این امر دخیل بودند اما عوامل داخلی از چند ریزعامل کوچک بوجود آمد.

 

 • ضعف تجربه مجاهدین

وی اضافه کرد: اولین ریز عامل، ضعف تجربه مبارزین و مجاهدین برای حکومت داری و مدیریت اجتماع خودشان است و نیز نتوانستند برای جبران این ضعف از سایر نیروهای با تجربه و تحصیل کرده به درستی استفاده کنند..

 

 • ضعف خودسازی مجاهدین

وی یادآور شد که چهارده سال جهاد کردیم تا بتوانیم حکومتی اسلامی در افغانستان تشکیل دهیم و برقراری این حکومت برنامه‌های مختلفی دارد.

او افزود که کسانی که می‌خواهند حکومت اسلامی تشکیل دهند باید خودشان مسلّح به زیبندگی‌های اسلامی شده، در عرصه‌ی موضوعات اعتقادی، عبادی و اخلاقی درجه اول باشند تا بتوانند به عنوان الگو در جامعه تبارز کرده و زمینه‌های ایجاد حکومت اسلامی را فراهم سازند.

این فعال رسانه‌ای گفت که این ضعف در وجود تمام ما و امثال ما وجود داشت و تاکنون نیز وجود دارد و کاش این ضعف در مقطع زمانی پس از هشت ثور می‌بود تا کم‌کم رفع می‌شد، اما متاسفانه برطرف نشد..

 

 • عدم درک شرایط

 

عدم درک شرایط توسط مجاهدین مانع تشکیل حکومت اسلامی در کشور شد

وی گفت: عامل سومی که مانع تشکیل حکومت اسلامی پس از هشت ثور شد عدم درک شرایط توسط مبارزین و مجاهدین بود. زیرا یکی از موضوعاتی که می‌تواند ما را با توفیق مواجه سازد، بحث درک شرایط است.

وی گفت گه در سالروز هشت ثور و بعد از آن شخصیت‌ها و رهبران جهادی ما شرایط را درک نکردند. یکی از موضوعاتی که در آن زمان نیاز به درک داشت این بود که زمان استفاده از اسلحه و جنگ و خونریزی قبل از هشت ثور بود و پس از هشت ثور باید در مورد بازسازی، ایجاد بسترهای لازم جهت زندگی و رفاه مردم گفتگو و تلاش صورت می‌گرفت.

وی با تاکید بر اینکه درک شرایط پس از پیروزی جهاد چندان مورد توجه قرار گرفت خاطر نشان ساخت که مردم آب، نان، تلویزیون، رادیو، خبرگزاری و غیره …. می‌خواهند تا پا به پای زمان پیش بروند. حال ما زمان را نگهداریم که تا مثل زمان جهاد فکر کنیم؟ شرایط موجود با گذشته متفاوت است.

 

 • عناصر وابسته به حاکمیت کمونیستی و سایر جریانات انحرافی

او ادامه داد که اشخاص وابسته به عناصر انحرافی از چهرمین ریز عاملی بود که در جهت به انحراف کشاندن اهداف و خواسته های جهاد نقش داشتند. وی گفت: این عوامل متشکل از نیروهای بازمانده از حاکمیت کمونیستی، عوامل وابسته به سایر کشورها و منحرفین حاضر در جبهات مجاهدین از گذشته، بود.

 

این چهار ریزعامل دست به دست هم دادند و عامل داخلی اثر گذار در جهت به انحراف کشاندن افکار و اذهان جهادی و دست آورد مجاهدین پس از پیروزی در هشتم ثور را ایجاد کردند.

 

عوامل خارجی تهدید

 

 

 • دخالت های پاکستان

وی به بیان عوامل خارجی که مانع از تشکیل حکومت اسلامی توسط مجاهدین شدند پرداخت و افزود که دخالت‌های کشور پاکستان یکی از این عوامل است که نقش برجسته‌ای در این زمینه دارد.

 

 • دخالت های غربی ها

همچنین کشورهای غربی از همان اوایل که کودتای کمونیستی اتفاق افتاد در حال کار بودند و اینها نمی‌خواستند تا کشور و مردم ما پس از هشت ثور به عنوان یک الگو مطرح شود. غربی‌ها نمی‌خواستند تا مردم ما به عنوان منبع هدایت برای سایر کشورهای مسلمان در دنیا مطرح شود.

وی تاکید کرد که عزم منطقه‌ای و بین‌المللی وجود داشت که حادثه هشت ثور و پیروزی مجاهدین به نتیجه نرسد و افزود که اینها برای این هدفشان برنامه داشتند. غربی‌ها تاکنون با استفاده از میلیاردها دالر امکانات نظامی، و وسایل فرهنگی و رسانه ای در برابر حرکت‌های جهادی ما ایستاده و مبارزه می‌کنند.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مزاری عنوان داشت که امروز همانقدر که نسبت به اسلام توجه و اهتمام داریم، همان قدرت بلکه بیشتر از آن امروز غربی‌ها در برابر مسلمانان ایستاده و کار می‌کنند. اینجاست که ما نباید صرفا به فرماندهان و مسئولان جهادی بدبین بوده و آنان را همواره محکوم کنیم که منبع فساد و به انحراف کشاندن جهاد و تضعیف دستآورد های روز هشتم ثور فقط این‌ها هستند، منبع جنگ و تجاوز این‌ها هستند، و یکسره بیاییم رهبران و شخصیت‌های جهادی را محکوم کنیم.

 

علما عامل مهم برقراری صلح و ثبات در کشور

وی گفت که فرهنگیان و علمای ما موظف هستند تا در این رابطه درست کار کرده و جامعه را به سمت و سوی پیروزی سوق دهند تا از بحران نجات پیدا کنیم.

وی از علما به عنوان عنصر قوی در کشور یاد کرد و افزود که علما چه شیعه و چه سنی در ایام جهاد و عرصه‌های مختلف تاثیر زیادی داشتند..

وی تاکید کرد که جایگاهی را که علما در افغانستان دارند در هیچ یک از کشورهای اسلامی علمای‌شان این جایگاه را ندارند لذا اگر در افغانستان علمای ما حرکت درست و جدی را روی دست بگیرند و براساس مبانی اسلامی و معارف دینی و موضوعات روز مبارزات خود را سازمان دهند قطعا کشور ما روی صلح، ثبات و امنیت سرتاسری را خواهد دید.

حسینی مزاری گفت: اگر علمای ما کاری نکنند دولت و سایر جریانها و طبقات مردم و حتی غرب نمی‌توانند برای ما امنیت تامین کنند. تنها و تنها کار علماست و اگر هم تنها کار علما نباشد، علما یکی از محورهای عمده‌ی این امر است که می تواند تحول ایجاد کند.

 

اعلام حمایت از موضع ضد تروریستی اشرف غنی

رئیس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی ضمن خشنودی از اظهارات اخیر “اشرف غنی” در پارلمان کشور گفت که اشرف غنی در روزهای اخیر سخنرانی خوبی کرد و در مقابله با بحران و ناامنی حرف خوبی زده و ابراز قاطعیت کرد و در مقابل طالبان و هر گروه دیگری، موضع خیلی خوبی گرفت و کاش دولت افغانستان از سال ۱۳۸۰ نیز همین موضع را انتخاب می‌کرد و در مقابل گروه های تروریستی و دهشت افکن می‌ایستاد.

 

دولت و استفاده از ظرفیت علما

وی با تاکید بر اینکه از سخنان رئیس جمهور حمایت می‌کنیم افزود که اشرف غنی و ادارات دولت باید نسبت به موقعیت علما توجه بیشتری داشته باشند و برای آنان زمینه های مساعتد تری را فراهم نموده و از توانمندی علما در رابطه با برگرداندن صلح و ثبات در کشور حُسن استفاده را بکنند.

رئیس عمومی مرکز تبیان در پایان گفت که بی توجهی که امروز در رابطه با علما وجود دارد، هم از ناحیه ی خود علما و هم از ناحیه ی دولت است و غربی ها نیز نسبت به علما بدبین بوده و علیه آنان نیز هستند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>