• تاریخ انشار: ۱۷ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11883
  • 998 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حجت الاسلام موسوی: دشمن می خواهد “دمبوره” را به عنوان “اصالت” ملت معرفی کند

n00146010-r-b-008

دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ و متنفذین قومی این ولایت از فرهنگیان جوان، خبرنگاران فعال در راستای فرهنگ، مکاتب خصوصی، مسئولین نهادهای فرهنگی و بانوان انقلابی که با چادرشان پرچم دار اسلام هستند، تقدیر کردند. به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این مراسم که روز جمعه ۱۶ سرطان در […]

دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ولایت بلخ و متنفذین قومی این ولایت از فرهنگیان جوان، خبرنگاران فعال در راستای فرهنگ، مکاتب خصوصی، مسئولین نهادهای فرهنگی و بانوان انقلابی که با چادرشان پرچم دار اسلام هستند، تقدیر کردند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این مراسم که روز جمعه ۱۶ سرطان در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف و در ختم یک گفتمان دانشجویی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی، مسئول دفتر تبیان در بلخ با تشکر از فرهنگیان جوان و مسلمان گفت: “دشمن با استفاده از روش هنر، در صدد تضعیف مکاتب، ملت و رهبران دینی ما هستند، وگرنه مردم رنجیده و فقیر افغانستان چه نیازی به برگزاری جشنواره دمبوره دارند!”.

حجت الاسلام موسوی افزود: امروز دشمن تحت عنوان “جشنواره دمبوره در بامیان” اصالت ملت افغانستان را با دمبوره معرفی می کند، در صورتی که “اصالت ملت ما با دمبوره نبوده و نیست، بلکه اصالت ما در موارد دیگر می باشد”.

وی خطاب به جوانان بیان نمود که دشمن تحت نام “هنر دمبوره” می خواهد باورهای ما را تغییر بدهد و به جهانیان القا کند که دمبوره به ملت مسلمان افغان اصالت می دهد؛ خیر! اصالت این ملت بر مکتب، دین، قرآن و علمای شان است.

مسئول دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ، با اشاره به سوال بعضی از جوانان که می گویند “شادی و شاد نمودن دل مومن از طریق دمبوره خوب و ثواب دارد”، گفت: “نخیر، این طوری نیست، شادی تا شادی است، امام جعفر صادق (ع) فرمودند: در شادی ما شاد باشید و در غم ما اندوه گین، پس اگر ما واقعا اصالت خود را می خواهیم، باید به فرهنگ اسلامی و اجتماعی خود برگردیم، نه با نواختن دمبوره، آوازخوانی زنان، رقص و پای کوبی و موارد بسیاری از لهو و لعب که صورت می گیرد، شاد شویم”.

نامبرده افزود: “همان طوری که شورای علمای بامیان و ولایات دیگر، شورای اخوت اسلامی افغانستان، مراجع تقلید، علمای بزرگ کشور درباره حرام بودن جشنواره دمبوره بامیان فتوا دادند، دفتر فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز موضع گیری نموده است. ما یک بار دیگر موضع خود را علیه این پروژه اعلام می نماییم”.

این عالم دین ابراز داشت که تمویل کنندگان این جشنواره، یک مؤسسه خارجی بوده و به عنوان هنر، مفاهیم و موضوعات دیگر را به خورد ملت افغانستان می دهند.

وی می افزاید: “یک جوانان فرهنگی به من گفت، چرا این ها به جای جشنواره دمبوره، یک جشنواره یا مسابقه ریاضیات دایر نمی کنند، دمبوره کدام درد ما را مداوا می نماید، بلی باید این سوالات جوانان و ملت ما پاسخ داده شود”.

در اخیر آقای موسوی به فرهنگیان مسلمان ولایت بلخ و سایر ولایات گفت: “ابزار دشمن را بشناسیم و بدانیم که تحت چه عنوان، مطلب و دسیسه می خواهند بر ما ضربه بزنند”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>