• تاریخ انشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26594
  • 535 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حج تنها برای حاجی شدن و حاجی گفتن مردم نیست

n00189848-b

خطیب ریاست حج اوقاف: حج تنها به حاجی شدن و حاجی گفتن مردم نیست، بلکه مراسم حج برای پاکی نفس و تولد دوباره انسان از آلودگی های گناه می باشد.   گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان ” معارف و فلسفه حج ” با حضور ده ها دانشجو و خطیب ریاست حج و […]

خطیب ریاست حج اوقاف: حج تنها به حاجی شدن و حاجی گفتن مردم نیست، بلکه مراسم حج برای پاکی نفس و تولد دوباره انسان از آلودگی های گناه می باشد.

 

گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا تحت عنوان ” معارف و فلسفه حج ” با حضور ده ها دانشجو و خطیب ریاست حج و اوقاف ولایت بلخ برگزار گردید.

 

مولوی محمد اسماعیل خطیب ریاست حج و اوقاف ولایت بلخ و عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان می گوید؛ حج تنها به حاجی شدن و حاجی گفتن مردم نیست، بلکه مراسم حج برای پاکی نفس و تولد دوباره انسان از آلودگی های گناه می باشد.

 

وی گفت در مراسم حج، حکمت عظیم چون تجمع مسلمانان و اتحاد امت اسلامی نهفته است‌.

 

خطیب حج و اوقاف بلخ افزود: مراسم حج چقدر زیبا و منحصر به فرد است که تمام مسلمانان جهان از سرتاسر دنیا جمع می شوند تا ایمان به خدا و وحدت شان را به نمایش بگذارند.

 

وی می گوید کسانیکه می خواهند حج بروند نباید پول شان حرام باشد، چون حضور در خانه خدا و پاک شدن از گناهان با مال مردم و دَینداری بدست نمی‌آید، در ضمن حج کردن از خود شرایط و قوانین بسیار معقول و انسانی دارد.

 

مولوی اسماعیل گفت فردی که می خواهد حج کند، باید اخلاقیات حاجی بودن را بیاموزد و رعایت نماید تا الگویی برای جوانان مسلمان باشند.

 

این عالم دین در بخش دوم سخنانش گفت وهابیت امروزه منکر و مانع بعضی از ارزش ها و مناسک حج می شود یا دشمنان اسلام شبهاتی را برای نرفتن مسلمانان به حج در جامعه اسلامی وارد کرده اند. اما این جریان ها دلیل نمی شود که مسلمانان دستور خداوند متعال را انجام ندهند.

 

وی تصریح نمود که وهابیت مرقد شریف پیامبر (ص) را بوسیدن نمی گذارند یا اینکه در میان مردم گفته می شود فردی که حج میرود فقط پول هایشان را به جیب عرب های مفت خور میریزند، این ها همه درست است. اما طبق دستور خداوند متعال هر مسلمان واجد الشرایط باید مراسم حج را باید انجام دهد در غیر اینصورت شعایر اسلامی را زیر پا گذاشته است.

 

رحیمه یزدانی آگاه مسائل فرهنگی و اجتماعی پیرامون سرفصل “فلسفه قربانی در اسلام” گفت که در روایات اهلبیت به قربانی بسیار تاکید شده است که حتی پیامبر اکرم فرمودند که اگر پول نداشتید قرض کنید ولی قربانی تان را ترک نکنید.

 

این دانشجو تاکید داشت که در حدیث دیگر از پیامبر آمده است که زمانی که اولین قطره خون حیوان که قربانی می شود به روی زمین می ریزد تمام گناهان صاحب آن بخشیده می شود.

 

خانم یزدانی خاطر نشان ساخت که قربانی در احادیث دیگر از پیامبر و اهلبیت وسیله‌ی عبور از صراط، رفع بلا ها جلب توجه رحمت اللهی عنوان گردیده است.

 

وی با اشاره به فلسفه قربانی گفت که قربانی باعث مبارزه با نفس اماره، کسب تقوا، تقرب به خداوند، کمک به مستمندان، ایثار و فدا کاری و سخاوت می گردد.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی آوا که هر هفته در مزارشریف و دیگر ولایات برگزار می شود، دارای بخش های سخنرانی کارشناس، نظریات دانشجویان و پرسش و پاسخ می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>