• تاریخ انشار: ۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17262
  • 710 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: احزاب و شخصیت ها نباید به دنبال حذف یکدیگر باشند/ چرا در برابر عدم فایده پیمان با امریکا سکوت کرده‌اند؟

n00157263-b

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در مراسم گرامی داشت از مقام شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) از مردم، بر تلاش برای وحدت در افغانستان تأکید کرد و گفت […]

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری در مراسم گرامی داشت از مقام شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) از مردم، بر تلاش برای وحدت در افغانستان تأکید کرد و گفت که احزاب و شخصیت ها نباید به دنبال حذف یک دیگر باشند، بلکه باید با سعه صدر همدیگر را تحمل کنند. وی در عین حال پیرامون عدم تأثیر پیمان سیاسی و امنیتی با امریکا از شخصیت ها و احزاب سیاسی انتقاد کرد در برابر این مسأله سکوت کرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در جمع شخصیت های سیاسی و دینی و صدها تن از مردم مزارشریف سخن می گفت، خاطرنشان کرد: “انسان های زیادی در طول تاریخ، شهادت را انتخاب کرده و جام شهادت نوشیده اند؛ از جمله شهید مصباح و یارانش و ۵۲ شهید ۷ جدی مرکز تبیان که همه این شهدا، شهدای اهل فرهنگ، فکر و رسانه بودند”.

 

وی در مورد هدف شهدا صحبت کرد و اظهارداشت: “هدف و تلاش شهدا، زنده کردن ارزش های اسلامی و ایجاد حکومت اسلامی است، زیرا بدون شکل گیری حکومت اسلامی، عملی شدن دستورات اسلامی و شکل گیری یک جامعه اسلامی ممکن نیست، پس یکی از اهداف شهدا زمینه سازی برای شکل گیری حکومت اسلامی است”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان به هدف دوم شهدا اشاره کرد و گفت: “شهدا به دنبال فراهم کردن زمینه برای ظهور ولی عصر، امام مهدی(ع) اند”.

 

وی مشکلات فعلی جهان اسلام را عدم توجه و عمل نکردن به دستورات اسلام و قرآن خواند و اظهار داشت: “مشکلات موجود ما مسلمانان، عدم شناخت و عمل نکردن به قرآن است. مسلمانان در همه زمینه ها از جمله در عرصه سیاست، فرهنگ و اقتصاد با مشکلات زیادی روبرو اند”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری از مشکلات موجود در کشور انتقاد کرد و اظهارداشت: “انتحار، انفجار و ناامنی به اوج خود رسیده است. به دلیل ضعف و عدم احساس مسئولیت دولت، کجا دیده اید که کدام سر نخ از کدام حمله انتحاری پیدا شده باشد؟ کدام تروریست و انتحاری توسط این نظام اعدام شده باشد؟”

 

وی ادامه داد: “فایده این پیمان استراتژیک با آمریکا چی شد که هر روز انتحار است و روز به روز ناامنی ها افزایش پیدا می کند؟ چرا شخصیت ها و احزاب در برابر عدم فایده این پیمان سکوت کرده اند؟ چرا یخن آمریکایی ها گرفته نمی شود که وقتی با افغانستان پیمان امضا کرده اید، چرا با جدیت و صداقت برای تأمین امنیت و دفاع از افغانستان تلاش نمی کنید؟”

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری خاطرنشان کرد: اگر(امریکایی ها) به انتقادات ما توجه نکردند، باید از افغانستان خارج شوند.

 

وی تأکید کرد که رهبران حکومت وحدت ملی نیز باید پاسخگوی مردم باشند و اگر کار نمی توانند، مردانه استعفا بدهند.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان از مداخله زلمی خلیل زاد، سفیر سابق آمریکا در امور داخلی افغانستان انتقاد کرد و گفت: “خلیل زاد چه کاره است؟ چه کسی به وی اجازه داده که شخصیت های ملی به خصوص استاد عطا را تهدید کند؟ استاد عطا یک شخصیت ملی است، اگر ضعف هایی هم دارد، ولی برای تأمین امنیت و بازسازی بلخ تلاش و کار زیادی کرده است”.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور بعد از حل مشکلات اساسی ارگ و پایتخت، حق دارد مطابق قانون و به دور از مسایل سیاسی و قومی، کدام والی را برکنار کند و فرد شایسته تر از فرد قبلی را به عنوان مسئول و والی تعیین کند.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در اخیر از شهروندان کشور خواست که اگر به دنبال سعادت هستند، مسیر شهدا را تعقیب کنند و شهدا را بشناسند.

 

وی افزود: “ما باید برای وحدت تلاش کنیم. درست است که احزاب و شخصیت های زیادی در جامعه وجود دارد که افکار مختلفی دارند، ولی باید احزاب و شخصیت ها به دنبال حذف هم دیگر نباشند، بلکه باید با سعه صدر همدیگر را تحمل کنند”.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان جامعه ایران را الگویی برای مسلمانان معرفی کرد و اظهارداشت: “مردم ایران با وحدت و با تلاش خود، ایران را به یک کشور امن و پیشرفته تبدیل ساخته اند، ولی در افغانستان متاسفانه تا به حال نه وحدت میان احزاب افغانستان وجود دارد و نه میان مسئولان کشور که امروز شاهد حال هستیم که آقای عبدالله و غنی به دنبال حذف و بد نام ساختن شخصیت های ملی اند که این اشتباه است”.

 

وی بار دیگر تأکید کرد: “ما به عنوان یک جریان فعال در اجتماع افغانستان، از استاد عطا حمایت می کنیم، نه به خاطر کدام وابستگی سیاسی و حزبی، بلکه به این خاطر که استاد عطا نقشی کلیدی در تأمین امنیت بلخ داشته است”.

 

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تصریح کرد: “اگر بیدار نباشیم و کار نکنیم، روز به روز وضعیت بدتر خواهد شد”.

 

یک ماه از حادثه خونین تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان می گذرد. در این حمله که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، ۵۲ تن از نیروها و جوانان نخبه و تحصیل کرده به خصوص در حوزه دین و اندیشه به شهادت رسیدند و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند.

 

از سوی دیگر، ۹ دلو، سالروز ترور و شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح، و هشت تن از یاران باوفایش است. شهید مصباح اولین چهره مجاهدی بود که پس از کودتای کمونیستی در افغانستان، جهاد مسلحانه را در صفحات شمال آغاز کرد. این شهید والامقام و شخصیت جهادی، از آنجایی که علاقه سختی به وحدت صفوف مجاهدین و مبارزین داشت، توانست زمینه ایجاد جبهه متحد انقلاب اسلامی را با حضور چهار سازمان دیگر فراهم آورد. از دیگر افتخارات شهید بزرگوار مصباح، مشارکت در تأسیس تشکیلات مرکز فعالیت های فرهنگی سیاسی تبیان و اشراف بر این تشکیلات و حمایت جدی از آن بود. اما سرانجام دشمنان که فعالیت های گسترده فرهنگی، سیاسی و نظامی او برنمی تابیدند، در ۹ دلو ۱۳۷۳ و در یک حرکت سازمان دهی شده، او و هشت تن از یاران باوفایش را به شهادت رساندند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>