• تاریخ انشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20660
  • 317 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: امروز جنگ علیه اسلام ناب غدیری است نه اسلام انحرافی امریکایی و انگلیسی

n00169728-b

به مناسبت هجدهم ذی الحجه؛ جشن بزرگ و باشکوه عید سعید غدیر از سوی بخش نوجوانان و جوانان  دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تالار شهدای وحدت مشهد مقدس، برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این جشن بزرگ به ایراد سخنرانی پرداخت و ابتدا به […]

به مناسبت هجدهم ذی الحجه؛ جشن بزرگ و باشکوه عید سعید غدیر از سوی بخش نوجوانان و جوانان  دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در تالار شهدای وحدت مشهد مقدس، برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این جشن بزرگ به ایراد سخنرانی پرداخت و ابتدا به بزرگی عید سعید غدیر اشاره کرد.

 

دلیل افضلیت عید غدیر بر سایر اعیاد

وی به ۴ مورد از بزرگی عید غدیر خم نسبت به اعیاد دیگر اشاره کرد و گفت که اکمال دین، اتمام نعمت، رضایت پروردگار متعال و یأس کفار ۴ موردی است که عید غدیر را افضل و برتر از سایر اعیاد معرفی می کند، آن نیز نتیجه معرفی حضرت امام علی(ع) به عنوان ولی خدا  و  جانشین پیامبر اسلام(ص) است و اگر حضرت علی(ع) در هجدهم ذی الحجه به وسیله آن برنامه ای که در غدیر پیش آمد به عنوان جانشین معرفی نمی شد، نه اکمال دین مطرح بود، نه اتمام نعمت، نه هم رضایت پروردگار و کفار هم از دین ما مأیوس نمی شدند.

 

عید غدیر و پر شدن خلاء ها و بسته شدن منفذها

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به اهمیت غدیر خم اشاره کرد و اظهار داشت: روز عید غدیر روز مهمی است، در این روز آن خلأهایی که باعث می شد در آینده، دین، دچار مشکل شود، پر گردید، منفذهایی که دشمن از آن طریق می توانست ضربات مهلکی وارد کند، بسته شد. و اصولا در روز هجدهم ذی الحجه خداوند متعال کاری کرد که پایه های دین مستحکم شود و آینده حیات دین تضمین گردد.

 

شگردهای دشمن علیه اسلام

ایشان در ادامه صحبت های خویش به شگردهای دشمن علیه دین اسلام و تلاش آن ها بعد از جانشینی حضرت علی(ع) اشاره کرد و گفت: با وصف اقدامات خدای متعال و تلاش های پیامبر اسلام(ص)، اما دشمن از فردای روز هیجدهم ذی الحجه، دست به کارشد، کارشکنی را آغاز کرد و به شدید ترین اقدامات رو آورد و اسلام و مسلمانان را با جالشهای بزرگی مواجه نمود.

وی گفت: دشمن در هرمقطعی، از شگردهای خاصی علیه اسلام و مسلمانان بهره برده، به همین منظور از پس از معرفی امام علی(ع) به عنوان جانشین پیامبر خدا(ص)، اسلام و مسلمین با فراز و فرودهای زیادی مواجه بوده است و  امروز نیز تمام تلاش دشمن در راستای ضربه زدن به دین و اسلامی ادامه دارد که در روز عید غدیر خم تکمیل شده است.

 

برنامه دشمن ضربه زدن به اسلام و جاگزین کردن دموکراسی

آقای مزاری تصریح کرد که امروز جنگ علیه اسلام ناب و اسلام غدیری است، نه اسلام امریکایی، انگلیسی و اسلام انحرافی.

وی اظهار داشت که امروز اسلام ناب در معرض خطر است، دشمن در تلاش است که اسلام را منکوب کند و مسلمانان را به تسلیم وا دارد و به جای اسلام و قانون آزادی بخش دین، دموکراسی خودشان را جایگزین کند.

 

انواع دموکراسی

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه به تعریف دموکراسی پرداخت و گفت که این واژه به دو معنا تعریف شده است: اول دموکراسی روشی است که به عنوان یک شیوه در راستای فراهم کردن زمینه حضور مردم در جهت تعیین سرنوشت سیاسی به کارگرفته می شود که اسلام با این نوع دموکراسی(روشی) مشکل ندارد و فعلا هم به عنوان مردمسالاری دینی در برخی کشورها مانند جمهوری اسلامی ایران در جریان است.

ایشان به نوع دیگر دموکراسی غربی اشاره کرد و گفت که دموکراسی به عنوان هدف، نوع دیگری است که به عنوان ارزش یا دموکراسی ارزشی در نزد غربیها مطرح است.

وی با اشاره به اینکه دین، مقوله های ماورایی، حقایق پایدار و ثابت در دموکراسی ارزشی  جای ندارد تصریح کرد: دموکراسی ارزشی منظور نظر غرب است که تلاش دارد در جوامع اسلامی اجرایی کند و اگر این نوع دموکراسی در کشورهای اسلامی محقق شود، از انسان ها یک ابزار و کالا درست می کند که مطیع صد در صد غرب باشد.

 

در غرب مردم صاحب اختیار نیستند

رئیس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اظهار داشت: شما گمان نکنید که چون در غرب دموکراسی ادعایی وجود دارد، انسان ها صاحب اراده و اختیار هستند و آنچه دلشان می خواهد عمل می کنند. خیر! مردم در سرزمین غرب گروگان کارتل های نفتی و صاحبان امتیاز کارخانه داران سازنده جنگ افزارها قرار دارند.

 

تلاش برای جاگزین کردن دموکراسی ارزشی در افغانستان

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه به موضوع افغانستان پرداخت و گفت که امروز دشمنان ما در افغانستان سعی دارند به جای دین اسلام، دموکراسی ارزشی خودشان را حاکم کنند.

 

حسینی مزاری: امروز جنگ علیه اسلام ناب غدیری است نه اسلام انحرافی امریکایی و انگلیسی

وی تصریح کرد که دشمنان برای ضربه زدن به دین و جایگزین کردن دموکراسی غربی، از دو اهرم سکولاریزم و تکفیری استفاده می کنند که این دو اهرم به عنوان دو تیغه قیچی در کنار هم علیه منافع اسلامی و مسلمانان عمل می کند.

 

آقای مزاری با بیان اینکه میان سکولاریزم و تکفیری ها هماهنگی وجود دارد گفت: در دنیا میان دو خط سکولاریزم و تکفیری، رفاقت وجود دارد و در هر جایی که لازم باشد یکی به کمک دیگری می شتابد و به همین خاطر است که امروز تکفیری ها علیه آن جریان ها و حرکت هایی عملیات تروریستی و انتحاری انجام می دهند که سکولاریزم نتوانسته به تمکین شان وادارد، چنانچه تاحالا دیده نشده است که علیه مراکز فحشا و فساد یا محل یک کنسرت مبتذل عملیات انتحاری صورت گرفته باشد و اما هر روز یا شب اخبار عملیات های انتحاری علیه مراکز دینی و مذهبی و مراکز فکری و فرهنگی ی که در رابطه با ترویج اسلام ناب کار می کنند، می شنوید.

بنابراین سکولاریزم و تکفیری دو تا اهرمی هستند که در دنیا به خصوص در افغانستان به شدت تلاش می کنند تا زمینه حاکمیت دموکراسی ادعایی غرب را فراهم کنند.

وی افزود: غرب از روزی که وارد افغانستان شد تلاش کرد تا ابتدا با حاکمیت سکولاریزم، دموکراسی غربی را در کشورمان پیاده کند.

 

انواع سکولاریزم

آقای مزاری، سکولاریزم را به سیاسی و فلسفی تعریف کرد و گفت که سکولاریزم سیاسی به این معنا است که سیاست به دین کار ندارد. دین از حوزه سیاست خارج است.

ایشان سکولاریزم فلسفی را نیز تشریح کرد و گفت: سکولاریزم فلسفی با دین کار دارد. او علیه دین موضع دارد. علیه آورنده دین کار می کند و زحمت می کشد، سخنرانی می کند و قلم می زند، منتهی به دین مداران کاری ندارد؛ دین مداران  هر کاری درباره مسائل دینی خودشان انجام دادند آزاد اند ولی دررابطه با خود دین می خواهد ثابت کند که دین ساخته ذهنیت بشر است. دین کارایی مدیریت جامعه را ندارد. دین افیون ملت ها است و در این عرصه ها کار می کند.

تحلیل گر و سیاستمدار کشورمان در ادامه اظهار داشت: غربی ها در هر دو بخش در افغانستان کار کردند. طی ۱۸ سال گذشته غربی ها با تمام ساز و برگشان وارد افغانستان شدند و در این عرصه کار کردند تا سکولاریزم را با هر دو تعریف و هر دو معنا محقق بکنند.

وی گفت: در بخش های زیادی از جامعه، بحث سکولاریزم سیاسی فعلا مورد اجرا است و در بخش های دیگر هم کار و تلاش می شود.

 

تکفیری ها کمک کار سکولاریزم

آقای مزاری در ادامه سخنرانی خویش در جشن بزرگ عید غدیر خم به مسائل تکفیری ها پرداخت و گفت: در افغانستان اگرچه سکولاریسم توانسته جمعیت کثیری از مردم را تحت تاثیر قرار بدهد اما با آنهم جریان های اسلامی و تشکلات دینی مذهبی در گوشه گوشه کشور وجود دارند که مخالف ذایقه سکولاریزم در رابطه با ترویج اسلام ناب کار می کنند، اینجاست که  حالا نوبت عملیات تکفیری ها است تا به داد سیاست های غرب برسد و جریان های نجات یافته از شر سکولاریزم یا مخالف این روند را مورد هجمه قرار بدهد.

 

حرکت نرم و سخت تکفیری ها

وی افزود: تکفیری ها در دو عرصه کار می کنند. عرصه اول حرکت نرم است، آنها سعی کرده و می کنند که افکار عده ی زیادی را مغشوش کنند و آن اسلام را در میان جامعه افغانستانی به خصوص جوانان ترویج کنند که دل خودشان می خواهد، یعنی اسلام انحرافی، اسلام افراطی، خشن و خون ریز و تکفیری ها از این طریق سربازان خود را جذب می کنند.  امروز در ولایات مختلف، وهابیت در عرصه نرم کار کرده و سربازان زیادی هم جذب نموده و به تربیت اینها اقدامات جدی را روی دست گرفته است.

عرصه دوم فعالیت وهابیت تکفیری، در پیش گرفتن حرکت سخت است و با استفاده از جوانان و نیروهای جذب شده و سپس تربیت یافته حرکات سخت را در افغانستان انجام می دهد و اینگونه به کمک سکولاریزم می شتابد و علیه مراکز و تشکلات فرهنگی و دینی عملیات های خود را آغاز کرد.

 

مراکز و تجمعات مورد هجمه تکفیری ها

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان مراکزی را از سال ۱۳۹۳ به بعد برشمرد که مورد حملات تروریستی و جنگ سخت تکفیری ها قرار گرفته است.

وی در این زمینه به کاروان عزاداران عاشورا، زیارت سخی، مساجد و حسینیه ها، دفاتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افعان(اوا) در کابل، مسجد حضرت امام زمان(عج) در گردیز و مرکز آموزشی موعود در غرب کابل اشاره کرد که مورد هدف تکفیری ها قرار گرفته اند.

آقای مزاری با بیان این توضیحات گفت که امروزه تکفیر و سکولاریزم هر دو به عنوان دو تیغه قیچی در کنار هم عمل می کنند تا زمینه حاکمیت و یا اجرایی شدن سیستم دموکراسی ارزشی غرب در افغانستان را فراهم کنند.

 

وظایف ما

آقای مزاری در بخش دوم به وظیفه مسلمانان و غدیریان برای حفاظت از اسلام ناب در برابر شگردهای دشمن پرداخت و گفت:

اولین، اصولی ترین و چاره ساز ترین حرکت ما این است که علیه تفکرسکولاریستی و تکفیر  در درون خود مبارزه کنیم.

وی گفت: امروز در سطح زندگی بسیاری از مردم افغانستان تفکر سکولاریستی حاکمیت دارد و یک عده بسیار محدودی در رابطه با اسلام ناب کار می کنند و در عرصه هستند اما در بخش اکثریت جامعه تفکر سکولاریستی حاکمیت دارد.

 

اکثر علمای ما تفکر سکولاریستی دارند

آقای مزاری اظهار داشت: ما امروز گرفتار تفکر سکولاریزم در میان خود هستیم، اکثر علمای ما گرفتار تفکر سکولاریستی هستند، بسیاری از دانشمندان، دانشجویان و فرهنگیان ما در دام جدایی دین از سیاست گرفتار آمده اند و اگر چنین نیست چرا شخصیتهای نخبه بیشتری در عرصه های سیاسی حضور ندارند. درست است به ویژه علمای ما کارهای دینی می کنند و در مساجد و حسینیه ها حضور دارند ولی آیا کار یک شخصیت و نخبه ای حوزوی که سال ها با او کار شده و امکانات ملی، اسلامی و بیت المال روی او  مصرف شده، همین است که فقط در یک مسجد مستقر شده و نماز بدهند؟

وی تصریح کرد: علمای ما، نخبگان ما و شخصیت های ما در عرصه های مساجد و حسینیه ها بایستی با روحیه سیاسی و تشکیلاتی عمل کنند اما امروز چنین نیست.

 

وی گفت: امروز بسیاری از علمای حوزوی و دانشگاهی ما گرفتار تفکر سکولاریستی هستند. دانشجویان و دانشمندان ما گرفتار این تفکر اند. بارها اتفاق افتاده است که اگر در یک مجلس صحبت از سیاست  و سرنوشت مردم صورت گرفته، روحانی  صدا بلند می کند که آقا سیاسی اش نکن و متاسفانه این خود، جدایی دین از سیاست یا همان سکولاریزم سیاسی است که مردم به ویژه علمای ما خواسته یا ناخواسته گرفتار آن شده اند.

این عالم برجسته دینی افزود: من  با روحانی هایی که کار نمی کنند و با روحیه سیاسی و تشکیلاتی فعال نیستند و بدینتریب مردم را به گروگان گرفته اند و توده ها را به انحراف می کشانند، به شدت مخالف هستم. این نوع روحانیت نام اسلام را بد می کند. این نوع روحانیت اصولا جامعه اسلامی و انسانی را به فضاحت کشانده است.

 

علمایی که مفت خور نیستند، خروجی کار خود را به طور مستند ارائه کنند

ایشان با اشاره به اینکه مشکلاتی که در افغانستان داریم به دلیل کم کاری روحانیت ما است تصریح کرد: اگر برخی افراد با ظاهر علمایی در مجالس مختلف و پشت تریبون های متعدد داد می زنند که ما مفت خور نیستم و فلان و بهمان فعالیت را انجام داده و باز هم انجام می دهیم، میگوییم قبول،  اما بیایید خروجی کار خود را مطرح کنید، بیایید گزارش کار خود را ارائه کنید که واقعا چه کاری و در کدام عرصه ای مشخصا انجام داده اید؟!، شما آقایی که میلیون ها و میلیاردها پول خمس و زکات مردم را جمع می کنید، در رابطه با اقتصاد مردم، فرهنگ و نظام مردم و امنیت عمومی  این ملت چکار کردید؟!، بیایید خروجی کار خود را نشان بدهید و مستند به مردم بنمایانید، اما نیازی به فرافگنی نیست، نیازی به جار و جنجال کردن علیه این و آن  نیست.

 

برخی روحانیون سیاسی منهای اسلام کار می کنند

حسینی مزاری با اشاره به صحبت برخی مبنی بر حضور روحانیت در عرصه های جهاد و سیاست عنوان داشت؛ اگرچه روحانیت مبارز و مجاهد، چه در دوران جهاد و چه در زمان مقاوت و ۱۸ سال گذشته تاحالا داشته و داریم که خالصانه و مخلصانه مبارزه می کنند و خادم دین و مردم هستند اما عده زیادی نیز از آن طرف جوی افتادند و با ورود در عرصه جهاد و سیاست، اسلام را رها کردند و چه بسا برخلاف احکام دین عمل کرده و می کنند!

وی با ذکر این نکته که اگر روحانی مطابق با معیار دین به عرصه جهاد و سیاست پاگذاشته باشد، خلاف دین عمل نمی کند، افزود:  روحانی با پشتوانه و هدایت کدام قانون و معیار دینی مذهبی در راس دستجاتی عمل کردند که کارشان جز جنگ داخلی و ریختاندن خون صدها و هزاران نفر نبودند، یا در ۱۸ سال گذشته تاحالا با چه منطق و اصولی به اسلام پشت کردند و بلکه برضد معیارهای آن عمل می کنند؟! اصلا در کجای مذهب آمده که یک فرد مسلمان می تواند با زن دست بدهد و خطوط قرمز اسلام را در امر اخلاق اسلامی رعایت نکنند و یا بینی کسی را به‌ناحق خون بکند؟ در کجای مکتب ما آمده است که یک روحانی می تواند به عنوان فرمانده در رأس گروه های جنگ ‌کننده داخلی حضور داشته باشد و باعث قتل هزاران نفر در افغانستان شود؟

 

مردم علمای منفعل و یا با تفکر سکولاریستی را نصیحت کنند

ایشان با تأکید بر اینکه امروز ما مشکل داریم تصریح کرد: من از شما خواهران و برادران تقاضا می کنم که اگر می‌توانید در عرصه وارد شوید و در رابطه با نصیحت علمای منفعل و یا به دور از روحیه سیاسی کار بکنید؛ همان‌طوری که من بارها گفته ام و باز می گویم اگر کسانی که عالم هستند و لباس روحانیت را بر تن دارند کار نمی کنند، شما مردم آنها را متوجه بسازید و آنها را به کار بکشانید، آنها را نصیحت کنید، اینها را جهت بدهید و توفیق در این عرصه نیاز به همکاری شما دارد.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه افزود: ‌امروز دانشگاهیان، تفکر سکولاریزم دارند و امروز اگر تفکر سکولاریستی در افغانستان وجود نمی داشت و بحث دین از سیاست جدا نمی بود و این فکر خواسته یا ناخواسته به وجود نمی آمد، مشکلات کنونی را نمی داشتیم.

 

روح سیاسی در جامعه ما مرده است

 

رییس عمومی خبرگزاری آوا ادامه داد: امروز جامعه ما جامعه‌ای مرده است. به عنوان مثال انتحاری می شود و صدها نفر شهید می شوند؛ اما شما می بینید که در تشییع جنازه چند  نفر  محدود شرکت می کنند و بعضا ۵ یا ۱۰ تا خانم می آیند تابوت را حمل می کنند. این  جای شرم نیست؟! این ناشی از این است که روح سیاسی در جامعه ما مرده است، تحلیل سیاسی در جامعه ما وجود ندارد؛ اما در یمن وجود دارد. در یمن وقتی دانش آموزان مورد حمله قرار می گیرند و شهید می شوند، صدها هزار نفر وارد عرصه می شوند برای تشیع جنازه آنها. از آن‌طرف هواپیماهای عربستان بمباران می کنند؛ اما از این طرف مردم یمن با حفظ آرامش و خونسردی در صحنه حضور دارند.

 

به باور حسینی مزاری، امروز روحیه سیاسی و دین اسلام و اسلام ناب در سرزمین فلسطین بسیار پررنگ وجود دارد که مردم گروه گروه در برابر تیراندازی های رژیم اسراییل حرکت می کنند و سینه های خود را سپر می کنند. اشکال ندارد کشته و شهید شویم؛ اما عزت داشته باشیم، سعادت داشته باشیم. این زندگی ذلت بار در افغانستان  به‌درد چه می خورد؟

 

تفکر تکفیری در درون ماست

حسینی مزاری همچنین به بحث تکفیر و ترور پرداخت و گفت: خواهران و برداران! امروز تفکر تکفیر در درون خود ماست. ما سراغ داعش نرویم و سراغ تشکل های وهابی نرویم که بگوییم فقط آنها تکفیری هستند. نه! تکفیر در درون خود ماست. همین که در درون ما مطلق نگری وجود دارد، این خودش تکفیر است. اگر من این تفکر را داشته باشم که کاملا خوبم؛ اما طرف مقابل من بد؛ من سفید و طرف مقابلم سیاه است، اگر افرادی در حزب من وجود داشته باشند ولو خیلی بد، همه را خوب بپندارم؛ اما افراد فلان حزب و جریان اگر آدم های خوب هم باشند خیلی بد به حساب بیاورم، این خودش تفکر تکفیری است و باعث اختلاف در جامعه  ماست.

 

به باور ایشان، فکر و اندیشه مطلق انگاری و یکسو نگری بود که در افغانستان ده ها هزار شیعه ما در جنگ های داخلی کشته شدند. امروز داعش طی  ۴ یا ۵  سال نهایتا ۵۰۰ یا ۶۰۰ نفر ما را شهید کرد؛ اما در جنگ های داخلی تعداد بسیار زیادی از آدم ها را از دست دادیم. اینها ناشی از همین تفکر تکفیری در درون خود ما بود که باعث اختلافات شد، باعث تنش ها شد. در همین جا می بینید این تفکر تکفیر با جدیت وجود دارد. جریان ها چقدر در برابر یکدیگر موضع دارند، آدم ها چقدر در برابر همدیگر موضع دارند و حتی حرف حق را حاضر نیستند بشنوند. کسی هم اگر حرف حق بزند، اما باز در برابر حرف حق موضع شدید می گیرد و انگار که یک نفر کافر مطلق در برابر این آقا و این جمعیت حرف زده باشد. این تفکر، تفکر تکفیر است.

 

این آگاه مسایل سیاسی، در ادامه تصریح کرد: ما باید اصلاح را از خود آغاز کنیم. خوهران و برادران! هم در رابطه با بحث تفکر سکولاریزیم و هم در رابطه با تکفیر، اگر خود را اصلاح کردیم و خود را جهت درست دادیم، می توانیم در افغانستان درست کار بکنیم. اگر ما اصلاح شده باشیم شرق و غرب عالم هیچ کاری علیه ما نمی توانند. ما می توانیم اسلام ناب را در افغانستان حاکم بسازیم و حکومت اسلامی را در افغانستان به وجود بیاوریم و مشت محکمی به دهان دشمنان خود و آنهایی که به دنبال سکولاریزم و تکفیر هستند بزنیم  و مردم خود را از این حالت نجات بدهیم.

 

دبیر کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان ابراز امیدواری کرد که ان‌شاءالله ما و شما توفیق این را داشته باشیم که در رابطه با حفظ دستاوردهای غدیر درست سربازی بکنیم، درست به وظایف اسلامی و انسانی خود عمل بکنیم و سربازان اصیل فرهنگ غدیر باشیم و سربازان اصیل ائمه معصومین(علیهم السلام) به خصوص حضرت امام زمان(عج) باشیم؛ امامی که منتظر است در رابطه با آن دستور خدا که در روز عید غدیر صادر و توسط پیامبر اسلام ابلاغ شد عمل کند و حکومت عدل مهدوی و علوی را در این دنیا حاکم بسازد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>