• تاریخ انشار: ۲۱ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20896
  • 282 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: بخشی از مشکلات و ناهنجاری‌های کنونی کشور ناشی از مسؤولیت‌ گریزی و عدم حضور علما در صحنه است

n00170636-b

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این‌که علمایی که در صحنه حضور دارند و فعالیت ملموس و اثرگذار دارند، بسیار اندک هستند، تصریح کرد که بخشی از مشکلات و ناهنجاری‌های جاری در جامعه و جهان اسلام، ناشی از مسؤولیت ‌گریزی و عدم حضور علما در […]

حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان این‌که علمایی که در صحنه حضور دارند و فعالیت ملموس و اثرگذار دارند، بسیار اندک هستند، تصریح کرد که بخشی از مشکلات و ناهنجاری‌های جاری در جامعه و جهان اسلام، ناشی از مسؤولیت ‌گریزی و عدم حضور علما در صحنه است.

 

به گزارش آوا، رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان (آوا) طی محفلی از کارکردها و خدمات پنج ساله شخصیت فرهیخته، مجاهد و مبارز حجت الاسلام سیدمحمد هاشمی راستی؛ در سمت مسؤلیت دفتر نمایندگی مرکز تبیان د هرات تقدیر و سپاسگزاری کرد.

 

آقای حسینی مزاری در این محفل که با حضور جمعی از مسؤلین، پرسنل و اعضای فعال دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس، اعم از خواهران و برادران، برگزار شد، ضمن برشمردن فعالیت های اثرگذار آقای هاشمی به نقش و جایگاه علما در جامعه و مدیریت جامعه بشری توسط آنها اشاره کرد.

 

جایگاه مهم روحانیت در مدیریت جامعه

رئیس عمومی مرکز تبیان در این مراسم گفت: “اگرچه آقای هاشمی سابقه طولانی و پرثمری در تشکیلات مرکز تبیان دارد که در سمت های مختلفی ایفای وظیفه کرده است اما ایشان، طی پنج سال در هرات بیشترین‌ خدمات ارائه کرده و بالاترین‌ زحمات را متقبل شده است.

آقای مزاری تصریح کرد؛ بعد از افتتاح دفتر نمایندگی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان  در ولایت هرات، فعالیت ها و کارهای خوبی روی دست گرفته شد و آقای هاشمی به عنوان مسؤل با کفایت و درایت این نمایندگی، در حوزه های مختلف، خیلی خوب درخشید و فعالیت کرد.

 

این کارشناس مسایل افغانستان علاوه کرد: آقای هاشمی به واقعیت امر به عنوان یک طلبه مجاهد، فعال و اثرگذار، نشان داد که روحانیت از جایگاه مهمی برخوردار است و در صورتی که  به وظایف اصلی خودش بپردازد، به درستی از پس آن بر می آید.

 

آقای مزاری گفت: علما اگر مطابق الگوهای خود شان پیامبران الهی، ائمه معصومین(علیهم السلام) و یا سایر بزرگان دینی مانند امام‌ خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی)، قطعا از تاثیرگذاری بالایی برخوردار می شوند و می توانند تحولات شگرفی در زندگی اجتماعی انسانها و جوامع پدید بیاورند.

 

به گفته رئیس عمومی مرکز تبیان، در افغانستان، وجود اسلام و حرکتهای دینی به هر مقداری که است، مدیون زحمات علمایی است که بر اساس  وظایف دینی خود درست عمل کردند.

 

این کارشناس علوم اسلامی تأکید کرد: اما بسیاری  از علما  به وظایف اصلی خود عمل نمی کنند. اگر یک دهم از علمای افغانستانی در ایران یا افغانستان به وظیفه شان عمل و فی سبیل الله کار کنند، و در عرصه دین و مکتب جان به کف کار بکنند، امروز شرایطی که را داریم، نمی داشتیم  و یا معضلات و مشکلاتی را که امروز داریم، نمی داشتیم.

 

این عالم برجسته دینی تأکید کرد: علمای خدوم، علمای انقلابی، علمای مجاهد، امروز در عرصه  جهان اسلام خیلی کم هستند. متاسفانه اگر تعداد این ها کم نمی بود، اگر تعداد بیشتری در صحنه حضور می‌داشتند، اوضاع غیر از شرایط حال  می بود. روحانیان بزرگ متاسفانه ساکت اند. امروز  شرایط نابهنجاری که به خصوص در جامعه افغانستان حاکمیت دارد، به‌خاطر مسؤولیت ناشناسی علماست، بخاطر عدم حضور علما در عرصه های  مبارزاتی و مشارکتی افغانستان است.

 

به گفته وی، دین برای مدیریت است، دین اسلام نازل شده برای پیامبر تا کانون مدیریتی جامعه  بشری به دست پیامبر اسلام(ص) باشد و پیامبر(ص) به عنوان مدیر، جامعه را  هدایت و رهبری کند. علمایی که رهرو پیامبر و ائمه معصومین هستند، نیز باید در عرصه مدیریت حضور جدی داشته باشند،  باید کار کنند، حتی در کنار تحصیل شان، باید کار کنند، به هیچ  وجه دلیل ندارد  که یک روحانی  برود در یک کنج حجره فقط درس بخواند و درس بخواند و بگوید که من آیت الله شدم،  مجتهد شدم آن وقت کار می کنم، بدانید که آن وقت کار از کار گذشته است.

 

به باور آقای مزاری، امام خمینی(ره) اگر امام خمینی شد، از نوجوانی و جوانی امام خمینی بود. اگر امام خامنه ای امروز در قامت یک رهبر و امام نمونه امت مسلمه تبارز یافته از جوانی همین مسیر را در پیش داشته، کمر برای خدمت به دین و جامعه بسته بود و به همین لحاظ است که امروزه شاگردان این حضرات در عرصه مبارزه نقش آفرینی می کنند.

 

جایگاه روحانیت در عرصه های اجتماعی و سیاسی

رئیس مرکز تبیان تصریح کرد: متاسفانه  در این عرصه این معضل را داریم که علما یا به سوی افراط در حرکت هستند یا تفریط. یا اصولا سیاست را از زندگی خود جدا کردند یا این که به اصطلاح خود صرفا کار دینی می کنند. اصولا اگر وارد سیاست شده اند، دین را کنار گذاشتند.

 

امروز در جامعه ما  اکثر علما یا از عرصه سیاست دور هستند، یا کسانی که وارد عرصه سیاسی شدند، دین را کنار گذاشتند. حداقل بحث این است که در زندگی  دروغ وجود دارد، غیبت وجود دارد، مال حرام خوردن وجود دارد، عدم رعایت مسائل  اسلامی وجود دارد. اجتناب از گناهان وجود ندارد، به هر حال عمل به واجبات الهی که آنچنان  همه شمول باشد، نیست. این وضعیت باعث شده است که  موفقیت را از اجتماع به دور کند.

 

شما در افغانستان تحولات مختلف را بینید، اجتماعات متعدد را نگاه کنید،آیا شما می بینید روحانیان را در محور این حرکتها؟ آیا شما می بینید در اجتماعات، در محافل؟ در تحولاتی که وجود دارد روحانیت را می بینید؟ کدام  آیت لله، کدام حجت الاسلامی که در عرصه تاثیرگذار است وجود دارد که مردم از او حساب ببرند؟ نه، امروز، جایگاه روحانیت کاملا خالی است. متاسفانه در ایران خالی است، چه برسد به افغانستان! در ایران که با حجم بزرگی از علما مواجه هستیم، ما حضور علما را در اجتماع نمی بینیم. در درون هر یک از خانواده های مهاجرین فاجعه وجود دارد. از طرز فکر، از نظر مسائل اخلاقی و دینی فاجعه وجود دارد.  کجا هستند روحانیان؟ کجا هستند علمای دغدغه مند که به دنبال نیروی جوان بدوند؟ به دنبال مساجد، به دنبال تامین نیرو باشند، به دنبال جذب نیروی جوان باشند، حتی هر تعدادی که باشد. چه کسی را می شناسید که با این دیدگاه زحمت بکشد و خون دل بخورد؟

 

به عقیده این فعال فرهنگی، معضلاتی که عمدتا در سطح افغانستان وجود دارد، ناشی از مسئولیت ناشناسی علمای افغانستان است. به خاطر دور بودن از انجام وظایف اسلامی شان است. این علما هم در دنیا باید پاسخگو باشند و هم در آخرت.

 

بنابرین آقای هاشمی مثل بقیه علمایی که در تشکیلات  کار می کنند یا هستند، واقعا سینه را سپر کرده و در عرصه حضور جدی دارد.

ایشان افزود: امروز در سطح مدیریتی تشکیلات، شاگردان آقای هاشمی ایفای وظیفه می‌کنند و کار می کنند، ما خوشحال هستیم که امثال آقای هاشمی در جامعه افغانستان الگو و مورد توجه قرار بگیرند و ببینند که اگر طلبه و روحانی بخواهد کار بکند و در صحنه حضور یابد، تاثیر گذار است.

 

در ادامه این نشست، حجت الاسلام سیدمحمد هاشمی؛ مسئول سابق دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات، در سخنانی گفت: آنچه که استاد حسینی مزاری در مورد بنده فرمودند، یقینا برخاسته از حسن ظنی است که ایشان نسبت به همه ما دارد و بنده حقیقتا خود را درخور مطالبی که فرمودند نمی بینم و نمی دانم، برای آنکه طلبه ای مثل بنده که یونیفورم سربازی آقا امام زمان(ع)به تن دارم در هر نقطه ای که باشم، هرکاری که انجام بدهم یا هر قدمی  که خدا توفیق بدهد بردارم، یقینا به وظیفه عمل شده است.

 

آقای هاشمی علاوه کرد: با توجه به این که حقیر مطمئنم و یقین دارم که بنده در تمام مدتی که در هرات و گاها جاهای دیگر بودم نتوانستم به وظایفی که واقعا باید عمل می کردم عمل کنم؛ اما امیدوارم که انشاءالله راه و مسیری که پیش روی عزیزان و اعضای محترم است راه حق و حقیقت و همان صراط مستقیم است و هیچ شک و شبهه ای در آن نداریم و خداوند توفیق عمل یا توفیق گفتار آمیخته با عمل را به همه ما عنایت فرماید.

 

این عالم دینی علاوه کرد: نکته دیگر اینکه ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای آن حَضرت را پیش رو داریم مجالس عزاداری امام حسین(ع)، درس های متعددی در ابعاد مختلف زندگی ما دارد، اگر ما قابلیت دریافت داشته باشیم، یقینا باید مجالس و محافل روح مقاومت و ایستادگی در برابر هرگونه استبداد را در وجود ما زنده کند. باید شور و حماسه حسینی در برابر ظلم هر ظالمی در برابر استکبار هر مستکبری در وجود یکایک ما و در جامعه زنده شود.sd

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>