• تاریخ انشار: ۳۱ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 24720
  • 592 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: جهاد لزوما مترادف با نبرد نظامی نیست، جهاد فرهنگی نیز از مهمترین جهادهاست/ ادعای مسلمانی، تشیع و یا سیادت بدون عمل، ارزشی ندارد

n00183665-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که در نشستی با حضور جمعی از مسئولین، کادرها و اعضای فعال مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس صحبت می‌کرد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، بر اهمیت برگزاری نشست‌های تشکیلاتی ابتدای سال‌ و سابقه‌ی این جلسات در مرکز تبیان تاکید کرد.   هدف […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که در نشستی با حضور جمعی از مسئولین، کادرها و اعضای فعال مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس صحبت می‌کرد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، بر اهمیت برگزاری نشست‌های تشکیلاتی ابتدای سال‌ و سابقه‌ی این جلسات در مرکز تبیان تاکید کرد.

 

هدف از خلقت انسان بندگی خداوند متعال و عبد مطلق بودن است.

حسینی مزاری در ادامه،‌ با ذکر مقدمه‌ای، هدف از خلقت انسان را بندگی خداوند متعال دانست و بیان کرد: انسان‌ها بایستی در طول حیات خود عبد مطلق خداوند باشند، به این معنا که در عرصه‌های مختلف به وظایف اسلامی و دینی خود عمل کنند.

 

به باور این عالم دینی، اگر انسانها و جوامع در راستای عبد شدن همت به خرج دهند و حول محور احکام الهی به وظایف خود عمل کرده و رابطه‌ی خود را با خدای متعال بهبود بخشیده و رشد بدهند، بدون شک مورد توجه خداوند متعال قرار خواهند گرفت و در این صورت است که چنین فرد و یا جامعه‌ای می‌‌تواند با حمایت خداوند به وظایف محوله به نحو مطلوب عمل کند.

 

رئیس مرکز تبیان همچنین در خصوص یکی از سنت‌های الهی به نام استبدال، تصریح کرد: اگر فرد یا جامعه‌ای به احکام خداوند عمل نکند، قانون استبدال پیش خواهد آمد، به این معنا که خداوند متعال فرد یا جامعه‌ای که از دستورات الهی سرپیچی کرده و انحراف ورزیده است را کنار می‌گذارد و به جای آنها مجموعه یا قوم دیگری را جایگزین می‌کند و سپس آن جامعه یا قوم را مورد حمایت خود قرار می‌دهد.

 

اگر افراد و جریان‌ها به فرامین الهی عمل نکنند سنت استبدال رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: قانون استبدال در طول تاریخ بارها عملی شده است. خداوند متعال نیز این سنت الهی را در آیات مختلفی از قرآن تبیین کرده است. لذا این قانون خداوند است که اگر فرد یا جریانی به فرمان‌های الهی عمل نکند از چشم خداوند افتاده و کنار گذاشته می‌شود و افراد دیگری جایگزین خواهند شد. خداوند در سوره توبه آیه ۳۹ می‌فرماید؛ إِلاّ تَنْفِرُوا یُعَذِّبْکُمْ عَذاباً أَلیماً وَ یَسْتَبْدِلْ قَوْماً غَیْرَکُمْ وَ لا تَضُرُّوهُ شَیْئاً وَ اللّهُ عَلى کُلِّ شَیْء قَدیرٌ.

 

اگر (به سوى میدان جهاد) حرکت نکنید، شما را مجازات دردناکى مى‌کند و گروه دیگرى غیر از شما را به جاى شما قرار می‌دهد و هیچ زیانى به او نمى‌رسانید و خداوند بر هر چیزى تواناست!. همچنین در سوره مائده آیه ۵۴ به توصیف افراد و جامعه جایگزین می‌پردازد و می‌فرماید “ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر کسی از شما که از آیین خود بازگردد به خدا زیانی نمی‌رساند، خداوند گروهی را خواهد آورد که آنها را دوست دارد و آنان نیز او را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضع و در برابر کافران سرسخت و نیرومندند، در راه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش هیچ ملامت‌‌گری هراس ندارند، این فضل خداست که آن را به هر کسی که بخواهد و شایسته‌ی هر کسی که بداند می‌دهد، فضل خداوند گسترده و به همه چیز دانا است.

 

nf00183665-2

 

عوامل استبدال و جایگزینی

حسینی مزاری همچنین از عواملی نظیر ۱- طرد خلیفه‌ی به حق رسول‌الله که از سوی خداوند منصوب شده بود ۲- کوتاهی در امر جهاد و مبارزه ۳- سهل‌انگاری در تطبیق دین در جامعه و رها کردن ارزش‌های اسلامی و اخلاقی را مؤثر در اجرا شدن سنت الهی استبدال در میان مسلمین نام برد.

 

وی تصریح کرد: اگر قرار بر این است که ما بنده‌ی خداوند متعال باشیم بایستی مطابق اوامر پیامبر او عمل کنیم. باید به جانشین رسول خدا که حضرت علی(ع) و سایر ائمه‌ی معصومین(علیهم‌السلام) می‌باشند و نیز به ادامه‌دهنده‌ی خط آن بزرگواران یعنی خط ولایت فقیه عقیده داشته و در مسیر آن حرکت کنیم. طبیعی است که اگر ما این خط را رها کرده و از آن پیروی نکنیم قانون استبدال الهی در مورد ما نیز اعمال خواهد شد.

 

رئیس مرکز تبیان افزود؛ نباید اینگونه باشد که هرگاه نام جهاد مطرح شود ذهن ما به سمت نبرد نظامی برود، چون جهاد لزوما مترادف با جنگ نظامی نیست، بلکه عرصه‌های وسیع و مختلفی دارد مانند جهاد در عرصه‌ی فرهنگی، اجتماعی،‌ سیاسی و اقتصادی که باید برای موفقیت همه‌جانبه به همه‌ی این بخش‌ها اهمیت کافی داده شود.

 

تمامی برنامه‌های خداوند بر اجرای اصل امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد.

این آگاه امور دینی همچنین با اشاره به اهمیت بسیار زیاد امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام، خاطرنشان ساخت: تمام برنامه‌های خداوند مبتنی بر اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است، به گونه‌ای که اگر این اصل در میان مسلمین همواره جاری باشد سایر برنامه‌ها و اوامر الهی نیز محقق خواهند شد. مسئول اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نیز مؤمنین، مسلمانان و کسانی هستند که مدعی پیروی از دستورات الهی می‌باشند.

 

حسینی مزاری هشدار داد که اگر در امر تطبیق دین و ارزش‌های اخلاقی توسط مسلمین در هر جامعه‌ای، سستی و ضعف ایجاد شود قطعا در مسیر کار و برنامه‌های مبارزاتی آن اجتماع، سنت الهی استبدال و جایگزینی رخ خواهد داد.

 

مردم افغانستان فرصت ناب پیروزی علیه شوروی را از دست دادند ولی هنوز هم شرایط پیشرفت و نزدیکی به خداوند متعال موجود است.

رئیس مرکز تبیان با ابراز تاسف از ناکامی مردم افغانستان در عدم استفاده از فرصت طلایی پیروزی در جهاد مقابل شوروی سابق، اظهار داشت: خداوند متعال در سال‌های گذشته فرصتی به مردم ما داد و امر جهاد به وقوع پیوست و به پیروزی نیز رسیدیم، اما چون پس از آن در مسیر فرامین الهی حرکت نکردیم، نتوانستیم به عنوان قوم محبوب و مورد حمایت خداوند به سروری، عظمت و آقایی برسیم. در حالی که مردم ایران به خصوص آن مجموعه‌ای که در مسیر اجرای اوامر الهی قراردارند و در رأس آنها حضرت امام خامنه‌ای و سایر مبارزین و مجاهدین ایرانی با درک درست از انقلاب‌شان توانستند به عظمت، استقلال و بزرگی دست پیدا کنند.

 

با این حال، حسینی مزاری تصریح کرد: هنوز نیز فرصت برای مسلمانان افغانستانی فراهم است و افرادی که در تشکل‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دینی و اسلامی در کشور فعال می‌باشند، فرصت دارند که در راستای اهداف الهی عمل کنند و مورد حمایت خدا باشند، خداوند آنها را دوست داشته باشد و آنها نیز خداوند را دوست داشته باشند و بتوانند در مسیر ماموریت‌شان موفق ظاهر شوند و در دنیا عزتمند و در آخرت نیز سعادتمند محشور شوند.

 

مرکز تبیان و شیوه‌ی فعالیت‌ آن در تاریخ افغانستان ماندگار خواهد شد.

این فعال فرهنگی‌سیاسی در ادامه گفت؛ مرکز تبیان به عنوان یکی از تشکل‌های اسلامیِ در صحنه است که مجموعه‌ی مسئولین، کادرها و اعضای آن در طول حیات حدودا ۳۰ ساله تشکیلات همواره تلاش داشته‌ و آثار ماندگاری در داخل و خارج از کشور به یادگار گذاشته‌اند؛ در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و حتی نظامی و امنیتی تاثیرات جدی و قاطعی داشته‌اند که این اثرگذاری‌ها کاملا محسوس بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر تاریخ‌نویسان منصف در آینده، تاریخی از افغانستان بنویسند قطعا بخش عمده‌ای از این تاریخ به شخصیت‌های مرکز تبیان، مسئولین، فعالین و شیوه‌ی کاری این تشکیلات اختصاص خواهد یافت؛ چرا که ما وقتی بازه‌ی زمانی ۳۰ ساله از فعالیت‌های گذشته و حال این تشکیلات را و برنامه‌هایی که تا بحال روی دست گرفته و اجرایی کرده است را مطالعه می‌کنیم به تاثیرگذاری بالای مرکز تبیان در جامعه‌ی افغانستان در عرصه‌های مختلف پی می‌بریم.

 

nf00183665-3

 

هشدار خطاب به اعضای مرکز تبیان؛ در صورت عدم مجاهدت و تلاش کافی دچار سنت استبدال خواهیم شد.

حسینی مزاری در عین حال خطاب به مسئولین، کادرها و اعضای حاضر در جلسه، بیان کرد: باید مسئولین، کادرها و اعضای مرکز تبیان توجه داشته باشند که با وصف تمام فداکاری‌ها و مجاهدت‌های شبانه‌روزی، هنوز فضای زیادی برای کار و فعالیت وجود دارد و ما نتوانسته‌ایم از تمام ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش آمده به نحو کامل استفاده کنیم؛ ازین رو نکته‌ی قابل تاکید این است که اولا باید متوجه باشیم که حضور ما در چارچوب تشکیلات اسلامی مرکز تبیان یک توفیق الهی است که باید قدردان آن باشیم و ثانیا باید بدانیم که اگر خواهان آن هستیم تا فرصت‌های بیشتری خلق کنیم و شرایط بهتری را برای خودمان، تشکیلات و مردم افغانستان فراهم بسازیم باید تلاش و همت بیشتری به خرج دهیم، در غیر آن مطابق سنت الهی، استبدال صورت گرفته، قطعا این فرصت و بستر از دست ما گرفته خواهد شد و افراد و مجموعه‌های دیگری جایگزین ما گردیده و با کسب حمایت خدای متعال از این فضا و بستر استفاده اعظمی را در راستای اطاعت اوامر الهی و اجرای دستورات خدای متعال خواهند برد.

 

رئیس مرکز تبیان ادامه داد: برخی از همکاران ما در ولایات مختلف به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند تا تشکیلات هرچه بیشتر به اهداف دینی و اسلامی خود نزدیک شود، اما بعضی از همکاران نیز آنچنان که باید نسبت به موقعیتی که دارند توجه عمیق نشان نداده و متوجه لطف الهی که شامل حالشان شده نیستند، لذا از تمام ظرفیت‌های خود استفاده نمی‌کنند و از خود سستی و ضعف نشان می‌دهند.

 

تشکیلات اسلامی هیچگاه متکی به وجود یا عدم وجود یک فرد نیست.

حسینی مزاری عنوان کرد؛ هیچ‌گاه یک تشکیلات اسلامی به ویژه مرکز تبیان متکی به وجود یا عدم وجود یک فرد نیست،‌ نه بنده و نه هیچ شخص دیگری نباید چنین تصور کند که اگر من حضور داشته باشم تشکیلات به پیش می‌رود و اگر نباشم حرکت آن متوقف خواهد شد، نخیر! خداوند متعال خودش حافظ دین می‌باشد و تشکیلات اسلامی مرکز تبیان ان‌شاءالله تا ظهور حضرت امام زمان(عج)به پیش خواهد رفت و به وظایف خود عمل خواهد نمود، اما قطعا اشخاصی که توجه نکنند و به وظایف محوله اهمیت قائل نشوند از این کاروان عقب خواهند ماند.

 

این فعال فرهنگی‌سیاسی ادامه داد: می‌توان بها قائل شدن به رسیدن به هدف را از دشمنان آموخت. آنها برای اینکه به هدف خود برسند حتی حاضرند خودشان را منفجر کنند تا جبهه‌ی حق را تضعیف کنند. امروزه جنگ نابرابر بین جبهه حق و باطل جریان دارد، جبهه باطل از تمام امکانات و ظرفیت ها علیه جبهه حق استفاده می کند اما طرفداران حق بسیار شده است که حتی حاضر نیستند دو ساعت وقت خود را برای تضعیف جبهه باطل و حمایت از حق صرف کنند چه رسد به صرف مال و جان.

 

حسینی مزاری با برشمردن عوامل نابرابری جبهه‌ی حق و باطل افزودک حال ما که ادعا می‌کنیم مسلمان هستیم،‌ شیعه هستیم، یا برخی از ما که عمامه سیاه و شال سبز می‌پوشیم و سید هستیم، بیایید از خودمان سوال کنیم که برای تحقق اهداف پیامبر گرامی اسلام چقدر زحمت کشیده‌ایم و چقدر کار می‌کنیم؟ کافی است یک بار به زحماتی که ائمه معصومین برای رسیدن به اهداف الهی متحمل شده‌اند دقت کنیم، خواهیم دید که آن بزرگواران چه تلاش‌ها و فعالیت‌های فراوانی داشته‌اند و ما در کجای کار قرار داریم.!

 

همه‌ی مردم در کنار ادعا و شعارها، در راستای یاری دین خدا گام‌های عملی بردارند.

وی علاوه کرد: گاهی ما دعای توسل می‌خوانیم و دعای تعجیل در ظهور حضرت امام زمان (عج) را قرائت می‌کنیم و شعار می‌دهیم که سرباز امام زمان هستیم، خوب است که در عمل هم مقداری توجه داشته باشیم که تا چه اندازه در مسیر ادعا و شعارهای خود به صورت عملی ورود می‌کنیم. چه مقدار حاضریم از امکانات مالی و زمان خود در راستای اهداف دینی خود هزینه کنیم. در حالی که دشمنان ما حاضرند برای رسیدن به هدف خود تمام وجودشان و امکانات خود را فدا کنند، اما ما حاضر نیستیم دوساعت وقت خود را در اختیار پیشرفت دین قرار بدهیم چه رسد به مال و جان. ما باید از اعماق وجود خود باور داشته باشیم که اگر همه‌ی ما آنگونه که شعار می‌دهیم عمل کنیم،‌ قطعا تحول عظیمی در کشورمان و در سطح مهاجرین ایجاد خواهیم کرد.

 

همه‌ی اعضای مرکز تبیان باید در چارچوب تشکیلات و به صورت سازمان‌یافته فعالیت کنند تا گرفتار سنت قطعی استبدال نشوند.

رئیس مرکزتبیان افزود: با توجه به مطالب یادشده از تمام مسئولین، کادرها، اعضای فعال و هواداران مرکز تبیان می‌خواهم همت به خرج دهند و توفیقات الهی را پاس داشته، با تمام توان در راستای اجرای فرامین الهی -اما در چارچوب تشکیلات و به صورت سازمان‌یافته- عمل کنند و بدین‌ترتیب اجازه ندهند در تحقق وعده‌های الهی، دیگران از آنان سبقت بگیرند و در نتیجه گرفتار سنت قطعی استبدال گردیده و از کاروان خداباوران و مهدی‌یاوران باز بمانند.

 

وی، عمل مطابق اصول و اساس‌های تشکیلات را بسیار مهم دانسته و افزود: کافیست که مسئولین تشکیلات مطابق اصول کار سازمانی، برنامه‌های مرکز تبیان را پی گرفته، بدون کمترین ضعف و سستی، از فرصت‌های پیش رو کمال بهره‌برداری را نموده، برای رسیدن به اهداف متعالی آسمانی، مجاهدت شبانه‌روزی را در پیش بگیرند؛ آنگاه خدای متعال مطابق وعده‌ی خود، دست همکاران را گرفته و همه را با حمایت قاطع خویش به توفیقات جدی نایل خواهد گرداند.

 

nf00183665-1

 

پیشرفت و تحول در رویکرد مهاجرین در همه عرصه‌ها از جمله اهداف مهم مرکز تبیان می‌باشد.

حسینی مزاری با بیان وظایف مهم قابل انجام در حوزه مهاجرین، از مرکز تبیان به عنوان یکی از مراکز باسابقه و پرنفوذ در سطح مهاجرین نام برد و گفت: مرکز تبیان همواره تلاش داشته تا در رویکرد مهاجرین در عرصه‌های مختلف تحول ایجاد کند و وضعیت آنان را سر و سامان بدهد. وی تنها به عنوان نمونه به برگزاری جلسه‌ای بزرگ و سازماندهی جمعیت کثیری از مهاجرین در باشگاه قدس در اعتراض به دستگیری کارگران مهاجر در اوایل دهه‌ی ۸۰ و اثرگذاری مثبت آن جلسه اشاره کرد.

 

رئیس مرکز تبیان در ادامه، به معضلات مختلف مهاجرین در عرصه‌های مختلف دینی، فرهنگی‌، سیاسی و اقتصادی پرداخت و تاکید کرد که مسئولین مرکز تبیان باید در راستای حل معضلات و بهبود شرایط زندگی مهاجرین نهایت تلاش خود را به خرج دهند و از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی گفت: یکی از نقاط ضعف جامعه‌ی ما این است که در آن به امر تحصیل وعلم‌آموزی آنچنان که باید توجهی نمی‌شود و از دانش‌آموزان و دانشجویان حمایت مناسبی به عمل نمی‌آید؛ در حالی که تنها راه تحول افغانستان، تقویت پایه‌ی تحصیلی مردم آن است.

 

تاسیس موسسه خیریه فرهنگی آموزشی امام صادق (ع) توسط مرکز تبیان؛ عموم اقشار در راستای حمایت از این موسسه گام بردارند.

وی در ادامه، عنوان کرد: ما در مرکز تبیان با بررسی موسسات خیریه‌ی موجود میان مهاجرین مشاهده کردیم که چند مؤسسه خیریه وجود دارند که برای فقرا و مستمندان برنامه‌های کمکی دارند،‌ اما در راستای حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویان و طلاب نهاد خاصی در صحنه حضور ندارد؛ لذا تصمیم گرفتیم تا مؤسسه‌‌ای را تحت عنوان مؤسسه‌ی خیریه فرهنگی آموزشی امام صادق (ع) تاسیس کنیم. حالا نیز عزم جدی وجود دارد که این مؤسسه در سال جاری فعالیت‌های درخور و مناسبی را در بخش حمایت از تحصیل دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب روی دست بگیرد و به ثمر برساند. تلاش خواهد شد که هر ساله هزینه‌ی تحصیل تعدادی از محصلین نیازمند به صورت کامل تأمین و یا حداقل بخش زیادی از هزینه‌های تحصیلی آنها فراهم شود، ازین رو از عموم اقشار می‌خواهیم در خصوص حمایت از این خیریه قدم‌های مثبت برداشته، دست همکاران ما را بگیرند و به کمک‌های همه‌جانبه اقدام کنند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در پایان سخنان خود، با اشاره به فرارسیدن سالروز ولادت منجی عالم بشریت حضرت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، از همه‌ی مسئولین، کادرها و اعضای تشکیلات درخواست کرد که در قسمت برپایی مراسم و تجلیل باشکوه از جشن میلاد آن حضرت، نهایت تلاش خود را به خرج دهند و با نیت خالص به صورت فعال در صحنه‌ حضور داشته باشند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>