• تاریخ انشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 20757
  • 413 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: خبرنگاران مبلغان اصلی دین و مکتب اند؛ اصلی‌ترین شاخصه‌های یک خبرنگار، تقوا، آگاهی و معرفت فردی و اجتماعی است

n00170250-b

خبرگزاری صدای افغان(آوا) فعلا به عنوان یک سازمان قدرتمند رسانه ای در کشور از جایگاه ملی و بین المللی قابل توجهی برخوردار است و سعی شود با در پیش گرفتن کار حرفه ای تر به توان آن در همه ابعاد افزوده شود تا بتوانیم در کنار سایر خبرگزاری های قدرتمند جهانی به ایفای وظایف اسلامی […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) فعلا به عنوان یک سازمان قدرتمند رسانه ای در کشور از جایگاه ملی و بین المللی قابل توجهی برخوردار است و سعی شود با در پیش گرفتن کار حرفه ای تر به توان آن در همه ابعاد افزوده شود تا بتوانیم در کنار سایر خبرگزاری های قدرتمند جهانی به ایفای وظایف اسلامی و انسانی خود به نحو مطلوب بپردازیم.

 

این مطلب توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در دیدار با جمعی از مسؤلین و خبرنگاران این خبرگزاری در دفتر مشهد مقدس عنوان گردید.

 

وی در ابتدا از جانشین، مسولین و خبرنگاران خبرگزاری صدای افغان(آوا) در داخل و خارج به ویژه دست اندرکاران آن در دفتر مشهد مقدس از بابت کار وسیع، گسترده و در عین حال فشرده و نفسگیر تقدیر و سپاس کرد و گفت: اجر و مزد این عزیزان تنها از ناحیه خدای متعال ساخته است و نه از ناحیه بندگان ضعیف و حتی کل تشکیلات، چه اینکه امروزه عناصر مشغول در خبرگزاری صدای افغان(آوا) در خط مقدم تبلیغ شاخص های زندگی اسلامی، اطلاع رسانی شفاف، بیان طرح دشمن و راهکارهای مبارزه با اجانب قرار دارند و الحمدلله توانستند طی بیش از ۱۸ سال به عنوان بازوی توانمند مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، خالصترین و ماندگار ترین فعالیت را به مردم مسلمان افغانستان ارائه کنند.

 

حسینی مزاری به برخی گزارش ها و اخبار اثرگزار خبرگزاری صدای افغان(آوا) اشاره کرد که اصولا برای کل کشور راهگشا و راهنما گردیده است اما در این میان با آنکه برخی گزارش ها بسیار خوب و مطلوب است اما نپرداختن به تمام ظرافت کار، آسیب نیز زده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سیدعیسی حسینی مزاری؛ رئیس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در ادامه، مسؤلین، خبرنگاران و پرسنل خبرگزاری صدای افغان(آوا) را به داشتن تقوای الهی در کار توصیه کرد و اظهار داشت: در صورت نداشتن تقوا در کار وفعالیت ها، مطالب و گزارش های تهیه شده با وجود تلاش های زیاد؛ تاثیر گذاری لازم را بر روی جامعه و افکار عموی ندارد و تاثیر گذار نخواهد بود.

 

حسینی مزاری از خبرنگاران به عنوان مبلغان اصلی دین و مکتب نام برد و گفت:  خبرنگاران هدایت افکار عمومی را بر عهده دارند  و باید به عنوان مبلغان واقعی اسلام تبارز نمایند تا برای رسیدن جامعه به تعالی و خداوند موثر باشند.

 

وی تقوا را ناشی از عرفان دانست و گفت: خبرنگاران باید معیارهای رسیدن به معرفت دینی را در خود تقویت نمایند  که خود به دو بخش معرفت شخصی و اجتماعی تقسیم می شود که در این بعد  معرفت اجتماعی از جایگاه بالاتری برخوردار می باشد چرا که با این معرفت می توان جامعه را به سوی فلاح و رستگاری رهنمون ساخت.

 

حسینی مزاری از امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) به عنوان شخصیت های بارزی یاد کرد که در عصر حاضر علاوه بر پرداختن به معرفت شخصی؛ معرفت اجتماعی  را برای هدایت جامعه سر لوحه کار و تلاش خود قرار دادند و با تقوای الهی و الگو قرار دادن زندگی پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) برای اصلاح جامعه گام برداشتند.

 

رئیس کل خبرگزاری صدای افغان(آوا) کار حرفه ای را دیگر شاخصه ی یک رسانه  بر شمرد و گفت: اصحاب رسانه با شناخت از وضعیت موجود کشور، منطقه و جهان  می تواند مطالب و گزارش های کیفی و پرمحتوا را مخابره نماید که این مستلزم مطالعه و کسب آگاهی میباشد که تمام خبرنگاران باید به سلاح آگاهی مجهز باشند.

 

وی در پایان به اهمیت نقش و جایگاه فضای مجازی برای اطلاع رسانی  در عصر امروز بر استفاده بهینه از این فضا تاکید کرد و توصیه نمود، هریک از اعضا، هدفمند در فضای مجازی  حضور داشته باشند  و با شعار هر فرد یک رسانه از امکانات آن استفاده نمایند  نه برای وقت گذرانی!

 

قبل از سخنان حسینی مزاری  سید حبیب سادات؛ جانشین ریاست خبرگزاری صدای افغان(آوا) با اشاره به اهمیت و جایگاه رسانه در مسائل امروز جهان، گفت: با توجه به اینکه امروز جنگ ، جنگ رسانه است، همه اعضا و پرسنل مرکز تبیان و خبرگزاری آوا باید به این ابزار کاربردی مجهز شوند.

 

وی نشان کرد: حتی برای پیروزی در جنگ های سخت نیز باید از ابزار رسانه استفاده کرد، چون رسانه ها، افکار عمومی مردم  را هدایت و باعث ایجاد موج در جامعه می شوند.

 

وی گفت: خبرگزاری صدای افغان(آوا) به عنوان یک مرجع برای خبرها و گزارش های مربوط  به داخل و خارج افغانستان  از جایگاه تاثیر گذاری در میان مردم برخوردار می باشد.

 

در ادامه سید وحیدالله حبیبی؛ یکی از دست اندرکاران اصلی خبرگزاری صدای افغان(آوا) نیز طی سخنانی  گفت : در جهان امروز کسی قویتر است که بتواند با استفاده از رسانه افکار عمومی را جهت بدهد اما خبرگزاری صدای افغان(آوا) به عنوان یک خبرگزاری ارزشی، مطالبی را منعکس نماید که با اصول  و معیارهای اسلامی در تضاد نباشد.

 

وی از خبرنگاران خواست که صرف به فعالیت در وقت اداری بسنده نکنند و سعی کنند در همه حال به عنوان یک خبرنگار متعهد ظهور و بروز داشته باشند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ نیز با توجه به جایگاه رسانه در تحولات جاری کشور، منطقه و جهان، خواستار پوشش و انعکاس پررنگ تر مراسم های مذهبی و دینی توسط رسانه ها شد و خاطر نشان کرد: اگر ما قدمی از مواضع و اصولمان کوتاه بیاییم، دشمنان جری تر شده و به این باور می رسند که ارعاب و تهدید آنها کارساز است  پس نه تنها امنیت مراسم های ما با عدم برگزاری و یا تعطیلی آنها بهتر نمی شود که دشمن را گستاخ تر می کند.

 

حاجی عزیزالله یوسفی؛ با بیان اینکه کارهای رسانه ای مکمل فعالیت های سیاسی و فرهنگی است، خواستار استفاده بیشتر از توانایی و ظرفیت خبرگزاری آوا برای معرفی و پیشبرد اهداف و برنامه های مرکز تبیان شد.

 

وی پیشنهاد کرد تا یک سری مطالب سلسله وار فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و … از طریق خبرگزاری منعکس شود ، چون این گونه مطالب مخاطبان خاص خود را دارند.

 

سپس آقایان حاج مهدی حبیبی، سید مصطفی حبیبی، داوود حیدری و مجتبی شریفی و خانم ساجده هاشمی هرکدام به نوبه خود پیرامون کیفیت و کمیت کارخبرگزاری و پیشنهادات مربوطه صحبت کردند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>