• تاریخ انشار: ۲۴ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 24674
  • 647 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حسینی مزاری: معضل اساسی مسلمانان، تبعیض در عمل به دستورات اسلام و عدم شجاعت در بیان حقایق است/اقدام اخیر امریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران، حرکتی گستاخانه و خلاف قوانین بین‌المللی است

n00183211-b

به مناسبت گرامی‌داشت اعیاد شعبانیه (میلاد حضرت امام حسین، حضرت امام سجاد و حضرت ابوالفضل‌العباس”علیهم‌السلام”)  نشست تحلیلی با عنوان “شیعیان محتوم و شاخصه‌های پیروی از امامان معصوم” با حضور جمعی از مسئولین، کادرها، اعضای فعال و مهمانان در حسینیه شهید مصباح واقع در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد. در این […]

به مناسبت گرامی‌داشت اعیاد شعبانیه (میلاد حضرت امام حسین، حضرت امام سجاد و حضرت ابوالفضل‌العباس”علیهم‌السلام”)  نشست تحلیلی با عنوان “شیعیان محتوم و شاخصه‌های پیروی از امامان معصوم” با حضور جمعی از مسئولین، کادرها، اعضای فعال و مهمانان در حسینیه شهید مصباح واقع در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد. در این نشست، در مورد شاخصه‌های پیروی از امامان معصوم (علیهم‌السلام) و مسایل روز نکات مهمی مطرح و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که در این نشست سخن می‌گفت، ضمن بیان تبریک میلاد حضرت امام حسین (ع)، حضرت امام سجاد (ع)و همچنین حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) به مهمانان حاضر در برنامه، اظهار امیدواری کرد تا همه بتوانند در ایام باقیمانده‌ی عمرشان به عنوان سربازان و یاران این حضرات طی طریق نمایند.

 

عبد مطلق خداوند بودن؛ مهمترین شاخصه‌ی شیعیان راستین

حسینی مزاری با بیان اینکه برای تعیین شاخصه‌های شیعیان ثابت و استوار اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌توان به موارد متعددی اشاره کرد، گفت: مهمترین شاخصه‌‌ی یک شیعه‌ی حقیقی، عبد بودن او است. شیعه‌ی راستین باید به واقعیت امر در زندگی خودش عبد مطلق خدای متعال باشد.

 

وی ادامه داد: عبد بودن هم زمانی در یک انسان متجلی می‌شود که به احکام اسلامی به صورت دقیق عمل نماید. باید به تمام اسلام عمل شود، به این معنا که در هیچ حوزه‌ای از عمل به احکام اسلامی از جمله هدف از عبادت تبعیض قائل نشویم.

 

به گفته‌ی رئیس عمومی مرکز تبیان اگر ما خواهان آن هستیم که با عمل به اسلام به درجه‌ی عبد بودن برسیم و به عنوان یک شیعه‌ی استوار و ثابت ‌قدم مطرح باشیم، عبادت ما باید به خاطر شایستگی خداوند متعال صورت بگیرد، نه به خاطر رسیدن به بهشت و یا ترس از جهنم.

 

تبعیض در عمل به دستورات اسلام؛ معضل اساسی مسلمانان در جهان امروز است

این عالم دینی، تاکید کرد؛ اسلام دینی است که در حوزه‌های مختلف فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی برنامه و راهبرد دارد، پس شیعه‌ی راستینِ ثابت‌قدم‌ و استوار باید به اسلام در همه‌ی این حوزه‌ها عمل کند نه اینکه تبعیض قایل شود و به احکام در برخی از این موضوعات عمل کند اما در برخی دیگر نه. مسلمانیِ اشخاص باید در حوزه‌ی اجتماع و سیاست و اقتصاد و مابقی موارد تبارز داشته باشد؛ چرا که مشکل اصلی مسلمانان در جهان امروز این است که بین حوزه‌های مختلف دین اسلام تبعیض قائل می‌شوند. به عنوان نمونه بعضی افراد می‌گویند ما صرفا کار فرهنگی می‌کنیم و کاری به سیاست نداریم. در حالی که این، نگرشی کاملا غلط است. به باور آنان، خداوند متعال ما را موظف کرده است که فقط در عرصه‌ی فرهنگ یا فقط در عرصه‌ی اقتصاد کار کنیم. این افراد فراموش کرده‌اند که اصولا اسلام دینی است که برای مدیریت بشریت و سیاست امور انسان‌ها آمده است و برای تمامی ابعاد زندگی آدمی طرح و برنامه دارد.

 

بر این اساس، حسینی مزاری خاطرنشان کرد: مسلمان واقعی همچنین در بحث زمان نباید معتقد به تبعیض باشد، به این معنا که جوانان بگویند ما فعلا فرصت داریم و نیازی به عمل به دستورات اسلام نداریم و هنگامی که به سن میانسالی و پیری رسیدیم به احکام اسلامی عمل خواهیم کرد. و یا بالعکس، شخص سالخورده معتقد باشد که دیگر از امثال او گذشته و در جوانی هرچه توان و انرژی داشته به دستورات اسلام عمل کرده است و حالا وقت استراحتش است. نخیر! اسلام به هیچ عنوان چنین تبعیضاتی را نمی‌پذیرد. وقتی که قرار است در این مسیر حضور داشته باشیم باید از زمانی که به سن تکلیف می‌رسیم تا لحظه‌ی مرگ در حال توجه و عمل به دستورات اسلام باشیم؛ نه تنها سستی و کاهلی به خرج ندهیم، بلکه حرکت ما رو به رشد و ترقی در مسیر دین مبین اسلام باشد.

 

 

 

وی ادامه داد: “گاهی مشاهده می‌شود بعضی از افراد در طول سال به دنبال اسلام نیستند اما با رسیدن محرم لباس سیاه به تن می‌کنند. در طول سال ریش خود را می‌تراشند اما در ماه محرم ریش می‌گذارند و تسبیح به دست می‌گیرند و به نمازها و مباحث دینی خود توجه می‌کنند. یا اینکه صرفا در ماه رمضان روزه می‌گیرند، نماز خود را می‌خوانند و به مبانی دینی توجه می‌کنند اما در ایام دیگر سال چنین توجهی در وجودشان یافت نمی‌شود. در زمان اعیاد اسلامی به زیارت می‌روند ولی در اوقات دیگر هیچ توجهی به زیارت و حرم رفتن ندارند. مشخص است که عملکرد اینچنینی در مباحث دینی دردی از ما دوا نخواهد کرد و هیچگونه تاثیری در زندگی ما نخواهد داشت.”

 

رئیس عمومی مرکز تبیان در ادامه، به تبعیض در مکان به عنوان یکی دیگر از مشکلات مسلمانی برخی اشخاص پرداخت و گفت: “گاهی ما در درون خانه که هستیم به مباحث دینی خود عمل می‌کنیم. برخی نظرات سیاسی هم داریم و انسانی انقلابی هستیم اما وارد محیط بیرون که شدیم سعی می‌کنیم احتیاط کنیم. یا با حضور در یک اجتماع بزرگتر احتیاط بیشتری به خرج می‌دهیم که مبادا حرفی یا حرکتی از ما سر بزند که برای‌مان در افغانستان یا کشور دیگری پرونده درست شود و مشکلاتی برای ما به وجود بیاید. اما ما اگر پیرو ائمه معصومین هستیم باید توجه داشته باشیم که در تمامی موقعیت‌ها به دستورات دین مبین اسلام عمل کنیم.”

 

معضل اساسی خواص و نخبگان افغانستان، عدم شجاعت در اظهار عقاید است.

وی با اشاره به تاثیر عنصر شجاعت در عملکرد مسلمانان، بیان کرد: در بعضی مقاطع، شرایطی به وجود می‌آید که شما باید در صحنه حضور پیدا کرده و در رابطه با بحث حق و باطل، اعلام مواضع دین اسلام، حمایت از حق و مخالفت با باطل حرف بزنید. اما گاهی شده است که با وجود اعتقاد قلبی، ممکن است شجاعت عمل در این عرصه پدید نیاید. این عدم شجاعت و ترس، مهمترین مرضی است که در سطح دنیای اسلام به خصوص شیعیان وجود دارد. معضل و مشکل مهم امروز ما در سطح خواص و نخبگان افغانستان، همین عدم وجود شجاعت در اظهار عقاید و افکار، حمایت از حق و مقابله با باطل است.

 

حسینی مزاری در توضیح ریشه‌یابی معضل کمرنگ بودن عنصر شجاعت در جوامع اسلامی نیز اظهار داشت: “شجاعت یا عدم شجاعت، به عمق و عدم آن در حوزه معرفت دینی و  شناخت از مباحث مذهبی ما برمی‌گردد. وقتی که شناخت، معرفت دینی و توجه فکری ما عمیق نبوده و سطحی باشد طبیعتا در مواقع حساس و اثرگذار به ترس خواهیم افتاد. ممکن است در برابر خداوند متعال، آمریکا و انگلیس و داعش و وهابیت را احساس کنیم و از خدا حساب نبریم ولی از آن‌ها بترسیم. اینجاست که ترمز را می‌کشیم و حرف حق در دهان‌مان می‌ماند و ابراز وجود نمی‌کنیم.”

 

با وجود جنایت‌های آشکار در کشور، خواص سکوت اختیار کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما امروز در افغانستان گرفتار سکوت خواص هستیم. در سطح دنیای اسلام گرفتار این معضل هستیم. اگر تمام شخصیت‌ها و تمام نخبگان و مردم مسلمان به خصوص شیعیان در صحنه حضور پیدا کنند و با شجاعت در کنار حق بإیستند و در مقابل باطل بپا خیزند، جهان اسلام مشکلی نخواهد داشت و مبدل به بزرگترین قدرت در سطح دنیا خواهد شد. در حالی که بزرگترین توان و ظرفیت در سطح منطقه و به ویژه افغانستان وجود دارد اما متاسفانه این شجاعت و حمیت وجود ندارد تا از آن بهره برده شود. بزرگان ما سکوت پیشه کرده‌اند. با وجود اینکه امروز در افغانستان انواع جنایات موج می‌زند و برنامه‌های مختلف دشمنان یکی پس از دیگری اجرایی می‌شوند، اما فریاد و صدایی از خواص ما به گوش نمی‌رسد.

 

رئیس عمومی مرکز تبیان، با بیان اینکه در حال حاضر شدیدترین تقابل تاریخی میان اسلام و کفر به ویژه در افغانستان برقرار بوده و شرایط امروز مهمترین آزمایش دینی و مذهبی ما می‌باشد، خاطرنشان ساخت: اگر شما کسی را می‌شناسید که در ولایت یا منطقه‌ای از افغانستان حرفی برای گفتن داشته و به صورت جدی در صحنه حضور دارد، به ما معرفی کنید تا مرکز تبیان با کمال افتخار در خدمت چنین شخصیتی باشد و با وی همراهی کند.

 

نباید نان دین را بخوریم ولی به عنوان سرباز دین عمل نکنیم.

این عالم دینی تاکید کرد که اگر ما در اعمال دینی خود توجه نداشته باشیم و به وظایف خود در عرصه‌های مختلف مطابق با احکام اسلامی به صورت تمام و کمال عمل نکنیم، نباید نام خود را شیعه بگذاریم، وگرنه خود را فریب داده‌ایم و بدتر از آن اینکه با یک ظاهر موجه باعث فریب سایر مردم می‌شویم و حتی به دین و مذهب نیز خیانت خواهیم کرد. در این صورت، از موقعیت‌های دینی بهره خواهیم برد و نان دین را خواهیم خورد ولی به عنوان سربازان دین عمل نخواهیم کرد.

 

وی در جمع‌بندی بخش اول سخنان خود گفت: اشخاص کارشناس و مطلع و صاحب‌نظر که در جریان مسایل هستند می‌دانند که در بحث عمل به دستورات اسلامی در سطح افغانستان چه مشکلات فراوانی وجود دارد. اینکه دین‌داران به ویژه شیعیان در افغانستان به عنوان یک جبهه‌ی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی قدرتمند ظهور و بروز ندارند،‌ ما را متوجه خطرات بسیار جدی پیش روی ما در آینده می‌کند. بنابراین اگر ما از علاقمندان راستین مسیر ائمه معصومین (ع) هستیم باید سعی کنیم تا عبد واقعی خداوند متعال باشیم. قطعا وقتی عبد خدا شویم، خداوند نیز بیش از حد انتظارمان به ما اعطا می‌کند و تمام امور زندگی ما در همه‌ی عرصه‌ها سامان پیدا خواهد کرد.

 

اقدام آمریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران، حرکتی گستاخانه و خلاف قوانین بین‌المللی است.

حسینی مزاری در بخش دوم مطالب خود با اشاره به تصمیم روز دوشنبه‌ی رژیم منحوس آمریکا که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تروریست عنوان کرد، بیان نمود: قطعا در این رابطه نیز صحبت و تحلیل وسیعی می‌شود مطرح کرد؛ اما آنچه که می‌توان در این فرصت به آن اشاره کرد این است که اقدام ترامپ در تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک حرکت گستاخانه، مسخره‌آمیز و زیر پا گذارنده‌ی قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به حقوق ملت‌ها است. اینکه یک کشور قلدر بیاید در رابطه با یک کشور مستقل دیگر اظهارنظر بکند و قدرت و قوت نظامی این کشور را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کند حقیقتا اقدامی تمسخرآمیز است.

 

وی در توصیف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله افتخارات دنیای اسلام است. سپاه پاسداران جریانی است که به عنوان حامی اصیل اسلام در جهان در حال انجام وظیفه است. سپاه پاسداران تشکیلاتی است که در برابر گروه‌های تروریستی در سطح کشورهای اسلامی به خصوص عراق و سوریه اقدامات بسیار شایسته‌ای انجام داده است. با توجه به این رویکردِ سپاه پاسداران، این نهاد مورد حمایت همه‌ی مسلمانان آزادی‌خواه به ویژه مردم افغانستان می‌باشد. مسلمانان جهان به خصوص شیعیان به وجود این نهاد انقلابیِ حامی دین و مذهب و مبارز علیه استکبار جهانی و علیه گروه‌های تروریستیِ دست‌آموز آن‌ها کاملا افتخار می‌کنند و از آن حمایت خواهند نمود.

 

 

 

خداوند متعال حامی مجاهدان حقیقی راه دین و مکتب است.

موصوف ادامه داد: قطعا اینطور نیست که آمریکا بیاید یک غلطی بکند و یک نهاد انقلابی مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کند و بتواند به اهداف پلید خود نائل شود. آمریکا ۴۰ سال است که انواع و اقسام مشکلات و فشارها را علیه جمهوری اسلامی ایران وارد کرده و هربار سرافکنده‌تر شده است. رژیم آمریکا بدون شک در این طرح خود نیز شکست خواهد خورد؛ چرا که خداوند حامی مجاهدانی است که در مسیر کمک به دین و حمایت از مذهب و مکتب عمل می‌کنند. قطعا پیروزی نهایی از آن مجاهدان حقیقی جهان اسلام خواهد بود.

 

یکی از اهداف آمریکا در تروریست اعلان کردن سپاه پاسداران، سنگ‌اندازی در مسئله صلح افغانستان است.

رئیس عمومی مرکز تبیان گفت؛ آنچه در این تصمیم و طرح آمریکا برای ما مهم است تاثیر آن بر مسائل افغانستان می‌باشد، آمریکایی‌ها از یک طرف آمدند و با گروهی که خودشان آن را تروریستی می‌دانستند و ۱۰۰ها میلیارد دالر برای سرکوبی این گروه مصرف کردند، وارد مذاکره شدند و حالا هم می‌خواهند با این گروه صلح بکنند، از طرف دیگر می‌آیند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی می‌کنند، این در حالی است که بحث صلح افغانستان بدون مشارکت کشورهای منطقه به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست. آمریکا تحت هیچ شرایطی بدون همکاری ایران، روسیه، چین و سایر همسایگان نمی‌تواند صلح را در افغانستان برقرار کند. آمریکا نمی‌تواند با یکه‌ تازی و انحصارطلبی در افغانستان به پیش برود. بنابراین وقتی که این امکان برای آمریکا وجود ندارد، طبعا با تروریست اعلان کردن سپاه پاسداران، در مسیر صلح افغانستان مشکل ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که موانع بیشتری در مسیر حضور ایران در مباحث افغانستان ایجاد شود. باعث می‌شود که تنش‌های بین ایران و افغانستان بیشتر شود. چرا که در افغانستان قطعا طرفداران و مزدوران آمریکا و گروه‌های تروریستی وابسته به آمریکا وجود دارند و در برابر جمهوری اسلامی ایران کارشکنی می‌کنند و فعالیت‌های خطرناک دیگری را روی دست خواهند گرفت. طبیعی است که این روند برای آینده افغانستان خطرناک خواهد بود و مشکلاتی جدی را برای مردم ما به وجود خواهد آورد.

 

مردم افغانستان نباید اجازه دهند که تنش و مشکلات کشور بیش از این افزایش یابد.

این فعال سیاسی ادامه داد: بنابراین اگر ما از بحث دفاع از کلیت اسلام و دفاع از کیان امت اسلامی و ام‌القرای جهان اسلام یعنی جمهوری اسلامی و رهبری این نظام و انقلاب نیز بگذریم که گذشتنی نخواهیم بود، اما به خاطر مسائل افغانستان و به خاطر حمایت از صلح افغانستان و به خاطر حمایت از تامین امنیت افغانستان، در برابر طرح ترامپ موضع می‌گیریم و این اقدام آمریکا را به شدت محکوم می‌کنیم. جامعه جهانی نیز نباید بگذارد ترامپ به این هدف خودش برسد و این دستورالعمل ترامپ در مجالس آمریکا تصویب شود. نباید اجازه داد که تنش و مشکلات در منطقه‌ و کشور ما بیشتر از این افزایش یابد.

 

رئیس عمومی مرکز تبیان با مخاطب قرار دادن مردم افغانستان به ویژه خواص جامعه، به صورت عمومی درخواست کرد تا علما، نخبگان، شخصیت‌ها و جریان‌های مختلف کشور وارد صحنه شوند و ابراز نظر کنند و آمریکایی‌ها را نصیحت کنند و اگر نصحیت نمی‌شوند تهدید بکنند که اقدام شما مبنی بر تروریست خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کار خطرناکی است و به نفع مردم و حاکمیت افغانستان و به نفع تمامیت ارضی کشورمان نیست و مخاطراتی جدی را در برابر مردم افغانستان ایجاد می‌کند.

 

ما به خاطر حمایت از تمامیت ارضی کشور خود، در برابر طرح ترامپ می‌ایستیم.

وی در پایان بخش دوم سخنان خود، خطاب به آمریکایی‌ها هشدار داد که ما مردم افغانستان به خاطر حمایت از تمامیت ارضی کشور خود و به خاطر حمایت از آزادی بیان و مردم‌سالاری و به خاطر مخالفت با ناامنی و ایجاد و گسترش تنش، در برابر اقدام به تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی ترامپ می‌ایستیم و آن را به شدت محکوم می‌کنیم و به سران آمریکا و کسانی که کمی عقل دارند هشدار می‌دهیم که بیش از این با حیثیت و شخصیت مردم افغانستان بازی نکنند.

 

 

 

سیلاب‌های اخیر در افغانستان و ایران خسارات جانی و مالی فراوانی به بار آورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در بخش سوم مطالب خود با اشاره به سیلاب‌های اخیر در افغانستان و ایران، بیان کرد: سیل در دو کشور افغانستان و ایران خرابی‌های بسیار بی‌سابقه‌ای را به بار آورد و ده‌ها نفر در افغانستان و ایران کشته شدند و زیرساخت‌های وسیعی ویران شد.

 

وی در ادامه گفت: چندی قبل در یکی از حسینیه‌ها به مناسبت مجلس ترحیم حاج غلام محمد امیری و همچنان برگشت حاج نصیر احمد امیری از مکه مکرمه صحبت داشتیم و آنجا هم در مورد سیل‌زده‌ها و وظیفه‌ی مهاجرین مسلمان افغانستان در ایران و سایر کشورها بحث کردیم. فراخوان هم دادیم و جلساتی نیز در بین مجموعه‌ها و سازمان‌های مختلف در مشهد با دعوت مرکز تبیان در دفتر اداره امور اتباع دایر شد. آنجا قرار بر این شد تا کمک‌ها از سطح عموم مهاجرین جمع‌آوری شود و برای سیل‌زده‌های افغانستان و ایران ارسال شود.

 

مهاجرین در کنار مجموعه‌ها و سازمان‌ها در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان افغانستان و ایران با قوت حضور یابند.

رئیس عمومی مرکز تبیان گفت؛ نفس کمک به همنوعان سیل زده مهم می‌باشد و هرچند کمک‌های جمع‌آوری شده تا این لحظه چندان زیاد نیستند،‌ اما امیدواریم که مهاجرین به نحو کامل‌‌تری به وظایف خود عمل کنند و در کنار مجموعه‌ها و سازمان‌هایی که وارد عمل شده‌اند و کمک‌ها را جمع می‌کنند و به مراجع ذی‌صلاح تحویل می‌دهند، حضور داشته باشند و یقین بدانند که اگر عموم مهاجرین در مصیبت برادران و خواهران خود در افغانستان یا ایران شریک نشوند، خودشان در آینده به چنین مصیبت‌هایی گرفتار خواهند شد.

 

غم ‌شریکی مهاجرین با انصار باید تبارز پیدا کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در پایان تاکید کرد که غم‌شریکی‌ مهاجرین افغانستانی باید میان انصار تبارز پیدا کند و اعلام شود تا انصار نیز ببینند که مردم افغانستان در غم و شادی با آنها شریکند و اینطور تصور نشود که مهاجرین تنها به فکر شب و روز خودشان هستند، چرا که چنین برداشتی حقیقتا شرم‌آور خواهد بود؛ بنابراین بر همه‌ی ما لازم است تا در این راستا توجه داشته و حرکت جدی انجام دهیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>