• تاریخ انشار: ۱ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17091
  • 565 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حمله بر مرکز تبیان یک خشونت سازمان‌یافته علیه مذاهب و مراکز فرهنگی است/ دولت باید حادثه تروریستی ۷ جدی را به عنوان جنایت جنگی ثبت کند

n00156762-b

جاوید کوهستانی، کارشناس مسائل سیاسی و نظامی ضمن محکومیت حادثه تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، از دولت می خواهد تا عوامل حمله بر این نهاد فرهنگی و خبررسانی را شناسایی کند. وی می گوید که دولت باید حادثه تروریستی ۷ جدی بر مرکز تبیان و خبرگزاری […]

جاوید کوهستانی، کارشناس مسائل سیاسی و نظامی ضمن محکومیت حادثه تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، از دولت می خواهد تا عوامل حمله بر این نهاد فرهنگی و خبررسانی را شناسایی کند. وی می گوید که دولت باید حادثه تروریستی ۷ جدی بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان را به عنوان جنایت جنگی ثبت کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، جاوید کوهستانی در گفتگو با خبرنگار آوا، ضمن محکومیت حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان بیان کرد: “ما می خواهیم که دولت عوامل حمله بالای مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان را شناسایی کرده و مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار بدهد”.

 

وی افزود: “دولت افغانستان در قبال نهادهای فرهنگی و خبررسانی که در راستای ارتقای آگاهی مردم فعالیت می کنند، مسئولیت دارد. دولت باید حمله بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان را به عنوان جنایت جنگی ثبت کند و این مورد باید از طریق محاکم بین المللی پیگیری شود”.

 

کوهستانی اضافه کرد: “حمله بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان زیر نام داعش صورت گرفته است، اما داعش ظرفیت شناسایی مراکز فرهنگی را ندارد؛ چون مدت زیادی از فعالیت آنان نمی گذرد. با گذشت دو سال، امکانات داعش به آن پیمانه نیست که بتواند کوچه های کابل را بلد شود”.

 

وی می گوید که طالبان در درون ساختار سیاسی افغانستان نفوذ دارند که می توانند چنین حملاتی را سازماندهی کنند.

 

این آگاه مسائل سیاسی و نظامی خاطرنشان کرد که این کار(حمله ۷ جدی) می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد و غفلت در این مورد، عدم شناسایی یا کم کاری نهادها در این رابطه، سوء زن های مردم افغانستان را بلند می برد. ساختارهای سیاسی در این مورد مشروعیت خود را از دست می دهد و اعتماد مردم نسبت به نظام سیاسی افغانستان کاهش پیدا می کند.

 

به گفته کوهستانی، “یک بسیج کلی باید میان نهادهای فرهنگی به وجود بیاید تا بالای حکومت فشار بیاورند، چون دولت افغانستان مطابق به احکام قانون اساسی مسئولیت تامین امنیت جان و مال مردم افغانستان را دارد و وقتی چنین نباشد، دولت حداقل باید به گونه شفاف پاسخگویی کند و یا کسانی را که در این راستا غفلت وظیفه ای کرده اند، به دادگاه بکشاند.

 

وی بیان نمود: “دولت باید افرادی را که از درون قدرت سیاسی افغانستان با گروه های تروریستی همکاری می کند تا مراکز فرهنگی را هدف قرار دهند، شناسایی کند. این ها سوال برانگیز است و در آینده مشکلات زیادی را برای مردم افغانستان به بار می آورد. بناء مراکز فرهنگی و خبرگزاری ها باید بسیج شوند؛ به مراکز عدلی و قضایی مراجعه و دادخواهی کنند و بالای دولت افغانستان و نیروهای بین المللی فشار وارد نمایند تا جلو حوادث آینده گرفته شود”.

 

این آگاه مسائل سیاسی و نظامی علاوه نمود: “حمله بالای مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان یک خشونت سازمان یافته علیه مذاهب و مراکز فرهنگی است، در مجموع مردم افغانستان و مخصوصا نهادهای فرهنگی، رهبران سیاسی و احزاب باید بسیج شوند؛ دادخواهی کنند و جلو تکرار چنین حملاتی را بگیرند”.

 

وی بیان کرد: “جنگ افغانستان، استخباراتی و جنگ منافع قدرت ها است. در این جنگ قدرت ها تلاش می کنند وضعیتی ایدئولوژیک را شکل بدهند تا حریفان در مقابل همدیگر صف‌آرایی کنند. علاوه بر این که در این جنگ پول را تقسیم می کنند، باید زمینه توجیه جنگ نیز وجود داشته باشد”.

 

کوهستانی در ادامه افزود: “بحث جنگ ایدئولوژیک به کشورهای آسیای میانه برمی گردد. می خواهند جنگ و شورش گری در کشورهای آسیای میانه، روسیه و سایر کشورهای منطقه شگل بگیرد. از سوی دیگر، می خواهند از اسلام گرایان ترکستان شرقی علیه چین استفاده کنند و این یک برنامه بین المللی است”.

 

وی اشاره کرد: “بخش از جنگی که در سوریه و عراق بود، حالا به جغرافیای افغانستان منتقل شده است؛ این قدرت ها در اینجا مانند سوریه و عراق صف آرایی کرده اند، اما با شیوه های متفاوت تر”.

 

این آگاه مسائل سیاسی و نظامی در پایان صحبت بیان کرد: “دولت افغانستان یک دست نبوده و ساختار واحد ندارد؛ اشخاصی هم وجود دارد که با شبکه ها و سازمان های استخباراتی منطقه ای و بین المللی هم سویی دارند. بنابر این جنگ رقابتی، جنگ منافع و جنگ قدرت ها و به تعبیر دیگر، یک نوع جنگ نیابتی از سوریه و عراق به افغانستان کشیده شد”.

 

وی در ادامه گفت: “احتمالا دولت افغانستان در بعضی موارد توان کنترل کامل این مسائل را نداشته باشد و این ناشی از مشکلاتی است که در درون ساختارها وجود دارد”.

 

در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، ۵۲ تن شهید و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند. با وجود این که گروه داعش مسئولیت این رویداد را به عهده گرفت، اما کارشناسان و آگاهانی چون جاوید کوهستانی، به این باورند که داعش توانایی لازم برای دریافت اطلاعات و سازماندهی چنین حملاتی را بر خلاف طالبان ندارد و دست های دیگری در این گونه حملات دخیل است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>