• تاریخ انشار: ۷ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17217
  • 670 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت در تأمین امنیت بر ظرفیت‌های داخلی تکیه کند/ حمایت بیگانگان کوچکترین تأثیر مثبتی در ایجاد ثبات ندارد

n00157144-b

در شرایطی که حکومت کلیات استراتژی امنیت ملی افغانستان را تصویب کرده و قرار است جزئیات این طرح در ماه فبروری تدوین شود، دبیرکل حزب اسلامی تبیان می گوید که اگر حکومت بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی تکیه نکند و از نیروهای خارجی توقع کمک داشته باشد، طبیعتا نتایج حاصل از استراتژی امنیتی محقق نخواهد […]

در شرایطی که حکومت کلیات استراتژی امنیت ملی افغانستان را تصویب کرده و قرار است جزئیات این طرح در ماه فبروری تدوین شود، دبیرکل حزب اسلامی تبیان می گوید که اگر حکومت بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی تکیه نکند و از نیروهای خارجی توقع کمک داشته باشد، طبیعتا نتایج حاصل از استراتژی امنیتی محقق نخواهد شد. حسینی مزاری تصریح کرد که حمایت‌های بیگانگان کوچک‌ترین تأثیر مثبتی در روند ایجاد ثبات در کشور ندارد و با حضور نیروهای خارجی، شرایط افغانستان مانند امروز، مدام بدتر خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، دبیرکل حزب اسلامی تبیان در گفتگویی با خبرنگار روزنامه آسمان آبی، چاپ تهران که بیشتر حول محور استراتژی امنیت ملی افغانستان متمرکز بود، در پاسخ به این سوال که استراتژی چهار ساله امنیت ملی افغانستان تا چه اندازه می‌تواند زمینه را برای تحقق ثبات در این کشور فراهم کند؟ گفت: “طبیعتا برنامه‌ریزی و تقویت زیرساخت‌ها برای تقویت توان نظامی، زمینه را برای ثبات و امنیت بیشتر فراهم خواهد کرد”.

 

وی افزود: “در شرایط کنونی، افغانستان با ناامنی‌های بسیار گسترده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند، عوامل داخلی و خارجی نیز دست‌به‌دست هم داده‌اند تا شیرازه حاکمیت افغانستان را از هم بپاشند. در این میان، زندگی روزمره مردم افغانستان نیز با چالش و بحران جدی مواجه است. طبیعی است که اگر دولت و حکومت افغانستان در این راستا چاره‌ای نیندیشند، اول از همه ساختار دولت در معرض آسیب، مشکلات و معضلات قرار خواهد گرفت و در مرحله بعدی، مردم افغانستان قربانی مشکلات و ناامنی‌ها خواهند شد؛ چنان‌که مردم در ۱۷سال گذشته قربانی‌ ناامنی‌های بسیار زیادی در کشور بوده‌اند؛ از این رو، در بحث استراتژی امنیتی و مباحث و احتمالاتی که دولت در این قالب در اختیار گرفته است، تأمین امنیت ابعاد مهم و جدی پیدا می‌کند”.

 

این فعال سیاسی ابراز امیدواری کرد که استراتژی امنیتی جدید، نسبت‌ به گذشته از کارایی بیشتری برخوردار باشد.

 

حسینی مزاری در پاسخ به سوالی دیگر که قرار است صحبت بر سر جزئیات این استراتژی در ماه آینده میلادی(فبروری) انجام شود و در جزئیات این استراتژی، نقش کشورها و نیروهای خارجی چه اندازه است؟ گفت: “اگر حکومت در افغانستان بر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی تکیه نکند و از نیروهای خارجی توقع کمک داشته باشد، طبیعتا نتایج حاصل از استراتژی امنیتی محقق نخواهد شد”.

 

وی افزود: “حمایت‌های بیگانگان کوچک‌ترین تأثیر مثبتی در روند ایجاد ثبات در کشور ندارد. با حضور نیروهای خارجی، شرایط افغانستان مانند امروز، مدام بدتر خواهد شد”.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان خاطرنشان کرد: “از آغاز حضور خارجی‌ها در افغانستان، به‌ویژه کشورهای غربی، آن‌ها ثابت کرده‌اند تحت هیچ شرایطی به‌نفع مردم، دولت و حکومت افغانستان فعالیت نکرده و هریک از این کشورها که در افغانستان حضور دارند، به‌دنبال تأمین منافع، مطالبات و اهدافشان در افغانستان هستند؛ به همین سبب، دیده می‌شود که باوجود شعارهای آمریکایی‌ها که می‌گفتند برای تأمین امنیت، مبارزه با تروریسم، بهبود شرایط معیشتی مردم، تأمین آزادی بیان و ترویج دموکراسی آمده‌ایم، امروز رهبران این کشور دقیقا برخلاف شعارهای‌شان عمل می‌کنند. آمریکایی‌ها برخلاف شعارهای مطرح‌شده، درصدد گسترش حرکت‌های استبدادی و استکباری هستند”.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری که اخیرا حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، نقش آمریکایی‌ها را در گسترش تروریسم در افغانستان برجسته کرده و آیا در استراتژی امنیت ملی افغانستان، راه‌حلی برای چنین تهدیدهایی اندیشیده خواهد شد؟، گفت: “اخیرا مطالبی عنوان می‌شود که نشان می‌دهند برای مقابله با چنین تهدیدهایی راه‌حلی انـدیشیـده شــده است؛ به‌هرحال، درباره کشورهای خارجی ادعا می‌شود که آن‌ها نقش و حضور جدی در حمایت از تروریست‌ها ندارند، ولی اگر زمامداران افغانستان منافع ملی را لحاظ نکنند، قطعا کشورهای خارجی در سیاست‌های حاکمیتی و دیگر مسائل عمومی و خصوصی، تأثیرگذار خواهند بود و همین تاثیرگذاری باعث می‌شود آن‌گونه که مسئولان حکومتی می‌خواهند که امنیت در افغانستان تأمین شود، این امنیت به ضدامنیت تبدیل شود و مشکلات و معضلات ناامنی در افغانستان افزایش پیدا خواهد کرد”.

 

صحبت‌های ترامپ در این‌باره پاکستان کاملا نمایشی و فرمایشی است

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه این گفتگو با توجه به توئیت اخیر ترامپ در ارتباط با نقش پاکستان در حمایت از تروریسم، در پاسخ به این سوال که پاکستان چه چالش‌های امنیتی را برای افغانستان در چهارسال آینده ایجاد خواهد کرد؟ گفت: “پاکستان با آمریکا هم‌پیمان است. صحبت‌های ترامپ هم در این‌باره کاملا نمایشی و فرمایشی است”.

 

وی افزود: “پاکستان در ۱۷سال گذشته و حتی پس از پیروزی مجاهدین در جنگ علیه نیروهای اشغالگر شوروی، در مسائل مرتبط با ناامنی افغانستان نقش مستقیم داشته است. پاکستان به نیابت از آمریکا و برخی کشورهای غربی در ناامنی‌های افغانستان دخالت می‌کند و طبیعتا اگر دولت و حکومت افغانستان به دنبال حفظ موازنه و راهکارهای اساسی‌تر در مبارزه و مقابله با توطئه‌های پاکستان نباشند، قطعا این کشور در آینده نیز با مردم، حاکمیت و حیثیت ملی افغانستان بازی کرده و در راستای گسترش ناامنی عمل خواهد کرد”.

 

ترویج و گسترش داعش در افغانستان با حمایت آمریکایی‌ها انجام می‌شود

حسینی مزاری در بخش دیگر این مصاحبه، به سوالی در مورد تهدید حضور داعش در افغانستان پاسخ داد و گفت: “رشد و نفوذ داعش در افغانستان به‌سادگی رشد طالبان نخواهد بود؛ چراکه در راه این حرکت، دست‌اندازهای جدی در افغانستان برای نیروهای داعش وجود دارد، اما با توجه به این‌که ترویج و گسترش داعش در افغانستان و پایگاه‌سازی برای این گروه تروریستی با حمایت آمریکایی‌ها انجام می‌شود، طبیعی است که در آینده ما با چالش و معضل بزرگی مواجه خواهیم بود”.

 

وی خاطرنشان کرد: “در حقیقت ما امروز چیزی به نام داعش به‌عنوان عنصر اصلی تروریسم در افغانستان نمی‌شناسیم، بلکه خود آمریکایی‌ها هستند که به گسترش تروریسم در افغانستان دامن می‌زنند. دست آمریکایی ها در همه قضیه‌های تروریستی افغانستان مشهود و ملموس است و اصولا آمریکا علاقه‌ای به تأمین امنیت در افغانستان ندارد، بلکه به‌دنبال گسترش ناامنی است. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند توجیه‌های لازم برای حضور نظامی خود را در افغانستان فراهم کنند. از سوی دیگر، آمریکایی‌ها قصد دارند نقش کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و ایران را در افغانستان مورد فشار و هجمه قرار دهند. همچنین واشنگتن از افغانستان به‌عنوان شاهراه اطلاعاتی و سکوی مشرف بر کشورهای مذکور استفاده می‌کند”.

 

برخلاف برخی کشورها، ایران به‌دنبال امنیت در افغانستان است

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه به سوالی در مورد این که نقش ایران را در تأمین امنیت در افغانستان چگونه ارزیابی می‌کنید؟ پاسخ داد: “نقش ایران از زمان جنگ شوروی در عرصه افغانستان بسیار ملموس بوده و پس از پیروزی مجاهدین در برابر نیروهای شوروی نیز جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم افغانستان حضور داشته است. در زمان مقاومت نیز اگر جمهوری اسلامی ایران در کنار مقاومت‌کنندگان نبود، طالبان سقوط نمی‌کرد و دولت وحدت ملی در این کشور به قدرت نمی‌رسید؛ فضایی که کشورهای غربی ادعا می‌کنند، آن‌ها عامل تأثیرگذار در شکل‌گیری آن بوده‌اند، ولی در حقیقت، مردم افغانستان با کمک و حمایت جمهوری اسلامی ایران موفق به شکست طالبان شدند”.

 

وی افزود: “طی ۱۷سال گذشته هم جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و مردم افغانستان حضور داشت و طبیعی است اگر ایران به‌صورت فعال بتواند در عرصه معادلات سیاسی و امنیتی افغانستان حضور پیدا کند و دولت و حکومت افغانستان از این ظرفیت استفاده نماید، قطعا به نفع افغانستان است، ولی دست جمهوری اسلامی ایران طی این ۱۷ سال گذشته چندان باز نبود؛ زیرا سیاست‌های غربی در افغانستان حاکم بوده و سعی کردند ایران را از میدان‌های مختلف افغانستان حتی موضوعات اقتصادی و فرهنگی دور نگه دارند و در شرایط موجود هم، چنین دیدگاهی در مقامات کشور وجود دارد”.

 

حسینی مزاری تصریح کرد: “با توجه به حضور قوی غربی‌ها و رهبری آمریکا در افغانستان، طبیعتا این محدودیت همچنان وجود دارد و در راستای دور نگه‌داشتن ایران و اثرگذاری بر افغانستان تلاش‌هایی انجام می‌شود. ایران در منطقه و جهان قدرت بزرگی است و بسیاری از منازعات بین‌المللی نیز می‌توانند با حضور ایران قابل حل باشند؛ به‌عنوان نمونه، ایران در سوریه و عراق و در راستای برنامه مقابله با تروریسم نقش برجسته‌ای ایفا کرد”.

 

وی تأکید کرد که برخلاف برخی کشورها، ایران به‌دنبال امنیت در افغانستان است؛ چون امنیت افغانستان، امنیت ایران است و اصولا امنیت ملی ایران با تأمین امنیت در افغانستان تأمین می‌شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>