• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 12455
  • 757 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

حکومت در حفاظت از جان شخصیت ها و مراکز دینی و مذهبی اهمال کرده است/ با حضور نیروهای خارجی وضعیت خراب تر شد

n00147680-b

به دنبال حوادث تروریستی اخیر در افغانستان به خصوص حمله بر مسجد جوادیه شهر هرات،مسوولین مراکز فرهنگی و اجتماعی افغانستانی در شهر مشهد، با حضور در سرکنسول گری افغانستان در این شهر، ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی بر تأمین امنیت بیشتر مساجد و مکان های مذهبی تأکید کردند.   به گزارش […]

به دنبال حوادث تروریستی اخیر در افغانستان به خصوص حمله بر مسجد جوادیه شهر هرات،مسوولین مراکز فرهنگی و اجتماعی افغانستانی در شهر مشهد، با حضور در سرکنسول گری افغانستان در این شهر، ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات تروریستی بر تأمین امنیت بیشتر مساجد و مکان های مذهبی تأکید کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در این نشست که روز پنج شنبه گذشته(۱۲ اسد) در سرکنسولگری افغانستان در مشهد برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین وحیدی از روحانیون ولایت هرات با اشاره به تحولات اخیر امنیتی و حملات تروریستی در کشور خاطرنشان کرد، مهاجرینی که دور از وطن زندگی می کنند، همدردی و هم نوایی خود را با هم وطنان در داخل کشور ابراز می کنند.

 

این عالم با بیان اینکه بر اساس حق شهروندی، مهاجرین و فعالین فرهنگی و اجتماعی در مشهد خواسته ها و مطالباتی از حکومت وحدت ملی دارند، از سید نورالله راغی، سرکنسول افغانستان خواست که این خواسته ها را به حکومت مرکزی منتقل کند.

 

آقای وحیدی با اشاره به چالش های امنیتی شور و فعالیت های تروریستان، خاطرنشان کرد: “نیروهای قهرمان ما در اردو و پلیس، هر روز شهید می دهند، در شمال، جنوب، غرب و در شرق کشور، مخالفین مسلح از خارج حمایت می شوند و می آیند دست به جنایت می زنند”.

 

او تأکید کرد که قدردان نیروهای امنیتی خود می باشند.

 

حجت الاسلام والمسلیمن وحیدی با اشاره به حملات تروریستی اخیر در شهر هرات به خصوص شهادت شهید نجفی، خاطرنشان کرد که این حملات از سوی تروریست های تکفیری صورت می گیرد.

 

آقای وحیدی با انتقاد از عملکرد حکومت محلی در هرات، خاطرنشان کرد که پیرامون شهادت آقای نجفی که نماینده اول مردم هرات در شورای ولایتی و همجنین یک شخصیت اجتماعی و با نفوذ بود و بسیار مظلومانه به شهادت رسید، دولت محلی وعده داد که تا یک هفته قاتلان این شهید را دستگیر می کند و به پنجه قانون می سپارد، ولی تاکنون که وارد سومین سال شهادت ایشان می شویم، هیچ اطلاعی نداده اند.

 

وی تأکید کرد که باید نسبت به حفاظت از مراکز دینی که رسما مورد تهدید قرار می گیرند، توجه بیشتری صورت بگیرد.

 

آقای وحیدی افزود، رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی با ارائه اسنادی اعلام کرد که آی.اس.آی پاکستان دستوراتی صادر کرده که علمای اهل تشییع را در هرات بکشید و مراکز آن ها را مورد حمله قرار بدهید تا جنگ شیعه و سنی راه بیفتد.

به گفته وی، با وجود همین اسناد، تهدیدهای میدانی در هرات صورت گرفته است.

 

این عالم دین تأکید که حکومت محلی و همچنین مرکزی اول نسبت به پیگیری این قضایا و از سوی دیگر نسبت به حفاظت از جان شخصیت ها و مراکز دینی و مذهبی اهمال کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: “ما یک طرح را به شورای امنیت ملی دادیم که اجازه بدهید ما خودمان حفاظت کنیم و تجهیزاتی داشته باشیم که متأسفانه شورای امنیت ملی موافقت نکردند”.

 

nf00147680-2

 

در ادامه نشست فعالین فرهنگی و اجتماعی و نمایندگان مهاجرین با سرکنسول افغانستان در مشهد، سید وحیدالله حبیبی، مسوول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس نیز با عرض تسلیت به خانواده های قربانیان حوادث تروریستی از وضعیت موجود انتقاد کرد و اظهار داشت: “متأسفانه در این اواخر اوضاع امنیتی افغانستان روز به روز خراب می شود. در گذشته دامنه فعالیت تروریستان محدودتر بود، ولی ما امروز شاهد هستیم که اوضاع امنیتی در سرتاسر افغانستان از جنوب تا شمال و از غرب تا شرق رو به وخامت می رود” .

آقای حبیبی خطاب به سران حکومت وحدت ملی افزود: “ما به عنوان شهروندان این کشور به خود حق می دهیم که از شما منتخبین خود بپرسیم که چرا اوضاع کشورمان به جای این که بهبود پیدا کند، روز به روز وخیم تر می شود؟”

به گفته وی، چیزی که بسیار مهم است، حضور نیروهای بین المللی در افغانستان است. امروز در افغانستان بیش از ۴۰ کشور خارجی حضور دارند، اما چرا این نیروها حتی قادر نیستند محیط اطراف پایگاه هایی که در اختیارشان قرار داده شده را حفاظت کنند؟!

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مشهد، با توجه به ناکامی نیروهای خارجی در تأمین امنیت، سوال دیگری را مطرح کرد: “چرا دولت افغانستان از این ها(نیروهای خارجی) مطالبه نمی کند، بازخواست نمی کند؟ شما برای کمک آمدید، شما چه می کنید؟”

وی در یک جمع بندی گفت که حضور نیروهای خارجی، باعث بهبود امنیت افغانستان نشده و وضعیت خراب تر شده است .

 

از سوی دیگر، آقای حبیبی به تحولات سیاسی افغانستان اشاره کرد و گفت: “در همین شرایط حساس که کشور ما با بحران های مختلف دچار است، حکومت وحدت ملی به جای رسیدگی به این اوضاع نابسامان مردم، درگیر کشمکش های داخلی شده و ائتلاف ها، زد و بندها و موضع گیری های جدید به وجود آمده است”.

به دنبال سخنان و اظهار نظرهای نمایندگان نهادهای فرهنگی و اجتماعی و مهاجرین، سید نورالله راغی، سرکنسول افغانستان در مشهد، ضمن سپاس گزاری از حضور این چهره ها در نمایندگی کشور و همدردی های آن ها، گفت، تمام مسائل، نگرانی ها و دغدغه هایی که مطرح شد را به دولت افغانستان منتقل می سازد و این مطالبات برحق را بازگو می کند.

آقای راغی در مورد تأمین امنیت مراکز مذهبی و عبادت گاه ها در کشور گفت که این مسأله، یک موضوع کاملا جدی است و دولت باید به آن توجه کند.

 

به گفته وی، در این اواخر توجه هایی در این قسمت از سوی حکوت صورت گرفته، اما کافی نبوده و ابراز امیدواری کرد که توجه بیشتری صورت بگیرد.

سرکنسول کشورمان در شهر مشهد در مورد حضور نیروهای خارجی در کشور و موثریت عملکرد آن ها، با بیان این که کمک ها و همکاری ها کشورهای خارجی با حکومت افغانستان قابل قدر است، افزود: “در موادری که شما نگران هستید، آرزوی ما این است که دولت افغانستان به حیث یک دولت مستقل، که تاکنون به شکل مستقلانه عمل کرده، به همین شکل ادامه پیدا بکند. هرگونه مداخله پذیرفتنی نیست و انشالله دولت هم آن را نمی پذیرد”.

 

وی با اشاره به انتقال برخی از زخمی های حادثه تروریستی مسجد جوادیه هرات، خاطرنشان کرد: “برای این که روحیه مریض های ما و شما که به مشهد منتقل شده اند، بهتر شود، اگر بشود به نمایندگی یک تعدادی بروند و زیارت شان کنند و از آن ها خبرگیری کنند”.

 

سر کنسول کشورمان در مشهد مقدس، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان با انتقاد از انتشار خبر خلاف واقع در مورد مجروحین حادثه تروریستی هرات از سوی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: این خبرگزاری مدعی شده است که کسی از طرف کنسولگری برای عیادت از مجروحین این حادثه تروریستی که به مشهد منتقل شده اند، به بیمارستان مراجعه نکرده است .

 

وی در تشریح این مطلب گفت: با وجود اینکه هیچ منبع رسمی از انتقال این مجروحان به کنسلوگری اطلاع نداده بود با ارتباطات مردمی از ماجرای انتقال آگاه و اولین فرصت هیاتی برای بررسی اوضاع و روند درمان آنها توظیف شد .

آقای راغی متذکر شد: ما تعامل خوبی بار رسانه ها داریم و انتظار داشتیم که مسوولین خبرگزاری تسنیم پس از پی بردن به اشتباهشان ، عذر خواهی می کردند.

 

آقای راغی در پایان بار دیگر از تشریف آوری فعالین فرهنگی و اجتماعی و نمایندگان مهاجرین به سرکنسول گری افغانستان در مشهد و بیان احساسات شان، اظهار سپاس و قدردانی کرد و خاطرنشان نمود: “احساسات پاک و نگرانی های شما جزیی از نگرانی های ما نیز هست، ما در همه مسائل شریک هستیم و به عنوان نماینده دولت شما و خود شما در این راستا عمل می کنیم”.

وی افزود: هرچه شما خواستید، با دولت افغانستان شریک می سازیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>