• تاریخ انشار: ۳۱ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 21914
  • 375 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خواص در امضای پیمان امنیتی با امریکا دچار اشتباه و انحراف شدند

n00171244-b

مسؤول فرهنگی دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان اینکه نخبگان و خواص کشور در امضای پیمان نامه ننگین امنیتی با امریکا دچار انحراف و اشتباه شدند تاکید کرد: اگر خواص و نخبگان ما به درستی درک می کردند که هرگز امریکا به نفع مردم ما کاری انجام نمی دهد و […]

مسؤول فرهنگی دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان اینکه نخبگان و خواص کشور در امضای پیمان نامه ننگین امنیتی با امریکا دچار انحراف و اشتباه شدند تاکید کرد: اگر خواص و نخبگان ما به درستی درک می کردند که هرگز امریکا به نفع مردم ما کاری انجام نمی دهد و این پیمان را امضا نمی کردند، امروز ما شاهد اینهمه ناامنی و مشکلات در کشور نبودیم.

 

به گزارش آوا، هشتمین سمینار علمی- تحلیلی پیام ها و پیامد های عاشورا روز جمعه (۳۰ سنبله) از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در محله توحید ناحیه دوازدهم شهر هرات با حضور عالمان دین، دانشجویان و متعلمین و فرهنگیان برگزار شد.

 

در این سمینار، محمد موحدی؛ مسؤول امور فرهنگی دفتر نمایندگی فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به درس های تاریخی قیام عاشورا گفت: دنیاطلبی، غفلت، رها کردن تکلیف، بی طرفی نسبت به جریان حق و باطل، عزت باطل ستیزان و ذلت حق ستیزان از جمله در س های تاریخی عاشورای امام حسین(ع) می باشد.

 

وی با تحلیل این موضوع که از حیات پیامبر(ص) و تشکیل حکومت اسلامی و زمامداری حضرت علی (ع) زمان زیادی سپری نشده بود، چرا اکثر مردم دین را به فراموشی سپرده و فرزند پیامبر(ص) را به شهادت رساندند، بیان کرد: دنیاطلبی از دو راه حلال و حرام به دست می آید که به دست آوردن مال حلال خوب است؛ اما نباید انسان وابسته و دلبسته به مال دنیا باشد؛ چرا که دلبستگی به دنیا انسان را به نابودی می کشاند.

 

آقای موحدی با بیان اینکه پیامبران بزرگ الهی و ائمه معصومین (ع) همواره تلاش کرده اند تا مردم را از دلبستگی به دنیا برحذر بدارند اظهار داشت: امام حسین(ع) در واقعه عاشورا به این نکته اشاره نموده و خطاب به لشکریان یزید فرمودند: “شما بندگان پول و دنیا هستید” مردم بندگان مال دنیا هستند تا زمانی که زندگی شان خوب بچرخد دین دار هستند و به مجرد پیش آمدن گرفتاری و مشکلات، تعداد دین داران اندک می شود و اکثرا دین را رها می کنند.

 

وی با اشاره به اضرار جمع آوری مال حرام در زندگی گفت: کسی که مال حرام را جمع آوری بکند سخن حق را قبول نمی کند، لقمه حرام دین داری را کمرنگ می کند و عمل به وظیفه را به فراموشی می سپارد.

 

مسؤول امور فرهنگی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در ادامه علاوه کرد: لشکریان دشمن به دلیل گرایش به دنیا و ریاست طلبی، دین را به دنیا فروختند. چنانچه افراد و شخصیت های با نفوذ آن زمان با گرفتن رشوه ها و هدایایی از ابن زیاد و یزید، در کنار آنها قرار گرفته و حق را به فراموشی سپردند.

 

وی با اشاره به فرازی از زیارت اربعین اظهار داشت: کسانی بر علیه امام حسین(ع) قیام کردند که شیفته دنیا شدند و دنیا آنها را به خود جذب کرده و آخرت و رستگاری و سعادت خود را به بهای ناچیزی فروختند.

 

آقای موحدی همچنین گفت: غفلت از آرمان و هدف باعث سقوط انسان شده و موجب می شود تا آن جایگاه معنوی را که خداوند برایش در نظر گرفته است از دست بدهد.

 

وی در ادامه با اشاره به سوؤ استفاده دشمن از غفلت مردم تاکید نمود: این غفلت مردم کوفه بود که باعث شهادت امام حسین(ع) شد. ما هم اگر امروز در کشور خود با مشکلات زیادی مواجه هستیم به دلیل غفلت ما از وظایف و تکالیف مان بوده که دشمن از این غفلت سوء استفاده کرده و کشور ما را به تباهی کشانیده است.

 

این فعال فرهنگی افزود: فلسفه تکلیف الهی بر گردن ما این است که ما به مصالح دنیوی و اخروی خود برسیم و از مفاسد دنیوی و اخروی رهایی پیدا کنیم و هر کسی نسبت به جایگاه و موقعیتی که دارد باید تکالیف و وظایف خود را انجام بدهد و کسانی که بیشتر می دانند وظایف شان نسبت به مردم عادی سنگین تر است.

 

وی با تاکید بر اینکه مردم عادی جامعه از خواص، پیروی و الگوبرداری می کنند اذعان داشت: اگر خواص جامعه به تکالیف خود به درستی عمل کنند یقینا جامعه به سمت فلاح و رستگاری پیش خواهد رفت؛ اما اگر خواص دچار انحراف شوند جامعه نیز به سمت سقوط و تباهی خواهد رفت.

 

آقای موحدی با اشاره به اوضاع آشفته جامعه افغانستان و مشکلات موجود در کشورعلاوه کرد: متاسفانه نخبگان و خواص کشور ما در امضا و قرارداد پیمان نامه ننگین امنیتی با کشور امریکا دچار انحراف و اشتباه شدند. اگر خواص و نخبگان ما به درستی درک می کردند که هرگز آمریکا به نفع مردم ما کاری را انجام نمی دهد و این پیمان نامه ننگین را امضا نمی کردند، امروز ما شاهد اینهمه ناامنی و مشکلات در کشور خود نبودیم.

 

وی در اخیر تاکید کرد: اگر مردم ما متکی به توانایی های خود بودند و به پیمان امنیتی آمریکا چشم امید نمی داشتند امروز با اینهمه بدبختی دست و پنجه نرم نمی کردیم. امروز آمریکا با در دست داشتن سند می تواند هر عملی را در کشور ما انجام بدهد و کسی حق اعتراض در برابر آن را ندارد.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>