• تاریخ انشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18405
  • 636 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خون مردم روان است، اما حکومت فقط محکوم می‌کند/ عمل به قرآن و سنت رسول‌الله، رعایت حق و عدالت، معیارهای حکومت سالم اند

n00160933-b

  همزمان با فرارسیدن سیزدهم رجب، سالروز میلاد حضرت امام علی(ع) گفتمان پژوهشی تحت عنوان “امام‌علی(ع) و معیارهای حکومت سالم؛ روزگار حاکمیت‌ملی ما و بایدها و نبایدها” با حضور عالمان‌دینی، دانشجویان و بانوان از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین، دکترسید […]

 

همزمان با فرارسیدن سیزدهم رجب، سالروز میلاد حضرت امام علی(ع) گفتمان پژوهشی تحت عنوان “امام‌علی(ع) و معیارهای حکومت سالم؛ روزگار حاکمیت‌ملی ما و بایدها و نبایدها” با حضور عالمان‌دینی، دانشجویان و بانوان از سوی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین، دکترسید زکی موسوی، مدیر مدرسه امام امیرالمومنین(ع) در این گفتمان پژوهشی تصریح کرد که حضرت علی در روز جمعه – سیزدهم رجب، ده سال قبل از بعثت پیامبر به دنیا آمده‌است.

 

آقای موسوی همچنین با اشاره به روایات به‌ ویژه روایات عالمان اهل سنت –حاکم‌نیشاپوری؛ شاه‌ولی دهلوی و آلوسی- پیرامون مکان ولادت حضرت علی(ع) گفت که همه(شیعه و سنی) تایید می‌کنند که آن حضرت در خانه‌ی خدا متولد شده‌است. این در حالی است که حضرت مریم اجازه نیافت تا طفل خود –حضرت عیسی ع- را در خانه‌ی خدا به دنیا بیاورد.

 

مدیر مدرسه امام‌امیرالمومنین(ع) در ادامه به موضوع گفتمان اشاره کرد و افزود که حضرت علی(ع) در مورد حکومت سالم معیارهای زیادی را مشخص کرده که به بیان برخی از این اکتفا می‌کنیم.

 

او اضافه کرد که حضرت‌علی(ع) هر جامعه را متشکل از دو رکن اساسی “افراد حکومتی” و “مردم” می دانست که و متعقد بود که افراد حکومتی دژهای محکم و پشتوانه یک ملت را تشکیل می‌دهند که با مردم نیز مرتبط اند.

 

به گفته‌ی آقای زکی؛ هر جامعه‌ی که میخواهد ترقی کند و ادامه داشته باشد باید قاضیان و کارگذاران خوب داشته باشد؛ چون قوام مردم و قوام افراد حکومتی، مربوط به قاضیان، کارگذاران دولتی، تاجران، صنعت گران و کارگران می‌شود.

 

او اضافه کرد که اما در بین “مردم”، “افراد حکومتی”، “قاضیان”، “تاجران” و “کارگران” مهم‌ترین عنصر و پشتوانه‌ی حکومت، مردم است؛ چون مردم اصل است و اگر نباشد، حکومت، قاضی، صنعت‌گر و کارگر نیز وجود ندارد.

 

آقای موسوی سپس به معیارهای حکومت سالم اشاره کرد و گفت که اگر ما بخواهیم یک جامعه سالم و رو به ترقی داشته باشیم باید معیارهایی را رعایت کنیم که از سوی حضرت علی(ع) مطرح شده‌است. اگر این معیارها رعایت نشود، نباید انتظار جامعه‌ی خوب را داشته باشیم.

 

او علاوه کرد که اولین معیاری که در یک حکومت اسلامی وجود داشته باشد “عمل به قرآن و سنت رسول الله” است.

 

موسوی با بیان‌اینکه عامل جامعه اسلامی باید عامل به قرآن، روایت و سنت رسول الله باشد افزود: جامعه‌ی که عمل به قرآن و سنت پیامبر در آن نباشد، مانند این است که یک آدم دزد، قمار باز و شراب خوار را به عنوان حاکم جامعه قرار بدهیم و بعد انتظار داشته باشیم که او احکام اسلامی را در جامعه اجرا کند؛ در حالیکه این اصلاً امکان ندارد چون او خود دزدی می‌کند، خود شراب می‌خورد و هیچ‌گاهی حد شراب خوار و دزد را اجرا نمی‌کند.

 

رعایت عدالت اجتماعی و رعایت حق و انصاف دومین معیار جامعه سالم از سوی آقای موسوی عنوان شد.

 

وی افزود: کسیکه امور مسلمین را در دست دارد، باید حق را مراعات کند، هرچند رعایت حق و عدالت به نفع او و بستگانش نیز نباشد.

 

مدیر مدرسه امام‌امیرالمومنین(ع) در ادامه افزود که سومین معیار جامعه‌سالم این است که متولی امور مسلمین باید از جان و مال مردم (چه مسلمان و چه غیر مسلمان)حفاظت کند؛ چون او حاکم بر همه مردم است و همه‌ی مردم مانند فرزندانش می‌باشند.

 

سیدزکی موسوی اشاره کرد که حضرت علی(ع)، حاکم اسلامی را مسوول خون انسان‌ها می‌دانست و معتقد بود که هیچ چیزی به انتقام نزدیکتر، به کیفر سنگینتر و در نابودی نعمت و کوتاهی عمر درخور تر از به ناحق ریختن خون انسان نیست؛ یعنی خون انسان آنقدر عظمت و کرامت دارد، که حتی خداوند دادگاه خود را با بازخواست از خون انسان ها شروع می‌کند.

 

به گفته‌ی آقای زکی موسوی؛ اولین بار که خداوند دادگاه خود را در روز محشر آغاز می‌کند؛ از خون انسان‌ها پرسان می‌کند و از حاکمان می‌پرسد که در زمان حاکمیت شما آیا خونی به ناحق ریخته شده یا نشده است؟

 

مدیر مدرسه امام امیرالمومنین(ع) اشاره کرد که متاسفانه در حالی که خون ما در وقایع و رویدادهای مسجد امام زمان(عج)، مسجد باقر العلوم(ع)، کارته سخی، مرکز تبیان، مرکز جوادیه هرات، مسجد نبی اکرم(ص) هرات و ده ها و صدها مرکز دیگر مثل جوی آب می‌رود؛ اما حاکم با یک محکومیت می‌گذرد.

 

آقای سید زکی موسوی همچنین به سایر ارکان جامعه(والیان، قاضیان و زیر دستانشان) نیز اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم جامعه ما مترقی باشد والیان باید حد اقل ویژگی‌های چون “ایمان به خدا(ج) و پیامبر(ص)”، بردبار بودن و دیر خشمگین شدن”، “نرم‌خویی با ناتوانان و سختگیری با قدرتمندان” و “ارتباط با مومنین” را داشته باشد؛ در غیر آن ما به منزل مقصود نمیرسیم.

 

او اضافه کرد که قضات نیز که یکی از مهمترین ارکان جامعه را تشکیل می‌دهد و بیشتر زندگی‌های مردم به دست قضات است، باید ایمان به خدا(ج) و پیامبر(ص) داشته باشد و خودش را ساخته باشد.

 

به گفته‌ی آقای موسوی؛ بین ایمان به خدا و ساختن متفاوت است؛ چون همه‌ی ما به خدا ایمان داریم؛ ولی خود ساخته یک عنصر بالاتر از ایمان است و خود ساخته کسی است که همراه با ایمان عمل هم دارد؛ همانند حضرت یوسف و حضرت ابراهیم که در کجاها قرار گرفتند و چگونه پیروز شدند.

 

آقای موسوی اضافه کرد که ویژگی‌های دیگر قاضی ها این است که حق را بپذیرند و تحت تاثیر طمع و حرص قرار نگیرند؛ همچنین قاطع ترین فرد باشد که از تعریفات کسی خوش و از سر زنش او ناراحت نشود.

 

مدیر مدرسه امام امیرالمومنین(ع) به معیار و ویژگی کارگزاران نیز اشاره کرد و گفت: کارگزارانی که در یک مکان گزینش می‌شوند، باید آزموده شوند و کسی که در امتحان کامیاب نشده، پذیرفته نشود؛ چون این فرد جامعه را به سوی تباهی و بربادی سوق می‌دهد. همچنین فرد انتخاب شده باید با تجربه‌ترین، شایسته ترین، با اخلاق ترین، پاک‌دامن ترین، با صداقت ترین فرد باشد و اگر خیانت از سوی او دیده شد باید مجازات و داغ خیانت به چهره اش زده شود.

 

او به معیارها و ویژگی‌های بازرگانان و تاجران نیز اشاره کرد و گفت که بازرگانان و صنعت‌گران نقش اساسی در جامعه دارند و هرچند با آنان مشورت صورت گیرد؛ اما نباید آنان را اجازه داد تا هر کار دلخواه خود را انجام دهند.

 

به گفته‌ی آقای موسوی؛ از مالیات‌ها نیز سعی شود که برای آبادانی و بهبودی وضع مردم استفاده صورت گیرد و نباید هر کسی هر گونه که خواست آن را مصرف کند

 

همچنین زمامداران امور باید با زیردستان خود رؤوف و مهربان باشند که این مهربانی سبب رضایت خداوند می‌شود.

 

پابندی به عهد و پیمان، عدم استفاده از افراد ظاهر ساز و چاپلوس، هزینه به زندگی مردم و توجه به قشر ضعیف جامعه، خلوت با فقراء، داشتن برنامه برای یتیمان، بخشش و چشم پوشی از خطا های مردم از دیگر ویژگی های یک زمامدار جامعه اسلامی توسط سید زکی موسوی عنوان شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>