• تاریخ انشار: ۱۳ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16389
  • 656 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

خون ۵۲ شهید باعث استحکام و اقتدار حرکت فکری و فرهنگی ما خواهد شد/ امریکا پشت سر تمام جریان های تروریستی حضور دارد

n00155851-b

صبح امروز(چهارشنبه) سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در یک نشست خبری با حضور رسانه های مختلف در هتل کانتیننتال کابل، پیرامون حادثه تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و واکنش های مختلف به این حادثه، صحبت کرد. […]

صبح امروز(چهارشنبه) سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در یک نشست خبری با حضور رسانه های مختلف در هتل کانتیننتال کابل، پیرامون حادثه تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل و واکنش های مختلف به این حادثه، صحبت کرد.

 

حادثه تروریستی ۷ جدی از جنس دیگری است/ دشمنان زبون عملا نمی توانستند رو در روی ما بایستند

 

حسینی مزاری در ابتدا شهادت شهدای برجسته روحانی و دانشجو، طلبه و دانش آموزانی که در ۷ جدی در دفاتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل به ملکوت اعلی پیوستند را به خانواده های شهدا، محضر حضرت امام زمان(عج)، مراجع بزرگ عظام و فقهای بزرگوار جهان به خصوص حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) و مردم مسلمان و تمام آزادی خواهان جهان تبریک و تسلیت گفت.

 

وی در ادامه پیرامون حادثه تروریستی ۷ جدی خاطرنشان کرد: “فاجعه به حدی بزرگ، وسیع و عمیق است که زبان از بیان ابعاد و زوایای آن عاجز است. در طول ۱۷ سال گذشته اگرچه این کشور حملات و حوادث گوناگون تروریستی را به خود دیده، اما حمله تروریستی علیه دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) از جنس دیگری است”.

 

به گفته وی، این حمله علیه یک مجموعه ای است که نه به دنبال ریاست جمهوری، وزارت و تقسیم قدرت بوده و نه در جناح بندی های موجود کشور، طرفدار یک جانب خاص بوده، حتی مواضع منفی، هتاکی و بی احترامی به شخصیت ها و جریان هایی که مخالف صد درصد این تشکیلات بودند، نداشتند، همه این نیروها، نیروهای مسلمان فرهیخته و خودساخته ای بودند که می خواستند در راستای هدایت جامعه افغانستان اثرگذار باشند و کار فکری، فرهنگی و اطلاع رسانی کنند، اما خفاشان شب پرست، دشمنان زبون و ذلیل که عملا نمی توانستند رو در روی ما بایستند، با حملات آن چنانی که در جریان هستید، ۵۲ تن از بهترین نیروها، کادرهای تشکیلاتی و رسانه ای و اعضای فعال فرهنگی و رسانه ای ما را از جامعه افغانستان گرفتند و همچنین بیش از ۹۰ تن را زخمی کردند که حال بسیاری از آن ها وخیم گزارش شده است”.

 

سپاس گزاری از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی که همدردی کردند/ در ۱۷ سال گذشته، گسترده‌ترین واکنش‌ها به حادثه ۷ جدی بود

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در قدم بعدی از تمام کسانی که به دنبال حادثه تروریستی ۷ جدی پیام تسلیت دادند، از رییس جمهور گرفته تا رییس اجرایی، معاونین رییس جمهوری و ریاست اجراییه، اکثر شخصیت های حقیقی و حقوقی، حوزات علمیه، دانشگاه ها، احزاب، سازمان ها، مراکز فرهنگی و آموزشی و توده مردم و همچنین شخصیت ها و کشورهای خارجی، تشکر و قدردانی کرد. وی خاطرنشان نمود: “شاید در طول ۱۷ سال، گسترده ترین واکنش نسبت به این حادثه نشان داده شد. این خود نمایانگر بزرگی حادثه از یک طرف و تأثیرگذاری آن از طرف دیگر است که هم کشور و هم منطقه و دنیا را تکان داد”.

 

وی ابراز امیدواری کرد که نتیجه خوب ریختانه شدن خون این شهدای عزیز، بیداری، انسجام و اتحاد مردم، به هوش آمدن نظام و حکومت و اقتدار و عظمت حاکمیت در کشور، منطقه و دنیا باشد.

 

خون ۵۲ شهید رویش های جدیدی به دنبال خواهد داشت/ باعث استحکام و اقتدار حرکت فکری و فرهنگی ما خواهد شد

 

به گفته حسینی مزاری، درست است که امروز ۵۲ نفر از ما گرفته شد و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند که شاید مدت ها نتوانند در صحنه حضور داشته باشند، اما قطعا خون این شهدا رویش های جدیدی به دنبال خواهد داشت؛ باعث استحکام و اقتدار حرکت فکری و فرهنگی ما خواهد شد و شما خواهید دید که در آینده، درخشش های زیبایی از زوایای پنهان دین، مذهب و مکتب که تاهنوز روشن و آشکار نبود، آشکارتر و واضح تر خواهد شد؛ جوانان برومندتری در عرصه حاضر خواهند شد و راه این شهدا را ادامه خواهند داد.

 

وی با بیان این که دشمن در ۷ جدی دست به کار احمقانه ای زد، خاطرنشان نمود: “اگر دشمن احمق نمی بود، به این حرکت ها دست نمی زد، دشمن با به شهادت رساندن مردم، به ما، جامعه اسلامی و به دین، مذهب و مکتب ما کمک می کند، چون خون شهدا بی جواب و بی اثر باقی نخواهد ماند؛ از یک طرف مردم را بیدار می کند و به صحنه می کشاند و از طرف دیگر باعث افشای چهره های ناپاک دشمن خواهد شد”.

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در عین حال از رسانه های عزیز داخلی و خارجی برای پوشش وسیع حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل تشکر کرد و گفت که در پی این رویداد، اصحاب رسانه خوب به صحنه آمدند، همچنان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی پوشش بسیار مناسبی داده شده و ابعاد فاجعه به خوبی روشن گردید.

 

چرا دشمن مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را مورد حجمه قرار دارد؟

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در ادامه سخنان خود با رسانه ها، این سوال را مطرح کرد که چرا دشمن مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را مورد حجمه قرار دارد؟ و در پاسخ گفت: “کار ما در مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آگاه کردن مردم بوده و هست؛ به دنبال آگاهی، بیداری محقق می شود و فرهنگ عمومی مردم بالا می رود؛ وقتی در جامعه فرهنگ عمومی بالا رفت، مردم در عرصه های اقتصادی، نظامی، امنیتی و فرهنگی رشد می کنند، قدرت مند می شوند و در نتیجه چهار ستون اصلی امنیت ملی شکل می گیرد؛ با به وجود آمدن امنیت قوی ملی، حکومت و نظام مقتدر شکل می گیرد. کار فرهنگی و رسانه ای این اهمیت را دارد، ما در این راستا عمل و فعالیت می کردیم”.

 

اما به گفته وی، “از آن طرف دشمن به دنبال تاریکی و ظلمت است، می خواهد که فرهنگ مردم پایین باشد و مردم ناآگاه باشند تا از ناآگاهی و پایین بودن فرهنگ مردم سوءاستفاده نموده و در راستای فروپاشاندن شیرازه زندگی عمومی آن ها تلاش کنند و دام های بردگی و اسارت را در فراروی مردم پهن نمایند تا این که مردم سال های سال اسیر و برده بوده و فرهنگ متعالی، اقتصاد متعالی، امنیت خوب و فرهنگ سالم نداشته باشند؛ در نتیجه نظام خوب و قوی هم شکل نمی گیرد. این جاست که دشمنان افغانستان در راستای به بند کشیدن مردم ما هستند”.

 

حسینی مزاری در ادامه خاطرنشان کرد: “در مرحله اول، توجه دشمن به حرکت های فرهنگی و رسانه ای است؛ چون مبنای شکل گیری ستون های امنیت ملی توسط حرکت های فکری، فرهنگی و رسانه ای است؛ لذا در طول سال های گذشته دیدیم که چقدر رسانه ها مورد هجمه قرار گرفتند، چه تعداد از شخصیت های فرهنگی و رسانه ای شهید شدند و آخرین مورد هم هجمه وسیع، گسترده وعمیق دشمن علیه دفاتر مرکزی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل بود. اگر شخصیت های نظامی ما مورد حمله قرار می گیرند، مراکز و پایگاه های نظامی، مراکز اقتصادی و دیگر مراکز کشور مورد حمله قرار می گیرند، همه این ها در راستای ضربه زدن به ستون های اصلی امنیت ملی است و می خواهند امنیت ملی کشور را فروبپاشانند تا نظام ما را متزلزل بسازند، تا این که اربابان قدرت هرچه گفتند و هر فرمان و فرمایشی دادند، عملی شود. این هدف اصلی دشمنان ما است”.

 

دشمنان داخلی چه کسانی هستند و چه جریان هایی در خارج از این دشمنان حمایت می کنند؟!

 

رییس خبرگزاری صدای افغان در ادامه سوال دیگری را مطرح کرد و آن این که: “این دشمنان در داخل چه کسانی هستند؟ و چه جریان هایی در خارج، از این دشمنان و گروه های تروریستی در داخل حمایت می کنند؟” وی در پاسخ گفت: “گروه ها و عناصر داخلی که روحیه افغانیت داشته باشند، گذشته از بحث اسلامیت، مرتکب این جنایات نمی شوند. کسانی هم که در دام گروه های تروریستی گیر می آیند و به دستور فرماندهان اصلی عمل می کنند، کوچکتر از آن می دانم که از پشت این تریبون، آن ها را تهدید کنم؛ این ها عددی نیستند، چیزی نیستند! اصل جریانی که گروه های تروریستی را در افغانستان و در سایر کشورهای اسلامی ایجاد کرده و حمایت و پشتیبانی می کند، خود امریکایی هاست”.

 

وی با بیان این که امروز در تمام دنیا، در هر جایی که ظلم، ناامنی و کشتار دیده می شود، در رأس آن حرکت و شبکه، زمامداران امریکا و عناصر وابسته و تحت امر آن ها حضور دارند، خاطرنشان کرد: “یک قضاوت منصفانه کنید، امریکا در کدام کشور حضور دارد که در آنجا امنیت وجود داشته، امریکا به خصوص در کشورهای اسلامی به دنبال این است که اگر امنیتی وجود دارد، آن امنیت را برهم بزند. امروز در منطقه ما تنها کشوری که از ثبات و امنیت مناسب برخوردار بود، جمهوری اسلامی ایران است، ببینید که امریکا و زمامداران این کشور چه کارهایی برای جهت‌دهی عناصر آشوب‌گر و اغتشاش‌گر در ایران می کنند تا این که امنیت و ثبات این کشور بزرگ و قدرتمند و محور مقاومت را به هم بزنند”.

 

حسینی مزاری ادامه داد: “طبیعی است که در افغانستان نیز پشت سر تمام جریان های تروریستی، امریکا حضور دارد و این که امریکا می گوید علیه داعش، طالب و گروه ههای تروریستی مبارزه می کند، دروغ آشکار و محض است. تمام رسانه های خودشان شهادت می دهند، خود جناب اوباما گفت که داعش را ما به وجود آوردیم، خانم کلینتن در خاطرات خود نوشته است که ما داعش را به وجود آوردیم! داعش چه گروهی است؟ شما دیدید که در عراق چقدر خرابی به بار آورد، داعش در سوریه چه میزان خرابی به بار آورد و امروز گروهی تحت نام داعش در افغانستان چه جنایاتی را مرتکب می شود؛ مرتب مراکز دینی و فرهنگی و مساجد، تکایا، همه این ها را مورد هجمه قرار می دهد، این امریکا و حامیان منطقه ای امریکا، انگلیس، فرانسه و سایر اعضای ناتو است که امروز علیه کشورها و ملت های مسلمان چنگ و دندان تیز می کنند تا این که مناطق ما را ناآرام کنند و ما را در درون به جان هم بیاندازند”.

 

وی تصریح کرد: “اگر امروز اختلافاتی در سطح جامعه افغانستان، در سطح شخصیت ها و جریان های مختلف و حتی در سطح ارگ با سایر شخصیت های جهادی، مشهور و مقتدر کشور وجود دارد، نقشه های دشمن است و این دشمن امریکاست! ما بایستی دشمن اصلی را مورد هجمه قرار بدهیم و چهره دشمن اصلی را شناخته و افشا کنیم، داعش کیست؟ طالب کیست؟ جبهه النصره کیست؟ شبکه حقانی کیست؟ امثال این ها کی اند؟ این ها هیچ چیزی نیستند و نیازی هم نیست که مرکز بزرگ تبیان علیه این گروه های مزدور و دست آموز استکبار غرب موضع بگیرد، حرف بزند و افشاگری نماید، اصل موضوع امریکاست و از همه رسانه ها، شخصیت های مسلمان و جریان ها تقاضا می کنم که حواس شان نسبت به تحرکات امریکا جمع باشد”.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خطاب به دولت و شخصیت های داخلی کشور در موضوع امریکا گفت: “شخصیت های داخل افغانستان دل به امریکا ندهند، اگر دولت افغانستان علاقه دارد با قدرت و عظمت عمل کند، به امریکا تکیه نکند، بلکه به نیروها و شخصیت های داخلی تکیه کند”.

 

ارگ دست از این همه اختلاف ها بردارد/ استاد عطا و استاد محقق خط قرمز ماست

 

از سوی دیگر، حسینی مزاری خطاب به ارگ ریاست جمهوری و اختلاف های موجود در سطح کشور گفت: “ارگ دست از این همه اختلاف ها بردارد، افغانستان ظرفیت این همه اختلاف ها را ندارد، ما به عنوان یک تشکل بزرگ ملی، قطعا مخالف حرکاتی هستیم که امروز جریان دارد. این همه شخصیت های بزرگ ملی را نکوبیم، همه شخصیت هایی که امروز در گوشه و کنار کشور حضور دارند و کار می کنند، از آن ما هستند، ما این شخصیت ها را به گفته شبکه های استخباراتی خارجی و جریان های بیرونی نکوبیم، امروز استاد عطا یکی از شخصیت های بزرگ این ملت و کشور است، خط قرمز ماست، تا هنوز من در این رابطه چیزی نگفته بودم، استاد محقق خط قرمز ماست، ما از صحبت و مواضع ایشان به شدت حمایت می کنیم، و همچنین سایر شخصیت ها چون صلاح الدین ربانی، استاد سیاف، ظاهر قدیر، یونس قانونی، احمدولی مسعود، احمدضیا مسعود، جنرال رازق، امیر اسماعیل خان، استاد خلیلی، استاد دانش، آیت الله محسنی، آیت الله صالحی، آیت الله حجت، آیت الله محقق کابلی، که در کشور هستند و زحمت کشیدند، خون دل خوردند و کار کردند ازماست و مورد حمایت و پشتیبانیما هستند”.

 

وی ادامه داد: “همان گونه که ما از نظام افغانستان حمایت می کنیم، همان گونه که جناب اشرف غنی را به عنوان رییس جمهور و آقای عبدالله را به عنوان رییس اجراییه قبول داریم و پس از آن تمام اراکین دولت و حکومت، چنان که حمایت های خود را در طول چند سال ثابت کردیم و مرتب حرف ما این بوده که این نظام باید تقویت شود و نباید تضعیف شود، همان گونه از این شخصیت ها هم حمایت می کنیم. ما اجازه نمی دهیم آسیبی به استاد عطا برسد، تا هنوز مردم متدین و مجاهد ما حرکت و ابراز نظری نکرده اند. ما حرفی نداریم که شما والی را عوض می کنید و چه کسی را می گذارید، کار قانونی تان را انجام بدهید، اما از راه قانونی و اصولی، نه از راهی که در کشور تشنج ایجاد شود. نظام افغانستان باید از همه این عناصر و شخصیت های ملی و مذهبی استفاده کند. مردم افغانستان باید با تکیه بر شخصیت ها از شمال، جنوب، غرب، شرق و مرکز بنشینند و با تفاهم و همدیگرپذیری مسائل خود را حل کنیم”.

 

آقای حکمتیار مردم همه ولایات را از خود بدانید!

 

حسینی مزاری در بخش دیگر صحبت های خود، مسائلی را پیرامون صحبت ها و موضع گیری های گلبدین حکمتیار مطرح کرد.

 

وی گفت: “از پشت این تریبیون به جناب آقای حکمتیار عرض می کنم، شما از شخصیت های بزرگ جهادی بودید و ما خدمت شما ارادت داشتیم، در پاکستان جلساتی داشتیم، دو بار هم در تهران خدمت ایشان رسیدیم، با هم نان و نمک خوردیم، من به خود اجازه نمی دهم به شخص آقای حکمتیار اهانت یا بی احترامی بکنم، ایشان ریشه ای در درازنای تاریخ افغانستان دارند، اما امید بر این است که آقای حکمتیار با حفظ همین هویت و وجهه حضور داشته و فعالیت کند؛ آقای حکمتیار همه مردم افغانستان را از خود بداند، خیلی نادرست است که جناب ایشان به یک ولایت می رود، سخنرانی می کند و تمام حرفش حول یک ولایت می چرخد، آن ولایت را علیه ولایات دیگر حساس می کند! آقای حکمتیار! ما علاقمند هستیم همان گونه که شما مردم آن ولایت را از خود می دانید، مردم ولایات دیگر را هم از خود بدانید”.

 

باید از سیاست طرد و حذف اجتناب شود/ امکان حذف در افغانستان وجود ندارد!

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دیگر سخنان خود بار دیگر تأکید کرد که “باید سیاست حذف برطرف شود”. وی افزود: “به همه شخصیت ها، گروه ها و پیروان مذاهب اعلام می کنم که در طول دوران جهاد، سیاست حذف جایی را نگرفت، در طول این ۱۷ سال نیز سیاست حذف جز این که بر پیکر این ملت و دولت ضربه زد، نتیجه و سود دیگری نداشت. ما امروز نباید به دنبال حذف یکدیگر باشیم. آقای اشرف غنی، آقای عبدالله، به دنبال حذف استاد عطا نباشد، با یکدیگر بنشینید و مسائل را حل کنید! استاد عطا! به شما و سایر شخصیت ها هم می گویم، به دنبال حذف حکمتیار نباشید! امکان حذف در افغانستان وجود ندارد! اصلا در دنیا وجود ندارد!”

 

وی به عنوان مثال خاطرنشان کرد: “امروز کل دنیای استکبار دست در دست هم دادند که یک حزب الله کوچک ازنظر کمیت و امکانات مادی را در لبنان از میان بردارند، آیا توانستند؟ تمام دنیای استکبار دست در دست هم گذاشتند که حماس را از میان بردارند، آیا توانستند؟ عراق را نتوانستند! سوریه را نتوانستند! یمن را هم نمی توانند، بحرین را هم نمی توانند! طی ۴۰ سال تمام قدرت های جهانی تلاش کردند که ایران را از میان بردارند، این نهضت و انقلاب را بردارند، اما نتوانستند! نه تنها نتوانستند، بلکه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) هر روز پرشکوه تر از روز قبل نمایش و درخشش دارد، بنابراین سیاست حذف، کار درستی نیست”.

 

امریکا تلاش نکند شخصیت ها و مردم ما را از راه حذف فیزیکی بردارد!

 

حسینی مزاری خطاب به امریکا نیز گفت: “به امریکا می گویم تلاش نکنید که شخصیت ها و مردم ما را از راه حذف فیزیکی بردارید، این کار درستی نیست، بیایید منطقی صحبت کنید و خواسته های تان را مطرح کنید، ما آماده ایم بر اساس قوانین اسلام، با تمام کشورهای منطقه و دنیا تعامل سازنده کنیم، اما نه به عنوان قدرتمند و ضعیف، به این خاطر که ما خدای بزرگی داریم که خالق همه هستی و پشتیبان همه موجودات خداخواه است و ما هم بر او تکیه کرده ایم، او هر زمان که صلاح دانست، ما در این دنیا نیستیم و تا هر زمانی هم که صلاح بداند، هستیم. تقاضا هم نمی کنیم که خدایا در رابطه با سرنوشت ما کاری کند، او خودش می داند، ما باید راه خود را درست انتخاب کنیم و در افغانستان و منطقه درست عمل کنیم و خداوند متعال ما را حمایت خواهد کرد”.

 

برخی رسانه ها به جای غم شریکی، در حوزه نفوذ و بازی قدرت نرم دشمن قرار گرفتند/ مسئولین طلوع غیرمنصفانه و غیرحرفه ای عمل کردند

 

رییس خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ادامه از نحوه عملکرد برخی رسانه ها به خصوص شبکه طلوع نیوز به دنبال حمله تروریستی ۷ جدی بر دفاتر مراکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان گلایه کرد.

 

وی گفت: “برخی رسانه ها به جای این که با ما غم شریکی کنند و تسلیت بگویند، در حوزه نفوذ و بازی قدرت نرم دشمن قرار گرفتند، این ها به عنوان گروه های داخلی دشمن عمل کردند، من مشخصا به تلویزیون طلوع اشاره می کنم، از مسئولین طلوع سوال کنید که نگاه و نظر ما در رابطه با این تلویزیون و مجموعه رسانه ای این چنینی چه بوده است؟ ما همیشه از طلوع و طلوع نیوز و سایر رسانه هایی که با جدیت و خلاقیت اطلاع رسانی شفاف کرده اند، حمایت کرده ایم، به عنوان مثال اولین تشکیلاتی که در برابر حملات تروریستی علیه تلویزیون طلوع موضع گرفت، ما بودیم، ما آمدیم برای شهدای طلوع جلسه دایر کردیم، اما ما هم این انتظار را از برادران و خواهران خود در طلوع داشتیم! چطور این تلویزیون بعد از حادثه ۷ جدی آمد جای قاتل و مقتول را عوض کرد و تلاش نمود کارشناسانی را به صحنه بیاورد تا عنوان کنند که گویا نحوه و نوع موضع گیری مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) باعث شد که دشمن حساس شود و این دفتر را منفجر بکند! یا ارتباط حسینی مزاری با ایران و مرکز مقاومت باعث شد که یک چنین حرکتی صورت بگیرد؟!”

 

حسینی مزاری ادامه داد: “اولا یک چین تبلیغاتی کاملا گمراه کننده است، ثانیا خواهران و برادرانی که در طلوع نیوز سیاست گذار هستید، از شما سوال می کنم؛ بیش از ۱۰۰ سربازی که در قول اردوی ۲۰۹ شاهین کشته شدند، چه کار کرده بودند؟ صدها نفر که در مساجد هرات به خصوص در مسجد جوادیه شهید و مجروح شده بودند، چه کار کرده بودند؟ در مسجد صاحب الزمان خیرخانه چه کار کرده بودند؟ این ها چه حرکت سیاسی و فرهنگی داشتند که باعث شد دشمن آن ها را به شهادت برساند؟! آن پایگاه رجال برجسته امنیت ملی چه کار کرده بود که دشمن آمد حمله کرد، اهالی مسجد امام زمان(عج) غرب کابل، مسجد امام محمد باقر، مسجد الزهرا، کارته سخی، دهمزنگ و جنبش روشنایی چه کار کرده بودند تا دشمن حساس شود و علیه آنها حملات مرگبار صورتدهد؟ چرا شما منصف نیستید، چرا حرفه ای حرکت نمی کنید، ما نباید این قدر به صراحت و وضاحت خباثت به خرج بدهیم، من به همه رسانه ها توصیه می کنم، حرکت حرفه ای در پیش بگیرید، به هر آنچه دل تان می خواهد عمل کنید، اما به گفته عناصر خارجی و شبکه های استخباراتی خارجی عمل نکنید!”

 

وی با بیان این که مردم امروز همه چیز را می دانند و همه رویکردها و حرکت هایی که در داخل رخ می دهد را با گوشت و پوست و استخوان خود درک می کنند، خطاب به مسئولین طلوع گفت: “شما فکر کردید که با این حرکت های تان بازمانده های شهدا و مجروحین حادثه ۷ جدی را عصابی و تحریک می کنید؟ خدا را شاهد می گیرم وقتی وارد خانواده شهدا شدم، یا به عیادت زخمی ها رفتم، با چنان برخورد انقلابی و الهی مواجه شدم که خجالت کشیدم و گفتم، حسینی مزاری با بیش از ۳۰ سال فعالیت در عرصه مبارزه و جهاد، شمه ای از احساس و فداکاری و خداخواهی این ها را ندارم. این احساس خانواده های شهدای ماست، این ها افتخار می کنند که شهیدشان در یک مرکز فرهنگی و رسانه ای الهی و دینی به شهادت رسیده است! آقایان ما شاید قبلا یک نفر آگاه از میان هر خانواده از این ۱۴۵ خانواده را با خود داشتیم، اما حالا هر خانواده و چند خانواده دیگر که در کنار این ها هستند، همه پیرو خط و مسیر تشکیلات مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان شده اند، شما کار اشتباهی کردید که به این شکل عمل کردید، ولی من توصیه می کنم که این کار را نکنید، درست نیست، دلم به شما می سوزد، آبروی خود را به عنوان یک رسانه با سابقه نبرید، ولی آمدید و خود را این گونه خراب کردید!”

 

بعد از حادثه مسجد امام زمان به امنیت ملی و پلیس نامه دادیم/ وقتی اطلاع داشتند هر پنج‌شنبه برنامه دایر می‌شود، چطور تأمین امنیت نکردید؟

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گلایه دیگر را از نیروهای امنیتی مطرح کرد و گفت: “گلایه دیگر من از نهادهای امنیتی افغانستان است. نهادهای امنیتی به جای این که مسئولیت ضعف خودشان را به عهده بگیرند، آمدند گفتند که خبر نبودیم، ما را خبر ندادند”.

 

وی در پاسخ به این برخورد نیروهای امنیتی به سابقه فعالیت تشکیلات مرکز تبیان اشاره کرد و گفت: “اولا به این عزیزان عرض می کنم که مرکز تبیان تشکیلاتی است که ریشه در عمق جهاد دارد، برخیمسؤلین این تشکیلات از سال ۱۳۵۷ در صحنه بوده، از سال ۱۳۶۱ وارد عرصه فعالیت های رسانه ای شده، از سال ۱۳۷۰ تشکیلات مرکز تبیان تأسیس شد و هفته نامه فریاد عاشورا آغاز به کار کرد که در سطح کل اروپا و امریکا و جاهای مختلف فعالیت رسانه ای و حضور داشت. ما تا سال ۱۳۷۵ و بعد از پیروزی جهاد در کابل دفتر داشتیم، خودم شخصا وقتی کابل سقوط کرد، با تعدادی از یاران از این شهر خارج شدیم، تا سال ۱۳۷۷ که شهر مزارشریف سقوط نکرده بود، ما در این شهر دفتر داشتیم، ما تا سال ۱۳۷۳ در هرات دفتر و فعالیت جدی داشتیم. در زمان حضور طالبان هم ما بیشترین کار فکری و فرهنگی و رسانه های را علیه طالبان انجام دادیم. ما در جلساتی که در اروپا تشکیل می شد، شرکت داشتیم و اصولا یکی از برگزارکنندگان جلسات صلح در اروپا، مرکز تبیان بود که در همکاری با برخی دوستان به خصوص مرحوم میرابوالقاسم سوما و همسر محترمه ایشان مسعوده سوما و سایر دست اندرکاران، عمل می کرد. بعد از سقوط طالبان، ما بلافاصله به کابل برگشتیم و از سال ۱۳۸۰ خبرگزاری صدای افغان(آوا) را تأسیس کردیم، ما در ۱۷ حمل ۱۳۸۱ دفتر مرکز تبیان را در قلعه فتح الله افتتاح نمودیم و از آن زمان تا امروز شبانه روز در تلاش هستیم”.

 

حسینی مزاری با این توضیحات خاطرنشان کرد: “مرکز تبیان هر لحظه برنامه و نشست دارد، خبرگزاری صدای افغان(آوا) هر لحظه نشست دارد، امکان دارد که ما هر لحظه نیروهای امنیتی را در جریان قرار بدهیم که ما نشست و گفتگو داریم!، ما مثل جریان های کوچک فرهنگی که مثلا در یک گوشه غرب کابل باشد و سالی یک بار برنامه بگیرد، نیستیم، به خصوص گفتمانی که مورد هدف قرار گرفت، هر پنج شنبه دایر می شد، بنابراین وظیفه ذاتی امنیت ملی و پلیس است که بایستی امنیت را تأمین کنند، حالا بر فرض ما جلسه داخل دفتر را به شما گزارش ندادیم، مسئولیت امنیت کوچه دفاتر ما را چه کسی به عهده داشت که دو انفجار صورت گرفت؟ اگر انتحاری در دروازه دفاتر به شکلی دستگیر و یا منفجر می شد و سه یا چهار نفر شهید می شدند، این جمعیتی که در سالن بود و سراسیمه بیرون می ریخت و ماین های جاسازی شده در دو طرف دروازه دفتر تلفات می گرفت، این مسئولیت را چه کسی به عهده دارد؟”.

 

بر این اساس وی تصریح کرد: “من از این جا اعلام می کنم که در انفجار یا حملات تروریستی روز ۷ جدی، امنیت ملی و پلیس ملی صد درصد مقصر هستند و این تقصیر را باید به عهده بگیرند! نباید اینگونه باشد که حالا به دنبال مقصر ماجرا بگردند، به دنبال این بگردند که مسئول امنیتی و نگهبان شما کی بود؟! ما یک نیروی فرهنگی و رسانه ای بودیم، اصلا نیروی نظامی و نگهبان آنچنانی نداشتیم، ما بعد از حادثه مسجد امام زمان(عج) غرب کابل به امنیت ملی و پلیس ملی در منطقه نامه دادیم و سه چهار برنامه هم آمدند و حضور داشتند، اما در روز حادثه حضور نداشتند. دو روز پیش یک شخصی به نام محمد آقا به دفتر آمد و می گفت که هر پنج شنبه در جلسه شما می بودم، اما این پنج شنبه نبودم و اگر می بودم، کشته می شدم! وقتی که اطلاع دارید هر پنج شنبه اینجا برنامه دایر می شود، چطور تأمین امنیت نکردید؟”

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان اعلام کرد که روز جمعه مراسم بزرگ و باشکوهی در رابطه با تجلیل از شهدا در مسجد محمدیه تپه سلام یا کارته سخی کابل برگزار می شود و اعلام می کند که نهادهای امنیتی امنیت این مراسم را بگیرند.

 

حکومت دست از اختلاف ها بکشد/ عوامل حادثه تروریستی ۷ جدی و حوادث پیشین افشا شود

 

حسینی مزاری در پایان خواست های خود و مجموعه تشکیلات تبیان را از حکومت اعلام کرد.

 

وی گفت: “خواست ما اول این است که سردمداران حکومت دست از اختلاف ها بکشند، وحدت داشته و به رفاه، تأمین امنیت، صلح، ثبات و بهبودی اقتصادی کشور بپردازند. امروز اختلافاتی که در سطح زمامداران حکومت و شخصیت های ملی در گوشه و کنار کشور است، سخت به مسائل داخلی آسیب زده و یکی از عوامل ناامنی است. شخصیت های ما شب و روز به این فکر اند که فلان شخصیت را چطور بزنیم، این ها به فکر ملت نیستند، بناء پیشنهاد من این است که حکومت وحدت ملی از اختلافات دست بردارد و به دنبال منافع ملی باشد “.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: “درخواست دوم من این است که عوامل حمله ۷ جدی در دفاتر ما باید پیدا شود، سر نخ این فاجعه باید پیدا شود و از طریق رسانه ها رسما اعلام شود که چه کسانی این کار را کردند و چه حلقاتی در پشت این قضیه قرار داشتند. من کسی را متهم نمی کنم، طبعا پشت این قضیه کشورهای خارجی است، دولت افغانستان باید این کشور یا کشورهای خارجی را افشا کند”.

 

از سوی دیگر، وی از دولت خواست که عوامل پشت پرده حوادثی که در گذشته اتفاق افتاده را مشخص و افشا کند، حوادثی چون ترور شهداییچون سید مصطفی کاظمی، سید خیلی، جنرال داوود، استاد ربانی، عوامل انفجارها و حملات انتحاری در هرات، قول اردوی ۲۰۹ شاهین، ریاست امنیت رجال برجسته، شهادت جوانان آکادمی پلیس، حمله تروریستی بر مجلس نمایندگان، حمله تروریستی در کارته سخی، مسجد باقرالعلوم، حسینیه الزهرا، مسجد صاحب الزمان(عج) خیرخانه، مسجد امام زمان(عج) غرب کابل، مسجدی در ولسوالی دولینه در ولایت غور و ده ها ترور شخصیت ها، علما، اندیشمندان، حملات علیه مراکز نظامی، فرهنگی، و همچنین حمله تروریستی علیه دفاتر ما، این ها همه باید روشن شود، مردم افغانستان باید حواس شان جمع باشد و باید این مطالبه عمومی را از دولت افغانستان بخواهند”.

 

امریکا نمی خواهد افغانستان آرام شود/ اگر کاری از دست امریکا و ناتو برنمی آید، از کشور خارج شوند

 

از سوی دیگر، حسینی مزاری خطاب به رهبران حکومت افغانستان گفت: “آقای اشرف غنی و دکتر عبدالله!، شما گفته بودید که اگر پیمان استراتژیک با امریکا امضا شود وضعیت افغانستان خوب می شود؛ اگر پیمان امنیتی امضا شود، وضعیت امنیتی افغانستان بهبود می یابد، تکنوکرات ها و وابستگان غرب گلوی شان را پاره کردند که اگر این دو پیمان امضا نشود، افغانستان به دهه هفتاد برمی گردد، اما حالا می بینیم که وضعیت از دهه هفتاد هم بدتر است، فقط شکل و شمایل حرکت ها فرق کرده است! بر این اساس، یا امریکایی ها توان تأمین امنیت و کمک به دولت افغانستان را ندارند و یا عمدا نمی خواهند! به نظر من گزینه دوم به حقیقت نزدیکتر است؛ امریکایی ها نمی خواهند افغانستان؛ یک کشور اسلامی که سابقه ۱۴ سال جهاد علیه شوروی سابق و پیش از آن سال های مبارزه علیه انگلیس را دارد، آرام باشد، نمی خواهد این چهارراه ارتباطی استراتژیک از دستش برود، امریکا امروز در افغانستان آمده تا علیه چین، هند، روسیه و ایران عمل کند! بنابراین حکومت افغانستان باید تکلیف خود را با مردم روشن کند، آمریکایی ها برای چه در اینجا حضور دارند؟ امریکایی ها و همچنین همه اعضای ناتو که در افغانستان حضور دارند، باید سریع از افغانستان خارج شوند؛ چون کاری نمی کنند! وضعیت امروز ما از نظر اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی خراب است، ما در همه عرصه ها مشکل داریم، اگر این ها نمی توانند دست ما را بگیرند، حداقل ما را رها کنند که خود ما سرنوشت خویش را تعیین کنیم”.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>