• تاریخ انشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: حوزه و دانشگاه
  • کد خبر: 29266
  • 359 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان بلخ: نبود تحقیقات در دانشگاه‌ها، مانع پیشرفت افغانستان گردیده است

n00203036-b

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت بلخ، روز جمعه(۱۸ دلو) تحت عنوان “ﻭﺿﻌﯿﺖ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ در اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف برگزار گردید. محمد رجا محمدی، دانشجوی حقوق و […]

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ مزارشریف: گفتمان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در ولایت بلخ، روز جمعه(۱۸ دلو) تحت عنوان “ﻭﺿﻌﯿﺖ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﻭ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮ در اﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ” با حضور کارشناس امور، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف برگزار گردید.

محمد رجا محمدی، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی در بخش نظریات این گفتمان خاطرنشان کرد: “در گذشته زمینه خوبی برای آموختن وجود نداشت، اما امروز دانشگاه تنها مکانی است که هر قشر می‌تواند به جایگاهی برسد و پسر یک معدن‌کار، رییس آن معدن و پسر یک فرد فقیر، یک سیاست‌مدار خوب شود”.

وی تاکید کرد، در شرایط کنونی، یکی راه‌های حل مشکلات دانشگاه‌های کشور تجدید نظر در اساتید است و باید نخبگان به جای اساتیدی که بر اساس ضوابط مقرر شده‌اند، جایگزین گردند.

این دانشجو عدم موجودیت صنوف معیاری، جزوه‌های جدید درسی و عدم توجه به پروژه‌های تحقیقی دانشجویان را از مشکلات اصلی دانشگاه‌های کشور عنوان کرد که اگر این مشکلات برطرف گردد، بسیاری از چالش‌های کشور برطرف می‌گردد.

حشمت‌الله هدف، از دیگر دانشجویان دانشگاه بلخ می‌گوید که در دانشگاه‌های کشور هیچ نوآوری وجود ندارد؛ دانشجویان چگونه از اساتید کهن سالی که توان راه رفتن ندارند، چیزی یاد بگیرند؟

نادر سیرت، دانشجوی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بلخ نیز گفت: آیت الله بهشتی، دانشجو را مأذن جامعه عنوان کرده است که اگر دانشجو به خواب برود، تمام جامعه به خواب می‌رود.

به گفته او، باید حس مسوولیت‌پذیری در دانشجویان امروز وجود داشته باشد؛ آنان خودشان را در برابر جامعه مسوول بدانند و برای پیشرفت جامعه کار کنند.

وی دانشگاه را ضربان‌سنج حیات یک جامعه عنوان کرد و افزود که همواره پیشرفت‌های چشم‌گیر از دانشگاه سرچشمه گرفته است.

فاطمه جعفری، دانشجوی دانشکده طب دانشگاه بلخ هم تأکید کرد: “وقتی همه دانشجویان مشکلات دانشگاه‌های کشور را می‌دانند، باید در جستجوی راه‌حلی برای مشکلات موجود باشند.

به گفته او، اگر امروز راه‌حلی پیدا نشود، همین دانشجویان امروز نیز مانند اساتید فعلی، سرنوشت چندین نسل را خراب خواهد کرد و کشور از راه پیشرفت باز خواهد ماند.

محمد ضیایی، فارغ التحصیل رشته اقتصاد دانشگاه بلخ هم می گوید که عدم موجودیت تحقیق، یکی از مشکلات دانشگاه‌های افغانستان است که اعم از اساتید و دانشجویان، بدون تلاش تنها علوم قدیمه و همان چپترهای ۳۰ سال قبل بدون به روزرسانی تدریس می‌گردد.

وی سرقت‌های علمی را از دیگر مشکلات دانشگاه‌های کشور عنوان کرد که اعم اساتید و دانشجویان، اطلاعات را با پول می‌خرند، ولی خودشان تحقیق نمی‌کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>