• تاریخ انشار: ۲۴ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 21059
  • 402 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دانشجویان: مکتب حسینی احیاگر روح جامعه اسلامی است

n00170762-b

شماری از دانشجویان و جوانان شهر مزار شریف در گفتمان دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان گفتند که مکتب حسینی باید در مقابل یزیدیان امروزی جهان دوباره احیا شود تا روح جامعه بشریت از این بیشتر هلاک نگردد؛ زیرا از دید آنان، مکتب حسینی، احیاگر روح جامعه اسلامی است.   به گزارش خبرگزاری […]

شماری از دانشجویان و جوانان شهر مزار شریف در گفتمان دانشجویی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان گفتند که مکتب حسینی باید در مقابل یزیدیان امروزی جهان دوباره احیا شود تا روح جامعه بشریت از این بیشتر هلاک نگردد؛ زیرا از دید آنان، مکتب حسینی، احیاگر روح جامعه اسلامی است.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، یدالله طاهری؛ یکی از فارغان رشته روابط عمومی دانشگاه بلخ می گوید که امام حسین (ع) در وصیت خود به برادرش محمد حنفیه می فرماید: من برای اصلاح امت جدم حضرت محمد (ص) قیام کردم. او افزود: ای مسلمانان! من و شما هم شامل امت رسول خدا هستیم و این حرف امام تا آخر زندگی بشر را دربر می گیرد.

 

طاهری گفت: هدف قیام امام حسین (ع) مبارزه با طاغوت زمان بود تا این قیام الهی الگویی باشد برای زمان های آینده و درسی برای مسلمانانی باشد که در مقابل طاغوت قرار می گیرند.

 

وی ابراز داشت: ما شور و شعور حسینی داریم که اگر مکتب حسینی را مختص به سیزده روز محرم نماسیم شور حسینی را به‌جا کردیم و این هیچ تاثیری بر جامعه ندارد؛ بلکه یک اشتباه محض است. شعور حسینی زمانی به دست می آید که ما قیام اباعبدالله حسین (ع) را مورد بازبینی و بررسی قرار دهیم تا با درک و فهم والا از مکتب حسینی آن را در عرصه عمل در خود و دیگران پیاده کنیم.

 

حمزه علوی؛ فعال فرهنگی ولایت بلخ گفت: امام صادق (ع) فرمود: امام حسین (ع) خون‌اش را داد تا پیروان دین اسلام را از جهالت نجات دهد. در زمان سیدالشهدا ظلم، بی عدالتی، انحرافات دینی و طاغوت حکمفرما بود؛ اما امام حسین (ع) با مبارزه و ایستادگی در برابر طاغوت زیر بار ظلم نرفت و مکتب بزرگ آزادی و انسانی را برپا کرد.

 

مکتب حسینی یک فرمول الهی برای مبارزه با طاغوت است.

 

سید سجاد موسوی؛ دانشجوی دانشکده خبرنگاری دانشگاه بلخ هم گفت: مکتب حسینی، مکتب انسان ساز و جامعه ساز است. مکتب بزرگ حسینی ابعادی چون اخلاق، دینداری، آزادی خواهی، سیاست، درایت، مهربانی، محبت و فرهنگ سازی را در خود گنجانده است؛ اما بی توجهی علما و پیروان دین اسلام سبب بروز مشکلات در جهان اسلام گردیده است.

 

به گفته وی حضرت محمد (ص) طبق آیه قرآن جاهلیت اول را در جهان آن زمان نابود کرد تا دین

اسلام را نهادینه نماید؛ اما بعد از رحلت پیامبر (ص) با فعالیت بعضی از شخصیت های منافق مسلمان نما جاهلیت دوم ظهور نمود و تاکنون ادامه دارد که با رشادت و راهنمایی های ائمه معصومسن به‌خصوص قیام امام حسین یک فرمول الهی را برای مقابله با طاغوت به میراث گذاشتند.

 

آقای موسوی در ادامه سخنانش افزود: ظهور اسلام توسط پیامبر (ص) و بقای آن با خون امام حسین (ع) تضمین شد. اباعبدالله با یک فرمول الهی در مقابل طاغوت آن زمان مبارزه نمود و آن را نابود کرد؛ اما طاغوت این زمان با ابزارهای پیشرفته و سرمایه های هنگفت بر ضد اسلام فعالیت می کند، رسالت ما مسلمانان چیست؟

 

او در ادامه گفت: آیا ما مسلمانان واقعا از مکتبی که امام حسین با اهدای خون و اسارت خاندان مطهرش برپا کرده الگوگیری می کنیم؟ آیا آزادگی را در جامعه تبلیغ می کنیم؟ آیا امر به معروف و نهی از منکر می کنیم؟ در جهان امروز کدام کشور اسلامی شعار زیر بار ظلم نباید رفت، نواده پیامبرش را سر می دهد؟ دانشجویان و جوانان بدانید که ما را جاهلیت دوم انحصار کرده و تا اسلام را از چنگ ما خارج نکند دست بردار نیست.

 

نامبرده تصریح نمود که فعالیت و اهداف دشمنان اسلام با حاکمیت حاکمان منافقین اسلام‌ نما عملی می شود و برای شان شیعه و سنی فرق ندارد حتی برای نوزاد و محاسن سفیدان ما برنامه و طرح دارند تا انحرافات اسلامی را برجسته نمایند و جا دهند.

 

وی افزود: هدف من از این سخنان الگوگیری جوانان از قیام و مکتب حسینی و فعالیت های امام حسین را در جامعه نهادینه ساختن می باشد. همه ما می توانیم با فرمول حسینی، آزادی خواهی و اندیشه حسینی یک جامعه ایده آل و آرمانی را احیا کنیم.

 

بانو مهدیه حیدری؛ یکی از دانشجویان دانشگاه بلخ نیز پیرامون علت قیام امام حسین در منطقه کربلا گفت: چند دلیل وجود دارد که امام حسین(ع) در مدینه قیام نکرد: اول اینکه شرایط مکانی و زمانی در مدینه نبود. دوم اینکه مردم از حکومت معاویه و یزید در هراس بودند و جرأت نداشتند که در مقابل حکومت ظالم یزید ایستادگی کنند و امام را همراه باشند.

 

حسین محمدی؛ فارغ التحصیل رشته فزیک دانشگاه بلخ هم گفت: به نظر من تمام امامان معصوم از اول تا به آخر که حضرت مهدی (عج) غایب است، هدف برپایی عدالت و همچنین نهادینه ساختن امر به‌معروف و نهی از منکر را داشتند و دارند و هر کدام از امامان ما نظر به شرایط خود شان عمل می کردند، مثلا حضرت امام علی (ع) در بعضی از شرایط سکوت کردند و حضرت امام حسن شرایط اش قسمی بود که باید صلح می کردند؛ اما شرایطی که برای امام حسین موجود بود دیگر جایی برای صلح باقی نمانده بود؛ چون در آن زمان در حکومت یزیدی هیچ عدالتی وجود نداشت و کسانی که در راس حکومت آن زمان قرار داشت آشکارا چیزهایی که خداوند متعال حرام اعلان کرده بود را حلال می دانستند و چیزهایی که حلال اعلان کرده بود حرام می دانستند به همین خاطر هیچ جایی برای صلح برای امام حسین(ع) باقی نمانده بود جز اینکه جانفشانی کند و با خون پاکش و اسارت خانواده اش اسلام را زنده کند و زنده نگهدارد.

 

شایان ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ دارایی بخش های سخنرانی کارشناسان، نظریات دانشجویان و پرسش و پاسخ می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>