• تاریخ انشار: ۶ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22865
  • 181 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در آستانه ۷ جدی؛ نی سال ۲۰۱۸ را خونین ترین و خطرناک ترین سال برای رسانه ها عنوان کرد

n00176719-b

در آستانه حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی سالروز حمله تروریستی به خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان با نشر گزارش سالانه خویش در مورد خشونت علیه خبرنگاران، سال ۲۰۱۸ را خونین ترین و خطرناک ترین سال برای رسانه ها خوانده است.   […]

در آستانه حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی سالروز حمله تروریستی به خبرگزاری صدای افغان و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان با نشر گزارش سالانه خویش در مورد خشونت علیه خبرنگاران، سال ۲۰۱۸ را خونین ترین و خطرناک ترین سال برای رسانه ها خوانده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حدود ساعت ۱۰ قبل از ظهر حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی سال گذشته بود که یک حمله کننده انتحاری خود را در سالن اجتماعات خبرگزاری صدای افغان(آوا) و مرکز تبیان منفجر کرد و ۹ کارمند و خبرنگار خبرگزاری صدای افغان به شهادت رسید و بیش از ۲۰ کارمند و خبرنگار صدای افغان و چند خبرنگار دیگر از سایر رسانه ها زخمی شدند.

با این حال امروز دیدبان حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان «نی» طی گزارشی سال ۲۰۱۸ را خونین ترین و خطرناکترین سال برای رسانه ها خوانده است.

 

عبدلمجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی گفته در سال ۲۰۱۸ ۱۹۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران به ثبت رسیده که ۱۸ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

 

بربنیاد آمار اداره نی، در سال جاری میلادی، ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی شهید و ۲۰ تن مجروح شده اند.

 

همچنان ۱۲ مورد حمله بر رسانه‌ها، ۳۵ مورد لت کوب، ۵۲ مورد اهانت، نُه مورد بازداشت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی و یک مورد اختطاف، به ثبت رسیده است.

 

۴۹ مورد نیز از عدم دسترسی به اطلاعات شکایت شده است.

 

آقای خلوتگر گفت “۵۵ درصد خشونت‌ها را حکومت و افراد در درون حکومت افغانستان انجام داده، ۲۳ درصد خشونت‌ها را طالبان و تروریستان انجام داده اند، ۱۴ درصد را افراد ناشناس و هشت درصد را مردم عام و افراد ملکی انجام داده اند”.

 

در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۶۶ مورد خشونت علیه خبرنگاران از سوی دیدبان حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، به ثبت رسیده بود.

 

آقای خلوتگر از حکومت افغانستان خواست که روند رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران را سرعت بخشد و از نهادهای بین المللی و کشورهای کمک کننده به افغانستان خواست که بر حکومت وحدت ملی فشار بیاروند تا زمینه تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات را در اداره‌های حکومتی ایجاد کنند.

 

این در حالیست که گزارشگران بدون مرز “آر.اِس.اِف” در گزارش سال ۲۰۱۸ خویش گفته بود که در جریان این سال، ۱۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی افغان، کشته شده اند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>