• تاریخ انشار: ۲۴ میزان ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 1270
  • 1,218 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در درون خیلی از شرها خیر نهفته است که بشر از درک آن عاجز است

n00100498-b (1)

حوادثی مانند زلزله، ریزش های ناگهانی زمین، مرگ و میرهای غیر منتظره را برخی انسان ها از آئینه ی شر می بینند و گاهاً آنرا به خدا نسبت داده و عدالت او را زیر سوال می برند؛ در حالیکه برعکس در درون خیلی از شر ها خیر نهفته که بشر از درک آن عاجز است. […]

حوادثی مانند زلزله، ریزش های ناگهانی زمین، مرگ و میرهای غیر منتظره را برخی انسان ها از آئینه ی شر می بینند و گاهاً آنرا به خدا نسبت داده و عدالت او را زیر سوال می برند؛ در حالیکه برعکس در درون خیلی از شر ها خیر نهفته که بشر از درک آن عاجز است.

به گزارش خبرگزاری آوا، مطلب فوق توسط حجت الاسلام و المسلمین ضیاء موحدی؛ مسوول فرهنگی مرکز فرهنگی- اجتماعی تبیان، طی مراسمی که در دفتر حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل برگزار شده بود، بیان شد.

وی افزود که خداوند در قرآن کریم نیز این موضوع را به صراحت بیان کرده؛ آنجاییکه می فرماید بسا چیز هاییکه شما آن را شر می پندارید در حقیقت خیر است و بسا چیزهاییکه شما آن را خیر می پندارید در واقع شر است.

آقای موحدی در ادامه سخنان خود گفت که خداوند خیر مطلق است و تمام کار های او بر بنیاد عدل استوار است، اما بلیاتی که در دنیا به انسان ها می رسد اکثراً نتیجه عملکرد خود آنان می باشد، زیرا هرعملی در دنیا عکس العملی دارد؛ چه آن عمل خوب باشد یا بد.

موحدی با بیان اینکه عمل های نادرست و برخلاف رضایت خداوند نتیجه ی نامطلوبی برای انسان در دنیا و آخرت برجای می گذارد، افزود: هرچند نتیجه ی تکلیفی گناهان مربوط به آخرت است، اما نتیجه وضعی آن در دنیا ظاهر می شود.

به گفته ی این عالم دینی عاق والدین، ظلم و همچنین قطع صله رحم از گناهانی است که اثرات وضعی آن در دنیا ظاهر می شود.

به گفته مسئول فرهنگی تبیان برخی از ناگواری ها ناشی از اعمال اختیاری و نتیجه ی بی توجهی انسان ها است، به طور مثال در شریعت آمده که تمام شرایط صحی را باید در زندگی خود رعایت کنید و اگر نکردید ضرر می بینید.

موحدی افزود که اگر انسان برخلاف دستور شریعت و آنچه را که علم طب بر آن تاکید دارد حرکت کند هرچند آدم خوب و نماز خوان هم باشد به بلا گرفتار می شود؛ زیرا میکروب دیگر نماز خوان و غیر نماز خوان نمی شناسد، بنابراین می توان گفت که این خود شخص بوده که خود را به بلا گرفتار کرده است، نه خداوند و نه کسی دیگری.

به باور موحدی برخی از حوادثات ناگوار نیز نتیجه ی اعمال دیگران است که این نوع از بلیات بر می گردد به قاعده ی علیت؛ مثلاً یک انسان توسط دزدی به قتل می رسد و علت مرگش نیز خنجر آن قاتل خون آشام است و کسی غیر از او مقصر نیست.

به گفته او حوادثی که عامل آن دیگران است نه تنها گناه نیست که گاهی ثواب نیز دارد، به طور مثال کسیکه به خاطر دفاع از خاک، ناموس و مال جان خود کشته می شود هرچند حادثه ی دردناک و ناگواری است، اما او ضرر نکرده است.

موحدی افزود که نسبت به برخی از افراد مشکلات و بلاها امتحان است؛ از دیدگاه اسلام هیچ کسی بدون امتحان به بهشت و جهنم نمی رود،اما سطح این امتحانات نظر به ظرفیت انسان ها متفاوت است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>