• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18991
  • 626 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در دنیا حنجره ای شبیه تر به حنجره امام‌ علی(ع) جز حنجره حضرت امام‌ خمینی(ره) نداشتیم/ در افغانستان نیاز به خصوصیت جریان سازی امام خمینی(ره) داریم

n00164745-b

به گزارش خبرگزاری آوا، در آستانه لیالی پرفیض قدر و ایام سوگواری شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و همزمان با فرارسیدن سالگرد ارتحال جانسوز رهبر کبیر انقلاب اسلامی، همایش “امام خمینی (ره) و حرکت جریان‌ساز متعالی” با حضور مقامات محلی ولایت خراسان رضوی، نمایندگان مراکز و نهادهای مهاجرین افغانستانی و اقشار مختلف مردم از […]

به گزارش خبرگزاری آوا، در آستانه لیالی پرفیض قدر و ایام سوگواری شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و همزمان با فرارسیدن سالگرد ارتحال جانسوز رهبر کبیر انقلاب اسلامی، همایش “امام خمینی (ره) و حرکت جریان‌ساز متعالی” با حضور مقامات محلی ولایت خراسان رضوی، نمایندگان مراکز و نهادهای مهاجرین افغانستانی و اقشار مختلف مردم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این همایش که به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدای اسلام، شهدای افغانستان، به ویژه شهدای حادثه تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل و تجلیل از  بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی بت‌شکن عصر، احیاگر اسلام، هدایتگر مسلمین عالم و بیدارگر بشریت، حضرت امام خمینی(ره) دایر شده بود، به ایراد سخن پرداخت.

 

ایشان در آغاز بیانات خویش گفت که در آستانه فرارسیدن سالروز شهادت مولای ما حضرت امام علی(ع) قرار داریم. طبعا در این فرصت لازم است پیرامون موضوعات مرتبط با این امام، صحبت شود؛ چون در روزگار ما نیاز بیشتری به شناخت جدی‌تر امام اول شیعیان داریم.

 

حسینی مزاری افرود: شرایطی که ما در حال حاضر در آن به سر می‌بریم ضرورت بسیار مبرم به وجود عدالت علی(ع) و نیاز به حمایت کردن علی(ع) از مظلوم و ضرورت به استکبارستیزی علی، بصیرت علی(ع) و سازش ناپذیری آن بزرگوار است.

 

گرفتاری‌های امروز ناشی از دوری ما از اهل‌بیت(علیهم السلام) است

به باور وی، اگر ما بتوانیم با صحبت دقیق پیرامون این مرد بزرگ الهی، گوشه های کوچکی از حقیقت وجودی و خصائص و برجستگی های او را بیان کنیم که نیازمندی های امروزی بشر را تامین کند، کار بسیار بزرگی کرده ایم؛ چون گرفتاری های امروز ما فاصله‌داشتن از منابع اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است. معضلاتی که امروز جهان اسلام دارد ناشی از عدم شناخت از اهل‌بیت و عدم تبعیت از ائمه معصومین(ع) است؛ بنابراین امروز تمام علما، دانشمندان و بزرگان فکری و فرهنگی بیش از هر زمانی دیگر به شخصیتی مثل امام علی محتاج اند و نیاز دارند تا با تحقیق و پژوهش، گوشه ای از اندیشه ناب او را استخراج بکنند و به بشریت امروز عرضه نمایند و ارائه کنند تا بشریت و به‌خصوص مسلمان ها با استفاده از فرهنگ اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بیدار شوند، به خود بیایند و به خود تکانی بدهند.

 

این آگاه مسایل دینی در ادامه تأکید کرد که؛ اینهمه گرفتاری، جنجال‌ها و مشکلات در عرصه های مختلف، ناشی از خواب بودن و عدم فهم دقیق ما از اسلام و منابع اسلامی و به‌خصوص از اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) است. اگرچه در طول تاریخ در رابطه با امامان ما مطالب زیادی گفته شده است، در پیوند با پیامبر اسلام(ص)، ‌در رابطه با حضرت امام علی(ع) و نیز سایر ائمه معصومین(ع)؛ ولی طبیعی است که تا امروز هم نتوانستیم نکته های بسیاری که در زندگی آنها هست را دریابیم و برای عمل مطابق آنها اقدامات جدی را روی دست بگیریم.

پرداختن به امام خمینی(ره) پرداختن به امام علی(ع) هم هست

حسینی مزاری در این سخنرانی، همچنین تصریح کرد که از طرف دیگر، در آستانه سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) هم قرار داریم. طبعا پرداختن به امام ‌خمینی(ره) هم در حقیقت پرداختن به امام ‌علی و شاخصه هایی مهم اوست؛ چون امام خمینی(ره) شخصیت بزرگ تاریخی بود که حتی‌المقدور سعی داشت پا جای پای پیامبر اسلام و امام علی(ع) و سایر ائمه معصومین(ع) بگذارد.

به عقیده ایشان، ما در دنیا هیچ حنجره ای شبیه تر به حنجره امام‌ علی(ع) جز حنجره حضرت امام‌ خمینی نداشتیم. فریاد رسای امام خمینی در عرصه حمایت از مظلوم و در میدان مبارزه با ظالم، همان فریاد رسای حضرت علی(ع) بود. تمام برنامه هایی که امام علی در زمان خودش داشت، امام خمینی هم سعی بر عمل کردن به آن برنامه ها داشت؛ بنابراین، اگر ما بتوانیم نسبت به این شخصیت هم آگاهی پیدا کنیم و مطابق برنامه ها و اهداف امام خمینی(ره) عمل نماییم، در حقیقت در خط علوی و تمام ائمه معصومین قرار داریم.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان اضافه کرد: در رابطه با شخصیت امام خمینی(ره)، مطالب زیادی گفته شده، کتاب های متعددی نوشته شده و هر روز و هر هفته و هر ماه و هر سال، شخصیت های بزرگی پیرامون حضرت امام خمینی(ره) مطلب دارند، سخن می‌گویند، می‌نویسند، تحقیق دارند و پژوهش می‌کنند؛ اما همچنان زوایای پنهانی از این امام بزرگوار وجود دارد که ما می‌توانیم با تحقیق و پژوهش بیشتر این زوایای پنهان را آشکار کنیم و در دسترس مردم قرار بدهیم تا مطابق آن عمل کنند.

به عقیده مدیرمسؤول روزنامه انصاف، مسمانان عالم به‌ خصوص مردم افغانستان حتی درصد کمی هم اگر مطابق فرمایشات امام‌ خمینی(ره) عمل کنند و خصوصیات آن بزرگوار را داشته باشند و مطابق برجستگی های ایشان عمل کنند، ما به توفیقات بزرگی دست پیدا می‌کنیم.

 

او ادامه داد: بزرگان، حوزویان، دانشگاهیان، فرهنگیان، معلمان و همچنین عامه مردم اگر تأسی کنند به شخصیت امام‌ خمینی(ره)، قطعا حال و روزی که امروز داریم را نخواهیم داشت. گرفتاری امروز ما ناشی از فاصله داشتن از فرهنگ حضرت امام خمینی(ره) است؛ فرهنگ مبارزه، فرهنگ جهاد و فرهنگ زندگی در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حتی امنیتی و نظامی. به همین خاطر است که امروز دشمن در کشور ما با تمام توان در تلاش است که مردم ‌ما را از فرهنگ امام، دور کند، مردم ما را از فرهنگ اسلام و قرآن دور کند و در خلأ وجود تفکر امام در افغانستان مطالب و مزخرفات دیگر را جایگزین کند و مردم را به مسیر انخراف سوق بدهد.

حسینی مزاری همچنین تأکید کرد؛ کسانی که در افغانستان حضور دارند مشکلات کشور ما را می‌دانند، کسانی هم که حضور ندارند از طریق رسانه ها و مطبوعات و اطلاعات جمعی حتما می‌دانند و در جریان قرار دارند؛ بنابراین، اگرچه ما در طول سال، بایستی پیرامون شخصیتی مثل امام خمینی(ره) تفکر کنیم و توجه داشته باشیم و از یکایک این فرامین این بزرگمرد استفاده کنیم؛ اما سالروز ارتحال یا میلاد امام، این بهانه را به دست ما می‌دهد که بیاییم در رابطه با ایشان ‌صحبت کنیم و خصوصیت ها و شاخصه های شاخص این امام را برشماریم و مورد بررسی قرار دهیم و بیاییم وضعیت خود مان را مورد مطالعه قرار دهیم و ببینیم که ما چه مقدار در زندگی خود مطابق این شاخصه ها و ‌خصوصیت ها عمل می کنیم.

 

‌آقای مزاری با بیان اینکه امشب و این لحظه ها فرصت مناسبی است تا لحظاتی پیرامون شخصیت این بزرگمرد صحبت کنیم، افزود: در رابطه با حضرت امام بازهم مطالب زیادی گفته شده است؛ به‌خصوص شخص خودم از زمانی که یادم می‌آید و شروع به سخن گفتن کردم و در مجالس مختلف در رابطه با امام(ره)، یا مجالس غیر مرتبط با امام‌ صورت گرفته است، نکات متعدد و گوناگونی از شخصیت امام مطرح شده است.

 

یکی از خصوصیت‌های امام خمینی(ره)، جریان‌سازی است

به عقیده این فعال فرهنگی و رسانه ای، یکی از خصوصیت های برجسته حضرت امام خمینی(ره)، بحث جریان‌سازی است. ما دوگونه جریان سازی داریم: جریان سازی‌ای که جامعه را به سوی فلاح و تعالی سوق می دهد و جریان سازی‌ای که مردم و کشور را به  قهقرا می‌برد و با سقوط مواجه می کند.

ایشان علاوه کرد: قطعا امام خمینی(ره) در راستای جریان‌سازی متعالی که جامعه را از سقوط نجات بدهد و به سمت تعالی ببرد، از پیشگامان تاریخ بشریت به‌خصوص در عصر ما بود و با استفاده از این خصیصه و خصوصیت، توانست یک انقلاب را به پیروزی برساند.

از دیدگاه حسینی مزاری، جریان سازی عبارت است از مرتبط ساختن برنامه‌های گوناگون به گونه ای که احساس شود تماما یک برنامه است، یا مرتبط ساختن زمان ها  و مطرح کردن گفتمان های مناسب و در نهایت ایجاد جمعیت بزرگ نظام‌مند، هدفمند و مدیریت شده ای که بر جامعه تاثیر بگذارد.

مزاری تصریح کرد که امام خمینی(ره) از توانمندی جریان سازی برخوردار بود و با استفاده از تدبیر و کیاست و هوشیاری خود، چنین جریان سازی‌ای را روی دست گرفت و مردم مسلمان ایران را با جریان سازی پشت سر خود نگه داشت و در برابر بزرگترین ژاندارم منطقه به پیروزی رسید.

به عقیده وی، واقعیت این است که جریان سازی یکی از عناصر مهم مبارزه است؛ هر مبارز و جریان و حزب و سازمانی که توان جریان‌سازی نداشته باشد قطعا در مبارزه پیروز نمی‌شود. جریان سازی خصوصیتی است که پیامبران ‌الهی داشتند و با استفاده از همین خصوصیت به اجرای احکام ‌الهی می‌پرداختند. ائمه معصومین ما(علیهم السلام) نیز به نحو احسن از این خصوصیت برخوردار بودند و با جریان سازی توانستند که خود شان و فکر شان و فرهنگ شان را زنده نگه دارند. مثلا امامان ما در رابطه با تاسوعا و عاشورا و در کل محرم، جریان سازی کردند. شما می‌بینید که بحث تاسوعاو عاشورا و یا کل محرم در بین جوامع از چه نقش برجسته ای برخوردار است. عاشورایی که باعث زنده نگه داشتن اسلام شد، عاشورایی که باعث ترویج تفکر اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) شد، یا در رابطه با بحث اربعین شما امروز می‌بینید که چگونه توانست جمعیت ده ها میلیونی را در صحنه باهم مرتبط بسازد و به صحنه بکشاند و حامل پیام مهم افکار اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) باشد. جریان اربعین هر سال که می‌گذرد جمعیت بیشتری را جهت می‌دهد و به هم‌دیگر پیوند می‌دهد و گره می‌زند و ان‌شاءالله امیدوار هستیم که این جریان سازی مرتبط شود به قیام حضرت مهدی(عج) و برقراری حکومت مهدوی در روی کره ارض.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: بنابراین ما در بحث جریان‌سازی می‌توانیم به حضرت امام خمینی(ره) تأسی کنیم به‌ خصوص در افغانستان ما نیازی بسیار جدی به این خصوصیت داریم. مجاهدین، حوزویان، دانشگاهیان و تمام کسانی که در میدان حضور دارند، در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و امنیتی باید دو کار را در پیش بگیرند: اول فراگرفتن توانمندی جریان سازی. این توان را ما باید پیدا کنیم تا بتوانیم در کشور جریان سازی کنیم و از این جریان سازی در راستای پیشبرد اهداف دینی خود استفاده کنیم  و دوم، شناختن جریان سازی های دشمن است. باید توجه داشته باشیم که دشمنان اسلام هم از جریان سازی ها به نحو مطلوب استفاده کردند و در طول تاریخ از جریان سازی استفاده شد و در شرایط موجود هم در افغانستان متاسفانه دشمنان ‌ما به مراتب بیش از ما از جریان سازی استفاده می‌کنند، به‌ خصوص در طول ۱۷ سال اخیر شما ببینید که تحت عنوان «مبارزه با تروریزم» چه جریان سازی هایی کردند، تحت عنوان «خشونت علیه زن»، تحت عنوان «دموکراسی و آزادی بیان»، تحت عنوان «آزادی مطبوعات»، تحت عنوان «جنگ‌سالاران و جنگ افروزان»، تحت عنوان «مبارزه با مواد مخدر»، تحت عنوان کمک به خانواده ها در راستای توانمند شدن برای خودکفایی، تحت عناوین مختلف، جریان سازی کردند و با استفاده از همین جریان سازی ها، لشکریان بی مزدی برای خود شان درست کردند که این لشکریان با اینکه از جامعه اسلامی افغانستان و چهره‌های مسلمان هستند و عملکرد ظاهری اسلامی دارند؛ اما در اختیار قدرت های غربی قرار دارند. امروز در کشور، علیه تفکر ما از افغان‌هایی استفاده می شود که هموطن ما هستند، برادران ما هستند؛ اما عملا در جبهه دشمن حضور دارند و توسط آنها مدیریت، سازماندهی و رهبری می شوند. ما هم خیلی دقت نمی کنیم و وارد لایه های زندگی این جریان ها و حلقات نمی‌شویم که چه‌ خبر است.

حسینی مزاری خاطرنشان کرد که جریان سازی های دشمن به گونه‌ای است که ما می‌گوییم ۹۹ درصد در افغانستان مسلمان هستیم، ما پیروان اهل‌بیت عصمت و طهارت هستیم؛ اما غربی ها هرگونه تصمیمی در بحث انتخابات می‌گیرند، همه ما چهار دست و پا تلاش می‌کنیم که در آن میدان ها و حوزه ها ورود پیدا کنیم و به نفع آنها بازی کنیم، به نفع کاندیداهای آنها رأی بدهیم و به نفع فرماندهان نظامی آنها عمل کنیم، به نفع فرهنگ سازی هایی که آنها در افغانستان دارند، عمل کنیم. این تنها در سطح مردم عادی نیست، این روند و روش تنها در سطح دانشگاه های ما نیست، در سطح حوزات علمیه ما هم هست، در سطح بزرگان دینی و شخصیت های برجسته سیاسی ما هم ‌هست. به همین خاطر است که ما امروز در افغانستان یک میدان قابل اعتمادی که بتوان در آن در رابطه با مباحث دینی عملی درست انجام داد، نداریم.

 

به باور وی، امروز شرایط افغانستان را این‌گونه رقم زده اند. ما از یکطرف خود مان توان جریان سازی در عرصه کشور را نداریم و از طرف دیگر، این توان را هم نداریم که جریان سازی دشمن را بشناسیم و در برابر آن، اقدام مناسب کنیم و برنامه هایی را روی دست بگیریم و کشور و مردم را از این ورطه هلاک کننده ای که دشمن برای ما ایجاد کرده، نجات بدهیم؛ بنابراین، بحث جریان سازی بحث مهمی است.

 

رئیس خبرگزاری آوا تصریح کرد  که باید تلاش کنیم توانمندی جریان سازی را در خود ایجاد کنیم و  یا حداقل از جریان هایی که در افغانستان مطابق میل و تفکر ما وجود دارند استفاده کنیم. جریان سازی که به وسیله ایام و لیالی محرم، وجود دارد، جریانی خیلی عالی است؛ جریانی که تمام مردم را در یک مسیر و حول یک محور مرتبط می سازد؛ اما ما این توان را نداریم که همین فضا و جریان ساخته شده را مدیریت کنیم و همین حال و هوایی که در ایام محرم وجود دارد، بعد از محرم هم ادامه داشته باشد. همین عشق و شوری که در سطح مردم نسبت به امام حسین(ع) در ماه محرم وجود دارد، بعد از محرم هم ادامه داشته باشد. همین علاقه ای که به مظلومیت امام حسین(ع) وجود دارد، همین بینشی که در رابطه با مبارزه، استکبارستیزی و دشمن شناسی امام حسین(ع) وجود دارد، بعد از محرم نیز وجود داشته باشد.

 

از نظر وی، ما اگر بتوانیم از این فضای محرمی که در سطح مردم افغانستان به وجود می آید بعد از محرم هم استفاده کنیم و با استفاده از فرهنگ عاشورا دشمنان افغانستان را برای مردم بشناسانیم و مردم را بیدار کنیم و در برابر دشمن قرار بگیریم، قطعا به موفقیت ها و پیروزی های شگرفی دست پیدا می کنیم.

 

این آگاه مسایل دینی همچنین به بحث مساجد به عنوان یک عامل جریان ساز اشاره کرد و گفت که مرتبط ساختن برنامه های مساجد، امامان و مأمومین مساجد و ایجاد جمعیتی بزرگ در سطح افغانستان و هدایت این جمعیت، کار خیلی مهمی است که شخصیت های ما می توانند  این کار را بکنند؛ اما شما در افغانستان برای دو تا مسجد ارتباطی نمی بینید، بین دو تا مدرسه علمیه، هماهنگی نمی بینید، نظام آموزشی واحدی در سرتاسر حوزات علمیه در سطوح مختلف، مشاهده  نمی کنید، نشست های همدلانه بین بیوت مراجع عظام وجود ندارد، نشست های مشترک بین احزاب و سازمان ها وجود ندارد، نشست های مشترک بین شخصیت های مختلف آموزشی و فکری و فرهنگی وجود ندارد. دلیل‌اش این است که ما در سطح جریان سازی در افغانستان ناموفق هستیم و الا مردم افغانستان، مردمی مسلمان، متدین، انقلابی، مجاهد، قانع به کم ترین اند. اگر این جمعیت و مردم توسط شخصیت ها و بزرگان جهت داده شوند و هدایت و مدیریت شوند، باور کنید که نه تنها افغانستان به اندازه یک آب خوردن به سرعت از مشکلات وموانع نجات می یابد؛ بلکه در منطقه و دنیا هم می تواند نقش آفرینی کند؛ ولی ما نتوانستیم در سطح مردم افغانستان این کار را بکنیم.

 

البته از دیدگاه ایشان، بحث جریان سازی و ساختن جریان یک بحث خیلی دقیق، علمی، جدی و پیچیده است که باید همه عزیزانی که در صحنه مبارزه حضور دارند، مطالعه کنند و فرابگیرند؛ چون ما تا زمانی که این خصوصیت را نداشته باشیم، مطمئنا با مشکلات جدی مواجه خواهیم بود و وضع از اینکه هست بدتر خواهد شد. شما شرایط افغانستان را می بینید، ناامنی هایی که در کشور وجود دارد را می بینید.

 

وی تصریح کرد؛ توجه داشته باشید جریانی که در راستای جریان سازی حرکت کند قطعا مورد توجه دشمن خواهد بود. دشمن هم از نگاه حرکت نرم علیه چنین جریانی عمل خواهد کرد و هم از نگاه جریان سخت در برابر این جریان، خواهد ایستاد.

حسینی مزاری در ادامه افزود: یکی از جریان هایی که در افغانستان در راستای جریان سازی حرکت کرد و کارهای خیلی خوب و زیربنایی انجام داد، مرکز تبیان بود و هست. تقریبا ۵ یا ۶ ماه قبل از اینکه حادثه هفت جدی در دفتر مرکز تبیان اتفاق بیافتد، یک حرکت تبلیغی نرم و فراگیر در سطح شبکه های اجتماعی، رسانه های جمعی و فضای مجازی شروع شد. حتی از هر ولایت یک پروفایل فیسبوک درست شده بود و به تبلیغات زهرآگین علیه اینجانب و کل تشکلات مرکز تبیان شروع کرده بود .

 

به هر حال تبیلغات خیلی جدی را در سطح کشور این حرکت نرم به راه انداخت که البته این حرکت نرم در طول مبارزه ما به خصوص طی ۱۷ سال احیر وجود داشت؛ ولی در ۵ -۶ ماه قبل از ۷ جدی خیلی جدی تر و عمیق تر و فراگیرتر بود.

 

وی ادامه داد: همکاران ما از گوشه و کنار تماس می گرفتند و می‌گفتند قبلا تبلیغات علیه ما به صورت پراکنده  وجود داشت؛ ولی حالا به صورت سازمان یافته و نظام مند به این تبلیغات دامن زده می شود و خبرهایی هست.

 

از نظر این فعال و آگاه مسایل رسانه ای،‌ این تبلیغات طی ۱۷ سال بوده و هست و به هیچ‌وجه بر عزم ما تاثیری نخواهد گذاشت تا اینکه  دیدند با آن تبلیغات نرم، کاری از پیش برده نشد، حادثه ۷ جدی را رقم زدند. طبیعتا اگر جریانی وارد عرصه شود و کار اثرگذاری بکند باید به پیامدش هم فکر کند و از هیج چیزی نهراسد. البته اگر مجموع شخصیت ها و جریان ها و ارگان ها در عرصه جریان سازی ورود پیدا بکنند هزینه هایی که ما باید متحمل شویم، کمتر خواهد بود. اگر حرکت سرتاسری نبود و جریان ها به صورت تنهایی وارد عرصه شوند و در راستای جریان سازی کار کنند، مورد هجمه قرار می گیرند و قطعا آسیب های جدی بر این جریان ها وارد خواهد شد.

 

شرایط توفیق در جریان‌سازی

آقای مزاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: من به چند تا از شرایطی که کمک می کند ما در عرصه جریان سازی موفق شویم اشاره می کنم؛ چون هر فرد و جریان و حزبی نمی تواند جریان ساز باشد؛ مگر اینکه شرایطی را داشته باشد و این شرایط کمک می کند که فرد، فرد جریان‌ساز باشد و به عنوان یک لیدر جریان سازی در سطح جامعه یا کل دینا مطرح باشد، مثل امام خمینی(ره) که این شرایط و بلکه بیش از آنچه من اینجا برمی شمارم را داشتند و بر اساس همان هم توانستند که جریان سازی کنند و به توفیقاتی نائل شوند، یا امروز حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) در دنیای بشریت در عرصه جریان سازی یکه‌تاز است. حتی دشمنان ایشان هم اعتراف می کنند که در این عرصه ایشان پیشتاز است. ما اگر در رابطه با بحث جریان سازی بتوانیم از آموزه های این شخصیت فرابگیریم، بازهم به توفیقات خیلی جدی خواهیم رسید.

شرط اول: هدف

از نظر حسینی مزاری، اولین شرط جریان سازی، داشتن هدفی روشن است. فرد باید هدفش روشن باشد که از این مبارزه و از این زندگی چه می‌خواهد و چه چیزی برای مطرح کردن دارد.

شرط دوم: ایمان

به باور حسینی مزاری، دومین شرط این است که ایمان به هدف داشته باشد. اینگونه نباشد که داشتن هدف لقلقه زبان باشد و ایمانی قلبی نسبت به آن هدف نداشته باشد. من فهرست‌ وار عنوان می کنم که وقت عزیزان را نگیرم.

شرط سوم: جرأت حرف‌زدن

ایشان در توضیح سومین شرط جریان سازی، تصریح کرد: فرد جریان‌ساز باید مطابق با ایمان قلبی به هدف، حرف بزند، سخن بگوید، موضع اتخاذ کند. اگر کسی معتقد باشد که من هدف دارم و به هدف ایمان دارم؛ اما حاضر به حرف زدن نباشد این شخص نمی‌تواند جریان ساز باشد؛ چون در عرصه جریان سازی، ممکن است به اقدامات دیگری نیاز نباشد و تنها یک سخنرانی کافی باشد، ممکن است سخن گفتن یک شخصیت زمینه های جریان سازی را در یک کشور فراهم کند. سخنرانی هایی که امام خمینی(ره) انجام می داد، ایشان در تهران بود؛ اما ما در مزار شریف بودیم، پای رادیو می‌نشستیم، هر شب صحبت های امام خمینی(ره) را گوش می دادیم و همین سخنرانی ها باعث شد من و امثال من و تعدادی از جوانان از لیسه باختر، بلند شویم و برویم به حرکت های مبارزاتی بپردازیم و در نهایت وارد جبهه نظامی شویم.

 

به عقیده رییس مرکز تبیان، خود سخن گفتن، خیلی مهم است. ما اگر ایمان به یک هدف داشته باشیم؛ اما جرأت صحبت کردن را نداشته باشیم، جرأت موضع گیری نداشته باشیم، طبیعی است که در جامعه جریان ساخته نمی شود. امروز در افغانستان، شخصیت های زیادی هستند که هدف دارند، هدف شان روشن هم هست، ایمان به هدف هم دارند؛ اما در عرصه ظهور و بروز پیدا نمی کنند، از موضع گیری احتراز می کنند و در رابطه با مسائل افغانستان حرفی برای گفتن ندارند. اتفاقات مختلفی در کشور می افتد، تحولات خرد و بزرگ در کشور صورت می گیرد؛ اما از سنگ صدا بیرون می شود، ولی از این شخصیت ها بیرون نمی شود.

 

این فعال سیاسی، تصریح کرد که در داخل کابل اتفاقات غمباری صورت می گیرد؛ اما خبری نیست.  در همین حادثه ۷ جدی که بیش از ۵۰ نفر شهید و ۹۰ نفر زخمی شدند و نخبه ترین شخصت های شیعه در طول ۱۷ سال شهید شدند، بعضی از شخصیت ها حتی یک زنگ نزدند و پیام تسلیت نگفتند و حتی به خانواده شهدا چیزی نگفتند.

 

به عنوان مثال جمعی از اقوام یکی از شهدا با فرزند آن شهید که دانشگاهی نیز است، رفتند نزد یکی از شخصیت های مطرح و ریش‌سفید کشور و گفته بودند که پدر این جوان از شخصیت های مطرح کشور و از جمله روحانیون بود و شما هم می‌شناختید، ایشان حالا نیاز به کمک دارد، به خصوص در قسمت ادامه درس و دانشگاه نیاز به حمایت مادی و معنوی دارد و… این آقای بزرگواری که ما توقع بزرگ منشی و عنایت و دلجویی از ایشان داشتیم، قبل از اینکه تسلیت بگوید و اظهار غم شریکی کند، می گوید غلط کردید رفتید به مرکز تبیان! مگر من به شما نگفته بودم که با تبیان ارتباط نگیرید؟‍!

 

به باور وی، وقتی شخصیت های بزرگ کشور چنین تفکری داشته باشند، بگذریم از بحث جریان سازی. اینها حتی جریان سازی هایی را که در کشور اتفاق می افتد خراب  و در برابر جریان سازها قد علم و تضعیف و تخریب می کنند، طبیعی است که اگر ما مطابق باور و ایمان قلبی خود توان حرف زدن و موضع گرفتن را نداشته باشیم، مشکلات پیش می آید.(۱)

آقای مزاری افزود: در  رابطه با عراق و سوریه و بحرین و یمن و امثال اینها مسایلی اتفاق می افتد، بالاخره در این مسائل توقع داریم که شخصیت های بزرگوار کشور موضع بگیرند. ما در رابطه با شهادت شهید نمر بیانیه دادیم و بعد هم در کابل مراسم تجلیل و تکریم و ترحیم برای این شخصیت گرفتیم و در کل افغانستان تنها تشکیلاتی که بلافاصله بعد از سه – چهار روز از شهادت شیخ نمر مراسم گرفت، تبیان بود؛ اما یکعده از بزرگان نشستند که باید علیه مرکز تبیان بیانیه بدهیم، چرا؟ به خاطر اینکه اینها امنیت تشیع را به خطر می اندازند!

وی علاوه کرد که به هر حال اینجاست که در بحث جریان سازی علاوه بر داشتن ایمان به هدف، مطابق این ایمان خود صحبت بکنیم و موضع بگیریم.

شرط چهارم: باور عمیق به مردم

شرط چهارم جریان سازی هم از دیدگاه این آگاه امور، این است که شخصیت ها و احزاب و سازمان های جریان ساز، باور عمیقی به مردم داشته باشند.

شرط پنجم: همراهی با مردم

حسینی مزاری گفت که شرط پنجم همراهی با مردم است. خیلی از شخصیت ها و بزرگان ما امروز به مردم باور ندارند و تا بحث مردم را پیش بکشید که نیاز به توجه، همراهی کردن و همدل بودن دارند می‌گویند روی مردم نمی‌شود حساب کرد، مردم دروغ می گویند و… وقتی که این دیدگاه نسبت به مردم وجود داشته باشد قطعا این شخص و این جریان نمی تواند جریان ساز باشد.

شرط ششم: ثبات قدم

وی همچنین از ثبات قدم به عنوان ششمین شرط جریان سازی یاد کرد و گفت: شخصیت هایی می توانند در جامعه جریان ساز باشند که ثبات قدم داشته باشند. این گونه نباشد که امروز یک حرف بزنند و فردا یک حرف دیگر عنوان کنند. روز اول این شخصیت مبارز باید مسیر خود را انتخاب کند و در راستای رفتن به سمت هدف از آن مسیر پای بفشارد و با سختی ها و دشواری ها و کمبودها و توطئه های دشمن مبارزه کند. این‌گونه نباشد که به محض اینکه فضا عوض شد موضع این آقا هم عوض شود. چنانچه در زمان جهاد، شخصیت های جهادی  زیادی داشتیم که هدف روشنی داشتند، ایمان به هدف داشتند و مطابق آن ایمان خود، حرف هم می‌زدند ولی همین که سال ۱۳۸۰ شد و طالبان سقوط کردند و جریان سازی دشمن در سطح افغانستان شروع شد و بحث دموکراسی خواهی و آزادی بیان و آزادی رسانه مطرح شد و بحث موسیقی های مبتذل و امثال آن بازار پیدا کرد، بدیدیم که برخی شخصیت های ما موضع شان عوض شد، اصلا اگر می‌گفت من مجاهد نیستیم  افتخار می کردند. بزرگترین افتخار برای آنها این بود که بگویند ما مجاهد نیستیم. موضع قبلی را عوض کردند، ثبات قدم خود را تحت تاثیر جو و جریانی که دشمن ایجاد کرده بود از دست دادند و مواضع دیگر را اتخاذ کردند.

شرط هفتم: اعتقاد به وحدت

حسینی مزاری از اعتقاد به وحدت به عنوان هفتمین شرط جریان سازی یاد کرد؛ اما گفت که وحدت با حفظ اصول اعتقادی مورد نظر باشد نه وحدت به هر قیمتی. ما باید اصول خود را حفظ کنیم و بر اساس حفظ اصول، اعتقاد به وحدت داشته باشیم.

شرط هشتم: پایبندی به اصول اخلاقی و دینی

به عقیده وی، شرط بعدی هم پایبندی به اصول اخلاقی و دینی است. شخصیتی می‌تواند اثرگذار باشد و در جامعه  جریان سازی کند و احزاب و سازمان های می‌توانند در جامعه جریان سازی کنند که اگر ادعای شان اسلامی بودن است و اگر حرف شان اسلامی بودن است و شعار شان ولایی بودن است باید در عمل دیده شود که اینها به اصول اخلاقی و مذهبی و مکتبی پایبند هستند؛ اما اگر خود شان به اصول اخلاقی و دینی و مذهبی پایبند نباشند و توقع داشته باشیم که بتوانند در سطح جامعه جریان سازی کنند، به هیچ وجه این امکان ندارد و قطعا ما توفیقی در عرصه جریان سازی نخواهیم داشت.

 

حسینی مزاری در پایان تصریح کرد که به هر حال مهم ترین برجستگی حضرت امام خمینی(ره) جریان سازی در جامعه بود. ایشان با همین جریان سازی توانست در جمهوری اسلامی ایران انقلابی به پا کند و بزرگ‌ ترین ژاندارم منطقه را با شکست مواجه نماید و اصول فکری و راه و اندیشه امام، باعث جریان سازی در کل کشورهای اسلامی و حتی در سطح آزادی خواهان شد و همین جریان سازی ها در سطح دنیا، دشمن را وادار کرد تا توجه تازه ای به کشورهای اسلامی کند و حملات جدیدی را متوجه کشورهای اسلامی بسازد و امروز هم  اگر در منطقه جنگ مشاهده می‌کنید و حملات بی رحمانه را از طرف دشمن نظاره گر هستید به خاطر مقابله با برابر جریان سازهاست که در محوریت آن حضرت امام خامنه ای و در مجموع، نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دارد که این نظام به عنوان یک نظام جریان‌ساز در منطقه و کل دنیا خطرات بزرگی را برای مادی گرایان به خصوص غربی ها فراهم کرده است. به همین لحاظ امروز کشورهای مختلف معتقد به دموکراسی غربی، در کنار امریکا دمار از روزگار عراق و سوریه و یمن درآورده اند، مردم مسلمان بحرین تحت شدیدترین فشارها قرار دارند، مردم مسلمان افغانستان تحت شرایط بسیار سختی به سر می برند، مردم پاکستان، کشمیر هند، لبنان و خود جمهوری اسلامی ایران که امروز مشکلات مختلفی را تحمل می کنند از همین ناحیه است؛ چون این نظام، نظامی جریان ساز است و این جریان سازی ها خواب را از چشم غرب ربوده و نگران کرده است که این جریان سازی آهسته آهسته این نظام را توسعه می دهد و سیطره این نظام را از نگاه فکری و فرهنگی در سطح کشورهای اسلامی گسترش می‌دهد.

 

به باور ایشان، دشمنان همیشه گفته اند و بازهم می گویند که نظامی که اینهمه تحریم بوده است، نظامی که اینهمه مشکلات اقتصادی را تجربه می‌کند، این همه توانمند است و در تعاملات منطقه و دنیا  حضور معنا دار دارد، اگر روزی تحریمی وجود نداشته باشد و بتواند در عرصه های مختلف توانمند تر از حالا شود به صورت طبیعی مشکلات جدی تری را علیه دنیای استکبار به وجود خواهد آورد.

 

حجت الاسلام حسینی مزاری، سخنرانی اش را با درود به روان امام خمینی به پایان برد و گفت: درود می‌فرستم به روح پرفتوح امام خمینی(ره) و سلام می‌فرستم به خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای(حفظه الله تعالی) و دعا می‌کنم برای تمام مجاهدمردانی که در سرزمین عراق و سوریه و لبنان و بحرین و یمن و افغانستان و پاکستان و کشمیرهند  و سایر کشورهای اسلامی و همچنین در اروپا و امریکا و استرلیا و کشورهای دیگر در خط ولایت حرکت می‌کنند و  آبروی برای اسلام و شیعه انقلابی ی اهل‌بیتی هستند.

 

پی نویس:

۱)- پس از حادثه تروریستی ۷ جدی سال ۱۳۹۶ علیه دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(اوا)  در کابل که منجر به شهادت بیش از ۵۰ تن و زخمی شدن  بیش از ۹۰ نفر  از نخبه ترین شخصیتهای شیعی شد، واکنشهای گسترده ای صورت گرفت که در طول ۱۷ سال سابقه نداشت. اعم از رییس جمهور، معاونان رییس جمهور، رییس شورای اجراییه، معاونان آن، وزرا، وکلای پارلمان، نمایندگان سنا، والی ها، سایر شخصیتهای حقیقی و حقوقی و توده مردم در سطح کشور و نیز دولتها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی خارج از کشور با ارسال پیامهای تسلیت و محکومیت، رکورد واکنشهای داخلی و خارجی شکسته شد،  اما در این میان بودند آدمهای به ظاهر حوزوی و دانشگاهی در سمت های مختلف علمی، فرهنگی و رسانه ای که به گونه های مختلف عقده واکردند و نه تنها ابراز غم شریکی نکردند که جای قاتل و مقتول را نیز عوض نمودند و به جای محکومیت جنایت توسط دستان ناپاک امریکایی ها، مسولان و دست اندرکاران مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) را مورد نکوهش و شماتت قرار دادند. البته این عناصر جبون و ذلیل از سر حسادت و عقده حقارت نیز به این رویکرد واداشته شدند که خود نشانگر کوچکی و خباثت آنها بود و است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>