• تاریخ انشار: ۲۶ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18213
  • 654 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در روایت‌های ائمه معصومین تاکید بر تجلیل از نوروز شده‌است/ در تجلیل از نوروز نباید افراط و تفریط صورت گیرد

n00160190-b

  به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌اسلام‌ و المسلمین سید محمدباقر واعظی؛ مسوول هماهنگی دفاتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در این گفتمان پژوهشی؛ فرارسیدن سال‌نو ۱۳۹۷ خورشیدی را به‌همه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سال پربرکت و بامیمنتی را در پیش داشته‌باشیم.   آقای واعظی در ادامه با بیان‌اینکه انسان خود جز طبیعت […]

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌اسلام‌ و المسلمین سید محمدباقر واعظی؛ مسوول هماهنگی دفاتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در این گفتمان پژوهشی؛ فرارسیدن سال‌نو ۱۳۹۷ خورشیدی را به‌همه تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که سال پربرکت و بامیمنتی را در پیش داشته‌باشیم.

 

آقای واعظی در ادامه با بیان‌اینکه انسان خود جز طبیعت است و وجه مشترک با نباتات دارد، تاکید کرد که لازم است تا انسان با طبیعت باشد و نوروز را که روز رشد و جوان‌شدن دوباره طبیعت است، را جشن بگیرد.

 

به گفته‌ی واعظی؛ انسان با جمادات در طول و حجم، با نباتات در رشد و تکامل و با حیوانات نیز در خوراک وجه مشترک دارد؛ اما وجه متمایز کننده انسان از سایر بخش‌ها بُعد معنوی و انسانیت اش است. همچنان نباتات و حیوانات با مرگ به فنا می‌رسند؛ درحالیکه انسان‌ها با مرگ به تکامل و مرحله بالاتری می‌رسند.

 

او علاوه کرد که بهتر است تا انسان در نوروز به رشد فکری و معنوی خود توجه کند.

 

واعظی بابیان‌اینکه نوروز روز سرور و خوشحالی است و در تجلیل از این روز نباید افراط و تفریط صورت گیرد گفت که هرچند برخی‌ها –وهابیت- تجلیل از نوروز را حرام اعلام می‌کنند؛ اما در مقابل برخی دیگر نیز به‌گونه افراطی از این روز تجلیل می‌کنند و با زیر پاگذاشتن عنعنات دینی خود در این‌روز به کارهای ضد دینی و انسانی می‌پردازند.

 

آقای واعظی همچنین با اشاره به برخی گفته‌ها مبنی بر اینکه نوروز عید مجوسی‌ها میباشد گفت: زمانیکه به روایت‌های ادعا کنندگان این گفته‌ها می‌نگریم با هم تناقص دارند و نمی‌توان روی روایت‌هایی که ضعف سندی دارند اعتماد کرد. او اضافه کرد که در مقابل این روایت‌های ضعیف؛ ما روایت‌های از ائمه معصومین ع داریم که تاکید بر تجلیل از نوروز کرده است.

 

مسوول هماهنگی دفاتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان علاوه کرد که براساس تحقیقات صورت گرفته از احادیت و روایت‌های ائمه معصومین ع تجلیل از نوروز جدا از اینکه حرام نیست، یک کار خوب است؛ همچنین تجلیل از نوروز پیروی از مجوسی‌ها و ادیان سابق نه بلکه روز تازه شدن طبیعت است.

nf00160190-1

واعظی با اشاره به برخی روزها به‌ویژه روز دهقان، روز کارگر و روز زن گفت که هیچ عیب ندارد تا ما یک روز را به عنوان نوروز تجلیل کنیم و به این بهانه از دوستان خود خبرگیری کرده و کینه‌ها را از بین ببریم.

 

به گفته‌ی او اهل سنت نیز نوروز را حرام نمی‌پندارند و تنها یک عده وهابی‌ها که ما آنان را جدا از اهل سنت می‌دانیم، تجلیل از نوروز را حرام می‌دانند. وهابی‌ها افراطی‌هایی هستند که غیر از عقیده و ساخته‌های خود عقیده کسی دیگر (اهل سنت، شافعی و حنبلی) را قبول ندارند.

 

واعظی خاطر نشان کرد؛ کسانی‌که تجلیل از نوروز را حرام می‌پندارند؛ چرا انتحاری‌های که خون صدها هزار انسان را می‌ریزد و  چرا دزدی‌ها و قطاع‌الطریقی‌ها را حرام اعلام نمی‌کنند؛ در حالیکه قرآن تاکید دارد که اگر کسی یک نفر را به ناحق بکشد مانند این است که تمام بندگان خداوند را به قتل رسانیده است.

 

او یاداور شد که وهابی‌ها رشد فکری نکرده و فقط ظاهر یک‌حدیث را محکم گرفته؛ درحالیکه از باطن‌آن چیزی نمی‌دانند و میخواهند از این طریق میان شیعه و سنی اختلاف بیاندازند.

 

واعظی همچنین با اشاره به آیه قرآن کریم گفت که انسان همیشه در خسران است و یکی از راه‌های خسران این است که حلال‌ها را حرام و حرام‌ها را حلال می‌پندارند.

 

او در اخیر با تاکید بر اینکه ما وظیفه داریم تا در سال نو در خود تحول ایجاد کنیم؛ گفت که ما باید از سال نو استفاده خوبی کنیم و در سال نو کوشش کنیم که صلح را در کشور آورده و ایجاد وحدت کنیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>