• تاریخ انشار: ۲ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 29641
  • 520 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در زمان شوروی جان مردم آماج قرار گرفته بود اما در استعمار کنونی ارزش های معنوی و فرهنگ کشور / “شب الله اکبر” بانگ آزادی افغانستان از دست شوروی

n00203985-b

کارشناسان گفتمان دانشجویی صدای افغان(آوا) در بلخ می گویند که استعمار کنونی کشور، خطرناک تر از استعمار شوروی سابق است. زیرا در آن وقت جان مردم افغانستان آماج قرار گرفته بود، اما در استعمار کنونی ارزش های معنوی و فرهنگ کشور در خطر نابودی و تهاجم قرار دارد.   همچنین کارشناسان تاکید کردند که قیام […]

کارشناسان گفتمان دانشجویی صدای افغان(آوا) در بلخ می گویند که استعمار کنونی کشور، خطرناک تر از استعمار شوروی سابق است. زیرا در آن وقت جان مردم افغانستان آماج قرار گرفته بود، اما در استعمار کنونی ارزش های معنوی و فرهنگ کشور در خطر نابودی و تهاجم قرار دارد.

 

همچنین کارشناسان تاکید کردند که قیام سوم حوت کابل سبب آزادی افغانستان از چنگال شوروی وقت گردید و مردم افغانستان را بیدار نمود.

 

خبرگزاری صدای افغان- مزارشریف: گفتمان ویژه دانشجویی صدای افغان(آوا) به پیشواز سوم حوت قیام مردم کابل علیه استعمار شوروی در افغانستان، تحت عنوان ” قیام مردم کابل علیه شوروی و شب الله اکبر” امروز جمعه(۲ حوت) با حضور کارشناسان، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مزارشریف برگزار گردید.

 

کارشناسان این گفتمان محمد ابراهیم خیراندیش؛ آگاه مسایل سیاسی و خداداد فولادی بودند که روی سرفصل های “سوم حوت و قیام مردم کابل علیه شوروی، چرایی اهمیت افغانستان برای کشورهای استعمارگر و افغانستان از استعمار شوروی تا استعمار نوین” صحبت کردند.

 

در نخست خداداد فولادی؛ در رابطه به سرفصل” سوم حوت و قیام مردم کابل علیه شوروی” گفت: واقعه سوم حوت ۱۳۵۸ هجری شمسی که به نام شب «الله اکبر» شناخته می‌شود، به قیام شهروندان شهر کابل بر ضد دولت جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان در زمان ریاست‌جمهوری «ببرک کارمل» که تحت حمایت مستقیم اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت مربوط می‌شود.

 

وی افزود که مردم کابل با رفتن بر روی بام‌ها و فریاد «الله اکبر» در شب ۳ حوت این قیام را آغاز کردند که حدود ۲ ماه پس از تجاوز شوروی به خاک افغانستان انجام شد، بخاطر استقلال این کشور و خروج نیروهای متجاوز شوروی و ظلم حکومت کمونیستی از سوی مردم شهر کابل صورت گرفت که با کشتار عده زیادی از مردم که تاکنون تعداد دقیق آن مشخص نشده، پایان یافت.

 

فولادی تاکید کرد مردم کابل در برابر ظلم و استبداد و نابرابری شوروی سابق سوم حوت سال قیام کردند، که سبب بیداری ولایات دیگری افغانستان در برابر شوروی سابق گردید.

 

به گفته او باشندگان چنداول کابل با شروع قیام شان سبب رهایی تمام افغانستان از چنگ شوروی شدند اما بعد از قیام، نبود رهبری منظم، زحمات مجاهدین و قیام برحق مردم افغانستان را زیر سوال بردند.

 

فولادی تلاش غرب را از دیگر عامل بدنامی قیام مردم افغانستان عنوان کرد و گفت: دشمنان افغانستان پول های هنگفت خرج کردند تا جهاد مردم افغانستان را بدنام کرده و مانع سد قیام های بعدی را فراهم سازند.

 

وی افزود که این واقعه به عنوان یکی از مهمترین همبستگی‌های ملی افغانستان به حساب می‌آید که در آن تمامی مذاهب و اقوام این کشور حضور فعال و پرشوری داشته‌اند که علی‌رغم اینکه در کابل شبها حکومت نظامی بود تعداد زیادی از مردم پس از دو روز اعتصاب سراسری در روزهای اول و دوم حوت به خیابانها آمدند و شعارهای ضد حکومت کمونیستی و ارتش شوروی سردادند.

 

این فرمانده جهادی اسبق کشور با اشاره به سرفصل” چرایی اهمیت افغانستان برای کشورهای استعمارگر” گفت: افغانستان یک ساحه استراتیژیک در آسیا است که کشورهای آسیای میانه را به همدیگر شان وصل می کند و حضور در افغانستان دسترسی به دیگر کشورها را آسان می سازد، بنا این برای ممالک استعمار گر مهم پنداشته می شود.

 

به گفته او، موقعیت افغانستان در مسیر راه ابریشم از دیگر عوامل اهمیت افغانستان برای کشور های استعمارگر است و آنان تلاش دارند، در افغانستان حضورداشته باشند و به منافع اقتصادی شان برسند.

 

فولادی با اشاره به سرفصل” افغانستان از استعمار شوروی تا استعمار نوین ” تاکید کرد: در زمان تجاوز شوروی، افغانستان تحت استعمار بود اما بعد ازبیرون شدن شوروی از کشور، ممالک غربی با بهانه های مختلف به افغانستان حضور یافتند و کشور را تحت استعمار شان قرار دادند.

 

به گفته این فرمانده جهادی در زمان استعمار شوروی، جان مردم کشور آماج قرار می گرفت و به شهادت می رسیدند اما در استعمار کنونی توسط آمریکا و اسرائیل ارزش های معنوی افغانستان مورد ترور قرار گرفته است.

 

وی ابراز کرد که در حال کنونی آمریکا و اسرائیل، افغانستان را تحت استعمار داده اند که هدف شان از این استعمار، رسیدن به اهداف شوم خودشان است و نباید فریب شان را بخوریم، زیرا هیچ گاهی آنان برای منافع کشور ما کار نمی کنند.

 

محمد ابراهیم خیراندیش، آگاه مسائل سیاسی در رابطه به سرفصل” و افغانستان از استعمار شوروی تا استعمار نوین” گفت: افغانستان طی سال های طولانی مورد تجاوز کشورهای دور و نزدیک قرار گرفته است که به منافع افغانستان صدمه خودشان را وارد کردند.

 

وی در رابطه به اضرار تجاوز کشورهای بیگانه به افغانستان گفت: در زمان این تجاوزها، شمار زیادی از مردم ما شهید، زخمی و معلول شدند و ویرانی های زیاد به کشور ما وارد گردید.

 

به گفته او بعد از خروج شوروی از کشور، افغانستان مورد استعمار غرب قرار گرفته است که در این میان آمریکا نیز برای رسیدن به هدف شان و تحت استعمار قراردادن افغانستان و کشورهای همسایه در افغانستان حضور یافته است؛ اما باید مردم کشور هوشیار باشند و حتی از حضور آمریکا در افغانستان نفع ملت استفاده کنند.

 

خیراندیش همچنین افزود که یک روز مردم افغانستان خواهند فهمید که آمریکا در امور افغانستان مداخله زیاد دارد بنائاً همانطوری که اتحاد جماهیر شوروی را از کشور خارج کردند، آمریکا را نیز از کشور بیرون می کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>