• تاریخ انشار: ۳ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7044
  • 1,227 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

در زمان غیبت کبری وظیفه‌ی ولایت بر عهده‌ی ولیّ فقیه است

n00126649-b

در زمان غیبت کبری وظیفه‌ی ولایت بر عهده‌ی ولیّ فقیه بوده و التزام به این امر از ضروریات مذهب شیعه است. به گزارش خبرگزاری آوا، همزمان با سراسر کشور در هرات نیز مشتاقان و دلباختگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با برپایی مراسم‌های مختلف از سالروز ولادت امام زمان(عج) تجلیل کردند. در یکی از این مراسم […]

در زمان غیبت کبری وظیفه‌ی ولایت بر عهده‌ی ولیّ فقیه بوده و التزام به این امر از ضروریات مذهب شیعه است.

به گزارش خبرگزاری آوا، همزمان با سراسر کشور در هرات نیز مشتاقان و دلباختگان خاندان عصمت و طهارت(ع) با برپایی مراسم‌های مختلف از سالروز ولادت امام زمان(عج) تجلیل کردند.

در یکی از این مراسم ها،  مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با برپایی گفتمانی با موضوع مهدویت از این روز بزرگ گرامیداشت به عمل آوردند.

 

در این گفتمان حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی” مسئول مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات به سوالات شرکت‌کنندگان در مورد حضرت مهدی(عج) و شبهات وارده در این زمینه پاسخ داد.

یکی از سوالاتی که در این گفتمان مطرح شد، نحوه‌ی حاکم شدن امام زمان(عج) بر اوضاع و احوال عالم و اینکه چطور آن‌حضرت در زمان ظهور و وجود امکانات پیشرفته‌ی علمی می‌تواند بر اوضاع و احوال عالم پیروز شود، بود.

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی در پاسخ به این سوال گفت که در این زمینه باید به این نکته توجه داشته باشیم که امام چطور وارد خواهد شد.

وی گفت که بعضی از ذهنیت‌ها اینگونه است، زمانی‌که که امام ظهور می‌کنند همه‌ی وسائل و امکانات پیشرفته‌ی علمی از کار خواهد افتاد و مردم به عصر قدیم بر خواهند گشت.

رئیس مرکز تبیان در هرات ضمن رد این موضوع تاکید کرد که با ظهور امام عصر(عج) نه تنها جوامع بشری عقب‌گرد نخواهد داشت، بلکه رو به جلو حرکت خواهد کرد زیرا که حرکت ائمه رو به عقب نبوده است.

این عالم برجسته‌ی دینی همچنان خاطر نشان ساخت که حجت‌های الهی در هر دوره و زمان از تمام علماء و دانشمندان عالم‌تر بوده به گونه‌ای که تمام علماء و دانشمندان خودشان را به آن‌ها محتاج می‌دیدند که در این زمینه نمونه‌ها فراوان است.

وی تاکید کرد: زمانی‌که آن‌حضرت ظهور کنند تمام علماء و اندیشمندان آن زمان خودشان را در تمام زمینه‌ها محتاج امام(عج) خواهند دید.

او همچنین ادامه داد که منظور از ظهور حضرت با شمشیر نیز همان شمشیر عدالت‌گستر است و این کنایه از نبرد مسلحانه با مخالفین دارد.

 

رجعت از ضروریات مذهب شیعه است

رئیس مرکز تبیان در هرات در ادامه به این پرسش پاسخ داد که در زمان ظهور امام عصر(عج) چه کسانی دوباره به این عالم رجعت می‌کنند گفت که یکی از مباحث اعتقادی، اعتقاد به رجعت بوده زیرا که امام باقر(ع) در این زمینه فرموده کسی‌که رجعت ما را نپذیرد، از ما نیست.

وی گفت: از احادیث و روایات به دست می‌آید که گروهی از انبیاء، ائمه، مومنین و کفار مَرد در آن زمان رجعت کرده و به دنیا باز می‌گردند.

او همچنان تاکید کرد که یکی از مسائل قطعی در عصر ظهور، رجعت است اما این مسأله از موضوعات مورد اختلاف شیعه و سنی می‌باشد.

 

آیا امام عصر(عج) متولد شده است؟

حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی” در پاسخ به این سوال گفت که با آن‌که اکثرا تولد حضرت زمان(عج) را تایید کرده‌اند اما برخی از فرق اسلامی بر این باورند که آن‌حضرت هنوز به دنیا نیامده است.

 

ارتباط امام عصر(عج) در زمان غیبت صغری از طریق نوّاب خاص

این عالم دینی در ادامه گفت: پس از شهادت امام حسن عسکری(ع)، امام زمان(عج) از طریق نواب اربعه با مردم در ارتباط بودند.

 

علائم ظهور

وی همچنان گفت که علائم ظهور به دو دسته‌ی حتمی و غیرحتمی تقسیم می‌شوند اما آنچه را که باید مورد توجه قرار دهیم این است که اگر کسی برای ظهور وقت تعین کند، به فرموده‌ی امام محمد باقر(ع) آن شخص دروغ‌گو است.

ساختن مناره‌های دراز و کاخ‌های برافراشته(بلند منزل‌ها) از نشانه‎های نزدیک شدن زمان قیام امام مهدی(عج) است اما اینکه این مسأله را در زمان کنونی تطبیق کنیم دروغ خواهد بود و قطعا چنین اعتقادی در ضمن عقاید شیعه وجود ندارد.

 

ارتباط مردم در زمان غیبت کبری با امام زمان(عج) قطع نیست

حجت الاسلام  و المسلمین هاشمی در ادامه خاطر نشان ساخت که ارتباط مردم در زمان غیبت کبری با امام زمان(عج) قطع نخواهد بود بلکه افرادی هستند که در نتیجه‌ی داشتن مودّت، اخلاص و عقیده‎ی استوار به محضر امام رسیده‌اند.

وی گفت: اشخاصی که خدمت امام(عج) رسیده‌اند تا زمان فوت‌شان حق بیان این دیدار را نداشته‌اند.

 

در زمان غیبت کبری وظیفه‌ی ولایت به عهده‌ی ولیّ فقیه است

این عالم دینی در پاسخ به این سوال که مردم در زمان غیبت باید چطور از امام(عج) بهره ببرند گفت که در زمان غیبت کبری، وظیفه‌ی ولایت بر عهده‎ی ولی فقیه است.

وی ضمن گله از اینکه در جامعه‌ی شیعی افغانستان این امر مهم مطرح نیست حتی در میان طلبه‌های حوزه‌های علمیه گفت مطرح نشدن این موضوع در میان طلبه‌ها ضعف بزرگی است.

او گفت که ولایت به دو دسته‌ی تکوینی و تشریعی تقسیم شده و ولایت تکوینی مختص به خداوند، پیامبران و ائمه است.

هاشمی افزود که ولایت تکوینی تسلط و تشرف بر تمام موجودات عالم است و این ولایت خداوند است و بعد از خداوند پیامبران الهی و ائمه‌ی معصومین نیز در معجزاتی که از آنان دیده شده، این ولایت را داشته و دارند.

او همچنان گفت که ولایت تشریعی مربوط به زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی مردم است و التزام به ولایت فقیه در زمان غیبت کبری از ضروریات اعتقادی مذهب شیعه می‌باشد.

 

امام عصر(عج) در زمان ظهور چند سال دارند؟

هاشمی در پایان این گفتمان در پاسخ به این سوال که امام زمان(عج) در زمان ظهور چند سال دارند گفت که زمانی‌که حضرت ظهور کنند مانند یک جوان ظهور خواهند کرد.

قابل ذکر است که این گفتمان در سالن اجتماعات مرکز تبیان در هرات برگزار و با قرائت قرآن توسط حجت الاسلام و المسلمین “محمد مهدی علیزاده” از فعالین مرکز تبیان آغاز شد و پس از آن حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی” رئیس مرکز تبیان در هرات پاسخگوی سوالات شرکت‌کنندگان در خصوص امام زمان(عج) بوده و در پایان نیز با دعائیه حجت الاسلام و المسلمین “جوادی” از علمای شهر هرات خاتمه یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>