• تاریخ انشار: ۱۰ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25213
  • 391 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دسائس امریکا عامل اختلافات دوران پسا جهاد در افغانستان است/ نقش اساسی امریکا در پیروزی و اختلاف بین مجاهدین

n00184270-b

کارشناسان و فعالان در هرات اظهار داشتند: امریکا نخست از نفوذ شوروی در کشور هراس داشت و با تمام توان مجاهدین را حمایت کرد تا پیروز گردد، ولی بعد از پیروزی مجاهدین، از ترس اینکه مبادا در افغانستان نیز حکومت اسلامی مانند جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردد دست به دسیسه زد.     به گزارش […]

کارشناسان و فعالان در هرات اظهار داشتند: امریکا نخست از نفوذ شوروی در کشور هراس داشت و با تمام توان مجاهدین را حمایت کرد تا پیروز گردد، ولی بعد از پیروزی مجاهدین، از ترس اینکه مبادا در افغانستان نیز حکومت اسلامی مانند جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردد دست به دسیسه زد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، محمد مسلم قربانی فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی دانشگاه هرات در نشست دانشجویی به منظور بررسی علت ها و پیامد های هشتم ثور با حضور جمعی از، دانشجویان و فعالان اجتماعی که از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در هرات برگزار شده بود با اشاره به بررسی تاریخچه مختصر اندیشه کمونیسم در افغانستان گفت: ریشه های تفکر کمونیستی در افغانستان به ۲۸ اسد و زمان استرداد استقلال افغانستان در زمان شاه امان الله خان بر می گردد.

 

وی افزود: اولین کشور که استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت، روسیه بود که وعده هرنوع همکاری با دولت افغانستان را نیز داد.

 

قربانی ادامه داد: در دهۀ اخیر حکومت ظاهر شاه که مشهور به دهۀ دموکراسی می باشد، آزادی اندیشه و عقیده تا حد زیادی به رسمیت شناخته شد، کشور های خارجی به نشر و ترویج افکارخویش پرداختند که در نتیجه احزاب زیادی از جمله خلق و پرچم بوجود آمد.

 

سید داوود سجادی فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی دانشگاه هرات نیز در این نشست نخست تاریخچه مختصری از ۸ ثور ارائه کرد و اظهار داشت: برای روشن شدن هشتم ثور باید نخست از هفتم ثور یاد کنیم، که متأسفانه، سرآغاز قتل، جنگ، کشتار، خونریزی و بی رحمی در افغانستان به شمار می رود.

 

سجادی تصرح کرد:‌دقیقا در سال ۱۳۷۱ در چنین روزی مجاهدین افغانستان به شادی و سرور وارد کابل شدند و حکومت را از داکتر نجیب الله گرفتند.

 

وی افزود: در رابطه به ۷ و ۸ ثور سه دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاه اول که اغلب بین بقایای احزاب کمونیستی وجود دارد روز ۷ ثور را یک روز تاریخی و سرنوشت ساز می داند و دیدگاه دیگر که بیشتر مربوط مجاهدین است، روز ۸ ثور را یک روز افتخار آمیز و یک دست آورد عنوان میکنند.

 

سجادی ادامه داد: عده ای نیز هردو روز را روز های نحس می دانند که بیشتر همان غرب زده ها می باشد ولی واقعیت این است که ۸ ثور یک دست آورد عالی و یک افتخار بزرگ برای ملت افغانستان می باشد.

nf00184270-1

 

 

 

این فعال فرهنگی و پژوهشگر در ادامه خاطر نشان ساخت: اینکه بعد از پیروزی مجاهدین، بنا به دلایلی جنگ داخلی اتفاق افتاد؛ دلیل نمی شود که ما هشتم ثور و مجاهدت های آن را رد نمائیم همچنین نمی توانیم اشتباهاتی که مجاهدین انجام دادند و منجر به جنگ های داخلی و قومی که تا هنوز دامنگیر جامعه ماست را نادیده بگیریم.

 

وی گفت: وقایع بعد از ۸ ثور نیز بدبختی های زیادی برای مردم ما به ارمغان آورد و همین اکنون ما هویت واحد، سیاست خارجی مشخص و موضع واحد در مقابل دشمنان خود، و از آنان تعریفی که اتفاق نظر در آن وجود داشته باشد نداریم.

 

در ادامه این نشست، محمد روی ولی زاده یکی از اساتید رشته تاریخ، دلائل اساسی شکل گیری قیام مجاهدین و پیروزی آنان در ۸ ثور را، عدم همخوانی اعتقادات و اندیشه های کمونیستی با باور های مردم افغانستان عنوان کرده گفت:  بعد از انقلاب کمونیستی و شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی و سپس سیاست های توسعه طلبانه آنها، با در نظر داشت موقعیت خاص ژئوپلیتکی کشور ما، باعث این شد که آنان کودتای ۷ ثور را بوجود آورند.

 

وی افزود: چون کمونیست ها حتی به خدا نیز اعتقاد نداشتند و تمام باور های مردم را نادیده می گرفتند، لذا باعث شد که مردم مسلمان کشور از اوضاع به تنگ آمده و بر علیه نظام مذکور دست به جهاد بزنند.

 

ولی زاده با اشاره به نقش امریکا در جهاد و پسا جهاد افغانستان، خاطر نشان ساخت: امریکا در نخست از نفوذ شوروی در کشور هراس داشت و با تمام توان مجاهدین را حمایت کرد تا پیروز گردد، ولی بعد از پیروزی مجاهدین، از ترس اینکه مبادا در افغانستان نیز حکومت اسلامی مانند جمهوری اسلامی ایران ایجاد گردد دست به دسیسه زد.

 

این استاد تاریخ با بیان اینکه امریکا هم عامل پیروزی و هم عامل شکست مجاهدین به شمار می رود تاکید کرد: به  همین سبب امریکا توانست که از یک عدۀ افراد استفاده جو در حلقات مجاهدین استفاده کند و بین مجاهدین اختلاف و نفاق بوجود بیاورد که در این دسیسۀ موفق نیز شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>