• تاریخ انشار: ۲۳ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11942
  • 696 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دشمن در تلاش تخریب بنیاد فکری و اعتقادی جامعه و به انزوا کشیدن روحانیت است / انتخاب اساتید در دانشگاه ها به اساس روابط است

n00146343-b

اشتراک کنندگان در “گفتمان دانشگاه های افغانستان؛ بایدها و نبایدها” این هفته، چالش های عمده ی که فعلا در تمام دانشگاه های افغانستان وجود دارد به بحث گرفتند و تاکید نمودند که انتخاب اساتید دانشگاه ها به اساس لیاقت و شایسته سالاری نبوده بلکه تعصبات و روابط ها در انتخاب آنها نقش دارد.   به […]

اشتراک کنندگان در “گفتمان دانشگاه های افغانستان؛ بایدها و نبایدها” این هفته، چالش های عمده ی که فعلا در تمام دانشگاه های افغانستان وجود دارد به بحث گرفتند و تاکید نمودند که انتخاب اساتید دانشگاه ها به اساس لیاقت و شایسته سالاری نبوده بلکه تعصبات و روابط ها در انتخاب آنها نقش دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “دانشگاه های افغانستان؛ بایدها و نبایدها” به منظور بررسی مشکلات محصلین در مراکز علمی، توسط مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف ولایت بلخ برگزار شد.

 

کارشناسان این هفته گفتمان “محمد نورمدبر” معاون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ و “سید ابراهیم مرتضوی” مدیر لیسه رضوان در شهر مزار شریف بودند.

 

سید ابراهیم مرتضوی، مدیر لیسه رضوان به این عقیده است که در این کشور بزرگ، هیچ امکان ندارد که افراد شایسته و نخبه وجود نداشته باشد؛ بلکه در این قسمت تعصبات و روابط ها، سایه افگنده و انتخاب ها به اساس این دو معیار در مراکز تحصیلی صورت می گیرد.

 

همچنین “محمد نور مدبر” معاون دانشکده شرعیات دانشگاه بلخ با ابراز اینکه مجموعا در دانشکده شرعیات ۳۴ استاد وجود دارد که در سه دیپارتمنت تدریس می کنند، در باره چالش های که در این دانشکده وجود دارد، سخن گفت.

 

وی افزود بزرگترین مشکل که در دانشکده شرعیات وجود دارد، کمبود استاد و همچنان نبود استاد ها به سویه دوکتورا و ماستر می باشد.

 

او در ادامه با ابراز اینکه بزرگترین مشکلات دیگر در این دانشکده، پایان بودن ظرفیت علمی اساتید است، گفت: در میان این اساتید، یک دوکتور، ۵ الی ۶ ماستر و مابقی به سطح لیسانس قرار دارند.

 

آقای مدبر هم چنان اضافه نمود: “نبود اساتید به سویه دکترا و ماستر کیفیت درسی را در دانشگاه ها پایان می آورد که متاسفانه به خاطر بلند بردن ظرفیت اساتید، زمینه تحصیل برای شان مساعد نمی باشد. زیرا در داخل افغانستان به جز دانشگاه جلال آباد، برنامه های ماستری در دیگر دانشگاها وجود ندارد.

 

وی تاکید کرد که دانشگاه جلال آباد هم فقط سال یک نفر پذیرش دارد و دوره ماستری که از سوی جمهوری اسلامی ایران سالانه برای استاتید دانشگاه های افغانستان در نظر گرفته می شود خیلی محدود است.

 

وی در ادامه گفت: ما به خاطر رفع این مشکل، بارها به صورت کتبی و هم به صورت شفائی، وزارت تحصیلات عالی را در جریان گذاشتیم؛ اما متاسفانه تا هنوز جواب مثبت از ناحیه دریافت نکرده ایم.

 

معاون دانشکده شرعیات با ابراز اینکه سیستم سرپرستی دولت وحدت ملی سبب شده است که اساتید جدید در این دانشکده جذب نشود، گفت: موجودیت ۳۴ استاد در سه دیپارتمنت دانشگده شرعیات دانشگاه بلخ برای ما کافی نمی باشد و ما با کمبود استاد مواجه هستیم. در این سه سال به خاطر سیستم سرپرستی، ما نتواستیم یک استاد هم به این دانشکده جذب نماییم.

 

وی نبود تعمیر درست را یکی دیگر از مشکلات این دانشکده خوانده گفت: سال ۱۳۷۲ دانشکده شرعیات تاسیس شده است اما تا هنوز از خود تعمیر مشخص ندارد و برای دانشجویان در تعمیر تخنیکم که مربوط به ریاست معارف این ولایت می باشد، تدریس می شود.

 

آقای مدبر هم چنان در ادامه صحبت های خود در مورد جذب اساتید در دانشکده شرعیات گفت: در حال حاضر کوشش بر این می شود که جذب اساتید به صورت لیاقت و شایسته سالاری صورت بگیرد اما گاهی این روند بر اساس روابط صورت می گیرد و تعدادی هم به اساس روابط به عنوان استاد دانشگاه انتخاب می شوند.

 

همچنان “سید ابراهیم مرتضوی” مدیر مکتب رضوان گفت: چالش عمده که فعلا در تمام دانشگاه های افغانستان وجود دارد؛ عدم شایسته سالاری در انتخاب اساتید در این مراکز است.

 

وی در ادامه گفت: در این کشور بزرگ هیچ امکان ندارد که افراد شایسته و نخبه وجود نداشته باشد؛ بلکه در این قسمت تعصبات و روابط ها، سایه افگنده و انتخاب ها به اثر این دو معیار در این مراکز صورت می گیرد.

 

مرتضوی نبود منابع معتبر و بروز را یکی دیگر از مشکلات دانشگاه ها عنوان نموده گفت: مواد تدریسی اکثر دانشگاه ها خیلی قدیمی بوده و از گذشته تا به حال فقط یک چپتر از یک استاد به استاد دیگر می رسد که تمام موضوعات آن قدیمی است و محصل امروزی را قانع و اشباع کرده نمی تواند و هم چنان کهن سال بودن بعضی از اساتید نیز یکی از مشکلات دانشگاه های ما است.

 

وی درادامه گفت: حوزات علمیه و دانشگاه ها، مهمترین نهاد یک کشور می باشد که فارغین آن سرنوشت آن کشور را می سازند و باید در این دو نهاد بیشبر برنامه ریزی صورت بگیرد.

 

مرتضوی با اشاره به تهاجم فرهنگی در جامعه اسلامی گفت: تهاجم فرهنگی در واقع این است که فرهنگ خود یک کشور از بین برود و فرهنگ بیگانه جایگزین آن شود که دشمن این را از دو طریق انجام می دهد.

 

به باور وی تخریب بنیاد فکری و اعتقادی یک جامعه و بی باور ساختن ارزش های آن و به انزوا کشیدن روحانیت از برنامه های دشمن در کشورهای اسلامی است و دشمن در تمام ساحات و خصوصا در فضای مجازی، بیشتر روی به انزوا کشیدن روحانیت کار می کند.

 

هم چنان در بخش دوم برنامه دانشجویان نیز نظریات شانرا به همدیگر شریک ساختند .

 

یک تن از اشتراک کنندگان این گفتمان با خواندن آیه لااکراه فی الدین گفت: نظر به این آیه باید هیچ اکراه در دین نباشد و انتخاب ها همه از روی علاقه و شوق باشد که تدریس مذهب حنفی در دانشکده شرعیات برای محصلین اهل تشیع یک جبر پنداشته می شود.

 

وی در ادامه گفت: از این ناحیه محصلین که از مذهب اهل تشیع می باشند برای شان خوش آیند نیست اما به خاطر قبولی و گرفتن مدرک، به جبر این را تحمل می کنند. کسانیکه در راس قرار دارند باید به این نکته هم توجه نمایند.

هم چنان در بخش سوم برنامه دانشجویان سوالات را از کارشناسان برنامه سوال نمودند.

 

قابل ذکر است که گفتمان آزاد دانشجویی به ابتکار دفترنمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان هرهفته روزهای جمعه از ساعت ۹:۳۰ در شهرمزارشریف ولایت بلخ برگزارمی گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>