• تاریخ انشار: ۱۰ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 25210
  • 483 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دلیل پیروزی جهاد و مقاومت مردم افغانستان اعتقادات مستحکم دینی بوده است

n00183410-b

دو نکته اساسی در جهاد افغانستان وجود داشت که نفس جهاد مردم افغانستان در چگونگی پیروزی آن و وقایع پس از جهاد و پیامدهای ان بود که عملکردهای ناسنجیده برخی از مجاهدین نماها باعث خراب شدن دست آوردهای انقلاب مردم افغانستان شد.   کارشناسان و عالمان دین می گویند دلیل اساسی پیروزی جهاد و مقاومت […]

دو نکته اساسی در جهاد افغانستان وجود داشت که نفس جهاد مردم افغانستان در چگونگی پیروزی آن و وقایع پس از جهاد و پیامدهای ان بود که عملکردهای ناسنجیده برخی از مجاهدین نماها باعث خراب شدن دست آوردهای انقلاب مردم افغانستان شد.

 

کارشناسان و عالمان دین می گویند دلیل اساسی پیروزی جهاد و مقاومت ملت افغانستان علیه تجاوز اتحاد جماهیر شوروی سابق، قدرت اعتقادات مستحکم دینی مردم  این مرز و بوم بوده است.

 

در مراسم گرامی داشت از ۸ثور؛ سالروز پیروزی مجاهدین و جهاد مردم  افغانستان  از طرف خبرگزاری صدای افغان (آوا) تحت  عنوان” از جنگ نابرابر تا جنگجویان نابرادر” در کابل برگزار شد.

 

عبدالقادر حسنی اسرار؛ شاعر و نویسنده و یکی از شرکت کنندگان در این مراسم، در سخنانی گفت که ۷ و ۸ ثور درواقع یک تضاد تاریخی بوده که در میان این روزها یک انقلاب کبیر صورت گرفته است.

 

او می گوید کشور ما افغانستان در طول تاریخ وقایع تلخ زیادی را سپری کرده که هفتم ثور کودتای شوم، مرگبار و پیام آور تباهی برای مردم ما بوده است.

 

اقای حسنی اسرار می گوید: طرح ۱۴ ساله ای که حکومت جماهیر شوروی در افغانستان بنیان گزاری کرد، در اصل فاقد یک اندیشه و دیدگاه ایدیولوژیکی نبود، بلکه واجد این شرایط و مؤلفه های فکری و مکتبی را با خود حمل می کرد.

 

وی افزود: موضوع  اول و اصلی که مردم افغانستان را به شورش و انقلاب باز داشت، مساله اعتقاد دینی این مرز و بوم بوده که خود باعث قوت آنان در زمینه  انقلاب شان شد.

 

اقای اسرار بیان کرد که جماهیر شوروی در افغانستان چهار شعار داشت که اصلاح اراضی، اصلاح اجتماعی، سرکوب مخالفین و مبارزه با بیسوادی بود.

 

او علاوه کرد دیدگاه و شعار اصلاح اجتماعی شوروی بر اساس تطبیق ایده های کمونیستی بود و قصد داشتند که ایدیولوژی و طرز تفکر مکاتب سه گانه سوسیالیستی، کمونیستی و ماتریالیستی را بالای مردم افغانستان بقبولانند.

 

این شاعر و نویسنده افزود: دو نکته اساسی در جهاد افغانستان وجود داشت که نفس جهاد مردم افغانستان در چگونگی پیروزی آن و وقایع پس از جهاد و پیامدهای ان بود که عملکردهای ناسنجیده برخی از مجاهدین نماها باعث خراب شدن دست آوردهای انقلاب مردم افغانستان شد.

 

وی اظهار کرد که در این کودتا منفعت  طلبان، زمینه را برای حمله های نظامی در افغانستان فراهم ساخت که منجر به کشته شدن دو میلیون تن شد.

 

در همین حال، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر  واعظی گفت: دلیل پیروزی جهاد و مقاومت مردم افغانستان علیه ابرقدرت کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی، قدرت اعتقاد  مستحکم دینی شان بود.

 

او می گوید انقلاب مردم افغانستان دو جنبه اساسی داشت که جنبه اعتقاد دینی و دیگری اشغالگری و زور گویی های جماهیر شوروی بود.

 

آقای واعظی می گوید: دولت کمونیستی دست نشانده اتحاد جماهیر شوروی می خواست تا مردم را از اعتقادات شان دور و ضد دین کرده که این عمل توسط افراد وابسته به شوروی خصوصا در  طول۴۰ سال دوره حکومت ظاهر شاه از طریق جنگ نرم در دانشگاهها و مکاتب صورت می گرفت.

 

وی ادامه داد که مساله دوم اشغال کردن افغانستان بود که می خواستند کشور ما را تحت سیطره خویش در آورده و از طریق ان  کشورهای دیگر را نیز در تصرف خود بیاورند.

 

این عالم دین اظهار داشت؛ خداوند در قران کریم وعده داده است که اگر ایمان واقعی به خداوند دارید از خود سستی نشان ندهید و محزون نباشید، در ان صورت همیشه سر بلند هستید.

 

گفتنی است که این مراسم با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری نوجوان آقای نوری آغاز و سخنرانی حجت الاسلام سیدحسین شاه سجادی و اجرای مقاله توسط محمد جواد رضایی و محمد حسن رضایی ادامه یافت.  این برنامه با دعائیه آقای  واعظی پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>