• تاریخ انشار: ۱۶ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16454
  • 667 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دوست و دشمن پس از حادثه تبیان، تحلیل و توجیهات غلط و احمقانه کردند/ از مجروحین هم نتوانستیم حمایت کنیم

n00155943-b

حجت الاسلام والمسلیمن سید محمدهادی هادی، از شخصیت های برجسته جهاد و مقاومت مردم افغانستان و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب در سخنانی در مراسم گرامی داشت از شهدای فرهنگ و رسانه در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، با بیان این که حمله […]

حجت الاسلام والمسلیمن سید محمدهادی هادی، از شخصیت های برجسته جهاد و مقاومت مردم افغانستان و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب در سخنانی در مراسم گرامی داشت از شهدای فرهنگ و رسانه در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، با بیان این که حمله به مرکز تبیان، آخرین حمله نخواهد بود، از فضاسازی ها و تحلیل های پس از این حمله انتقاد کرد و گفت: “به جای این که شهدا را دفن کنند، شروع کردند به تحلیل و توجیهات غلط، دوست و دشمن به میدان آمدند و توجیهات احمقانه کردند”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روز گذشته(جمعه)، مراسم گرامی داشت از شهدای فرهنگ و رسانه در حمله تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در شهر مقدس قم برگزار شد. این مراسم از سوی ستاد مردمی گرامی داشت از این حادثه تروریستی برگزار شد و در آن علاوه بر حضور گسترده مردمی، ده ها تن از شخصیت های برجسته دینی و مذهبی و آیات عظام، چهره های مطرح سیاسی چون سید خلیل انوری، رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان و همچنین اتشه امورمهاجرین سفارت افغانستان در تهران حضور داشتند.

 

حجت الاسلام والمسلیمن سید محمدهادی هادی، از شخصیت های برجسته جهاد و مقاومت مردم افغانستان و عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب در سخنانی در این مراسم، حادثه تروریستی ۷ جدی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل را متأثر از حادثه ۶ جدی ۱۳۵۸ و تجاوز ارتش اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان و پس از آن، سقوط حاکمیت طالبان و حضور نیروهای امریکا و همپیمانان این کشور در افغانستان خواند و به بیان وضعیت کنونی سیاسی و امنیتی کشور پرداخت.

 

وی گفت که کودتای سیاه ۷ ثور ۱۳۵۷ در افغانستان و پس از آن تجاوز ۶ جدی ۱۳۵۸ ارتش شوروی به کشور، تبعات سنگینی به دنبال داشت که از آن جمله می توان به کشته شدن بیش از یک و نیم میلیون انسان آزاده و نخبه، ویران شدن ۷۰ درصد کشور، آواره شدن ۶ میلیون مسلمان و در کنار آن کشته و مجروح شدن ۷۵ هزار سرباز شوروی، نابودی ۷۱۶ هواپیمای نظامی و باربری شوروی و در نتیجه آزادی آسیای میانه از شک مارکسیزم، برگشت ۱۰۰ میلیون انسان در آسیای میانه به دین اسلام، شکسته شدن دیوار برلین و… اشاره کرد.

 

این شخصیت برجسته جهادی در ادامه به تحولات پس از سقوط حاکمیت طالبان و حضور نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان اشاره کرد و با اشاره به دیدار یک هیأت امریکایی در سال ۱۳۸۵ با آیت الله محسنی در کابل گفت: “امریکایی ها پرسیدند که چرا در افغانستان جنگ بین شیعه و سنی وجود ندارد و آیت الله محسنی در پاسخ گفت که هنوز امریکایی ها در این سرزمین موفق نیستند، این شمایید که باید جنگ را بیاورید و در غیر آن، ما در یک صف واحد زندگی می کنیم”.

 

وی ادامه داد: پس از طالبان و به بهانه تأمین امنیت، دوباره جنگ در افغانستان حاکم شد و در کنار آن، با حضور سی و چند رسانه، مطابق برنامه ها و طراحی ها، کارهای فرهنگی فراتر از کارهای نظامی از سوی امریکایی ها صورت گرفت و سرانجام افانستان دوباره مرکز جنگ شد، اما این بار، دشمن مشخص نبود؛ یکی طالب، دیگری القاعده، حالا گروه داعش و ده ها گروه تروریستی دیگر در حال نبرد هستند.

 

به گفته حجت الاسلام والمسلمین هادی، در چنین شرایطی، فرهنگ پایدار بیدارگری، عزت طلبی و صلح خواهی بر اساس مکتب عاشورا و قیام امام حسین(ع) در افغانستان رشد و توسعه یافت و وقتی دشمن خود را در برابر این فرهنگ شکست خورده می پندارد، دست به اسلحه می برد و از حمله بر زیارت حضرت ابوالفضل(ع) در کابل تا زیارت سخی و مساجد باقرالعلوم، صاحب الزمان، امام زمان، الزهرا، جوادیه و… شروع می کند و سرانجام حمله بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان صورت می گیرد.

 

وی تصریح کرد که دشمنان با این حملات تروریستی خواستند که عاشورا را بزنند و فرهنگ عاشورا را از بین ببرند.

 

این شخصیت دینی سیاسی کشور با اشاره به این که در حمله بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان ۵۲ تن از جوانان نخبه، دانشجویان، استادان دانشگاه و علمای برجسته به شهادت رسیدند، خاطرنشان کرد: “مرکز تبیان را زدند و این، آخرین حمله نخواهد بود”.

 

وی با انتقاد از فضای به وجود آمده پس از حمله تروریستی بر مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان گفت: “شروع کردند به تحلیل و توجیهات غلط، دوست و دشمن به میدان آمدند و به جای این که شهدا را دفن کنند، توجیه غلط کردند، بحث فاطمیون را پیش کشیدند، نه دشمن، ولی این ها احمقانه توجیه می کنند؛ مگر مردم بیچاره جلال آباد شیعه بودند؟ مگر مردم مظلوم بدخشان که سرهای شان بردیده شد، شیعه هستند؟ مگر مسجدی که در ولایت غور هدف قرار گرفت، از شیعه بود؟ مگر حوادث روزمره ای که در کابل جریان دارد، علیه شیعه است؟ نه! به نام داعش، داعش سازی کردند تا مردم افغانستان کشته شوند!”

 

حجت اسلام والمسلمین سید محمدهادی هادی افزود: اما پس از این حملات، مردم عزت مند و غرورآفرین ما، شیعه و سنی در کنار هم ایستادند. پس از حادثه کشته شدن یک نوزاد در ننگرهار به دست داعش، مردم هزاره از بامیان سربلند کرده و گفتند که ما پشتونیم و خون یک پشتون در بدن آن ها جریان دارد. همچنین به دنبال حملات بر مساجد شیعیان، مردم جلال آباد سربلند کردند و گفتند که ما هزاره ایم و خون هزاره در بدن ما جریان دارد.

 

وی در پاسخ به این سوال که همه روز کشتار در این سرزمین جریان دارد و چرا دولت تأمین امنیت نمی کند، تصریح کرد: حکومتی که به خاطر تقسیم قدرت و بردن اموال کشور بین هم درگیر است؛ حکومتی که وزیر خارجه امریکا آن را به وجود آورد، تصمیم گیرنده نیست. این حکومت بیش از این توان ندارد و یا توان دارد، اما اجازه تأمین امنیت را ندارد.

 

این شخصیت برجسته جهادی کشور در بخش پایانی صحبت های خود، سه پیشنهاد را عنوانی سه مرجع و نهاد مطرح کرد. وی ابتدا از قدرت مداران حاکم خواست که به هر کس و چیزی که باور دارند، دست از این همه اختلاف ها، ایجاد نفاق و زدن و تخریب یک دیگر دست بردارند و حداقل در میان خود آرام باشند.

 

وی افزود: “ما نمی گوییم حکومت امنیت را تأمین کند، ده ها مرتبه پرسیدیم که اقتل مردم افغانستان و شیعه کیست؟ هیچ کسی جواب نداد. عنوان می شود که گروه داعش مسئولیت را پذیرفته، اما کدام داعش؟!”

 

حجت الاسلام والمسلمین هادی پیشنهاد دوم خود را با بزرگان و شخصیت های سیاسی شیعه مطرح کرد و گفت: “زخم دل تبیان را شنیدیم که هم زخم زدند و هم کوبیدند، از مجروحین هم نتوانستیم حمایت کنیم، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. از بزرگان شیعه می خواهم که به خاطر خدا جمع شویم، هر قدر که به قدرت و ثروت رسیدید، از خود شما، آن دوران که یکی پیرو خط امام خمینی(ره) و دیگری امریکایی است، تمام شد؛ بیایید مسائل قومی، سمتی، زبانی و… را جمع کنید، بس است! وقتی حادثه فراگیرتر شد، شمایی که بیشتر دارایی و قدرت داری، بیشتر آسیب خواهی دید، به خاطر خدا بیایید و جمع شوید و تحمل پذیری داشته باشید؛ در غیر آن وقتی دشمن حاکم شد، تاوان ثروت، قدرت و معامله گری را باید پس بدهید. آیت الله محسنی فتوا داد که جمع شدن واجب است، ولی زور ما نرسید و صف ها پراکنده تر و صف بندی ها بیشتر شد و همان تحلیل هایی که در دهه های قبل صورت می گرفت، انجام شد”.

 

وی بار دیگر با اشاره به کارشکنی هایی که برای انتقال و درمان زخمی های حادثه مرکز تبیان به ایران تصریح کرد: “خیلی کسان در قضیه تبیان، حاضر به همکاری برای مداوای مجروحین نشدند. (برخی می گویند) تبیان ایرانی است! اما اگر ما یک زخمی را تداوی کنیم، ایرانی می شویم؟! امریکا ناراضی می شود”.

 

این چهره برجسته دینی سیاسی پیشنهاد سوم خود را خطاب به علما و روحانیون به خصوص در حوزه های علمیه قم و مشهد عنوان کرد و گفت: “در شرایطی که سرزمین ما در میان آتش و خون قرار دارد و هر روز صدها نفر کشته می شوند، آن هم در مساجد، زیارتگاه ها و مراکز فرهنگی، آیا ایجاب نمی کند که یک بررسی دیگر داشته باشیم که امروز روز اختلاف نیست؟! روز دامن زدن به مسأله سید و هزاره نیست؟! ما در یک سرزمین، یک خانه و یک سنگر قرار داریم. علما بیایید ما را کمک کنید، ما نمی گوییم به افغانستان بروید و بجنگید، بلکه بیایید از نظر فرهنگی کار کنیم، فقط بهشت را می خرید و می فروشید، در حالی که ما در این روزگار در جهنم گرفتار هستیم!”

 

وی در پایان بار دیگر شهادت شهدای مظلوم، نخبه و فرهنگی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان را تبریک و تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد که همه مردم به خصوص دولت مردان، شخصیت های سیاسی و علما و روحانیون رسالت سنگین خود را در قبال مردم و کشور ادا کنند و وظیفه خود را درک نمایند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>