• تاریخ انشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 12255
  • 620 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دیانت و سیاست مانند دو بال طلاب برای هدایت و پیشرفت جامعه می باشد

n00147610-b

همزمان با ایام دهه کرامت و  سالروز میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع)، بخش علماء دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ،نشستی را تحت عنوان (امام رضا”ع”، فرهنگ رضوی و مسئولیت علماء) برگزار کرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در این نشست علمای اهل تشیع و تسنن، پیرامون […]

همزمان با ایام دهه کرامت و  سالروز میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع)، بخش علماء دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ،نشستی را تحت عنوان (امام رضا”ع”، فرهنگ رضوی و مسئولیت علماء) برگزار کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در این نشست علمای اهل تشیع و تسنن، پیرامون “علما و نحوه سازماندهی نیروهای مردمی، علما و چگونگی مدیریت مساجد، علما و تقریب مذاهب اسلامی و علما و مدیریت اسلامی” سخن گفتند.

 

حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم احسانی؛ یکی از سخنرانان این مراسم در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا(ع)، حمله تروریستی سه شنبه شب به نمازگزاران مسجد جوادیه هرات را محکوم کرد.

 

وی با بیان اینکه توسل به پیغمبر (ص)، ائمه معصومین (ع) و اولیای الهی عنایتی از سوی خداوند به مقربان درگاهش می باشد، اظهار داشت: پیامبر بزرگ اسلام (ص) فرموده است: “پاره ای از تن من در خراسان دفن می شود، هرکس زائرش شود بهشت بر او واجب و جسدش در آتش جهنم نخواهد سوخت”.

 

وی به بیان روایتی از امام رضا(ع) درباره زائرین ایشان پرداخت و گفت: امام رضا(ع) در سه زمان از جمله هنگامی که نامه عملش را به دستش می دهند ، هنگام عبور از پل صراط و زمان میزان و بررسی اعمال به فریاد زائرش می رسد.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با اشاره به نقش محوری علما در تحولات جهان اسلام در طول تاریخ، اظهار داشت: پس از حضور فیزیکی پیغمبر(ص) و ائمه معصومین(ع)، هر جنبش، قیام و حرکت مثبتی که به وقوع پیوسته است، با محوریت روحانیت بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در طول تاریخ، دشمنان اسلام ناب، با سوء استفاده از اختلاف جزئی بین طوایف مسلمان و پیروان مذاهب اسلامی، از این اختلاف به مثابه یک شمشیر برنده علیه اسلام استفاده می کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با توجه به اتحاد دشمنان اسلام برای ضربه زدن به دین اسلام و هم سویی مسلمان نماها که با تناسب شرایط زمانی و ابزار گوناگون با عناوین مختلف از جمله القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی با آنها علیه اسلام ناب اقدام می کنند، وظیفه علما را در محوریت تحولات جهان اسلام، سنگین توصیف کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در تاریخ معاصر، امام خمینی (ره) با بر عهده گرفتن هدایت و رهبری مردم مسلمان ایران، علیه نظام شاهنشاهی پهلوی قیام کرد و الگویی برای حرکت های آزادی خواهانه در کشورهای غیر اسلامی و اسلامی به خصوص افغانستان شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با بیان اینکه علما و روحانیون محوریت هدایت مردم افعانستان در دوران جهاد را بر عهده داشتند، متذکر شد: دشمنان اسلام با عناوین و شیوه های مختلف، برای دور نمودن مردم از علما و قطع ارتباط بین آنها تلاش های وافری را انجام می دهند.

 

نامبرده تصریح کرد: در حالی که گروه های تروریستی و تکفیری در عراق، سوریه و دیگر کشورهای اسلامی به سرعت رشد می کردند، علماء به خوبی نقش خود را ایفا کردند و مانع اقدامات آنها شدند و به همین دلیل آنها از علما بسیار وحشت واهمه دارند.

 

وی برای مقابله با نقشه های تفرقه افکنانه دشمنان اسلام بر حضور علما در صحنه تاکید کرد و اظهار داشت: طلاب و روحانیون برای اینکه بتوانند نقش محوری خود را در جامعه ایفا نمایند باید به علوم روز مسلط شوند و از وضعیت کنونی و ابزار دشمن آگاه باشند.

 

رئیس مدرسه علمیه رضویه تصریح کرد: عالم باید ضمن داشتن تقوا، زهد و فروتنی خود را محور جامعه بداند و بر این باور باشد که وارث انبیاست و مسوولیت هدایت جامعه بر عهده وی می باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: عالم عامل باید دیانت را سیاست و سیاست را عین دیانت بداند زیرا دشمنان اسلام با ترفندهای مختلف به دنبال القای این ذهنیت می باشند که علما باید فقط به کارهای دینی و مذهبی برسند این در حالی است که دیانت و سیاست مانند دو بال طلاب برای هدایت و پیشرفت جامعه می باشد.

 

آقای احسانی بر ایجاد انسجام و اتحاد بین علما تاکید نمود و اظهار داشت: متاسفانه تفرقه و قوم گرایی در عملکرد برخی از علما مشاهده می شود که پیامد این تفرقه در میان مردم بروز پیدا می کند و اولین آسیب آن به خودمان برمی گردد و تنها دشمن از آن سود می برد.

 

وی ضمن تاکید بر افزایش اعتماد به نفس بین علما و صرف فعل توانستن توسط آنها اظهار داشت: علمای ما باید به خود باوری برسند و نگویند که این کار ما نیست و نمی توانیم، در حالی که الگویی چون امام خمینی (ره) نشان داد که خواستن، توانستن است به طوری که اکنون تمام استکبار بر آن است تا جلوی نهضت انقلابی که امام (ره) ایجاد کرد را بگیرند.

 

مسئول مدرسه علمیه رضویه، در پایان سخنان خود پیشنهاد داد تا به خاطر اتحاد و انسجام بین علما کمیسیون و کمیته ای تشکیل شود تا انسجامی بین علما به وجود بیاید.

 

در ادامه نشست حجت الاسلام و المسلمین سعیدی دیگر سخنران این نشست با بیان اینکه وظیفه علما بسیار خطیر است، اظهار داشت: من در هیچ جای قرآن ندیدم ، قسمی که درباره سلسله جلیله اهل علم صراحتا تهدید و هشدار داده شده، درباره افراد دیگر تذکر داده شده باشد.

 

وی خاطر نشان کرد: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که پراکنده، مختلِف و مختلَط و متشکل از مظلوم و ظالم می باشد.

 

نامبرده افزود: جامعه اسلامی باید با هوشیاری توجه داشته باشد که همواره دشمن با ابزار ها و افراد مختلف به دنبال تفرقه افکنی و ایجاد اختلاف بین مسلمین هستند و وظیفه علماست که این خدعه ها را شناسایی و رسوا سازند.

 

آقای سعیدی بیان داشت: در دوران جهاد و مقاومت علمایی بودند که علیه کمونیست ها جهاد کردند و در اثر عمل پاک و خالصانه آنها، کمونیسم از ریشه نابود شد. وی یادآور شد البته همیشه برخی عالم نما هم بودند که بر خلاف مصالح جامعه اسلامی حرکت کرده و با دشمن همراه شده اند.

 

وی به روایتی از پیامبر بزرگ اسلام در خصوص شب معراج اشاره کرد و بیان داشت: پیامبر بزرگ اسلام فرمودند “در شب معراج کسانی را در عذاب دیدم که با قیچی لب های شان قطعه قطعه می کردند که جبرئیل فرمود: این افراد عالمان شما هستند، کسانی که قدرت و توانایی بیان حقایق و برنامه های دینی را داشتند اما سهل انگاری می کردند”.

 

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با اشاره به شرایط امروز جهان اسلام به خصوص افغانستان خاطر نشان کرد: در این برهه از زمان که دشمنان کمر به نابودی اسلام بسته اند و از هر امکان و ابزاری برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند، وظیفه علما بسی سنگین تر از هر زمان دیگر است و علما با ورود به صحنه و برجسته ساختن جایگاه و نقش مساجد در تصمیم گیری ها و تحولات جهان اسلام، از این مکان برای هدایت و رهبری جامعه استفاده نمایند.

 

در ادامه نشست مولوی بهیج از علمای اهل تسنن مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد مقدس، گفت: ما همه یک وجه مشترک داریم و آن اینکه خدا، کتاب و قبله ما یکی است و این باعث تقرب و نزدیکی ما مسلمان ها شده است.

 

وی خاطر نشان کرد : اینکه ما بخواهیم همه مثل هم شویم ممکن نیست و حتی افراد درون یک مذهب هم نمی توانند این کار را بکنند ولی باید سعی کنیم به هم نزدیک شویم.

 

مولوی بهیج با تاکید بر اتحاد بین مسلمانان خاطر نشان کرد: کسانی که شیعه و سنی را می کُشند مسلمان نیستند بلکه کافر هستند و بر اساس برنامه ریزی و هدایت دشمنان کار می کنند .

 

این عالم اهل تسنن تصریح کرد: برای مقابل با نقشه و توطئه های دشمنان اسلام، مسلمان باید با تقرب به یکدیگر مانع تحقق برنامه های تفرقه افکنانه بدخواهان و کج اندیشان شوند .

 

وی اظهار داشت: ما علما همه در قبال تقریب مذاهب مسئولیت و نقش محوری داریم و با یکدیگر برادر دینی هستیم در حالی که بالعکس برادر نسبی اگر برادر دینی نباشد، برادر نیست.

 

مولوی بهیج علاوه کرد: علماء باید در برابر تفرقه افکنی هایی که دشمن بین اقوام و مذاهب اسلامی اشاعه می دهد ، بایستند و مردم را آگاه کنند.

 

آقای بهیج بیان داشت: وظیفه علما در بین امت اسلامی ترویج صلح و همزیستی می باشد، همانطور که مشاهده می کنید، امروز دشمن اماکن مذهبی و مساجد که پناهگاه امن برای همه مسلمانان به شمار می رود را مورد هجمه قرار داده اند و نا امن ساخته اند.

 

وی ضمن محکوم کردن حمله به مسجد جوادیه هرات اظهار داشت: هدف دشمنان از هدف قرار دادن مساجد و مکان های مذهبی ایجاد تفرقه بین مسلمانان است و ما پیروان اهل تشیع و تسنن باید در این خصوص هوشیار بوده و با نیات پلید آنها همراهی نکنیم .

 

نامبرده تصریح کرد: هیچ مذهب و اندیشه ای، کشتار مسلمانان در حال تقرب و عبادت خداوند را بر نمی تابد و به آن توصیه نمی کند. هرچند شهادت در محراب نماز و عبادت افتخار است همانطور که پیامبر اکرم می فرمایند هر کس در هر حالتی که بمیرد ، در همان حالت محشور می شود که چه بسا عبادت یک از بهترین حالات است.

 

این عالم دینی تاکید کرد: کسی که مسلمانان را در حالت نماز و عبادت به شهادت می رساند وابسته به هیچ مکتب فکری و مذهبی نیست و نباید کسانی که به مسجد جوادیه هرات حمله کرده اند را اهل سنت بنامیم زیرا اینها مسلمان نیستند در حالی که نبی مکرم اسلام(ص) می فرماید: “هر کسی که به وحدانیت خداوند و رسالت من شهادت دهد ، جان و مال او در امان است.”

 

مولوی بهیج خود اظهار داشت: آن چیزی که مانع رسیدن دشمنان به اهدافشان می شود همان وحدت و انسجام است که کشور افغانستان در این زمان بیش از همیشه به آن نیاز دارد و از مرکز تبیان که در راستای روشنگری و تقریب مذاهب گام بر می دارد، بسیار سپاسگزاریم ، کاش چند مرکز دیگر نیز در این سطح با این نیت وجود داشت و فعالیت می کرد.

 

وی در پایان گفت: تلاش برای ایجاد وحدت و همبستگی بین مسلمانان، خود از بالاترین عبادات است و امروز که همه ما به عنوان مسلمان و افغان در کنار یکدیگر زندگی می کنیم باید برای وفاق و همدلی بیشتر تلاش کنیم.

 

در ادامه این نشست ، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی سخنانی با بیان اینکه در رابطه با مسئولیت علما و نحوه فعالیتشان با توجه به اهمیت نقش این قشر مهم و محوری جامعه در سخنرانی ها و یادداشت ها بارها نکاتی را یادآور شده، تصریح کرد: در سطح عملی ی فعالیت علما نواقص و کمبودهایی وجود دارد به طوری که امروز اگر در افغانستان علما در صحنه باشند چه علمای شیعه و چه علمای اهل سنت، با توجه به این که مردم با علما همراه هستند،  می توانند برای سرنوشت، اصول اساسی و رهبری کشور تصمیم بگیرند.

 

حجت الاسلام حسینی مزاری خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه علما در میان مردم، غربی ها چکاره هستند که امروز وارد افغانستان شده و  برای ما حکومت تشکیل می دهند و امر و نهی می کنند.

 

این فعال سیاسی اظهار داشت: خارجی ها از یک سو ادعای مبارزه با تروریزم دارند و از طرف دیگر برای تقویت حرکت های تروریستی تلاش می کنند. حتی اگر خوش بینانه به اقدامات غربی ها نگاه کنیم و بگوییم آنها در پرورش تروریست ها نقشی ندارند، نفس نحوه فعالیت آنها در افغانستان زمینه و بستر رشد و تربیت تروریزم را فراهم می کند، این جاست که من معتقد هستم علما اگر در صحنه حضور داشته باشند می توانند خیلی نقش اثر گذار و ماندگاری در جامعه داشته باشند.

 

دبیرکل حزب اسلامی تبیان با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران ، ابراز داشت : در ایران یک نظام با این قدرت و عظمت را روحانیت رهبری کرده و مردم را جهت می دهد، امروز اگر نظام اسلامی ایران ۳۸ سال عمر کرده است پیامد زحمات خون دادن و عرق ریزی های علمای این کشور است.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به نقش علما در جهاد مردم افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: در ۱۴ سال جهاد، علما زحمات زیادی کشیدند و در راس همه گروه ها بدون استثنا چه گروه های تسنن و چه گروه های تشیع، قرار داشتند و حتی نقش های فرماندهی را ایفا می کردند اما متاسفانه بعد از پیروزی جهاد، همه چیز را تقدیم و عقب نشینی کردند و در نتیجه امروز علما در افغانستان منزوی هستند.

 

نامبرده تصریح کرد: با وجود این که فعالیت های محدودی در کشور توسط علماء صورت می گیرد اما از جایگاه قابل تاملی در کشور برخوردار نیستند. به گفته وی علما زمانی می توانند از جایگاه مناسب برخوردار باشند که نقشی در نظام سیاسی، هدایت و رهبری مردم و حضور در همه عرصه ها داشته باشند .

 

این عالم دینی با اشاره به برخی توهمات ابراز داشت: علما فقط برای نماز جماعت آفریده نشده اند و یا فقط برای مدیریت مساجد که همین وظیفه مدیریتی را هم به درستی انجام نمی دهند ، موظف نشده اند.

 

وی روحانیت را سربازان امام زمان(عج) توصیف کرد که وظیفه دارند زمینه های حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) را آماده کنند.

 

اما به باور حجت الاسلام حسینی مزاری ، با وضعیت موجود، این امر تحقق پیدا نمی کند چرا که روحانیت فعلا نه سربازی امام زمان(عج) را می کنند و نه حتی در راستای تامین منافع مادی خودشان تلاش می کنند.

 

حسینی مزاری با انتقاد از وضعیت معیشتی و اقتصادی طلاب و روحانیون در ایران و افغانستان خاطر نشان ساخت: چرا بر اساس یک فرهنگ غلط هنگامی که یک روحانی از امکانات رفاهی مانند موتر و خانه برخوردار می شود، متهم به دزدی و خیانت می شود که البته این موضوع هم از ضعف خود علما می باشد.

 

وی از بیانیه ای که در خصوص محکومیت حادثه تروریستی هرات نوشته یادآور شد و اظهار داشت: در بیانیه به صراحت گفته ام که مسئولیت شرایط فعلی اول به عهده علما است، اگر امروز در افغانستان بحران است ناشی از عملکرد ضعیف علماست و اگر در آینده آسایش و امنیت در کشور فراهم شود باز هم با دست پر توان علما صورت خواهد گرفت.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان با اشاره به شمار صدها هزار نفری علما در افغانستان اعم از شیعه و سنی خاطر نشان کرد: اگر این تعداد روحانی بر اساس اسلام ناب عمل نمایند، اسلامی که پیامبر(ص) برای ما به ودیعه گذاشت، اسلامی که از ائمه معصومین(ع) و بزرگان دینی به ما رسیده، افغانستان از این وضعیت نجات پیدا می کند.

 

وی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم بتوانیم به وظایف دینی و اسلامی خود عمل نماییم و مرکز تبیان سعی دارد در این راستا نقش اساسی و موثری ایفا نماید.

 

شایان ذکر است که نشست امروز با قرائت قرآنکریم توسط حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی حسینی زهرائی، اجرای حجت الاسلام و المسلمین حسن رضایی و مدیحه سرایی آقای هادی علوی به مناسبت ولادت امام رضا(ع) تدویر یافت.

 

جلسه هم اندیشی و بحث و تبادل نظر علما هر پنجشنبه از ساعت ۸  تا  ۱۰ صبح  در سالن اجتماعات دفتر نمایندگی مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>