• تاریخ انشار: ۱۱ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 18937
  • 768 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

دین اسلام درهر زمانی پاسخگویی نیازمندیهای بشر به خصوص مسائل مستحدثه شرعی می باشد

n00164633-b

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “رمضان، علما و مسائل مستحدثه” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بر گزار شد.   به گزارش خبر گزاری صدای افغان  (آوا) حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی”  استاد حوزه علمیه امام امیرالمومنین (ع) و کارشناس این گفتمان پیرامون موضوع مطرح شده صحبت کرده و […]

گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “رمضان، علما و مسائل مستحدثه” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بر گزار شد.

 

به گزارش خبر گزاری صدای افغان  (آوا) حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی”  استاد حوزه علمیه امام امیرالمومنین (ع) و کارشناس این گفتمان پیرامون موضوع مطرح شده صحبت کرده و به بیان برخی از مسائل و مصادیق جدید شرعی که حکم آن در زمان معصومین(ع) بیان نشده بود پرداخت.

 

رحمتی همچنان گفت که شکافتن مسائل جدید و بیرون کردن آنها از درون قرآن و سنت به کمک عقل و اجماع یک ضرورت جدی به خصوص در شرایط کنونی به شمار می رود، زیرا اگر به مسائل جدید از سوی علما و مجتهدین پاسخ درخوری گفته نشود باید اعتراف کرد که دین اسلام پاسخگوی زندگی بشر در هر زمانی نیست.

 

آقای رحمتی در رابطه به اینکه دین اسلام واقعاً جوابگوی نیازهای بشر می باشد به روایتی از حضرت امام صادق(ع) استدلال کرد و گفت: امام (ع) چند قرن پیش خبر داده است که با پیشرفت علم و دانش در جوامع بشری، دین نیز ترقی می کند، به این معنی که دین اسلام اگر درست تبیین شود پاسخگوی تمام نیازمندی های زندگی تا روز قیامت می باشد.

 

پس به گفته این عالم دینی دین اسلام هرگز کهنه نمی شود به شرطی که بشر بتواند در هر زمانی از آن به خوبی استفاده کند و از سهولت هایی که فرا راه زندگی ایجاد کرده و مسیر ی را که ترسیم نموده است بهره ببرد.

 

آقای رحمتی به برخی از مسائل مستحدثه اشاره کرد و گفت: به طور مثال اگر کسی سوال کند که علی الرغم اینکه خداوند فلسفه شکستن نماز و روزه را در سفر با در نظرداشت اینکه وسائل مسافرت در زمان قدیم اسپ و شتر و الاغ بوده، رفع عسر و حرج بیان کرده است تکلیف مسلمانان در شرایط کنونی چیست؟

 

به گفته وی در حال حاضر وسائل پیشرفته و مدرن سفر در اختیار بشر قرار دارد، مانند هوا پیما و… که مسافرت اصلاً عسر و حرج ندارد پس تکلیف شکستن روزه و نماز چه می شود؟ و این مسئله را چگونه باید توجیه کرد؟ در این زمینه علما پاسخ داشته  که درجایش بیان کرده است.

 

استاد حوزه علمیه همچنان ابراز داشت: یکی از مسائل جدید، پیوند اعضای حیوان حرام گوشت و یا حتی نجس العین به انسان است که در زمان معصومین(ع) این موضوع مطرح نبوده است، در این مورد اگر سوال شود که آیا این کار جواز شرعی دارد یانه و برفرض اگر دارد با این اعضای بیگانه نماز و روزه شخص درست است یا خیر؟

 

علما پاسخ داده اند که این پیوند درست است و نماز و روزه شخص نیز درست می باشد زیرا اعضای پیوند زده شده در این صورت جزء بدن خود انسان محسوب می شود.

 

رحمتی در ادامه افزود: عمل لقاح یا قرار دادن منی مرد اجنبی به رحم زن اجنبی برای بار دار شدن از مسائل پر جنجال دیگری امروز است که در زمان قدیم نبوده است. باز هم علمای دین گفته است جز تلقیح منی مرد برخانمش که جواز دارد این عمل در رابطه با زن و مرد اجنبی جایز نیست، چون در بسیاری از مسائل خانوادگی از جمله میراث مشکل بوجود می آید.

 

آقای رحمتی در ادامه سخنان خود علاوه کرد: برخلاف مسئله گذشته، اما پیوند قلب کافر بر مسلمان جواز دارد به دلیل اینکه قرآن کریم صریحاً می گوید کسی که جان یک انسان را نجات میدهد گویا تمام انسانهای روی زمین را نجات داده است و این مصداق همان حکمی می باشد که قرآن بیان داشته است.

 

رحمتی اظهار داشت: مسائل مستحدثه ی از این قبیل خیلی زیاد است و دین اسلام برای همه آنها در هر شرایطی پاسخ دارد، به همین دلیل مسلمانان به حقانیت دین خود یقین و ایمان دارند و همواره استدلال می کنند که دین اسلام به دلایل مختلف عقلی و شرعی جاویدان است و با گذشت زمان هرگز کهنه نمی شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>