• تاریخ انشار: ۱۱ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 7978
  • 1,133 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راهپیمایی روز جهانی قدس باشکوه تر از سالهای گذشته در کابل برگزار شد

n00128181-b

امروز با شکوهتر ازهرسال، هزاران نفر شیعه و سنی با حضور در خیابان های کابل، در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند. تظاهرات با مدیریت شورای اخوت اسلامی کابل و حضور مسؤلین، کادرها و هزاران نفر اعضا و هواداران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در سرک ۴۰ متره میدان هوایی کابل صورت گرفت. تظاهرات […]

امروز با شکوهتر ازهرسال، هزاران نفر شیعه و سنی با حضور در خیابان های کابل، در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کردند.

تظاهرات با مدیریت شورای اخوت اسلامی کابل و حضور مسؤلین، کادرها و هزاران نفر اعضا و هواداران مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در سرک ۴۰ متره میدان هوایی کابل صورت گرفت.

تظاهرات کننده ها با فریاد مرگ بر اسراییل و مرگ بر حامیان اسراییل، خواهان حمایت جدی از نهضت اسلامی مردم فلسطین و آزادی قدس شریف گردیدند.

 

تظاهرات کننده ها در پایان با حضور در هتل بزرگ سلطان شهر در همایش بزرگ روز قدس که از سوی شورای اخوت برگزار شده بود شرکت کردند.

 

پیشاپیش تظاهرات کننده ها، حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس عمومی مرکزفعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و ده ها تن از مسؤلین ارشد این تشکیلات در کابل حضور داشتند.

 

در دست حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری و دیگر تظاهرات کننده ها تراکتی به این مضمون خودنمایی می کرد: قدس مثل مکه و مدینه از آن همه مسلمانان است. ماعاشق مبارزه با رژیم صهیونیستی هستیم. مرگ بر اسراییل.

 

همچنان مراسم ویژه روز قدس در تالار سلطان شهر برگزار شد.

 

 

 

مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در نشست ویژه روز قدس با بیان اینکه روز قدس در حقیقت دفاع از تمدن و دفاع از پیکر خون آلود اسلام می‏باشد گفت که فلسطین از لحاظ تمدن و فرهنگ مربوط تمام امت اسلامی و پیامبران الهی می‏شود.

 

آقای حسام با بیان اینکه دفاع از فلسطین مربوط به سلیقه مسلمانان نه بلکه مربوط اعتقاد مسلمانان می‏شود افزود که این سرزمین از لحاظ تمدن از پیشرفته‏ترین و کهن‏ترین کشورهای اسلامی است که تعلق به پیامبران الهی می‏گیرد.

 

او گفت هر دردی که در هر گوشه دنیا متوجه یک کشور اسلامی شود باید تمام امت اسلامی در سراسر دنیا آن درد را احساس کند.

 

مولوی حسام با قرائت حدیث پیامبر اسلام “مسلمانان اعضای یک دیگر است” گفت که وقتی اعضای امت اسلامی در فلسطین ذبح می شوند ما مکلف هستیم که همدردی خود را با آنان اعلام کنیم.

 

براساس گفت های رئیس شورای اخوت؛ باور و اندیشه مسلمانان با تقسیم جغرافیای زمین هیچگاه تقسیم نمی‏شود و ما قابل تقسیم نیستیم.

 

او با بیان اینکه دفاع از قدس دفاع از باوری است که پیوند به باور تمام انبیای الهی دارد؛ تصریح کرد که دفاع از بیت المقدس در حقیقت دفاع از اسلام و قرآن و دفاع از سرزمین نزول وحی الهی است.

 

مولوی حسام، همچنان اشاره کرد که هم‏اکنون سرزمین های اسلامی مورد توطئه دشمنان به ویژه یهودیت قرار گرفته است که شدیداً اسلام، ثقافت و فرهنگ اسلام را مورد هجمه و تهدید قرار داده است.

 

او افزود که این هجمه ها در ابتدا به شکل فتنه در میان مسلمین بروز کرده و در قدم های بعدی ثروت و فرهنگ دنیای اسلام را مورد یغما قرار میدهد.

 

او تاکید کرد که ما باید با خواری و ذلت فلسطین، احساس خواری و ذلت کنیم.

مولوی حسام خاطر نشان کرد که مسلمانان باید بیدار شوند چون آتش تمام جنگ هایی که در کشورهای اسلامی افروخته شده بخواست کفر مدیریت می شود و بیداری اسلامی سبب می‏شود تا دنیای اسلام از این سرنوشت بیرون شوند.

 

او تاکید کرد که نیاز فعلی امت اسلامی وحدت است چون زمانیکه ما متحد و یکپارچه باشیم میتوانیم جلو اسرائیل و دنیای اسکتبار را به راحتی بگیریم.

 

سید جعفر عادلی رئیس کمیسیون ارتباطات شورای اخوت اسلامی افغانستان یکی دیگر از سخنرانان این مراسم، در نخست فاجعه روز گذشته کابل را که منجر به شهادت و زحمی شدن ۱۵۰ سرباز پولیس شد تسلیت گفته برای زخمی های این فاجعه المناک شفای عاجل و برای بازماندگان شهدا اجر و صبر استدعا کرد.

 

آقای عادلی سپس حضور مردم را در راهپیمایی و مراسم ویژه روز قدس خیر مقدم گفت و افزود: فلسطین سرزمین انبیا و محل معراج پیامبر اسلام است که در نزد مسلمانان جایگاه رفیعی دارد؛ اما حالا که ما شاهد فساد و برتری جویی یهودی ها در این سرزمین هستیم، نباید در مقابل جنایات یهودی ها همانند قدرت های غربی چشم پوشی کنیم.

 

آقای عادلی با بیان اینکه چرا حقوق بشر، حقوق زن و حقوق طفل در فلسطین تطبیق نمیشود؟ انتقاد کرد که قدرت های غربی که همیشه داد از حقوق بشر، زن و کودک میزنند، اما تاکنون در مقابل جنایات صورت گرفته علیه مردم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی اسرائیل سکوت کرده است.

 

رئیس کمیسیون ارتباطات شورای اخوت اسلامی افغانستان در ادامه اشاره کرد که مردم افغانستان نیز از همان اوایل اشغال سرزمین فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی تاکنون تنفر و انزجار خود را نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کرده اند.

 

عادلی در ادامه تصریح کرد که با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در سیزدهم رمضان ۱۳۹۹ ه.ق برابر با ۱۶ اسد ۱۳۵۸ از سوی امام خمینی (ره) مردم مسلمانان یکبار دیگر همبستگی خود را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام کردند.

 

براساس گفته های وی؛ هم‏اکنون تنها راه سربلندی اسلام و مسلمانان در پیروزی بر یهودی ها است که این امر در دفاع از مردم فلسطین و قدس محقق میشود.

 

او با تأکید بر اشتراک در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت که در این روز هر انسان آزاده و با شعور باید احساس مسوولیت کرده از مظلومیت مردم مظلوم فلسطین دفاع کند.

 

در همین حال آیت الله ساجدی، عضو شورای علما و موسس مدرسه زینبیه کابل در این نشست با اتحاف دعا به روح شهدای روز گذشته کابل، ابراز امیدواری کرد که روزی دوباره مسلمانان همانطوریکه به مکه معظمه جهت زیارت میروند به سوی سرزمین قدس نیز حرکت کنند.

 

آیت الله ساجدی تصریح کرد که مسجد الاقصی از جهات زیادی برای امت اسلامتی اهمیت دارد، چنانچه در قرآن کریم این مکان در کنار مسجد الحرام یاد میشود.

 

او افزود اهمیت این مکان آن قدر بالا است که در اوایل ظهور اسلام، مسلمانان چندین ماه نمازشان را بسوی آن ادا کردند.

 

این عالم دینی خاطر نشان کرد که نام گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس توسط یک عالم آگاه و بیدار در حقیقت مردم را متوجه دشمن و حامیان اسراییل کرد.

 

آیت الله ساجدی با بیان اینکه اختلاف و پرکندگی باعث سستی و کاهش قدرت می‏شود تاکید کرد که اتفاق و اتحاد مسلمان‏ها یگانه راه پیروزی بر دشمن و اسکتبار است.

 

او همچنان به شورای عالی صلح نیز اشاره و انتقاد کرد که چرا این صلح به ثمر نمی‏نشیند؟

او افزود که صلحی به ثمر می شیند که حقوق مردم در آن ضایع نشود.

محمد اکبری، رهبر حزب حراست اسلامی افغانستان و عضو مجلس نمایندگان نیز در این نشست تاکید کرد که ما مکلف هستیم تا در برابر توطئه های که ارزش های دینی ما را تهدید کند مبارزه و ایستادگی کنیم و در برابر سرنوشت مسلمانان جهان ما بی‏تفاوت نباشیم.

 

آقای اکبری افزود: با آنکه ما خود نیز درد داریم اما درد مردم فلسطین را نیز نباید فراموش کنیم و مسوولیم که با مردم فلسطین اعلام همدردی و حمایت کنیم.

 

او گفته های مبنی بر اینکه “ما خود درد داریم و نباید به مسئله فلسطین بپردازیم” را توطئه دشمنان به ویژه اسراییل عنوان کرد و افزود که ما نباید فریب این شعارها را بخوریم.

 

این عضو مجلس نمایندگان خاطر نشان کرد که ابرقدرت های غرب توسط زمامداران وابسته به خودشان دست مسلمانان را بسته، در غیر آن مردم می‏توانستند در پنج سال فلسطین را آزاد کنند.

 

قطعنامه شورای اخوت اسلامی افغانستان نیز توسط حجت الاسلام و المسلمین فطری، منشی این شورا قرائت شد.

 

در قطعنامه شورای اخوت اسلامی افغانستان، آمده است “ملت مسلمان افغانستان ضمن حمایت از مردم فلسطین از همه گروه های فلسطینی و کشورهای اسلامی می‏خواهد تا با درک اوضاع خطیر آن سرزمین با هوشیاری و حفظ وحدت اجازه ندهند که توطئه های پلید اسرائیلی ها در ایجاد نفاق میان مسلمانان آن کشور راه پیدا کند.

 

در قطعنامه آنان همچنان آمده است که مردم افغانستان معتقدند که فلسطین یک کشور اسلامی و متعلق به فلسطینیان است و راه حل آن نیز به دست ساکنان آن می باشد، نه بیگانگان؛ لذا از همه جریان های فلسطینی میخواهیم تا با حفظ یکپارچگی و دایر کردن یک همه پرسی آزاد، آنهم پس از بازگشت بدون قید و شرط همه آوارگان و شرکت آنها در همه پرسی و بدون دخالت دیگران نوع سیستم خویش را مشخص کنند.

مراسم با دعاییه حضرت آیت الله العظمی سید امین مجاهد به پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>