• تاریخ انشار: ۱۰ میزان ۱۳۹۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 4097
  • 944 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه حل معضلات کشور ما کار در راستای فرهنگ غدیر و عمل بر اساس آن است

n00117037-b

به مناسبت هجدهم ذی الحجه (عید غدیر) امروز(جمعه) محفل جشن و تجلیل از سوی لیسه عالی خصوصی عترت در کابل برگزار شد. در این محفل صد ها تن از شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی، علما، طلاب حوزه های علمیه، دانشجویان، متعلمین و سایر مردم اشتراک ورزیده بودند.     حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید […]

به مناسبت هجدهم ذی الحجه (عید غدیر) امروز(جمعه) محفل جشن و تجلیل از سوی لیسه عالی خصوصی عترت در کابل برگزار شد.

در این محفل صد ها تن از شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی، علما، طلاب حوزه های علمیه، دانشجویان، متعلمین و سایر مردم اشتراک ورزیده بودند.

 

 

حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این محفل گفت: قبل از هر کسی این روز را به ولی عصر حضرت امام مهدی (عج) و سپس نائب برحق وی امام خامنه ای، مراجع عظام تقلید به ویژه حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، عموم مردم مسلمان بخصوص مردم افغانستان تبریک و تهنیت میگویم.

آقای مزاری افزود: ثواب این مراسم و این جشن عید ولایت را به روح پرفتوح شهدای مکه و منا هدیه می نماییم، که عید قربان را به کام ملت های مسلمان تلخ کردند و عموم مسلمین جهان را عزا دار کردند.

او ادامه داد: این مصیبت عظمی را اول به حضرت امام مهدی (عج) و بعداً به عزا دار اصلی عصر حاضر ما، ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای (حفظه الله) که امروز پرچمدار حقیقی اسلام و ادامه دهنده راه غدیر و ترویج کننده فرهنگ غدیر است، تسلیت می گویم.

 

 

آقای مزاری اضافه نمود، اگر چه آمار شهدای ایرانی در مکه و منا از آمار شهدا و هم از زخمی ها و مفقودین سایر کشورها بیشتر است، اما تقریباً بسیاری از کشور های اسلامی از این ناحیه عزا دار هستند بخصوص افغانستان، که هم در حادثه مکه در اثر حادثه چپ شدن بالابر تعدادی به شهادت رسیده اند و هم مطابق آمار تعدادی در حادثه “منا” جان خود را از دست دادند و تعدادی هم مفقود هستند.

آقای مزاری در ادامه گفت: امروز روز غدیر است و صحبت در مورد غدیر زیاد است، تحلیل، تجزیه و صحبت از زوایای مختلف و در عرصه های مختلف امکان پذیر است.

 

 

او افزود: اصل غدیر و حادثه و واقعه غدیر کاملاً یک موضوع ثابت شده میان شیعه و سنی است و نیاز نیست که ما به بیان دلایلی که اثبات کند غدیر حق است و جانشینی امام علی(ع) حق است، بپردازیم.

 

حسینی مزاری اضافه نمود: آنچه که برای ما در شرایط موجود نیاز است، آگاهی داشتن از فرهنگ غدیر، خط غدیر و واقعه ای که در غدیر اتفاق افتاد، می باشد و ما باید بر اساس همین خط عمل نماییم.

وی خاطر نشان کرد، که فرهنگ غدیر همان فرهنگ اسلام است که خدا در قرآن کریم بیان کرده است و پس از آن ائمه معصومین از اسلام و از احکام اسلامی با روایات مختلف برای ما به ودیعه گذاشته اند.

آقای مزاری افزود: فرهنگ غدیر فرهنگ اسلام و قرآن است و قطعاً اگر ما بتوانیم این فرهنگ را درست دریابیم، بفهمیم و درک بکنیم جهان گلستان خواهد شد.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه داد: همان زمانیکه بحث غدیر و مبحث جانشینی حضرت امام علی (ع) پیش آمد، اگر همه گان به خطبه پیامبر اسلام گوش میدادند و از همان زمان در راستای ترویج فرهنگ غدیر کار می کردند، به یقین که ما امروز مشکلات آنچنانی نمیداشتیم و شاید تمام کشور های شرق و غرب عالم به اسلام میگرویدند و امروز یک دنیای اسلامی داشتیم.

وی با تاسف ابراز کرد، که متاسفانه از صدر اسلام تا حالا ما نتوانستیم فرهنگ غدیر را درست پیاده بکنیم و بر اساس این فرهنگ عمل کنیم.

 

 

سید عیسی حسینی مزاری تصریح نمود، که به خصوص افغانستان امروز نیاز به عملکرد بر اساس این فرهنگ دارد.

او افزود: اگر مردم ما با توجه به اینکه مسلمان هستند اعم از شیعه و سنی بر اساس این فرهنگ عمل کنند، ما دیگر مشکلات مختلفی که امروز با آنها درگیر هستیم از جمله مشکلات امنیتی، اقتصادی، سیاسی، نظامی نمیداشتیم و کشور قدرتمندی میداشتیم که در منطقه و دنیا الگو می بود.

او اشاره به جهاد مردم افغانستان نمود و گفت: چنانچه در طول ۱۴ سال جهاد نیز این کشور در تمام دنیا الگو شد.

آقای مزاری خاطر نشان کرد که حالا هم با وصف اینکه شرایط کشور شرایط خیلی خوب بوده و فضای خیلی عالی حاکم است اما در رابطه با ترویج فرهنگ غدیر کار آنچنانی صورت نمیگیرد.

او افزود: ما امروز علما، عناصر فرهیخته و عناصر با سواد کم نداریم اما در رابطه با بحث ترویج فرهنگ غدیر و نهادینه کردن این فرهنگ کار جدی و ایثار گرانه صورت نمی گیرد.

مزاری تصریح نمود: با اینکه کشور ما یک کشور اسلامی است و بیشتر از ۹۹ درصد نفوس آن را مسلمان تشکیل میدهد، اما با وصف این چنین فرهنگ غنی، باز هم ما با مشکلات و معضلات مختلف دچار می باشیم.

 

 

به گفته آقای مزاری، راه حل معضلات کشور ما در این است که بایستی در راستای فرهنگ غدیر و ترویج این فرهنک کار کنیم و کسانی می توانند بیشتر در مسیر فرهنگ غدیر کار کنند که عناصر فرهیخته و با سواد باشند.

وی در ادامه افزود: بنا بر این ما باید در سطح کشور بحث آموزش، پرورش، تعلیم و تربیت را هم در سطح حوزه های علمیه و هم در سطح مکاتب و مدارس که پایه علوم اکادمیک هستند، ترویج کنیم.

او خاطر نشان کرد که به وسیله آموزش و پرورش تنها برای یاد دادن علوم و فنون روز کافی نیست حتی علمای کشور ما تنها با مطالعه چند کتاب حوزوی به جای نمیرسند بلکه این علوم چه در سطح اکادمیک و چه در سطح علوم حوزه وی با محوریت بالا رفتن معرفت دینی و بصیرت دینی باشد.

وی اظهار نمود که در غیر این، ما هم اکنون نیز عناصر فرهنگی و با سواد زیادی هم در بخش علما وهم در بخش علوم اکادمیک داریم.

 

 

حسینی مزاری بیان داشت که علت اصلی اینکه با وجود این همه با سواد چرا روی صلاح و فلاح و آرامش را نمیبینیم این است که محوریت فکری ما شفاف، روشن و قاطع و برگرفته از فرهنگ اسلام و غدیر نیست.

به باور آقای مزاری، اگر علمای ما چه در حوزه دینی و چه در حوزه دانشگاهی، درست و صریح بر اساس قوانین الهی عمل کنند اینهمه ضعف و اختلاف را نخواهیم داشت.

او ادامه داد، اگر بر اساس قوانین الهی عمل کنند در سطح کشور ما نباید اینهمه کشته شود، نباید شهر ها و ولسوالی های ما سقوط کند و دارایی های ما را دشمن به غارت ببرد.

وی با اشاره به سقوط ولایت کندز گفت: این همه کشتارو غارت در کندز صورت گرفت و حالا هم تبریکی گفتن، این چه تبریکی است؟

 

 

او افزود: فتح کندز درست است کاری خوبی است اما تبریک گفتن ندارد، چون اینهمه کشتار و خیانت صورت گرفت و تمام کسانیکه را میخواستند کشتند و همه امکانات را با خود بردند.

حسینی مزاری در ادامه گفت: مصائب مختلف در کشور ما ناشی از عدم عملکرد در راستای فرهنگ غدیر است. بحث غدیر تنها در رابطه به تشیع نیست بلکه این فرهنگ در رابطه به تشیع و تسنن است.

آقای مزاری افزود: پیامبر زمانیکه در آن روز برای مردم صحبت کرد و از ایشان قول گرفت که جانشینی امام علی(ع) را بپذیرند، دیگر بحث شیعه و سنی نبود و آن وقت این مباحث وجود نداشت، اتفاقاً اولین افرادی که به امام علی بیعت کردند حضرات ابوبکر و عمر و شخصیت های بزرگ همان زمان بودند.

 

 

وی ادامه داد: خطاب من نیز تنها به شیعیان نه بلکه به کل مردم افغانستان است و اگر در بین مسلمین کسی پیدا شود که پیرو اهلبیت نباشد و اهلبیت را دوست نداشته باشد بر اساس آیه قرآن کریم مسلمان نیست.

مزاری افزود: اهل سنت نیز از شیفتگان و دوستداران اهلبیت هستند، که نهایت تفسیر آنان در رابطه به حرف پیامبر چنین است که آنان کلمه مولاه را دوست تفسیر می کنند، در حالیکه ما سرپرست تفسیر میکنیم.

وی هم چنان اشاره به کتاب الغدیر نموده گفت که اکثر منابع در الغدیر از روایان اهل سنت است.

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در ادامه خاطر نشان کرد که کسانی امروز مسوولیت دارند که در این مسیر درس خوانده اند و آگاه شده اند.

 

 

او افزود: ما باید در تقویت نیروی تحصیلی خود کمر ببندیم و نیروهای تحصیلی خود را چه پسر باشد و چه دختر، هم در حوزه علیمه علوم دینی و هم در علوم اکادمیک تقویت کنیم.

به گفته آقای مزاری، تا زمانیکه در رابطه به بحث آموزش و پرورش تلاش نشود و ما نتوانیم عناصر خدمتگذار در رابطه به فرهنگ غدیر تربیه بکنیم تا ابد مشکل خواهیم داشت.

او خاطر نشان کردکه ما باید نیرویی تربیه بکنیم که این نیرو ها ترویج کننده فرهنگ غدیر باشند و جامعه را نسبت به فرهنگ غدیر و نسبت به قوانین اسلام آگاه بسازند.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با بیان اینکه ما در بحث کارهای آموزشی توجه جدی داریم گفت: دانشگاه های ما هم اکنون مشکل دارند، کتاب ها و مواد درسی شان به خصوص در بخش ثقافت اسلامی مشکل دارند و باید تبدیل گردند و باید در بخش فعالیت های فرهنگی و مدارس کار های جدی صورت گیرد تا متعلم و محصل ما مسلمان بار بیاید.

وی با اشاره به فعالیت های مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: یکی از کار هایی که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این چند سال انجام داد تاسیس لیسه خصوصی عترت با این دیدگاه بود که ما بتوانیم از وجود این دختران و پسران عناصر مسلمان و سرباز دین و مذهب تربیه کنیم.

وی هم چنان با اشاره به یکجا بودن متعلمین ذکور و اناث اکثر لیسه ها گفت: امروز در اکثر لیسه های آموزشی ما دختران و پسران یکجا اند که این بزرگترین مشکل است، چون این فرهنگ غرب و ضد دینی و اسلامی است.

حسینی مزاری افزود: لیسه ها باید این را اصلاح کنند و صنوف را از هم جدا کرده و حتی این صنوف در یک وقت نباشند و اگر در توان شان هست مکاتب را اختصاصی جور بسازند، تا به این طریق نیرو ها بدرستی تربیه شوند.

به باور آقای مزاری، اگر دختران و پسران در صنوف با هم یکجا باشند درس خوانده نمیشود و زمینه های فساد و فحشا مهیا می شود.

 

 

به گفته آقای مزاری، تنها لیسه ای که در کابل توانسته است دختران و پسران را جدا بکند لیسه خصوصی عترت است، که حتی اوقات حضورآنان را درلیسه از هم تفکیک نموده فضای آموزشی را کاملاً یک فضای سالم ساخته است.

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، ابراز امیدواری کرد که در آینده بتوانیم بیشتر به تقویت این لیسه عمل نماییم.

 

 

او هم چنان از مردم خواست تا این چنین لیسه ها را تقویت کنند.

وی یاد آور گردید که برای تقویت و توسعه این لیسه تصمیم گرفتیم صندوقی را جهت توسعه و تجهیز آن افتتاح کنیم و از همه مردم به خصوص تجار و کاسبان و بازاریان می خواهم که به این صندوق کمک کنند.

گفتنی است که “صندوق حمایت از توسعه لیسه عترت” نیز امروز توسط سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی تبیان؛ ناصر جهانشاهی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و حجت الاسلام و المسلمین فطری استاد دانشگاه افتتاح گردید.

رییس عمومرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این رابطه گفت: به خاطر خود کفایی این لیسه ما برای مسوولین این لیسه پیشنهاد نمودیم که صندوق حمایت از توسعه لیسه تاسیس شود تا این لیسه بتواند خود کفا شود.

او افزود: چهار سال میشود که مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان لیسه خصوصی عترت را از هر لحاظ تامین و تمویل کرده است، چون این لیسه از خانواده های شهدا، معلولین و فقرا فیس اخذ نمی کند و اکثر شاگردان آن مربوط خانواده های شهدا، معلولین و فقرا میباشد از اینرو این لیسه نیاز به کمک دارد.

 

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان از همه مردم تقاضا نمود که در خود کفایی این لیسه سهم بگیرد.

قابل ذکر است که در پایان مراسم امروز، قرعه کشی “مسابقه غدیر شناسی” نیز صورت گرفت و از ۶۰ نفری که نمره کامل را اخذ نموده بودند ۱۴ تن آنان به یاد ۱۴ معصوم به قید قرعه برنده شناخته شدند و جوایز نفیسی برایشان تعلق گرفت.

هم چنان در اخیر این مراسم به گونه عیدی و تبرک مقدار پولی از سوی رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به اشتراک کنندگان این محفل اهداء گردید.

باید یاد آور شد که این محفل در ابتدا با قرائت کلام روح بخش الهی توسط قاری نور علی امامی آغاز شد و سپس شاگردان لیسه خصوصی عترت به اجرای سرود، دکلمه، شعر و مقاله خوانی پرداختند، هم چنان منقبت سرایی نیز توسط قاری کاظم گل محمدی در این محفل اجرا شد.

گفتنی است؛ که در سال دهم هجرت ۷۰ هزار حاجی از مدینه منوره و تعدادی زیادی هم از یمن و دیگر مناطق که تعداد مجموعی شان بیشتر از ۱۲۰ هزار نفر می رسید، همراه با پیامبر گرامی اسلام، برای ادای فریضه الهی حج در مکه حضور یافتند که در برگشت از خانه خداوند در منطقه غدیر خُم پیامبر حضرت علی ابن ابی طالب را به عنوان وصی و جانشین خود به مسلمین معرفی نمود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>