• تاریخ انشار: ۱۳ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 18955
  • 682 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

راه و اندیشه امام راحل باعث جریان سازی در سطح کل کشور های اسلامی و حتی در سطح کل آزادی خواهان شد

n00164681-b

در آستانه لیالی پرفیض قدر و ایام سوگواری شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع)، همایش “امام خمینی (ره) و حرکت جریان ساز متعالی” با حضور مقامات محلی ولایت خراسان رضوی، نمایندگان مراکز و نهادهای مهاجرین افغانستانی و اقشار مختلف مردم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.   به گزارش […]

در آستانه لیالی پرفیض قدر و ایام سوگواری شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع)، همایش “امام خمینی (ره) و حرکت جریان ساز متعالی” با حضور مقامات محلی ولایت خراسان رضوی، نمایندگان مراکز و نهادهای مهاجرین افغانستانی و اقشار مختلف مردم از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در این همایش که به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدای اسلام، شهدای افغانستان، به ویژه شهدای حادثه تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶علیه دفاتر مرکزی مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان (آوا) در کابل، و تجلیل از  بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی بت شکن عصر، احیاگر اسلام، هدایت گر مسلمین عالم و بیدارگر بشریت، حضرت امام خمینی(ره) دایر شده بود، به تشریح ضرورت بیان ویژه گی های برجسته امام علی(ع) و پیروی از ان حضرت پرداخت و گفت: عمده مشکلات امروزی مسلمین فاصله داشتن از فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) است چرا که امروز بشریت به ویژه مسلمانان به عدالت مورد نظر علی(ع)، به شجاعت علی(ع) به حمایت کردن ایشان از مظلومین، به استکبار ستیزی ایشان، به بصیرت(ع)، به قاطعیت و صداقت علی(ع) نیاز دارد و اگر قرار است رستگار باشیم بایستی به آن امام همام اقتدا کنیم.

 

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود گفت: پرداختن به امام خمینی(ره) نیز پرداختن به امام علی(ع) است و اگر کسی پیرو خالص امام خمینی(ره) باشد قطعا در خط و جهت علی(ع) قرار حواهد داشت.

حسینی مزاری سپس به برشمردن ویزگی های امام خنینی(ره) پرداخت و جریان سازی را یکی از شاخصه های اصلی و عمده آن بزرگمرد به حساب آورد.

 

اوگفت: جریان سازی یکی از عناصر اصلی مبارزه و وسیله مهم موفقیت برای هدایت و رهبری جامعه است به همین منظور پیامبران الهی جهت توفیق به اجرای وظایف الهی از این خصوصیت اثرگزار استفاده میکردند و امامان معصوم(علیهم السلام) نیز داری خصوصیت جریان سازی بودند. امامان معصوم(علیهم السلام) با جریان سازی توانستند یاد و نام و اندیشه الهی خود را ماندگار بسازند و اصولا زمینه های تداوم اسلام و مذهب حقه را تا روز قیامت فراهم کنند.

 

وی گفت: تاکید معصومین بر گرامیداشت تاسوعا و عاشورا و کل محرم به خاطر همین جریان سازی بود و اینکه نشانه شیعه را تجلیل از اربعین حسینی دانسته اند نیز در راستای جریان سازی است و به همین لحاظ شما امروز می بینید که تاسوعا و عاشورا و نیز اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) چه جمعیت بزرگ نظام مند تاثیر گذار برجوامع را به وجود آورده است.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: امروزه در افعانستان نیز بایستی ازین خصوصیت بهره برد و حد اقل از بستر طبیعی محرم و صفر در راستای ساختن جمعیت بزرگ تاثیر گذار در کشور اقدام صورت بگیرد اما ما متاسفانه نتوانستیم ازین فرصتها حسن استفاده کنیم به همین علت حتی دو مسجد یا دو مدرسه علمیه ی هماهنگ در افغانستان مشاهده نمی کنید، نشست های صمیمی و همدلانه بین بیوت مراجع عظام وجود ندارد، به همین ترتیب نشست های مشترک بین احزاب و سازمان ها و مراکز فرهنگی و اموزشی وجود ندارد و دلیلش هم این است که ما در جریان سازی در افغانستان نا موفق هستیم .

وی گفت: اگر مردم مسلمان، متدین، انقلابی، مجاهد و قانع افغانستان،  توسط شخصیت ها و بزرگان هدایت و مدیریت شوند، افغانستان به سرعت از گیر مشکلات و موانع نجات می یابد  و حتی در منطقه و دنیا هم میتواند نقش آفرینی بکنند ولی ما نتوانستیم در سطح مردم افغانستان این کار را انجام بدهیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در عین حال تصریح کرد که بحث جریان سازی و ساختن جریان یک بحث خیلی دقیق علمی، جدی و پیچیده هست و تمام کسانی که در عرصه مبارزه حضور دارند باید با مطالعه و تحقیق آن را فرا بگیرند و گرنه تا زمانی که این خصوصیت را نداشته باشیم  مطمئنا ما با مشکلات جدی مواجه خواهیم بود و وضع از این هم  که هست بدتر خواهد شد.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه هر فرد و حزبی نمی تواند جریان ساز باشد، شرایط و خصوصیاتی را بر شمرد که کمک میکند تا افراد یا احزاب و سازمانها، رهبر جریان سازی در سطح جامعه و حتی کل دنیا باشد.

 

وی به شخصیت جهانی امام خمینی(ره) و امام خامنه ای اشاره کرد و گفت: این بزرگواران بنا به اعتراف دشمنانشان

 

در عرصه جریان سازی یکه تاز بوده و هستند و ما اگر بتوانیم از آموزه های ایشان فرا بگیریم باز هم به توفیقات خیلی جدی خواهیم رسید.

حسینی مزاری داشتن هدف روشن و مشخص را اولین شرط توانستن جریان سازی عنوان کرد و گفت: فرد باید بداند که  از این مبارزه و از این زندگی چه میخواهد و چه چیزی برای مطرح کردن دارد.

 

داشتن ایمان به هدف را دومین شرط برشمرد و خاطرنشان کرد،  این گونه نباشد که داشتن هدف لقلقه زبان باشد و  ایمان قلبی نسبت به آن هدف نداشته باشد.

 

حسینی مزاری متذکر شد: فردی که می خواهد جریان ساز باشد باید با ایمان قلبی نسبت به هدف خود حرف بزند و موضع بگیرد،

اگر کسی معتقد باشد که من هدف دارم و به آن ایمان دارم، اما حاضر به حرف زدن نباشد این شخص نمیتواند جریان ساز باشد چون در عرصه جریان سازی ممکن است به اقدامات دیگری نیاز نباشد و تنها یک سخنرانی کافی است که جریاتی در کشور به وجد بیاید. سخن گفتن یک شخصیت زمینه های جریان سازی را در یک کشور فراهم میکند، سخنرانی های که امام خمینی(ره) در تهران انجام می داد ما را در مزار شریف به تحرک و فعالیت در عرصه مبارزاتی وا می داشت.

 

وی تصریح کرد که؛ سخن گفتن خیلی مهم است. ما اگر ایمان به یک هدف داشته باشیم اما جرات صحبت کردن و موضع گیری نداشته باشیم طبیعتا در جامعه جریان ساخته نمی شود، امروز در کشور ما شخصیت های زیادی هستند که  هدفشان روشن هم هست و به آن ایمان دارند اما در عرصه، ظهور و بروز پیدا نمی کنند و از موضع گیری  در رابطه با مسائل افغانستان خود داری می کنند، از سنگ صدا بیرون می شود اما از این شخصیت ها نه.

 

حسینی مزاری شرط بعدی جریان سازی را ثبات قدم عنوان کرد و گفت: شخصیت هایی می توانند در جامعه جریان ساز باشند که ثبات قدم داشته باشند، این گونه نباشند که امروز یک حرف بزنند و فردا یک حرف دیگر، روز اول این شخصیت مبارز باید مسیر خود را انتخاب بکند و در راستای رفتن به سمت هدف با سختی ها و کمبود ها مبارزه بکند و نباید به محض این که فضا عوض شد موضع این آقا هم تغییر کند.

 

وی در تشریح مطلب فوق یادآورشد: در زمان جهاد، شخصیت های زیادی با هدف روشن داشتیم و با ایمان به هدف خود حرف می زدند اما پس از سقوط رژیم طالبان  که جریان سازی دشمن در سطح افغانستان شروع شد و بحث دموکراسی خواهی و آزادی بیان و آزادی رسانه، موسقی های مبتذل و… مطرح شد،  مطرح ترین شخصیت های ما موضع شان عوض شد  و عمده ترین افتخارشان این بود که بگویندما مجاهد نیستیم، موضع قبلی را عوض کردند و  ثبات قدم خود را تحت تاثیر جو و جریانی که دشمن ایجاد کرده بود از دست دادند و مواضع دیگر اتخاذ کردند .

 

حسینی مزاری شرط دیگر حرکت های جریان ساز را  اعتقاد به وحدت عنوان کرد و گفت: ما باید بر اساس حفظ اصول، اعتقاد به وحدت داشته باشیم  نه به هر قیمتی به دنبال وحدت و انسجام باشیم.

 

رئیس عمومی مرکز تبیان پایبندی به اصول اخلاقی و دینی را از دیگر شرایط جریان سازی برشمرد و متذکر شد که شخصیتی میتواند اثر گذار باشد و در جامعه جریان سازی بکند که شعار و حرفشان اگر ولایی بود ، آن را در عملشان نیز نشان بدهند در غیر این صورت نمی توانند موفق باشند.

 

وی که در مراسم بیست و نهمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) سخن می گفت، مهم ترین شاخصه بارز امام خمینی(ره) را جریان سازی در جامعه خواند و یادآورشد؛  امام خمینی(ره) با همین جریان سازی توانست در ایران انقلاب به پا کند و بزرگترین ژاندارم منطقه را با شکست مواجه نماید.

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: اصول فکر و راه و اندیشه امام راحل باعث جریان سازی در سطح کل کشورهای اسلامی و حتی در سطح کل آزادی خواهان شد و همین امر دشمن را وادار کرد تا توجه نو به کشورهای اسلامی نماید. امروز شما اگر جنگی را در منطقه مشاهده میکنید، علیه  نظام جریان سازی است که  در محوریت آن حضرت امام خامنه ای قرار دارد.

 

وی متذکر شد که نظام جمهوری اسلامی  به عنوان یک نظام جریان ساز در منطقه و کل دنیا خطرات بزرگی را برای مادیگرایان به خصوص غربی ها ایجاد کرده، به همین لحاظ امروز کشور های مختلف معتقد به دموکراسی غربی در کنار امریکا دمار از روزگار عراق، سوریه و یمن در آوردند و مردم مسلمان بحرین تحت شدیدترین فشار ها قرار دارند و مردم مسلمان افغانستان تحت شرایط بسیار سختی به سر می برند، مردم پاکستان، کشمیر هند، لبنان و خود جمهوری اسلامی ایران که امروز مشکلات مختلفی را دارد تحمل میکند از همین ناحیه است چون این نظام، نظام جریان‌ ساز است و این جریان سازی ها خواب را از چشمان غرب ربوده است.

 

گزارش تکمیلی سخنان حسینی مزاری در همایش “امام خمینی (ره) و حرکت جریان ساز متعالی” متعاقبا ارسال می شود

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>