• تاریخ انشار: ۱۰ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26511
  • 364 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رسانه‌های معاند، عامل بخش عمده‌ای از رفتارهای منفی رایج در کشور هستند

n00189256-b

داکتر احمدی قندهاری در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود در مورد “تحولات جاری افغانستان و رسالت رسانه‌های ارزشی و ملی” صحبت کرد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر احمدی قندهاری در ابتدای صحبت‌های […]

داکتر احمدی قندهاری در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان مشهد مقدس برگزار شده بود در مورد “تحولات جاری افغانستان و رسالت رسانه‌های ارزشی و ملی” صحبت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ داکتر احمدی قندهاری در ابتدای صحبت‌های خود با بیان اینکه عوامل موثری بر ایجاد انحرافات در جامعه افغانستان وجود دارد، افزود: دشمنان بر عدم آگاهی و شناخت در افغانستان تاکید می‌کنند، زیرا این دو فرایند اساس و پایه هر جامعه‌ای را می‌سازد.

 

احمدی اظهار داشت: آگاهی‌بخشی در جامعه، نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در پیشرفت و پیشبرد اهداف ملی و منطقه‌ای دارد.

 

وی رسانه را برای ایجاد شناخت در جامعه، ابزاری مهم خواند و گفت: رسانه به معنای انتقال اطلاعات از طریق فرستنده به گیرنده است، در این راستا این ابزار می‌تواند به عنوان یک بازیگر اصلی در کشور نقش‌آفرینی کند.

 

این فعال رسانه‌ای این‌طور بیان می‌کند که رسانه توان دگرگونی باورها، ارزش‌ها و معیار‌های ملی و اعتقادیِ یک جامعه را دارد.

 

او می‌گوید: اگر رسانه‌ها بر اساس یک برنامه‌ریزی پیش بروند، می‌توانند اندیشه‌های یک جامعه را شکل دهند، بدین معنی که هر فکر و ایدئولوژی را که بخواهد، می‌تواند در درون هر جامعه‌ای تزریق کند.

 

احمدی قندهاری با توجه به شرایط کنونی و نقش مهم رسانه‌ تصریح کرد: صاحبان رسانه‌های ارزشی باید مسیری را انتخاب کنند که به صلاح و سلامت جامعه‌ی افغانستان ختم شود؛ به ویژه آنکه امروز رسانه‌های غیر ارزشی، ضد ارزش‌ها را برای مردم ارزش جلوه می‌دهند. وی تاکید کرد: در حقیقت بخش عمده‌‌ای از رفتارهای منفی که امروزه در کشور رخ می‌دهد ناشی از عملکرد رسانه‌های معاند است.

 

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوعات روز افغانستان اشاره کرد و گفت: صلح در کشور یک خواست عمومی به حساب می‌آید، مردم بعد از گذشت ۴۰ سال درد و رنج، دیگر توانی برای ادامه جنگ ندارند، آن‌ها فقط صلح می‌خواهند.

 

وی در تشریح مطلب فوق اظهار داشت: در این میان، نقش رسانه این است که باید واضح سازد که چه صلحی، تحت چه شرایطی و بر چه اساسی صورت بگیرد؛ رسانه‌ها باید واقعیت را بیان کنند؛ دستاوردهایی که در افغانستان مشاهده می‌شود توسط سران و بازیگران داخلی و بین‌المللی تامین و حفظ نخواهد شد، بلکه این مردم هستند که می‌توانند این دستاورد‌ها را حفظ کنند.

 

داکتر احمدی قندهاری در ادامه، به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو پرداخت و گفت: ۱۸ تیم برای انتخابات خودشان را کاندید کرده‌اند، در این میان نقش رسانه بسیار موثر واقع می‌شود،‌ چرا که باید افرادِ باصلاحیت را معرفی نمایند و افرادی که نمی‌توانند برای صلاح و سلامتِ جامعه کاری کنند، معرفی ننمایند.

 

موصوف با تاکید بر این نکته که افراد نالایق را از طریق افکار عمومی تحریم کنیم، افزود: امروزه کسانی که شایسته رهبر بودن را ندارند، مردم زیر منبرهایشان ننشینند و نام آن‌ها را یدک نکشند.

 

وی همچنین تفکر گروه‌های تکفیری در افغانستان را بسیار خطرناک عنوان کرد و گفت: رسانه‌ها باید ریشه‌ی این گروه‌ها را مورد بحث و بررسی قرار دهند و بیان کنند که گروه‌های تکفیری چه برداشتی از دین دارند.

 

احمدی گفت: کدام مرکز و عالم دینی تا بحال به این مطلب پرداخته است؟ کسانی که می‌گویند داعش مزدور است، درست؛ اما این مطالب باید برای جوانان ما به طور دقیق تحلیل و برسی شود.

 

او در پایان گفت: با تفنگ می‌شود با گروه‌هایی مثل داعش مقابله کرد، اما با بسیج و هجوم افکار عمومی می‌توان ریشه‌ی داعش را از بین برد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>