• تاریخ انشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19671
  • 336 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رعایت شان و ارزش های اسلامی برای حضور زنان در اجتماع مهم می باشد

n00166811-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام والمسلمین سیدعارف موسوی مسئول بخش شهدای دفتر مرکزی تبیان، به عنوان کارشناس این گفتمان، درباره نقش زنان در رشد اقتصاد جامعه، عوامل سقوط اقتصادی و تضعیف نقش زنان در امور اقتصادی و اجتماعی کشور سخن گفت.   وی افزود: زنان در صدر اسلام دارای جایگاه مهم اقتصادی بوده […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام والمسلمین سیدعارف موسوی مسئول بخش شهدای دفتر مرکزی تبیان، به عنوان کارشناس این گفتمان، درباره نقش زنان در رشد اقتصاد جامعه، عوامل سقوط اقتصادی و تضعیف نقش زنان در امور اقتصادی و اجتماعی کشور سخن گفت.

 

وی افزود: زنان در صدر اسلام دارای جایگاه مهم اقتصادی بوده و همواره همانند مردان، حضور خویش را در تأمین نیازهای اقتصادی خانواده و جامعه مهم می دانستند.

 

موسوی ادامه داد:اسلام موافق حضور زنان در کارهای اقتصادی بوده و هیچ گاه مخالف کار اقتصادی زنان نیست، بلکه نظر اسلام این است که بایستی زنان در عرصه های مختلف ابعاد زندگی سهم بگیرند و دوشادوش مردان، نقش آفرینی کنند.

 

مسئول امور شهدای دفتر مرکزی تبیان ابراز داشت: آنچه برای زنان مهم است رعایت شان و ارزشهای  اسلامی است که زنان باید در تمام صحنه ها، مراعات کنند و هیچ گاه از بستر حجاب و عفت بیرون نشوند و با توجه به قواعد اسلامی در عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حضور پیدا کنند.

 

وی نهاد خانواده را به عنوان بنیان جامعه خواند و فرمود: در رشد اقتصادی خانواده، نقش زن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که با مدیریت سالم خویش می تواند جایگاه اقتصادی یک خانواده را درست تعریف و تأمین کند و از خانواده مصرفی، یک خانواده  تولیدی بسازد.

 

این عالم دینی افزود: اگر یک خانواده از نظر اقتصادی سالم و کارا باشد، این خانواده رفته رفته در کنار خود اعضای هم کار پدید می آورد و این روند، باعث می شود که جامعه ی دارای اقتصاد پویا و پیشرفته شود چرا که جامعه ی سالم اقتصادی، گسترش و بر دیگر جوامع تأثیرگذار بوده و بالاخره یک کشور با اقتصاد پیشرفته را می سازد.

 

موسوی ابراز داشت:  نقش زن در توسعه ی اقتصادی جامعه از هر نظر با اهمیت است چرا که مسئله ی اقتصاد مقاومتی به جهت رشد و پویایی اقتصاد خانواده و جامعه، طرحی ارزشمند و سودمند است نقش زنان در حفظ و ترویج اقتصاد مقاومتی، پر رنگ و اساسی  می باشد.

 

وی خاطر نشان ساخت:  اقتصاد مقاومتی، از اسراف اقتصاد جلوگیری و زمینه را برای رشد ریشه دار، پویا و آینده ساز  برای  اقتصاد جامعه فراهم می سازد.

 

این عالم دینی ادامه داد: زنان در افغانستان به صورت بسیار پررنگ در زمینه رشد و تعالی اقتصادی جامعه نقش آفرینی کرده و بیشتر به شکل سنتی بوده و آنچه نقش آفریده، تحت مدیریت منظم و اداری نبوده است.

 

موسوی یاد آور شد: وزارت تجارت و صنایع افغانستان، حضور زنان را در امور تجارتی و صنایع دستی قابل توجه ذکر کرده که می توان در آن نشانه های نقش زنان را مشاهده کرد.

 

وی با اشار به چگونگی نقش زنان در عرصه ی فعالیت اقتصادی جامعه گفت: یکی از راه هایی که می توان زنان در عرصه های مختلف به باور برسند، آگاهی و دانایی است.

 

مسئول امور شهدای دفتر مرکزی تبیان گفت: زنان باید به آگاهی و دانایی برسند و با این ابزار می توانند توانایی خویش را تعریف و از گیر باور های اشتباه که زنان باید تنها  به امور خانه بپردازند، رهایی یابند.

 

موسوی عنوان کرد: یکی از راه های دیگری که جایگاه زنان را در عرصه های اجتماعی و اقتصادی و حتی سیاسی حفظ می کنند، باور به خود، شخصیت و اراده است یعنی زنان نباید تحت تأثیر فرهنگ های وارداتی قرار بگیرند بلکه به باور و اراده ی خود اتکاه کرده و نقش آفرینی کنند.

 

وی با اشاره به مجهز شدن زنان به آموزه های اسلامی گفت: اگر زنان بخواهند به عنوان نیم پیکر جامعه وارد کارهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شوند، به فراگیری معارف اسلامی روی آورند و این را یک نیاز مبرم و مهم خود بدانند و به هیچ قیمتی از فراگیری آن غفلت نورزند.

 

مسئول امور شهدای دفتر مرکزی تبیان اظهار داشت: زنان مسلمان تا خود را با آموزه های اسلامی و برنامه های قرآن مجهز نسازند، هیچ گاه نمی توانند جایگاه شخصیتی و حقوقی خویش را پیدا کنند تنها راه موفقیت زنان مسلمان، زندگی با قرآن است.

 

موسوی در پایان گفت: یکی از دلایل اصلی حضور ظاهری و نمایشی زنان در امور اجتماعی، بازار اقتصادی و مدیریت جامعه، بی عفت و بی اراده شدن زنان  است و زنان اگر می خواهند نقش آفرینی کنند باید حجاب، عفت، شخصیت، غرور، وقار و اراده ی انسانی و اسلامی خویش را نگه دارند.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>