• تاریخ انشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21801
  • 472 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رهبران ما مدیریت اسلامی را یاد ندارند/قیام امام حسین(ع) یک قیام سیاسی است/علماباید مردم را با فرهنگ حسینی و تاکتیک هایی که امام حسین داشت آشنا کنند

IMG_3280

حسینی مزاری: ما به عنوان پیروان امام حسین(ع) باید شمه ای از فرهنگ حسینی را در خود نهادینه کنیم، اگر علمای بزرگواری که در مجالس حسینی صحبت می کنند، هر شب یک درس از سیاست امام حسین را به مردم منتقل کنند؛ امروز شیعیان ما به ویژه در افغانستان به عنوان یک طرف معادله قدرت […]

حسینی مزاری: ما به عنوان پیروان امام حسین(ع) باید شمه ای از فرهنگ حسینی را در خود نهادینه کنیم، اگر علمای بزرگواری که در مجالس حسینی صحبت می کنند، هر شب یک درس از سیاست امام حسین را به مردم منتقل کنند؛ امروز شیعیان ما به ویژه در افغانستان به عنوان یک طرف معادله قدرت قرار می گیرند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در مراسم تاسوعای حسینی، در مرکز فرهنگی باقرالعلوم شهر مشهد مقدس و در جمع صدها تن از مهاجرین ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان؛ سید الشهدا(ع)، پیرامون سیاست در  نهضت حضرت امام حسین(ع) سخنرانی کرد.

 

حسینی مزاری، با بیان اینکه سیاست در فرهنگ های مختلف بار معنایی متفاوتی دارد، داشتن قدرت نرم و یا سخت را  را از لوازم لاینفک سیاست برشمرد.

 

وی  گفت: بر اساس نظریه ی دانشمندان اسلامی، سیاست به معنای روش اداره ی امور اجتماع هست اما امروز بر سر این موضوع  در بین جامعه ی اسلامی ابهام و کشمکش وجود دارد، طوری که برخی معتقدند باید در عرصه های سیاسی ورود پیدا کرد، اما برخی دیگر بر این باورند که اسلام را با سیاست کاری نیست و یک فرد مسلمان فقط به مسائل دینی بپردازد و ارتباطی با مسائل سیاسی نگیرد، در حقیقت همان جدایی دین از سیاست یا به عبارت مدرن تر سکولاریزم.

 

حسینی مزاری به سوء استفاده دشمنان از این اختلاف نظر در جوامع اسلامی اشاره کرد و خاطر نشان نمود: در این وسط، دشمنان اسلام سعی کردند که نسبت به سیاست، بار منفی در میان جوامع اسلامی القاء و با گشودن جبهات جنگ نرم، واژه ها و موضوعاتی را که میتوانستند به نفع مسلمان ها و به نفع جوامع اسلامی باشند، منفور و بد جلوه دادند و متأسفانه تحرکات دشمن هم در سطح جامعه تأثیر گذار شد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، با اشاره به اوضاع و وضعیت جهان اسلام به خصوص در افغانستان تصریح کرد: نه تنها در سطح مردم عادی بلکه در سطوح مختلف نخبگان ما،نسبت به مسأله سیاست نه تنها بی حالی و بی اهتمامی وجود دارد، بلکه تنفر ایجاد شده است و چه بسا افراد و گروه هایی پیدا میشوند که نسبت به بحث سیاسی بدبین هستند،حتی علمای ما، شخصیت های برجسته ی دینی ما در بسا مواقعی شده است که با فریاد بلند داد کشیدند که آقا سیاسیش نکن.

 

حسینی مزاری متذکر شد: اگر سخنرانی در مجلس سوگواری امام حسین (ع) مسائل روز را تحلیل و بررسی کند و در خط امام حسین(ع) و یزیدیان را در جامعه امروز تفکیک و معرفی نماید، میگویند سیاسیش نکنید، این مجلس عزای امام حسین است، روضه را بخوان و سخنرانی دینی را بکن از نجاست و از طهارت و از پاکی و از غسل بگویید، لزومی ندارد این موضوعات در مجالس حسینی صحبت شود.

 

این فعال سیاسی عناصری را که به مطرح شدن مسائل سیاسی در محافل ترحیم، جشن های ملی و تاریخی واکنش جدی از خود نشان می دهند را به چند دسته تقسیم کرد و از دشمنان به عنوان نخستین گروه نام برد و گفت: دشمنان سعی می کنند طرح مباحث سیاسی را در میان جامعه اسلامی منفور جلوه دهند، و در همین راستا به طور شبکه ای و سازمان یافته کار می کنند.

 

حسینی مزاری با بیان اینکه عوامل دشمن در هر لباس و جایگاهی می تواند باشد، اظهار داشت: ممکن است که این اشخاص مزدور، در لباس یک روحانی باشد و یا به عنوان یک مرجع در میان مردم تبارز پیدا کند یا می تواند یک شخصیت متنفذ مردمی باشد یا در لباس یک استاد دانشگاه، پرفسور و یا پزشک ظاهر گردد و در جامعه اسلامی به عنوان یک سرباز جنگ نرم، در راستای به انحراف کشاندن افکار عمومی مسلمان ها تلاش نمایند که تاکنون به توفیقاتی نیز رسیده اند.

 

حسینی مزاری در وصف دومین گروه از عناصری که مخالف مطرح شدن مسائل سیاسی در محافل عمومی هستند، آنها را افراد ناآگاهی  توصیف کرد که مطالعه ای از دین ندارند، که ممکن است این  فرد آیت الله یا پرفسور باشد اما یقینا از دین و اسلام آگاهی ندارند و الا چگونه میشود که خدای متعال، خالق کل جهان هستی باشد اما برای اداره امور این جهان هستی سیاستی نداشته باشد.

IMG_3447

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بخش دیگر سخنان خود در جمع عزاداران حسینی در موسسه فرهنگی باقر العلوم در مشهد مقدس به مبعوث شدن پیامبران الهی  و ماموریت آنها در دنیا اشاره و تصریح کرد: مگر غیر از این بود که پیامبران الهی مأموریت داشتند تا حکومت الله را در زمین برقرار نمایند، آیا امکان داشت که پیامبران خدا، سیاستی برای اداره ی امور مملکت و‌ مردم خود نداشته باشند، پیامبر اسلام اصولا حکومت تشکیل داد، ائمه معصومین ما و شما همه به دنبال تشکیل حکومت الله بر زمین بودند، هر امامی برای اداره ی امور زندگی خود و اطرافیان و مردم خود سیاست های مشخصی داشتند.

 

وی اظهار داشت: چگونه است که بزرگواران و شخصیت ها، نخبگان اسلامی به این اعتقاد نرسیده اند که یک مسلمان هم بایستی در راستای مباحث سیاسی ورود داشته باشد و خود را برای اداره ی امور مملکت خویش و مردم خویش آماده نماید.

 

حسینی مزاری یادآور شد: از یک طرف ما میگوییم که بنده ی خداییم اما این بخش برنامه ی خدا که سیاستی برای اداره ی امور دنیا دارد را قبول نداشته باشیم، از آن طرف ما میگوییم که امت پیامبر اسلام هستیم اما سیاستِ او را قبول نداشته باشیم. از این طرف ما میگوییم که پیروان ائمه معصومین هستیم اما هی شعار میدهیم که دین را به سیاست چه کار.

IMG_3429

حسینی مزاری گفت: مگر هر شب و روز دعا نمیکنیم که خداوند ما را توفیق بدهد که در رکاب امام زمان(عج)خود باشیم، فرض را بر این بگیرید که امروز امام زمان ظهور کند و ما به عنوان سرباز در رکاب ایشان باشیم  و امام مدیریت یک منطقه را به ما واگذار نماید، حالا من باید چی کار کنم؟ من که در زندگی خود اعتقادی به مسائل سیاسی نداشتم و مخالف سیاست بودم و بین دین و سیاست جدایی قائل بودم و اصلا باوری به اسلام سیاسی نداشتیم، حال آمادگی انجام دستور امام زمان را به عنوان یک سرباز داریم.

 

وی به وظیفه شیعیان در زمان غیبت اشاره کرد و خاطر نشان کرد: در عالم غیبت آیا ما وظیفه ای برای کار در راستای ظهور حضرت امام زمان عج‌ نداریم. آیا ما وظیفه نداریم که در مسیر خواست های امام زمان خود عمل بکنیم. خب چگونه عمل بکنیم؟ تنها صرف با قرآن و نماز خواندن، روزه گرفتن، دادن وجوهات و داشتن اعتقاد قلبی به اصول و فروع دین امکان دارد؟، نخیر! اعتقاد به اصول دین، اعتقاد به فروع دین بخشی از مباحث سیاسی زندگی ما است.

 

حسینی مزاری افزود ما به عنوان یک شیعه باید برای اداره ی امور آماده باشیم در غیر این صورت، نباید ادعا کنیم که ما از بندگان مخلص خدا هستیم، اگر در مسیر سیاست اسلامی که تقدس و قداست در محور این سیاست هست ورود نداشته باشیم، نباید ادعا کنیم که پیرو ائمه معصومین هستیم.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به حملات تروریستی به مساجد، مراکز دینی و فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: از وقوع این حوادث در قندهار، هرات، و کابل و یا مزار به شدت ناراحت می شویم اما از طرف دیگر باز راحت می نشینیم، تا وقتی که به عرصه سیاست ورود نداشته باشیم و به عنوان سربازان امام زمان خودمان را منسجم نکنیم و در قالب یک تشکیلات عمل نکنیم، باید آماده قربانی دادن بیشتر باشیم.

 

حسینی مزاری با انتقاد از مدیریت ناکارآمد و منفعل گونه رهبران گفت: وقتی که ما توان اداره امور را نداریم، رهبران ما مدیریت اسلامی را یاد ندارند و شخصیت های اسلامی و انقلابی ما بویی از فرهنگ پیامبر نبرده اند و شمه ای از فرهنگ حسینی را بلد نیستند، واضح است که نمی توانند در برابر دشمن مبارزه و مقابله نمایند و ما باید مثل گوسفندانی بایستیم که در قطار نگه داشته می شوند، منتطر باشیم نوبت کشته شدن ما فرا برسد.

 

وی با بیان اینکه امروز، تنها کسانی توانایی ایستادگی، مقابله در برابر دشمنان و شکست آنها را دارند که از فرهنگ حسینی پیروی بکنند، گفت: بعضی میگویند که قیام امام حسین(ع) اخلاقی است و بعضی ها بر فرهنگی بودن آن تاکید دارند  و برخی اظهار می دارند که امام حسین قیام کرد تا بعضی از معارف و بعضی از منکرات را مطرح بکند و معروف ها را ترویج و علیه منکرات مبارزه بکند، این در حالی است که قیام امام حسین(ع) یک قیام سیاسی است، و ایشان در حرکت خودش دو تا سیاست را مد نظر داشتند.

 

حسینی مزاری اظهار داشت که امام حسین(ع) از لحظه ی حرکت از مدینه به سوی مکه و از آنجا به سوی کربلا، برنامه و سیاست داشت و مطمئن باشید اگر سیاست امام حسین در بحث قیامش مطرح نمی بود، امروز عاشورا این همه فراگیر نمی شد، بحث خدایی بودن قیام ایشان، یقینی و دقیق هم هست و اصولا امام حسین خود را  ذوب به خدا و ذوب به بوته هدف کرده بود، اما روش های مدیریتی حضرت امام حسین باعث شد که این قیام در برابر ظلم پیروز شود و موضوع کربلا و شهدای کربلا و شخص خود حضرت امام حسین روز به روز فراگیر می شود روز به روز جهان را به سیطره خود در می آورد و در نهایت این قیام متصل به قیام حضرت مهدی(عج)  می شود.

 

این عالم دینی در توضیح بُعد سیاسی قیام امام حسین(ع) گریزی به قرن معاصر زد و گفت: ما عناصر عارف و به خدا پیوسته که غیر از خدا کسی را نبیند در ایران و افغانستان کم نداریم، که در بعضی از این بزرگواران با امام زمان(عج) نیز در ارتباط هستند، اما شما کار این عارفان را یک طرف بگذارید کار حضرت امام خامنه ای و اطرافیانش را یک طرف بگذارید و ببینید کدام یک مهم است این آقایان تنها می خواهند خودشان به بهشت بروند و کاری به امت ندارند و در یک گوشه نشسته و فقط  اهل ذکر و صلوات، نماز و ریاضت هستند، اما شخصیتی مثل امام خامنه ای هم عارف است و هم به خدا رسیده است و هم با امام زمان ارتباط دارد و هم بحث مدیریتی دارد در رابطه با اداره این نظام و تمام جهان اسلام امروز شما موقعیت ایشان را نگاه کنید با بقیه عُرفا از زمین تا آسمان تفاوت دارد یا خود حضرت امام خمینی مگر در زمان ایشان شخصیت های بزرگوار از نظر عارفان مگر اگر بالاتر از امام راحل نبودند حداقل به اندازه ایشان که بودند، اما امروز آن عارف ها کجا هستند و نام نشانی از آنها نیست اما امام خمینی در قلب همه مسلمین در اقصی نقاط جهان حضور دارد و در قلب های مومین حکومت می کند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: سیاست امام حسین که مبتی به سیاست قرآن، پیامبر اسلام  و نشأت یافته از سیاست حضرت امام علی و حضرت امام حسن مجتبی بود، در برابر قدرت مطلقه یزید آن زمان اثرگذار شد و این خط و این مسیر تا امروز ادامه دارد، خطی که امروز به نام ولایت فقیه مطرح است همان خط امام حسین است همان خط پیامبر است که امروز در برابر کل دنیای استکبار مبارزه میکند و در صحنه حضور دارد.

 

وی اظهار داشت: ما به عنوان پیروان امام حسین(ع) باید شمه ای از فرهنگ حسینی را در خود نهادینه کنیم، اگر علمای بزرگواری که در مجالس حسینی صحبت می کنند، هر شب یک درس از سیاست امام حسین را به مردم منتقل کنند؛ امروز شیعیان ما به ویژه در افغانستان به عنوان یک طرف معادله قدرت قرار می گیرند و میتوانند حداقل از منافع دینی، مادی، حیثیت و آبروی خودشان دفاع نمایند، اما امروز چرا نمیتوانند، امروز شیعیان افغانستان در کجای کار هستند و در کجای معادله قرار دارند کسانی که در جریان هستند به من بگویند، من که در جریان کل مسائل کشور قرار دارم، جایگاهی برای شیعیان افغانستان در قدرت و سیاست نمی بینم.

IMG_3432

حسینی مزاری متذکر شد، ما به عنوان پیروان امام حسین، خود را دلسوخته نشان دادیم و هر شب و روز در مساجد و حسینه ها به سر و صورت زدیم اما از فرهنگ حسینی چیزی فرا نگرفتیم، که این نقصان متوجه عامه مردم نیست بلکه نتیجه کم کاری علمایی می باشد که مردم را با ابعاد مختلف فرهنگ حسینی آشنا نکردند و صرف به بعد احساسی، گریه و اشک ریختن پرداخته اند.

 

وی همچنین اشک ریختن شیعیان را تضمینی برای بهشتی شدن آنها ندانست و گفت: از شخصیت های عالم از کسانی که لباس پیامبر اسلام را به تن دارند، گلایه دارم که فقط به مردم یاد داده اند که گریه کنند و  گفته اند که یک قطره اشک هم بهشت را برای شما واجب می کند، که این گفته درستی نیست، در صورتی که حق مردم بر گردن شما باشد در صورتی که در مسیر امام حسین قرار نداشته باشید در صورتی که سرباز آن آقا و امام زمان نباشیم و کار نکنید کی گفته ما به بهشت میرویم، اگر با این همه گناه و وظیفه نشناسی و این همه غفلت و سستی با یک قطره اشک برای امام حسین به بهشت میرویم این خلاف عدالت الهی است اصلا امکان ندارد.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، بیان این گونه سخنان از روحانیت و دیگر شخصیت ها را گامی به سوی تدخیر و منحرف کردن مردم توصیف کرد و اظهار داشت: علمای ما باید مردم را با فرهنگ حسینی و  تاکتیک هایی که امام حسین داشت، آشنا نمایند اما کجاست تشریح استراتیژی و برنامه های امام حسین(ع) توسط سخنرانان محافل عزاداری، من در این چند شب که در محافل مختلف مهاجرین حضور یافته ام، نشنیده ام که یک مسله از مسائل روز گفته باشند و به دنبال شبیه یابی تاریخی در مسائل امروز باشند این چه وضعیتی در بین روحانیون ماست.

 

حسینی مزاری در عین حال تصریح کرد که این انتقاد بر همه علما وارد نیست، چون علمای زیادی هم هستند که در مسیر پیامبر (ص) علی (ع) فاطمه( س) و همه ائمه عمل میکنند اما این در سطح همه علما نیست حداقل در چند شبی که من شرکت کردم صحبت درست و حسابی که مردم را با فرهنگ حسینی آشنا کرده باشند، نشنیده ام.

 

ایشان خاطر نشان کرد: سخنرانان از حسینی که  سیاسی حرکت میکند و تمام تار و پود حرکتش سیاست، روش و برنامه است، یک شخصیت مظلوم، تشنه، گرسنه و از همه جا مانده در سرزمین کربلا به تصویر میکشند، رقیه را یک جور و حضرت زینب کبری را یک قسم و سایر شخصیت کربلا را یک جور، این در حالی است این بزرگواران همه قهرمانان تاریخ هستند، و ما در صورتی می توانیم پیرو آنها باشیم، که قهرمان، بزرگ، صاحب فرهنگ و سخن باشند نه آدم های مظلومی که هیچی هم نداشتن و در سال ۶۱ هجری شهید شدند و همان جا سرش را از قفا میبرند و همان جا دفن میکنند و تمام.

 

حسینی مزاری در بخش دیگر سخنان خود یادآور شد، پس از حضرت علی (ع) انحرافاتی در مسیر حکومتداری اسلامی به وجود آمد و سیاست شیطانی بروز و ظهور کرده بود و امام حسین می خواست، سیاست اسلام را در سطح کل بر گرداند چرا که سیاست علوی کنار گذاشته شده بود، و آن سیاستی که پیامبر بزرگ اسلام به وسیله آن به دنبال ساختن یک مدینه فاضله برای بشر بود، نادیده گرفته شده بود و سیاست اموی و یزیدی جایگزین آن گردیده بود که جامعه را به سوی تباهی سوق میداند.

 

وی گفت که حضرت امام حسین با درک و تحلیل وقایع  آن زمان به این باور رسیده بود که اگر ساکت و آرام بنشیند، مسیر حاکمیت الله به کلی به تاق نسیان گذاشته می شود و شیطان، طاغوت و فرعون های زمان بر بشریت حاکم می شوند، این جا بود که امام حسین(ع) احساس وظیفه نمود که حرکت کند و در مسیر احیای سیاست اسلامی در مسیر احیای مدیریت اسلامی عمل کند، برای احیای امر به معروف و نهی از منکر کار کرد و عرق ریخت و آماده شهادت شد و اگر امام حسین(ع) به شهادت نمی رسید، قطعا حکومت تشکیل می داد و باز بحث سیاست اسلامی بود که بایستی اجرا می شد و عدالت بر اساس این سیاست و در سایه این سیاست برقرار می شد و در برابر ظالمان و ستمگران و مستبدان باید عمل میکرد و عملش هم عمل انقلابی و اسلامی و دینی بود و مورد تایید خداوند متعال.

 

این عالم دینی به وظیفه کسانی که  در مجالس حسینی شرکت میکنند اشاره کرد و گفت: عزاداران عزیز بایستی درک درستی از مفاهیم قیام  و فرهنگ حسینی پیدا نمایند، حتی اگر جرعه ای به خصوص پدران و بزرگان ما وظیفه دارند بچه های خودشان را با روح اسلامی و با روحیه سیاسی تربیت نمایند به آنها بفهمانند که مدیران آینده مملکت و کشور هستند و باید به علوم روز مجهز شوند و درکشان از شرایط و اوضاع افزایش یابد.

 

حسینی مزاری متذکر شد: اگر فرزندان ما از همان کودکی روحیه سیاسی نداشته باشند، و اشراف کافی به مسائل روز و سیاست اسلامی نداشته باشند، اگر دیپلم و لیساس هم بگیرند، به راحتی جذب مسیر انحرافی دشمن می شوند به ابزار دست آنها تبدیل می شوند،

 

وی وضعیت کنونی  مردم  در داخل افغانستان و عالم مهاجرت را نبود روح سیاسی و نداشتن تحلیل درست از اوضاع عنوان کرد و گفت: این همه پراکندگی، اختلاف و ضدیت دلیل درک نادرست از فرهنگ حسینی است.

 

ایشان در پایان تصریح کرد: اگر ما فرهنگ حسینی را درست فرا بگیریم اولین گامی را که در پیش رو خواهیم داشت، اتحاد و انسجام  می باشد و امروز نه تنها فقط برای حفاظت خود بلکه برای احقاق حق غصب شده خودمان اقدام میکنیم چرا که  امروز ما حق و حقوقی در کشور نداریم و از خداوند متعال میخواهم که در این روز مقدس که مربوط است به روز ابولفضل است با ابروی این آقا و به آبروی دست های بریده این آقا ما را  سرباز حضرت امام حسین و حضرت  عباس تربیت بکند و توفیق عنایت کند که ما در مسیر خواسته امام زمان قرار داشته باشیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>