• تاریخ انشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 12719
  • 371 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

رهبری سالم، وحدت و یک پارچگی و روحیه ظلم ستیزی ارکان مهم پیروزی مردم در کسب استرداد استقلال افغانستان

n00148380-b

با تمام مشکلات، زحماتی که مردم در راه به دست آوردن استقلال افغانستان کشیدند؛ متاسفانه زمامداران کشور از این روز به نفع خود استفاده کردند و هیچگاه مفهوم واقعی استقلال معلوم نشد و مردم طعم پیروزی هایشان را نچشیدند. به مناسبت نود و هشتمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، گفتمان تحلیلی پژوهشی تحت عنوان “۲۸ اسد […]

با تمام مشکلات، زحماتی که مردم در راه به دست آوردن استقلال افغانستان کشیدند؛ متاسفانه زمامداران کشور از این روز به نفع خود استفاده کردند و هیچگاه مفهوم واقعی استقلال معلوم نشد و مردم طعم پیروزی هایشان را نچشیدند.

به مناسبت نود و هشتمین سالروز استرداد استقلال افغانستان، گفتمان تحلیلی پژوهشی تحت عنوان “۲۸ اسد روز استقلال از اهریمن یا شروع مواجهه با دشمن” از سوی مرکز فعالتیهای فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور گسترده علما، روحانیون، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم اعم از زن و مرد در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در این گفتمان زمینه ها و مولفه های استقلال، شرایط جاری کشور و راه رسیدن به استقلال واقعی از سوی کارشناسان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعندلیب ضیایی معاون دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل و یک تن از کارشناسان این گفتمان، در سخنانی گفت: ملت افغانستان در سه مرحله جنگ با بریتانیای کبیر، خوب درخشیدند و آبرومندانه از تمامیت ارضی و عزت خود دفاع کردند.

اما به گفته ضیایی، در جنگ سوم افغانستان – انگلیس به رهبری شاه امان الله خان در سال ۱۹۱۹ پیام استقلال کشور رسماَ به گوش جهانیان رسید و امان الله خان تاکید کرد که من وقت تاج پادشاهی را بر سر خواهم گذاشت که مردم پیرو تفکر آزادی خواهی من باشند.

ضیایی همچنان ابراز داشت: مردم افغانستان با عزم راسخ، شاه امان الله خان را یاری کردند که در نتیجه بریتانیایی ها با ۱۶ میلیون خساره مالی و دو هزار کشته افغانستان را ترک کردند.

به گفته او، شاه امان الله خان که پیروز میدان بود، استقلال افغانستان را از سران انگلیس خواست که از سوی انگلیس در ابتدا قبول نشد، اما پس از آنکه برای اولین بار شوروی سابق، استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت، ناگزیر انگلیس نیز موافقه کرد.

در همین حال، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالعظیم فاضل حسینی؛ رییس بنیاد فرهنگی اجتماعی راه امین نیز از دست آوردهای مردم افغانستان در جنگهای پی در پی با انگلیس یاد کرد و گفت: این پیروزی به سادگی به دست نیامده، بلکه در این راه خونها ریخته شده و آسیب های جدی بر ملت وارد شده است.

به گفته او، هرچند روز استقلال با پیروزی های مکرر مورد اختلاف است، چنانکه شاه امان الله خان ماه حوت را جشن می گرفت و نادرخان ۲۸ اسد را و در زمان حکومت کمونیستی نیز از ۲۸ اسد تجلیل می شد، اما به هر صورت روز استقلال افغانستان مهم و بیانگر عزت مردم این سرزمین است.

به باور فاضل حسینی؛ با تمام مشکلاتی که مردم برای به دست آوردن استقلال افغانستان کشیدند، اما متاسفانه زمامداران کشور از این روز به نفع خود استفاده کردند و هیچگاه مفهوم واقعی استقلال معلوم نشد و مردم طعم پیروزی ها را نچشیدند.

وی علاوه کرد: به دلیل وجود زمامداران بی کفایت و فاسد وضعیت به گونه ای شد که اگر انگلیسها از دروازه بیرون شدند، دوباره از دریچه وارد شدند و امروز ما در شرایطی قرار گرفتیم که پس از استقلال و کسب عزت این انتظار نمی رفت.

او، رهبری سالم، وحدت و یک پارچگی و روحیه ظلم ستیزی را از ارکان مهم پیروزی مردم و استقلال افغانستان عنوان کرد و افزود: هرگاه یک ملت این مولفه را داشته باشد، همیشه پیروز خواهد بود.

آقای ضیایی نیز تاکید کرد که داشتن رهبری سالم مدیر و مدبر، داشتن علم و آگاهی، وحدت و اتکایی به خداوند از ارکان مهم پیروزی مردم افغانستان و استرداد استقلال کشور بود.

فاضل حسینی تجلیل از روز استقلال افغانستان را مهم خواند و گفت: با تجلیل از سالروز استقلال افغانستان حداقل جوانان امروزه می توانند از تاریخ گذشته خود آگاه شوند و از آن درس بگیرند.

اما به گفته این عالم دینی، آنچه درد آور است این است که استقلال افغانستان از سوی زمامداران نه تنها حفظ نشد که در کنار آن استبداد داخلی نیز افزوده شد.

فاضل حسینی با بیان اینکه استقلال واقعی در سایه وحدت، دشمن شناسی و عدم وابستگی میسر است افزود: افغانستان امروز استقلال سیاسی، اقتصادی فرهنگی و نظامی ندارد و در تمام موارد به بیگانه ها وابسته است. بنابر این هر کشوری تا زمانی که در زمینه های فوق متکی به خود نباشد، مستقل نخواهد بود.

در همین حال آقای ضیایی نیز استقلال افغانستان را در شرایط کنونی پرسش برانگیز خواند و گفت: بعد از نشست بن، طی ۱۶ سال یا بیشتر، مداخله های غرب آنچنان پر رنگ بوده که هرگونه ادعای مستقل بودن را زیر سوال می برد.

او خاطر شان کرد: در نشست بن، با وجود اینکه عبدالستار سیرت برای زمامداری کشور بیشترین آرا را به دست آورده بود، اما به اشاره غربی ها آقای کرزی رییس جمهور افغانستان شد.

بنابراین مواردی از این قبیل نشان می دهد که پس از رشادتها و جانبازیهای زیاد استقلال واقعی افغانستان هنوز هم زیر سوال است.

لازم به ذکر است که گفتمان امروزی با جمع بندی توسط حجت الاسلام و المسلیمن علی اوسط بلال مسوول مدرسه حضرت امام امیر المومنین(ع) به پایان رسید.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>