• تاریخ انشار: ۷ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 17220
  • 676 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘زمانی می‌توانیم وحدت داشته باشیم که ولایت‌مدار باشیم’

n00157142-b

در بعد مسائل فکری و اعتقادی، یکی از مهم‌ترین الزامات و ضروریات جامعه‌ امروز، اعتقاد راسخ و توجه جدی به ولایت و خط مشی مکتب اهل‌بیت(ع) است.   این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز حمعه (۶ دلو) در مراسم دعای پرفیض ندبه […]

در بعد مسائل فکری و اعتقادی، یکی از مهم‌ترین الزامات و ضروریات جامعه‌ امروز، اعتقاد راسخ و توجه جدی به ولایت و خط مشی مکتب اهل‌بیت(ع) است.

 

این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، روز حمعه (۶ دلو) در مراسم دعای پرفیض ندبه در مسجد و حسینیه شاهد ولایت هرات ابراز داشت و تأکید کرد که زمانی می‌توانیم در تحکیم مبانی وحدت مؤثر باشیم که پایه‌های ولایت را در جامعه، تقویت و پایدار نمائیم.

 

او افزود که جامعه ولایی و ولایت‌مدار می‌تواند در مسیر نجات جامعه، گام‌های تعیین کننده‌ای بردارد.

 

این عالم دینی و فعال فرهنگی در هرات همچنین تأکید کرد: زمانی می‌توانیم بر مشکلات و معضلات فایق آییم که به معنای واقعی کلمه، متحد و منسجم باشیم و صفوف به‌هم فشرده‌ اسلامی براساس اخوت و برادری در جامعه شکل بگیرد. تمسک به حبل‌ الهی، راهی برای وحدت صفوف مسلمین است و حاصل نعمت برادری بین مسلمانان پس از دشمنی‌ها، کینه‌ها و کدورت‌ها، دلیل لزوم اعتصام آنان به حبل‌الله می‌باشد.

 

به باور هاشمی، برای آنکه متحد و منسجم باشیم، باید به حبل‌الله چنگ بزنیم و متفرق نشویم؛ بنابراین آن وحدت و یکپارچگی ایده‌آل که مورد نیاز جامعه‌ ماست فقط و فقط از طریق اعتصام به حبل مستحکم الهی به دست می‌آید و بنا به رأی و نظر بسیاری از محققین و صاحب‌نظران اسلامی، مقصود از حبل الله، همان توسل و تمسک به قرآن مجید، اسلام، پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) می‌باشد.

 

وی گفت: دانشمندان اسلامی، معانی مختلفی برای حبل‌الله بیان کرده‌اند. ابن‌جوزی، حبل‌الله را کتاب خدا، جماعت، اسلام، عهد الهی، اخلاص، امر خدا و اطاعت معنا کرده است. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می‌نویسد: حبل‌الله همان کتاب مُنزل است؛ کتابی که بنده را به خدا متصل می‌کند یا “حبل الله” کتاب خدا و رسول است.

 

مسؤول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات خاطرنشان ساخت که چنگ زدن به حبل الله از اسباب بهره‌مند شدن از بهشت و جاودانه شدن در آن است و از مهم‌ترین آثار آن رهایی از کشتار‌های فجیع، جنگ‌های خانمان‌سوز و خون‌ریزی‌های بی‌رحمانه در جامعه و بهره‌مندی و برخورداری از نعمت اخوت و برادری است.

 

او گفت: اساسی‌ترین پشتو‌انه‌های دینی ما (قرآن و سنت) به وضوح وحدت جامعه‌ اسلامی را مورد تاکید قرار داده و از جانب خداوند متعال رهنمودهای ارزشمندی در جهت تحقق این امر نازل شده است.

 

این فعال فرهنگی خاطرنشان ساخت که یک نکته قابل توجه در رابطه با وحدت این است: همانطور که تعالیم کلام وحی و سنت، با وجود این‌که هریک در جای خود اعتبار و اهمیت دارند؛ اما از اهمیت و جایگاه یکسانی برخوردار نیستند.

 

هاشمی گفت که مسلمانان نیز با اینکه در باورها، ارزش‌ها و اعتقادات، دارای مراتب متفاوت و مختلف هستند، در اصول و مبانی مشترک اند؛ مبانی و اصولی‌ که ریشه در همان باورها و ارزش‌های متعالی دارند.

 

وی با تاکید بر ضرورت وحدت در جوامع اسلامی افزود که تکیه بر مبانی وحدت در تقویت همبستگی میان مسلمانان، نقش مهم و تاثیرگذاری دارد؛ چون موجب تقویت اشتراکات مذهبی و تضعیف اختلاف‌ها می‌شود.

 

این عالم دینی در پایان خاطرنشان ساخت که دین مقدس اسلام بر پایه‌ ارزش‌ها و تعالیم الهی ارائه شده و نبی اکرم(ص) آن را در قالب کلام وحی (قرآن مجید) به سامان رسانده است؛ بنابراین خداوند متعال ایمان را مدار اعتقاد به وحدانیت خود و نبوت پیامبر اعظم(ص) و ایمان به قرآن می داند؛ این سه باور اساسی، مستلزم باور به تمامی گزاره‌های دین مقدس اسلام است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>