• تاریخ انشار: ۴ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 29689
  • 409 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

زن در محور تحولات دنیا قرار دارد/ تحصیل معارف دینی و دانشگاهی، فراگیری سبک زندگی اسلامی و حضور در عرصۀ مبارزه از لوازم فعالیت بانوان انقلابی است

n00203545-r-b-042

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، در این همایش با بیان اینکه اگر بخواهیم موضوع اهمیت زن را مورد بررسی قرار دهیم باید به تاثیرگذاری زن در اجتماع توجه کنیم، اظهار داشت: قطعا زن از تاثیرگذارترین عناصر این دنیا و این جهان است، تاثیرگذاری زن […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، در این همایش با بیان اینکه اگر بخواهیم موضوع اهمیت زن را مورد بررسی قرار دهیم باید به تاثیرگذاری زن در اجتماع توجه کنیم، اظهار داشت: قطعا زن از تاثیرگذارترین عناصر این دنیا و این جهان است، تاثیرگذاری زن هم در دو حوزه است، یک) حوزه سازندگی دو) حوزه خراب‌کنندگی. زن تاریخ‌ساز است، اصولا در محورِ ساختن تاریخ، زن قرار دارد. زنان یا تاریخ خوب و اثربخش می‌سازند و یا تاریخ با جهات و فضای منفی و نامناسب.

وی ادامه داد: تاثیرگذاری و تاریخ‌سازی زن هم از یک جهت بیشتر مورد توجه خواهد بود و آن عبارت است از تربیت فرزند و اولاد. در حقیقت این فرزندانِ زنان هستند که در عرصه‌ی مبارزه و جهاد تاریخ‌ساز اند. زنی که سازنده است فرزندان رحمانی به بار می‌آورد و به جامعه تقدیم می‌کند. اما زنی که خراب‌کننده است فرزندان و اولاد شیطانی به بار آورده و وارد اجتماع می‌سازد. مادرانی که فرزندان رحمانی تقدیم جامعه انسانی می‌کنند، قطعا تاریخ را به نحو مطلوب و به نفع بشر می‌سازند.

حسینی مزاری با بیان اینکه وظیفه‌ی فرزندان رحمانی، ساختنِ دنیا و آخرت انسان‌ها و هدایت بشر به سمت هدف خلقت‌اش یعنی عبادت خدای متعال است، خاطرنشان کرد: طبعا در این مسیر موانع و مشکلاتی وجود دارد. دشمنانی حضور دارند که نمی‌گذارند انسان‌ها به عبادت خدا که فلسفه‌ی خلقت بشر است بپردازند. پس یکی از وظایف مهم و عمده‌ی فرزندان رحمانی مبارزه با موانع و عوامل مزاحم و مجاهده با کفار است تا شرایط فراهم گردد که بندگان مخلص خدا در جهت عبادت خدای متعال عمل نمایند.

رئیس مرکز تبیان در ادامه با اشاره به شخصیت عظیم سردار سلیمانی، گفت: ما با بررسی زندگی شهید سردار سلیمانی متوجه می‌شویم که چرا این شخصیت از زمانی که وارد عرصه می‌شود تا زمان شهادتش، در عرصه‌های خدمت به بشریت فعال بوده است. تنها بحث ایران هم مطرح نبود، سردار سلیمانی سردار ایرانی نبود، مجاهدی از یک خطه و جغرافیا و محصور به یک محیط نبود، سردار سلیمانی سردار امت مسلمه بود. فرزند رحمانی الهی و آسمانی بود که از دامن یک مادر پاکِ سازنده‌ی تاریخ‌ساز به جامعه‌ی اسلامی و انسانی تقدیم شده بود.

وی با بیان اینکه استعمار به رهبری آمریکا تلاش می‌کند که اجازه ندهد انسان‌ها در مسیر عبادت خدای متعال قرار بگیرند، ابراز کرد: آمریکایی‌ها هیچ‌گاه نمی‌خواهند که امکانات مادی و معنوی کشورهای اسلامی از خودشان باشد، خیر! آمریکایی‌ها از هزاران کیلومتر آن طرف‌تر در راستای غارت امکانات و ثروت کشورهای اسلامی می‌آیند. آمریکایی‌ها در عراق و سوریه بخاطر دزدیدن نفت آن‌ها حضور دارند، در افغانستان به خاطر منابع سرشار معدنی آن حضور دارند، آنها آمده‌اند تا ثروت مسلمانان را بدزدند و شکم‌های خود را پر کنند و در آسایش و راحتی دنیایی زندگی نمایند، در حالی که مسلمانان در فقر و بدبختی و فلاکت‌ زندگی کنند.

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: طبیعی است که وقتی مردم در فقر و فلاکت و در بند و اسارتِ دشمن باشند، در گروِ توطئه‌ها و دسائس آن‌ها خواهند بود و بر این اساس مسیر عبادت خدای متعال مسیر راحتی نخواهد بود.

وی با اشاره به این مسئله که زن در محور تحولات دنیا قرار دارد، گفت: اگر دنیا به سمت صلح و فلاح و آرامش و آسایش برود و اگر تمام ابناء بشر مطابق فلسفه‌ی خلقت عابد باشند و عبادت خدای متعال را بکنند، این از ناحیه‌ی زنان و مادران می‌باشد، اما اگر جامعه‌ی بشری به سمت انحطاط و انحراف برود، این هم ناشی از دامن مادران خواهد بود.

رئیس مرکز تبیان در ادامه به مورد هجمه قرار دادن ثمره‌ی مادران سازنده و همچنین به انحراف کشاندن مادرانِ حال و آینده‌ی امت مسلمه به عنوان دو برنامۀ مهم و اصلی دشمنان علیه زنان مسلمان یاد کرد و اظهار داشت: هجمه به فرزندان رحمانی که امروز در جای‌جای کشورهای اسلامی در صحنه حضور دارند و همچنین فعالیت جدی در جبهه‌ی نرم برای به انحراف کشاندن و برداشتن عفت و حیای زنان مسلمان از جمله طرح‌های دشمنان می‌باشد.

حسینی مزاری در پایان سخنان خود از لزوم تحصیل آکادمیک، تحصیل معارف دینی،‌ فراگیری سبک زندگی اسلامی و ورود به عرصه‌های مبارزه و تلاش برای فراهم کردن بستر سالم برای بقیۀ زنان، به عنوان وظایف اصلی بانوان متدین و فعال جامعه اسلامی برشمرد.

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در این همایش باشکوه به شرح ذیل است:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین، ثم الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الاطیبین.
رب اشرح لی صدری و یسرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی یا کریم.
اما بعد قالَتْ علیها السلام: إنْ کُنتَ تَعمَلُ بِما أمَرناکَ و تَنتَهی عَمّا زَجَرناکَ عَنهُ فَأنتَ مِن شیعَتِنا و إلاّ فَلا.

مراسم و همایش خیلی خوب و با کیفیت و کمیتی برگزار است. قبل از هر چیزی از برگزارکننده‌ی این همایش که بخش زنان مرکز تبیان است به ریاست سرکار محترمه خانم ساجده هاشمی و همچنین از همکاری امور بانوان آستان قدس رضوی که در این امر یاری‌گر این بخش بود تشکر می‌کنم. از همه خانم‌ های محترمه‌ای که در این همایش حضور دارند که قطعا از فرهیختگان مهاجر افغانستانی هستند درخواست می‌شود با بخش بانوان ارتباط بگیرند و همکاری داشته باشند تا ان‌شاءالله این بخش فرصتی فراهم کند تا یک سمینار و کنفرانس سراسری در رابطه با زن و اهمیت زنان افغانستان برگزار نماید و شرایط حضور زنان کشور را در صحنه ‌های مختلف افغانستان فراهم کنند. حقیقتا امروز ضرورت حضور زن در صحنه از هر زمانی بیشتر احساس می‌شود و شرایط هم فراهم است، امیدوارم که ان‌شاءالله بخش زنان مرکز تبیان با همکاری سایر بخش‌های این مرکز و همچنین آستان قدس و سایر نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این امر توفیق پیدا نموده و زنان انقلابی بیش از همیشه در صحنه حضور پیدا کنند و انجام وظیفه نمایند.

همایش امروز به چهار مناسبت برگزار شده است که به ترتیب اولویت تاریخ ذکر می‌کنم؛
۱- چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی، این مرد بزرگ تاریخ ساز. ۲- سالروز خروج ارتش شوروی سابق از افغانستان. ۳- سالروز میلاد حضرت امام خمینی”ره” بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و آغازگر انقلاب بزرگ جهانی اسلام. ۴-سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا”سلام الله علیها”. طبعا هر یک از این موضوعات نیاز به وقت و سخن مستقل دارد، اما لاجرم باید حول یک موضوعی صحبت کنم که هر چهار موضوع را پوشش داده و در بربگیرد و آن موضوع جز بحث اهمیت زن موضوع دیگری نخواهد بود.

اهمیت زن و تاثیرگذاری آن
اگر ما بخواهیم موضوع اهمیت زن را مورد بررسی قرار دهیم باید به تاثیرگذاری زن توجه کنیم؛ بینیم آیا زن در جهان امروزی تاثیرگذار هست یا نیست؟ قطعا زن از تاثیرگذارترین عناصر این دنیا و این جهان است، تاثیرگذاری زن هم در دو حوزه است، یک؛ حوزه سازندگی دو؛ حوزه خراب‌کنندگی. تاثیرگذاری زن هم از یک طریق بیشتر مورد توجه خواهد بود و آن عبارت است از تربیت فرزند و اولاد.

در حقیقت این فرزندانِ زنان هستند که در عرصه مبارزه و جهاد تاریخ‌ ساز اند. زنی که سازنده است فرزندان رحمانی به بار می‌آورد و به جامعه انسانی تقدیم می‌کند. اما زنی که خراب‌کننده است فرزندان و اولاد شیطانی به بار آورده و وارد اجتماع می‌سازد. طبیعی است که اگر ما در رابطه با هردوی این جهات صحبت کنیم، بحث طولانی و فراگیری خواهد داشت. به صورت خلاصه عرض می‌کنم؛ مادرانی که فرزندان رحمانی تقدیم جامعه انسانی می‌کنند، قطعا تاریخ را به نحو مطلوب و به نفع بشر می‌سازند و رقم می‌زنند. پیامبران الهی، فرزندان رحمانی هستند. مادرانی که این پیامبران را متولد ساختند و تربیت کردند تاریخ ‌سازند و به نفع بشر کار می‌کنند، ائمه معصومین”علیهم السلام” تماما فرزندان رحمانی هستند. فقها، مجتهدین و مردان بزرگ بعد از ائمه معصومین”علیهم‌السلام” فرزندان رحمانی هستند که از سوی مادران سازنده تقدیم جامعه‌ی انسانی شده‌اند. این سیر ادامه دارد، حضرت امام خمینی”ره” فرزند رحمانی است. حضرت امام خامنه‌ای نیز یک فرزند رحمانی است تا اینکه می‌رسیم به موضوع جلسه ما در رابطه با شهید سردار سلیمانی. این شخصیت هم شخصیتی رحمانی است.

وظایف فرزندان رحمانی
وظیفه‌ی فرزندان رحمانی هدایت بشر است و آنان در حوزه‌ی این هدایت‌گری و در راستای ساختن دنیای انسانی تلاش می‌کنند، در جهت ساختن آخرت انسان‌ها هم تلاش دارند. ساختن دنیای انسان‌ها احتیاج به ساختن آخرت دارد، یعنی کاری که بایستی در دنیا برای بشریت انجام شود در جهتِ این است که عبادت خدای متعال صورت بگیرد. انسان‌ها باید از این دنیا به نحو مطلوب استفاده کرده و به نحو صحیح بهره‌برداری کنند تا اینکه توشۀ خوبی برای آخرت داشته باشند. خب طبعا در مسیر این عبادت و بهره‌برداری موانع و مشکلاتی وجود دارد. دشمنانی حضور دارند که نمی‌گذارند بشریت و انسانیت به عبادت خدا بپردازند. “و ماخلقت الجن والانس الا لیعبدون”؛ این فلسفه‌ی خلقت انسان‌هاست. انسان‌ها آفریده شدند تا تنها و تنها خدای متعال را عبادت کنند، اما دشمن و کفار این اجازه را به ما نمی‌دهند. پس یکی از وظایف مهم و عمده‌ی فرزندان رحمانی مبارزه با موانع و عوامل مزاحم و مجاهده با کفار است تا اینکه این موانع از مسیر برداشته شوند و شرایط و زمینه فراهم گردد تا بندگان مخلص خدا در جهت عبادت خدای متعال عمل کنند.

سردار سلیمانی سردار امت اسلامی
اینجاست که ما بخصوص در رابطه با شخصیت سردار سلیمانی این موضوع را متوجه می‌شویم که چرا این شخصیت از زمانی که وارد عرصه می‌شود تا زمان شهادت، در عرصه‌های خدمت به بشریت فعال بوده است. تنها بحث ایران مطرح نبود، سردار سلیمانی سردار ایرانی نبود، مجاهدی از یک خطه و جغرافیا و محصور به یک محیط نبود، سردار سلیمانی سردار امت مسلمه بود. فرزند رحمانی الهی و آسمانی بود که از دامن یک مادر پاک سازنده‌ی تاریخ‌ ساز به جامعه‌ی اسلامی و انسانی تقدیم شده بود. سردار سلیمانی می‌خواست که فضا و محیط آرام باشد و مسلمانان از همه‌ی طوایف و پیروان همه‌ی مذاهب راحت باشند و از همه‌ی امکانات بهره‌برداری کنند و در خدمت خدای متعال عبادت و بندگی کنند، اما دشمن نمی‌گذاشت.
شخصیتی مثل سردار سلیمانی در جغرافیای ایران متوقف نمی‌شود، گاهی در افغانستان، گاهی در پاکستان، گاهی در عراق، گاهی در سوریه، گاهی در لبنان و گاهی مرتبط با مردم یمن است. گاهی سر از روسیه و جاهای مختلف و حتی کشورهای غیراسلامی مثل ونزوئلا و سایر کشورها در می‌آورد. سردار سلیمانی سردار ایرانی نبود، مجاهدی از یک خطه و جغرافیا و محصور به یک محیط نبود، سردار سلیمانی سردار امت مسلمه بود. فرزند رحمانی الهی و آسمانی بود که از دامن یک مادر پاک سازنده‌ی تاریخ‌ ساز به جامعه‌ی اسلامی و انسانی تقدیم شده بود.
آمریکا نمی‌گذارد مسلمانان راحت باشند و نفت از خودشان باشد، امکانات مادی و معنوی کشورهای اسلامی از خودشان باشد، خیر! آمریکایی‌ها از هزاران کیلومتر آن طرف ‌تر در راستای غارت امکانات و ثروت کشورهای اسلامی می‌آیند. آمریکایی‌ها در عراق و سوریه به خاطر دزدیدن نفت آن‌ها حضور دارند، در افغانستان به خاطر منابع سرشار معدنی آن حضور دارند، آن‌ها آمده‌اند تا ثروت مسلمانان را بدزدند و شکم‌ های خود را پر کنند و در آسایش و راحتی دنیایی زندگی نمایند، در حالی که مسلمانان در فقر و بدبختی و فلاکت‌ زندگی کنند.

طبیعی است که وقتی مردم در فقر و فلاکت و در بند و اسارتِ دشمن باشند، در گروِ توطئه‌ها و دسائس آن‌ها خواهند بود و بر این اساس مسیر عبادت مسیر راحتی نخواهد بود. ما نمی‌توانیم خدا را با شکم گرسنه، با نداشتن امکانات و نداشتن رفاه و آسایش به درستی عبادت کنیم. اینجاست که شخصیتی مثل سردار سلیمانی وارد عرصۀ مبارزه می‌شود تا مردم مسلمان منطقه را بیدار کرده و سازمان بدهد و به صورت مجهز وارد صحنه کند و علیه استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا و عواملش مثل انگلیس و فرانسه و اسرائیل و کشورهای عرب مزدور منطقه حرکت دهد و تقابل را شروع کند.

شخصیتی مثل سردار سلیمانی در جغرافیای ایران متوقف نمی‌شود، گاهی در افغانستان، گاهی در پاکستان، گاهی در عراق، گاهی در سوریه، گاهی در لبنان و گاهی مرتبط با مردم یمن است. گاهی سر از روسیه و جاهای مختلف و حتی کشورهای غیراسلامی مثل ونزوئلا و سایر کشورها در می‌آورد. بعد از شهادت سردار، آن‌ها از این شخصیت تقدیر و تجلیل و از زحمات این شهید ابراز مسرت کردند. اینجاست که شخصیت سلیمانی برای ما مشخص می‌شود که این آقا فرزند رحمانی الهی و ادامه‌دهنده‌ی خط پیامبران و ائمه معصومین علیهم السلام بوده و امروز در مسیر خدا و خواست خدا و ائمه‌ی هدی قرار دارد و مبارزه می‌کند. این شخصیت از دامن مادری باعظمت تقدیم جامعه شده است، می‌بینید که مادر چقدر اهمیت دارد. زنی که بتواند نیروی سالم تربیت کند، فرزند صالح تربیت کند چقدر به درد بشر و انسان‌ها می‌خورد، چقدر در مسیر خدای متعال حرکت می‌کند و امروز که سردار سلیمانی نیست، تمام صلوات‌ها و درود و حمد و قرآن خوانی‌ها و خوب گفتن‌ها و تحسین کردن‌ها علاوه بر اینکه شامل روح مطهر این شهید بزرگوار می‌شود، شامل روح طیبه و طاهر و پاک مادر این آقا هم می‌شود. مادرها باید توجه داشته باشد، خانم ‌هایی که ازدواج نکرده‌اند، بایستی توجه داشته باشند که داشتن این‌گونه فرزند بهتر است و یا فرزندی که آبرو و عزت مادر و خانواده و کشور را زیر سوال ببرد؟

فرزندان شیطانی
این در رابطه با بحث فرزندان رحمانی. اما از آن طرف مادری که به تربیت درست فرزند توجه نمی‌کند دو حالت دارد، یا احتمال دارد که منحرف باشد و در نتیجه فرزند منحرف به بار بیاورد؛ و یا خیر! منحرف هم نباشد، مسلمان باشد، روزه بگیرد، زکات بپردازد، تمام عبادات الهی را هم انجام بدهد اما در تربیت فرزندان خود توجه کافی را به خرج ندهد. طبعا فرزندی که از دامن چنین مادری تقدیم جامعه می‌شود، فرزند شیطانی خواهد بود، این فرزند در حد توان و وسع و امکانات خودش علیه بشریت عمل می‌کند. بنابراین اشخاص و جریان‌هایی که بر ضد پیامبران الهی عمل کردند، فرزندان شیطانیِ از دامن مادرانی هستند که یا خودشان منحرف بودند و یا نتوانستند فرزند را به درستی تربیت کنند و شخصیت‌های مناسبی را تقدیم جامعه کنند.

کسانی که علیه ائمه معصومین”علیهم‌ السلام” ایستادند و آن‌ها را زندانی کردند و یا به شهادت رساندند، فرزندانی شیطانی هستند که در دامن همین مادران تربیت یافتند. این مادران خراب‌کننده هستند. این مادران هم تاریخ سازند، اما تاریخی که به نفع بشریت نیست، تاریخی که به ضرر بشر است. تمام جرم و جنایت‌هایی که در گذشته اتفاق افتاده، توسط فرزندان شیطانی بوده است. در شرایط موجود هم شما می‌بینید جنایاتی که در افغانستان، عراق، سوریه، لبنان، یمن و جای‌جای کشورهای اسلامی تداوم دارد، از ناحیه‌ی فرزندان شیطانی است که از دامن یک مادر تولد یافته و پای به این جهان گذاشته است. امروز ترامپ فرزند شیطانی است، نتانیاهو فرزند شیطانی است، مکرون رئیس‌جمهور فرانسه فرزند شیطانی است، محمدبن سلمان فرزند شیطانی است، تمام کسانی که پشت سر گروه‌ های تروریستی قرار دارند، فرزندان شیطانی هستند که از دامن مادرانی منحرف به وجود آمدند و گروه‌های تروریستی را در منطقه‌ی ما ایجاد و حمایت کردند و آن‌ها را تسلیح و تجهیز می‌کنند تا خون ملت و مردم مسلمان را بریزند.

تروریست‌ها فرزندان شیطانی
امروز عناصر تروریستی که در سوریه، عراق، لبنان، یمن و افغانستان و جای‌جای کشورهای اسلامی جنایت می‌آفرینند و خون مردم را می‌ریزند، فرزندانی شیطانی هستند که از دامن مادران خود تقدیم جامعه اسلامی شده‌اند، مادرانی که یا خودشان منحرف بودند و یا خیر. در افغانستان اکثر زنان مسلمان و متدین‌اند، اما در قسمت تربیت و جهت دادن فرزندان خود به عنوان ثمره‌ی زندگی‌شان فکر نکردند و از تربیت فرزند خود بی‌خیال گذشتند. در همین جمهوری اسلامی ایران، در سطح مهاجرین مادرانی را می ‌بینیم که به فکر تربیت فرزندان‌شان نیستند. امروز میان بیش از ۳ میلیون مهاجری که داریم ببینید که چه تعداد فرزندان قابل تأثیر‌گذاری در صحنه داریم؟ چه تعداد از فرزندان خانم‌ های مهاجر ما در خدمت اسلام و ترویج و ترغیب نیروها و جهت ‌دهی افکار عمومی مردم ما در راستای حضور در صحنه‌های جهاد و مبارزه هستند؟ ما خیلی کم می‌بینیم. با وجود آنکه در محیط اسلامی و سالمی قرار داریم، چرا چنین توفیقی وجود ندارد؟ نمی‌توانیم بگوییم مادران ما مادرانی منحرف، گنه‌کار و به دنبال منکرات ‌اند، خیر؛ زنان مهاجری که اینجا حضور دارند، مسلمان و اکثرا شیعه‌اند، اما در بحث تربیت اولاد توجه وجود ندارد.

زن در محور تحولات دنیا
بنابراین از بررسی این روند معلوم می‌شود که زن در محور تحولات دنیا قرار دارد. اگر دنیا به سمت صلح و فلاح و آرامش و آسایش برود و اگر تمام ابناء بشر مطابق فلسفه‌ی خلقت عابد باشند و عبادت خدای متعال را بکنند، این از ناحیه‌ی زنان و مادران می‌باشد، اما اگر جامعه‌ی بشری به سمت انحطاط و انحراف برود، این هم ناشی از دامن مادران خواهد بود. بنابراین خواهران محترم و عزیز ما توجه داشته باشند و حواس‌شان جمع باشد که می‌توانند با یک توجه و اهتمام چه موقعیتی در دنیا پیدا کنند و با یک بی‌توجهی در کجا قرار می‌گیرند. همیشه لعنت، نفرین، ناله، آه و فغان علیه چنین مادرانی وجود خواهد داشت، آن هم از ناحیه فرزندان بد و ناسالمی که تقدیم جامعه کرده‌اند.

حالا به اقدامات دشمن می‌رسیم. دشمن در شرایط موجود چه اقداماتی علیه زنان ما دارد.

دشمن در این زمینه دو گام و برنامه روی دست دارد.

برنامۀ اول اینکه ثمره‌ی مادران سازنده را مورد هجمه قرار می‌دهد:
فرزندان رحمانی که امروز در صحنه حضور دارند از جمله حضرت امام خامنه‌ای که در رأس فرزندان رحمانی می‌باشد که در مسیر پیامبران الهی و ائمه معصومین “علیهم‌السلام” حضور دارد و کار می‌کند، همچنین سایر شخصیت‌ها در ایران، عراق، لبنان، سوریه، افغانستان، پاکستان، کشمیر، یمن و جای‌جای کشورهای اسلامی؛ این فرزندان رحمانی دچار هجمه‌ی دشمن هستند. دشمن دشمن علیه این فرزندان دوکار انجام میدهد: ۱-سعی دارد این فرزندان را از نظر فیزیکی از میان بردارد، چنانچه شهید سردار سپهبد سلیمانی و شهید ابومهدی‌ المهندس و همکاران‌شان و نیز تعداد زیادی از شخصیت‌ها، فرماندهان و عناصر خوب ما در این کشورها را برداشتند. هنوز هم ترور و انفجار و کشتن وجود دارد، و ۲- در جهت تخریب ثمره‌ی کار این فرزندان رحمانی توجه دارند و کار می‌کنند. ثمره‌ی کار این فرزندان، کار فرهنگی و فکری و کار در جهت اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و سیاست مردم است. این‌ها حرکت می‌کنند تا در این عرصه‌ها کار مفید انجام دهند، اما دشمنان در این حوزه‌ها ورود پیدا می‌کنند تا نتیجه‌ی زحمات این فرزندان رحمانی را به باد دهند. در عرصه‌ی فرهنگی ابتذال ایجاد می‌کنند، در عرصه‌ی اجتماعی ورود جدی می‌کنند تا مسیر زندگی زنان و مردان ما را به سمت انحراف جهت دهند، در عرصه ی سیاسی، اقتصاد و امنیت نیز به صورت جدی در حال تلاش و فعالیت اند.

برنامۀ دوم دشمن نیز به انحراف کشاندن مادرانِ حال و آینده‌ی امت مسلمه است:
شما می‌بینید که شیوه‌ی برخورد با زنان ما فعلا شیوه‌ی نرم است. دشمن از طریق جبهه‌ی نرم مانند ماهواره‌ها و اینترنت و شکبه‌ای اجتماعی با جدیت در تلاش است تا در جهت به انحراف کشاندن زنان ما کار کند. اما دشمن چه کاری می‌خواهد انجام دهد؟ اولین و مهم‌ ترین و خطرناک‌ترین ضربه‌ای که ممکن است علیه زنان وارد کند بحث برداشتن عفت و حیای بانوان مسلمان است. وقتی حیا و عفت زن مسلمان برداشته شد، وقتی به بحث بی‌حجابی و بدحجابی دامن زده شد، وقتی اختلاط زن و مرد و زمینه‌های قاطی شدن زن و مرد در مجالس و محافل فراهم شد، وقتی حرام خدا در منظر زنان ما حلال و حلال‌ها حرام جلوه داده شد و بی‌تفاوتی در میان زنان مسلمان بخصوص در رابطه با معروف‌ ها به وجود آمد، ما ضربه خوردیم و این کار را دشمن در حال حاضر با جدیت تمام دنبال می‌کند.

امروز از ناحیۀ دشمن در کشورهای اسلامی بویژه در افغانستان به بهانه‌های مختلف جریان‌ها و حلقات بزرگی با پول‌های سرسام‌آوری تحت عنوان توانمندسازی زنان سازمان داده می‌شوند. این توانمند سازی زنان به معنای توانمند کردن این‌ها نیست، بلکه به عنوان حرکت تضعیف کننده‌ی زنان ما و در راستای جدا کردن زن مسلمان از احکام اسلام و در راستای جهت دادن افکار عمومی زنان در مسیری که خودشان می‌خواهند می‌باشد. دشمن می‌داند که اگر زنان مسلمان سالم زندگی کنند، حیا داشته باشند، عفت داشته باشند و در مسیر دین حضور داشته باشند، فرزندانی مجاهد و قهرمان به دنیا می‌آورند و این فرزندان مجاهد و قهرمان در حال و آینده شرایط حضور غربی‌ها را در افغانستان و سایر کشورها محدود و حذف می‌کنند. از آنجا که این مسئله به ضرر دشمنان ما است، لذا غرب به سرکردگی آمریکا و سایر کشورهای هم ‌پیاله و هم ‌پیمان آن‌ها برنامه جدی علیه زنان مسلمان روی دست دارد. متاسفانه وقت نیست که من در رابطه با برنامه‌های دقیق غربی‌ها حتی در ایران و در سطح مهاجرین صحبت کنم که چه روند و چه روالی وجود دارد و چگونه در قسمت بی‌اهتمام ساختن زنان ما کار می‌شود، چگونه در راستای منفعل بودن خانم‌ های ما عمل می‌شود تا زنان مهاجر به مسائل و مباحث اسلامی توجهی نداشته باشند. این اقدامات دشمنان ما هست.

ما در برابر این اقدامات چه کار کنیم تا در شرایط موجود از دام‌های دشمن نجات پیدا نموده و مسیر اصلی زندگی خودمان را پیدا کنیم؟

اقدامات ما برای زنان
حضرت فاطمه زهرا (س) تکلیف و وظیفه‌ی ما را روشن کرده است. در روایتی که در ابتدای صحبتم به نقل از حضرت فاطمه زهرا”س” خواندم تکلیف ما که همان پیروی از دستورات ائمه معصومین”علیهم السلام” است مشخص شده است. ما و شما مسلمانیم و در مسیر دین و فعالیت‌های دینی فعالیم پس باید خود را آماده کنیم تا از دستورات قرآن و ائمه معصومین”علیهم‌ السلام” و همچنین بزرگان دین و رهبر امروز جهان اسلام حضرت امام خامنه‌ای می‌باشد، پیروی کنیم .

اگر ما واقعا گوش‌مان به دهان حضرت امام خامنه‌ای حفظه‌الله باشد و به هر آنچه او می‌گوید عمل کنیم، قطعا پیروز و سرفراز بوده و در عرصه‌های مختلف اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و امنیتی موفق خواهیم بود، چون وقتی گوش‌مان به دهان رهبر باشد، در مسیر تقوا قرار می‌گیریم. اگر در زندگی تقوا داشتیم، در همه‌ی عرصه‌ها موفق خواهیم شد و در برابر شیاطین جنی و انسی با مقاومت و جدّیت موضع گرفته و خواهیم ایستاد و طبیعی است که خداوند متعال هم در کنار ما قرار خواهد داشت و به ما هدایت خواهد داد و خواهد فهماند که ما در این دنیا چگونه عمل کنیم تا موفق شویم.

منتهی اگر بخواهیم سربازان درست ائمه معصومین”علیهم‌السلام” باشیم و همچنین اگر بخواهیم به نحو مطلوب به فرامین حضرت امام خامنه‌ای عمل کنیم باید چند کار انجام دهیم:

۱-تحصیل علوم آکادمیک:
خانم‌ها و دختران ما سعی کنند در قسمت تحصیل‌شان جدیت داشته باشند و به هیچ قیمتی تحصیل را ترک نکنند. بایستی درس خود را بخوانند. دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بگیرند و در این عرصه مجهز و مسلح شوند، چرا که کسانی که سواد کافی نداشته باشند قطعا در مسیر سربازی نمی‌توانند درست عمل کنند. البته این به این معنا نیست که کسانی که سواد ندارند، راحت‌اند و مسئولیتی هم ندارند، خیر؛ این عده نیز در حد توان و مقدورات خودشان باید عمل کنند، ولی اگر دختران و زنان باسواد باشند در عرصه‌ی تربیت اولاد و سربازی دین می‌توانند به خوبی عمل کنند. بنابراین اقدام اول تحصیل علوم آکادمیک یا دانشگاهی است.

۲-تحصیل معارف دینی:
اگر ما در کنار دروس دانشگاهی معارف دینی را تحصیل نکنیم و از اسلام چیزی نفهمیم، در حوزه‌ی عقاید و عبادت و اخلاق، قطعا تحصیل اکادمیک ما به درد نخواهد خورد و تحصیل دانشگاهی ما آهسته‌آهسته در مسیر حرکت‌ های شیطانی می‌رود و در دنیا و جامعه استفاده‌ها و بهره ‌های شیطانی خواهد داد و در مسیر خواست دشمنان قرار خواهد گرفت. در عین حال باید توجه داشت که در شرایط امروز تحصیل معارف دینی هم به تنهایی و بدون تحصیل آکادمیک، برای حضور جدی و اثرگذار در عرصه‌های ملی و بین‌المللی کارساز نیست، بنابراین تحصیل معارف دینی و تحصیل علوم دانشگاهی دو بال پرواز یک خانم مسلمان خواهد بود.

۳-فرا گرفتن سبک زندگی اسلامی:
ما باید سبک زندگی خود را اسلامی نمائیم. معنا ندارد که ما معارف دینی را کسب کرده باشیم و همچنین علوم دانشگاهی را فرا گرفته باشیم، اما در عرصه‌ی زندگی اسلامی کمیت‌مان لنگ باشد و حرکت ما، زندگی ما، نشست ما،‌ برخاست ما، تربیت فرزندان ما، حجاب ما،‌ نحوه‌ی پوشش ما و امور دیگر زندگی ما رنگ و بوی اسلامی نداشته باشد، نخیر! ما در کنار دو امرِ تحصیل دانشگاهی و تحصیل معارف دینی، باید سبک زندگی اسلامی داشته باشیم.

۴-ورود در عرصه‌های مبارزه و تلاش برای فراهم کردن بستر سالم برای بقیۀ زنان:
زنان ما باید علاوه بر فراگرفتن امور سه‌گانۀ فوق در صحنه حضور داشته باشند و وقت بگذارند. زنان علاوه بر بحث خانه‌داری و تربیت فرزند و تربیت نیروهای سالم برای جامعه‌ی انسانی، بایستی با حفظ قیودات اسلامی در صحنۀ مبارزه حضور پیدا کنند. ولی امروز متاسفانه مشکلی که در برابر زنان افغانستانی وجود دارد این است که یا زنان ما خانه ‌نشین شده و در پستوهای تاریکِ خانه صرفآ مصروف بچه‌داری و شوهرداری و خانه‌داری و پختن غذا و شستن لباس و امثال اینها می‌شوند و یا اگر وارد صحنه شدند به بقیه‌ی امور از قبیل اولاد و شوهر و خانه و زندگی شخصی پشت پا می‌زنند. بعضی از خانم ‌ها همین که وارد صحنه می‌شوند چهار روز بعد چادر را کنار می‌زنند و با مانتو فعالیت می‌کنند. بعد آهسته آهسته مانتو کوتاه و سپس چسبان شده و تمام برجستگی‌های بدن زن معلوم می‌شود.

متاسفانه این گونه افراط و تفریط‌ها در زندگی زنانِ ما وجود دارد. این‌گونه است که زن از حیّز انتفاع ساقط می‌شود و این‌گونه است که از حالت تاثیرگذاری در جامعه می‌افتد. اما اگر زن موقعیت و شرایط زندگی خود را درک کند و بفهمد که چقدر مهم و تاثیرگذار است و چه مقدار می‌تواند در دنیا و آخرت از جایگاهی والا برخوردار باشد، دیگر افراط و تفریط نخواهد کرد. خانم‌های محترمه‌ای که در اینجا حضور دارید، امیدواریم که ان‌شاءالله اگر تا حالا مشکلی در زندگی ما وجود داشته، در این محفل با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تعهد ببندیم که در عرصه حضور جدی پیدا نموده و در جهت اصلاح خودمان حرکت کنیم.

من از خود و خانواده‌ی خود شروع کنم، شما هم از خود و خانواده‌ی خود شروع کنید تا ان‌شاءالله عناصر مفیدی در جامعه‌ی افغانستان و حداقل در عرصه‌ی مهاجرت شده و هر کدام به عنوان شخصیت‌های شاخص تاثیرگذار در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی خود مطرح شویم.

تربیت صحیح اولاد
آخرین بحث ، بحث تربیت اولاد است، من در این مورد فقط یک پاراگراف صحبت از امام خمینی (ره) را خدمت شما می‌خوانم و سپس التماس دعا.

حضرت امام خمینی (ره) در صحیفه‌ی نور جلد ۷ صفحه‌ی ۲۸۳ می‌فرماید: “شما خانم‌ها شرف مادری دارید که در این شرف از مردها جلو هستید و مسئولیت تربیت بچه در دامن خودتان دارید، اول مدرسه‌ای که بچه دارد، دامن مادر است. دامن مادر خوب، بچه‌ی خوب تربیت می‌کند، و خدای نخواسته اگر مادر منحرف باشد، بچه از همان دامن مادر منحرف بیرون می‌آید و چون بچه‌ها آن علاقه‌ای که به مادر دارند را به هیچکس ندارند، و در دامن مادر که هستند، تمام آرزوهایی که دارند خلاصه می‌شود در مادر، و در مادر همه چیز را می‌بینند،حرف مادر، خلق مادر، عمل مادر در بچه‌ها اثر دارد.”

امیدواریم این جلسه، جلسه‌ی مفیدی برای همه‌ی ما و شما بوده باشد و ارواح طیبه ی حضرت فاطمه زهرا”س” و حضرت امام خمینی”ره” و سردار شهید سلیمانی از همه‌ی ما و شما شاد و خشنود باشد. درود و سلام می‌فرستیم به همه‌ی مجاهدان صحنه‌های نبرد با استکبار و خادم در راستای ایجاد زمینه‌های آسایش و امنیت در سطح امت مسلمه و درود و صلوات می‌فرستیم به ارواح شهدای اسلام و شهدای مقاومت و شهدای مردم افغانستان از زمان جهاد گرفته تا شهدای عملیات‌های انتحاری، شهدای ۷ جدی مرکز تبیان، شهدای ۹ دلو که شهید مصباح و ۸ تن از یارانش به شهادت رسیدند، شهدای مسجد جوادیه، شهدای سایر مراکز که در افغانستان به شهادت رسیدند و شهید مظلوم سپهبد سلیمانی و شهید مظلوم ابومهدی مهندس و یاران شهدیش همچنان ارواح طیبه‌ی درگذشتگان جمع حاضر ، رحم الله من قراء الفاتحه مع الاخلاص و الصلوات.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>