• تاریخ انشار: ۸ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19563
  • 518 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سران افغانستان هیچ استقلالی در آوردن صلح به کشور ندارند

n00166149-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روند صلح خواهی؛ تا ترور شخصیت ها و قتل عام های پی در پی” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در کابل برگزار شد.   در این گفتمان، ترور شخصیت های موثر جامعه از […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روند صلح خواهی؛ تا ترور شخصیت ها و قتل عام های پی در پی” از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، دانشجویان و طلاب حوزات علمیه در کابل برگزار شد.

 

در این گفتمان، ترور شخصیت های موثر جامعه از گذشته تا امروز، به ویژه ترور حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر توکلی در شهر هرات، نقش منافقین داخلی و دانش آموختگان تکفیری درقتل های زنجیره ای و همچنین حرکت صلح هلمندی ها و چگونگی نقش جوانان در این روند و به همین ترتیب دیدگاه علما در زمینه تحقق صلح به عنوان استراتیژی یا ابزار، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

عدم تمایل طرف مقابل و صلح ناکام/ علمای افغانستان قربانی سیاست دولت و طالبان

حجت الاسلام و المسلمین “یار محمد رحمتی” استاد حوزه علمیه و یک تن از کارشناسان گفتمان، صلح را یک امر ضروری در افغانستان پس از چهار دهه جنگ عنوان کرده و اظهار داشت که صلح زمانی جنبه عملی پیدا می کند که اراده قوی و پایدار از دو طرف وجود داشته باشد.

 

به گفته او امروز هر چند از سوی دولت افغانستان پیشنهاد صلح داده می شود، اما طرف مقابل هیچ میلی به صلح ندارد و هر روز کارهای تخریبی را بیشتر از گذشته انجام می دهد، بنا بر این در چنین حالتی طرح صلح ناکام خواهد بود.

 

او نسبت به نقش علما در روند صلح نیز اشاره کرد و گفت: نخبگان دینی می توانند نقش سازنده و ارزنده ی در برقراری صلح و ثبات داشته باشند، اما مشکل اساسی در افغانستان این است که محوریت و دیدگاه واحد در بین علما وجود ندارد.

 

به باور وی، علمای افغانستان در هر گوشه که هستند قربانی سیاست دولت و طالبان می باشند و اگر حرفی هم بگویند متهم به طرفداری از یک جانب می شوند، بنا بر این نمی توانند حرکتی موثری انجام دهند.

 

خلأ نقش جوانان در جامعه/ انتقاد از آگاهی‌دهی ضعیف علما نسبت به موثریت نقش جوان

با این حال “خانم معصومه توسلی” کارشناس دیگر این گفتمان به نقش جوانان در پروسه صلح اشاره کرد و گفت: موردی که امروزه در افغانستان خلاء آن به وضوح دیده می شود نقش جوانان نه تنها در عرصه صلح خواهی بلکه در اکثر جاها است.

 

او جوانان را نیروی موثر و پر قدرت در جامعه خواند و تاکید کرد که کمرنگ بودن نقش جوانان تحصیلکرده در عرصه های سیاسی و اجتماعی ناشی از بی توجهی خانواده ها و نخبگان دینی می باشد.

 

به باور خانم توسلی علما در رشد و توسعه یک جامعه جوان و پر قدرت نقش اساسی را بازی می کند که متاسفانه در افغانستان اطلاع رسانی و آگاهی دهی علما نسبت به موثریت قشر جوان در تحولات جامعه از منظر دینی ضعیف است.

 

به عقیده او یک جوان زمانی به رشد سیاسی و نبوغ فکری می رسد که پشتیبان قوی داشته و استعداد شان رشد کند و در عین حال اصول اسلامی و ارزشهای ناشی از دینداری را درک کرده باشد.

 

به گفته او امروز متاسفانه نقش علمای دین در مساجد و تکایا خلاصه شده است در حالیکه در جوامع اسلامی علمای دین در تمام عرصه ها باید قائد و پرچمدار باشد زیرا تمام اقشار مردم در هر زمانی به یک راهنمای دینی نیاز دارد.

 

او همچنان از علما انتقاد کرد و گفت: وقتیکه رهبران دینی سنگر را خالی کنند و در جهت تامین صلح و ثبات تلاش نکنند به بهانه اینکه طرف واقع نشوند، از سایر اقشار جامعه چه انتظار باید داشت و فریاد صلح را از زبان چه کسانی باید شنید؟.

 

او اذعان کرد که مردم توقع صلح را از طبقه ی دارند که معنی صلح و جنگ را می دانند و مفهوم آنرا به  سایر مردم توضیح  می دهند و آن نیست مگر علمای دین.

 

صلح نیازمند دست برداشتن بازیگران بین‌المللی از اهداف تخریبی/ سران کشور هیچ استقلالی در آوردن صلح ندارند

یار محمد رحمتی در ادامه اظهار داشت که روند صلح در افغانستان زمانی موفق خواهد بود که بازیگران بین المللی دست از اهداف تخریبی خود در این خاک برداشته و صلح بین الافغانی را تقویت کنند.

 

به گفته او قدرت های دخیل در مسائل افغانستان هیچگاه صلح بین الافغانی را حمایت نکردند و هرگاه منافع شان در جنگ بوده آتش معرکه را روشن تر کرده و زمانی هم اگر منافع شان در صلح باشد شاید ندای صلح خواهی را آن هم در مرحله شعار سر دهند.

 

رحمتی  با تاکید بر اینکه کلید جنگ و صلح افغانستان به دست خارجی ها است افزود: سران این مملکت هیچ استقلالی در آوردن صلح ندارند.

 

او تاکید کرد که کشور های دخیل در قضایای افغانستان منافع خود را در جنگ و و یرانی این مرز و بوم می دانند وگرنه می توانند همانگونه که گروه  طالبان را بوجود آوردند و بعد هم نابودش کردند، به میز مذاکره نیط بکشانند.

 

به هر ندای صلح خواهی باید لبیک گفت

خانم توسلی در پاسخ به اینکه حرکت صلح خواهی مردم هلمند در این اواخر چه اندازه به ثبات در کشور تاثیر دارد گفت: در افغانستان همه از جنگ خسته شده اند و هلمندی ها هم از خستگی دست به چنین کاری زده اند و طالبان نیز می خواهند جنگ ختم شود، اما بازیگران اصلی صحنه از خاک افغانستان بیرون هستند و آنها کسانی هستند که منافع خود را در جنگ افغانستان تشخیص داده اند و لذا هیچ تلاش نتیجه نمی دهد.

 

اما به گفته او به هر صورت از حرکت صلح خواهی مردم هلمند باید حمایت کرد زیرا افغانستان در وضعیتی قرار گرفته است که به هر ندای صلح خواهی باید لبیک گفت و یقیناً این کار خالی از فایده هم نیست.

 

او  با تاکید بر اینکه مردم افغانستان از مداخلات خارجی ها در کشور خسته شده اند افزود: امضای پیمان امنیتی با ایالات متحده یک قرارداد نا میمونی بود که وضعیت افغانستان از آن تاریخ به بعد روز به روز بد تر شده و انتحار و انفجار به اوج خود رسیده است. این به این معنی است که در حقیقت امریکا صلح را در افغانستان نمی خواهد.

 

ترور یک پدیده جدید نیست/ شخصیت‌هایی ترور می‌شوند که راه پیامبران را در پیش می‌گیرند

در پایان گفتمان یار محمد رحمتی به پدیده ترور اشاره کرد و گفت: ترور یک پدیده جدید نیست بلکه در صدر اسلام و زمان شخص رسول گرامی اسلام(ص) نیز وجود داشته است، اما اغلباً افراد و مجموعه های موثر مورد حمله قرار گرفته اند.

 

به گفته او بنا به گواهی تاریخ چندین بار به جان خود حضرت پیامبر اسلام(ص) سوء قصد صورت گرفت و همچنین حضرت امام علی(ع) به دست یک انسان شقی در محراب عبادت ترور شد و به شهادت رسید و به همین ترتیب سایر ائمه معصومین(ع)

 

امروز نیز شخصیت هایی ترور می شوند که راه پیامبران را در پیش می گیرند و مراکزی مورد حمله قرار می گیرند که از جهالت افراد انتقاد می کنند که مهمترین نمونه اش فاجعه حمله انتحاری علیه دفاتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل به تاریخ ششم جدی سال ۱۳۹۶ می باشد و  یگانه دلیلش نیز این بود که این مرکز به عنوان یک شاخص بزرگ مبارزه با جهل شناخته شده بود و از حقایق دفاع می کرد.

 

گفتنی است که حجت السلام والمسلمین محمدجعفر توکلی از علمای سرشناس و فعال ولایت هرات شام جمعه گذشته زمانی که به سمت منزل خود در حرکت بود توسط افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت و به شهادت رسید.

 

این چندمین حمله علیه علمای عامل شهر هرات در چندسال گذشته است اما هنوز عوامل حمله شناسایی نشده اند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>