• تاریخ انشار: ۱۲ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 29165
  • 367 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سمینار علمی‌تحلیلی “فاطمه زهرا؛ الگوی سیاسی اجتماعی زنان مسلمان” در هرات برگزار شد

n00202341-r-b-008

طی سمیناری علمی‌تحلیلی تحت عنوان “فاطمه زهرا؛ الگوی سیاسی اجتماعی زنان مسلمان”، از سالروز شهادت بزرگ بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سالن همایش‌های دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل و گرامی‌داشت به عمل آمد. خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: حجت‌الاسلام والمسلمین استاد اکبری مسئول سابق نمایندگی […]

طی سمیناری علمی‌تحلیلی تحت عنوان “فاطمه زهرا؛ الگوی سیاسی اجتماعی زنان مسلمان”، از سالروز شهادت بزرگ بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در سالن همایش‌های دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات تجلیل و گرامی‌داشت به عمل آمد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -هرات: حجت‌الاسلام والمسلمین استاد اکبری مسئول سابق نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در این ولایت، با بیان اینکه حضرت زهرا (س) موقعیت‌شناسی خوبی از شرایط زندگی خود داشت، گفت: اگر زنان مسلمان می‌خواهند در عرصه‌های سیاسی ورود داشته باشند باید از سیره و روش حضرت فاطمه (س) پیروی و استفاده کنند.

وی با اشاره به سخنرانی‌های تاریخی حضرت فاطمه (س) پس از رحلت جانگداز پیامبر اسلام که در آنها از حقانیت حضرت علی (ع) دفاع نموده و حقیقت را برملا می‌ساخت، تاکید کرد: قیام همیشه با شمشیر نیست، بلکه می‌توان با شیوه‌های مختلف در برابر ظالمان و غاصبانِ زمان قیام کرد.

استاد اکبری در ادامه سخنانش گفت: حضرت زهرا (س) الگوی زنان جامعۀ ما می‌باشد تا بتوانند باحجاب و باوقار در اجتماع حضور پیدا نموده و با انواع وسایلی که در اختیار دارند در مسیر تبلیغ دین الهی فعالیت کنند.

از سوی دیگر، بانو روستاپور مدرس حوزه علمیه عترتیه هرات، طی سخنانی با اشاره به جایگاه زنان در جامعه امروزی بیان نمود: زنان امروزی از نظر ظاهری و مسائل علمی و تکنالوژیکی شاهد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای نسبت به زنان دوره‌های گذشته هستند، اما پسرفت‌هایی نیز شامل حال زنان امروزی شده که در شأنیت و جایگاه یک زن نیست.

به گفته وی، این عوامل سبب شده تا زنان مسیر حقیقی خود را اشتباه بروند که تغییر نوع نگرش از معنوی به مادی در زنان از جملۀ این علل و عوامل می‌باشد که اکنون بسیار قوی‌تر شده است.

روستاپور خاطرنشان ساخت: با مطالعه زندگانی حضرت زهرا (س) متوجه می‌شویم که این عوامل معنوی هستند که موجب موفقیت، خوشبختی و سعادت آن حضرت بوده‌اند.

به باور وی، زنان امروزی با وجود آنکه در حال حرکت هستند، اما هدف مشخصی ندارند و سمت و سوی حرکت زنان ما را دیگران مشخص می‌کنند.

این استاد و مدرس حوزه علمیه در هرات تاکید کرد: زنان ما باید آگاه و بیدار باشند که غرب از هر طریق و ابزاری استفاده می‌کند تا فکر زنان ما را به سمت افکار خودش بکشاند.

وی علاوه کرد: برای اصلاح جامعه و دعوت زنان به راه درست باید از طرح خانه به خانه کمک گرفته و مادران خانواده را آگاه بسازیم، چرا که مادران نقش مهم و اساسی را در خانواده و جامعه بر عهده دارند.

روستاپور با بیان اینکه نیاز است تا زنان نیز در کنار مردان در امور اجتماعی و سیاسی کشور سهم و فعالیت داشته باشند تاکید کرد: باید زنان نقش درست و اساسی خود را در این عرصه ایفا نمایند و به صورت سمبولیک و ابزاری به کار گرفته نشوند.

وی تاکید کرد: متاسفانه بزرگان و فرهنگیان جامعۀ ما بر نوع تفکر زنان کشورمان کار نکرده‌اند و افکار زنان ما به سمت و سوی مسائل حقوق بشر، حقوق زنان، طلاق و دادخواهی کشانیده شده و از مسیر اصلی خود که باید ورود و حضور قوی در مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه داشته باشند به دور مانده‌اند.

به باور این آگاه امور دینی در هرات، غرب از تمامی روش‌ها و امکانات استفاده می‌کند تا زنان مسلمان کشف حجاب نمایند و فرهنگ غرب را به کشورهای اسلامی سوق بدهند.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه زنان وکیل می‌توانستند در پارلمان کشور کارهای خیلی خوب انجان بدهند، اما به صورت درست در این بخش کار نکردند و حضورشان بیشتر سمبولیک بوده است.

روستاپور افزود: زنان زیادی در کشور زندگی می‌کنند که با بسیاری از مسائل اخلاقی، دینی، فرهنگی و اجتماعی آشنایی ندارند، لذا باید در این عرصه بیشتر کار شود.

وی شرایط امروزی کشور را با زمان حضرت زهرا (س) مقایسه نموده بیان کرد: همانطور که در گذشته برخی اشخاص از حضور حضرت زهرا در اجتماع و بیان حقایق توسط ایشان ممانعت می‌کردند، امروزه نیز به بهانۀ جدایی دین از سیاست از حضور فعال و موثر زنان در اجتماع جلوگیری صورت می‌گیرد.

روستاپور با طرح این سوال که چرا امروزه زنان ما در هیات علمی معارف کشور حضور ندارند و به انزوا کشیده شدند، تاکید کرد: این دسیسۀ غربی هاست که نمی‌خواهند زنان ما رشد کنند و در اجتماع حضوری موثر داشته باشند.

این مشاور امور خانواده در هرات تصریح کرد: باید دست به دست هم بدهیم و با اتحاد خود دسیسه منافقین را از بین ببریم و زن و مرد در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی حضور فعال داشته باشیم و نسبت به تحولات جامعه خود بی‌تفاوت نباشیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>