• تاریخ انشار: ۲۱ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19725
  • 431 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سوءاستفاده برخی حلقات از نامزدان انتخاباتی جوان/ نهادهای مردمی و فرهنگی نامزدان جوان متعهد را شناسایی و حمایت کنند

n00167017-b

سوءاستفاده برخی حلقات از نامزدان انتخاباتی جوان/ نهادهای مردمی و فرهنگی نامزدان جوان متعهد را شناسایی و حمایت کنند به گزارش خبرگزاری خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید مشتاق حسینی، خبرنگار و فعال اجتماعی در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: جوانانی که کاندیدا شدند، از نظر علمی تخصص دارند، اما پایگاه اجتماعی و تجربه کافی در […]

سوءاستفاده برخی حلقات از نامزدان انتخاباتی جوان/ نهادهای مردمی و فرهنگی نامزدان جوان متعهد را شناسایی و حمایت کنند

به گزارش خبرگزاری خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید مشتاق حسینی، خبرنگار و فعال اجتماعی در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: جوانانی که کاندیدا شدند، از نظر علمی تخصص دارند، اما پایگاه اجتماعی و تجربه کافی در عرصه‌های سیاسی ندارند.

 

او افزود: برخی از جوانانی خودشان را کاندیدای مستقل می‌گویند، اما اکثر آن‌ها از سوی برخی سیاست‌مدارانی که از طرف کشورهای غربی دستور می‌گیرند، حمایت می‌شوند.

 

به گفته مشتاق حسینی، در هیچ کشور چنین چیزی وجود ندارد که از یک خانواده چندین نفر کاندیدا شود.

 

او اضافه کرد: باید کمیسیون مستقل انتخابات قانونی را وضع کند تا این مشکلات و کاندیداتوری خانوادگی حل شود، ما جوانان باید هوشیارانه در صحنه انتخابات حضور پیدا کنیم و به شخصی رأی دهیم که واقعاً مستقل باشد، نه این‌که از سوی سیاست‌مدارن غربی دستور بگیرند.

 

این فعال اجتماعی بیان کرد: متأسفانه نامزادان احتمالی مجلس نمایندگان میان خودشان اتحاد و همبستگی ندارند و هیچ‌گاه نمی‌خواهند به نفع یک‌دیگرشان بگذرند، تا بتوانند یک جوان نخبه را از میان خود انتخاب کنند.

 

آقای حسینی اشاره کرد: درست است که نمایندگان گذشته پارلمان کشور به درستی کار نکرده‌اند، اما ما نباید در انتخابات پیشرو دوباره اشتباه کنیم.

 

وی در اخیر گفت: در کل حکومت دیکتاتوری غنی می‌خواهد که برخی از کاندیداها را مستقیما حمایت کند و در آینده در کرسی‌های پارلمان بگمارد و از آن‌ها به نفع خودش استفاده کند.

 

به باور این خبرنگار، وظیفه ما این است که حضور فعال در روز انتخابات داشته باشیم تا از تقلب‌های گسترده جلوگیری شود.

 

نهادهای مردمی و فرهنگی نامزدان انتخاباتی جوان و متعهد را شناسایی و حمایت کنند

با این حال سید عباس علمدار، دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه کابل در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: جوانان نقش اساسی و بارز در انتخابات و دیگر تصمیم‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی دارند، افغانستان با داشتن بیش از ۵۰ درصد جمعیت جوان، از جمله جوان‌ترین کشورها از لحاظ انسانی شمرده می‌شود.

 

او افزود: جوانان می‌توانند بیشترین تغییرات سیاسی را در فرایند دموکراتیک در کشور به وجود آورند، اگر ذهنیت جوانان را امروز به بررسی بگیریم، خوشبختانه پدیده قوم‌گرایی در میان جوانان رو به انقراض است؛ چون قشر جوان تجربه تاریخی خوبی از این پدیده ندارد.

 

این دانشجوی حقوق ادامه داد: قشر جوان این احساس را کرده‌، کشورهایی توسعه یافته‌اند که بر اساس شایسته‌سالاری استوار بوده‌اند، نه قبیله سالاری.

 

او اضافه کرد: باید جوانانی که آینده‌سازان این مرز و بوم اند، گام‌های علمی و عملی در این قسمت بردارند.

 

آقای علمدار گفت: نهادهای مردمی و مراکز فرهنگی که در بین مردم از اعتبار خوب خدمت‌گذاری برخوردار اند، جوانان متعهد، مستعد و آگاه در مسائل مختلف حقوقی را شناسایی کرده و از آن‌ها حمایت مردمی کنند، تا کسانی به پارلمان راه پیدا کنند که شایستگی آن را داشته باشند و مصدر خدمت به مردم گردند.

 

برخی نامزدان انتخاباتی جوان؛ قربانی سیاست‌های یک تعداد افراد استفاده‌جو شده‌اند

با این وجود، سید ابراهیم محسنی، مسئول گفتمان‌های دانشجویی دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل به خبرنگار آوا گفت: هجوم نیروی جوان در انتخابات، نکاتی دارد که قابل بررسی و آسیب‌شناسی است.

 

او افزود: جوانان از وکلایی که قبلاً در مجلس نمایندگان بودند، شکایت دارند، بخاطری که بیشترشان به فکر درگیری و ایجاد تضادهای قومی در بین مردم بودند.

 

محسنی خاطرنشان کرد: جوانان از جایگاه علمی بهتری نسبت به وکلایی که قبلا در مجلس نمایندگان حضور داشتند، برخوردار اند؛ وکلایی که قبلا در مجلس بودند، جهادیانی هستند که از سوی مردم در پارلمان انتخاب شدند.

 

او بیان نمود: تعدادی از جوانانی که خودشان را کاندیدا نموده‌اند، متاسفانه قربانی سیاست‌های یک تعداد افراد استفاده‌جو قرار گرفته و خود را نامزد کردند، در حالی که از برنامه شوم آن‌ها آگاهی نداشتند. تعدادی هم از بی‌کاری خسته شده و انتخابات را فرصتی برای به دست آوردن کار دانسته‌اند.

 

مسئول گفتمان‌های دانشجوی مرکز تبیان در کابل خاطرنشان ساخت: ما امیدوار هستیم مردم ما در سراسر افغانستان از نیروی جوانی که صادق، متعهد، متخصص و دارای برنامه برنامه بود، حمایت نمایند تا باشد که یک پارلمان جوان و متعهد به ارزش‌های اسلامی داشته باشیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>