• تاریخ انشار: ۲ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12866
  • 297 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سیاست تفرقه و ترور اندیشه اسلامی ؛ ماهیت اصلی استراتژی جدید امریکا

n00148745-b

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی اظهار داشت: امروزه دشمن به جای اینکه به دنبال ترور فیزیکی ما باشد به دنبال تضعیف اندیشه ها و اعتقادات و همچنین ترور اندیشه اسلام است و در این راستا داعش را به نام دولت اسلامی تجهیز و سازماندهی کرده و به جهانیان نشان می دهد در حالی که […]

آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی اظهار داشت: امروزه دشمن به جای اینکه به دنبال ترور فیزیکی ما باشد به دنبال تضعیف اندیشه ها و اعتقادات و همچنین ترور اندیشه اسلام است و در این راستا داعش را به نام دولت اسلامی تجهیز و سازماندهی کرده و به جهانیان نشان می دهد در حالی که نه تنها اسلام بلکه هیچ دینی رویه تروریستی را نمی پذیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، آیت الله سید محمود هاشمی ارزگانی در محفل انس با قرآن کریم به مناسبت گرامیداشت شهادت امام جواد(ع) و شهدای اخیر تروریستی کشور که در دفتر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، گفت: برگزاری محافل قرآنی به مناسبت های مختلف امری پسندیده است و باید این موضوع به یک سنت تبدیل شود.

 

این عالم دینی افزود: شب اول ذی حجه شبی است که در اسلام و سایر ادیان الهی شبی بزرگ و با برکت است به طوری که در آیه ۱۴۲ و ۱۴۳ سوره مبارکه اعراف در خصوص این شب و ماجرای حضرت موسی (ع) به طور مبسوط توضیح داده شده است.

 

آیت الله ارزگانی با اشاره به آیات فوق الذکر علاوه کرد: حضرت موسی (ع) در راستای وحدت بنی اسرائیل تلاش کرد تا در برابر فرعون زمان رهایی خود را رقم بزنند نه اینکه رهایی را به التماس از فرعون بگیرند زیرا فرعونیان هیچ گاه به گریه پاسخ نمی دهند ، خواه این گریه در جوادیه یا میرزا ولنگ یا چهارراه زنبق و یا دهمزنگ باشد، گریستن مشکل تو را حل نمی کند.

 

وی اضافه کرد: نکته دومی که در این شب مطرح است سوره فجر است و سوگندی که خداوند به این ده شب (دهه اول ذی حجه) می خورد و همچنین قسم به سپیده دم ، قسم به شب های ده گانه و اشاره به قوم عاد و ثمود .

 

آیت الله ارزگانی خاطر نشان کرد: یکی از پایه های حاکمیت فرعونی آن است که مردم سرزمین خود را به چند پارچه تقسیم می کند یکی را پشتون یکی را هزاره یکی را ازبک و دیگری را تاجیک و … و از سویی سیاست نسل کشی را در پیش می گیرد.

 

به گفته وی ، حکومت فرعونی ، سیاست زمین سوخته و یا همان سیاست قلع و قمع مخالفانی است که زبان به اعتراض بچرخانند اما بر اساس آیات قرآن خداوند ظلم را پایان می دهد و سرنوشت فرعونیان هر زمان را سر مشق زندگی آیندگان می نماید.

 

این عالم دینی اشاره کرد: مردم مظلوم افغانستان که در گرداب ظلم و جور ستمگران قرار گرفته اند بدانند که این جهان صاحبی دارد و خداوند مددگار همه ماست اما مردمی که چون بنی اسرائیل از رهبر ، امام و مقتدای خویش فرمان نبرند هرگز به سرمنزل مقصود نمی رسند و رهایی نمی یابند.

 

آقای هاشمی خاطر نشان کرد: ماه ذی حجه ماه امامت و هجدهم این ماه سالروز حماسه غدیر است که در آن با نزول آیه قرآن بر پیامبر اعظم (ص) حضرت علی (ع) به مقام امامت و ولایت بر مسلمین منصوب شدند. با توجه به این موضوع اگر هزاران سال و روز از عمر ما بگذرد اما ولایت مولا علی (ع) در ما نمایان نباشد به بیراهه رفته ایم.

 

وی با اشاره به موضوع اعلام استراتژی جدید امریکا در افغانستان گفت: رسانه های خبری دنیا با هیاهوی رسانه ای سعی کردند که زمینه را برای اعلام استراژی ترامپ در افغانستان آماده کنند و اذهان عمومی را تشنه این تصمیم و موقف کنند اما سیاست های اخیر پیاده شده در افغانستان چیزی جز سیاست کشتن ، تفرقه و هجمه فرهنگی نیست.

 

وی به سیاست های خصمانه امریکا اشاره کرد و گفت : امروز قدرت های جهانی با در اختیار داشتن رسانه های جمعی موضوعات مختلف را به سود خود رقم می زنند و یک روز موضوع ایشچی را مطرح می کنند و روز دیگر خونخواه مردم افغانستان می شوند در حالی که خودشان با هلیکوپتر سلاح به طالبان و داعش می رسانند.

 

نامبرده در ادامه افزود: امام جواد (ع) در یک مقطع بسیار حساس تاریخی عهده دار امامت شد در حالی که نخستین کودکی بود که از خاندان عصمت و طهارت در سن هشت سالگی مدعی رهبری دنیای اسلام بود و در برار مامون حیله گر ، هوشیارانه و بسیار زیرکانه عمل می کرد.

 

به گفته وی ، از سویی در زمان مامون، هزاران کتاب، اندیشه و تفکر که به واسطه نهضت ترجمه از چهارسوی عالم ازجمله یونان و روم به مرکز خلافت اسلامی سرازیر شد نیازمند رویاروی و پاسخگویی مستدل و قوی جهان اسلام بود که حضرت جواد الائمه به خوبی با تمام افکار و مذاهب و اندیشه ها به مناظره برخواست و کوچکترین شبهه ای در اذهان عموم باقی نگذاشت.

 

هاشمی ارزگانی تاکید کرد: امروز می توانید هجوم رسانه ها را احساس کنید . همین وضعیت را در آن زمان با نهضت ترجمه می توانید در ذهن خود تمثیل کنید و بدانید چه غوغایی در تفکر و اندیشه اسلامی به وجود آمده بوده و کسی که در این میان حقیقت را بیان می کند و در راستای زدودن شبهات برمی خیزد چه مشکلاتی خواهد داشت.

 

موصوف با اشاره به شبهه ولایت عهدی حضرت رضا(ع) در دوران مامون ، خاطر نشان کرد: بسیار ساده لوحی است اگر بپذیریم که مامون با صداقت علی بن الموسی رضا (ع) را به ولایت عهدی نشاند در حالی که برادر خودش امین را برای خلافت، گردن زد اما با توجه به محبوبیت و اعتقادی که مردم به حضرت داشتند ، سعی بر ترور شخصیتی ایشان داشت همانطور که امروز دشمن بیش از آنکه بخواهد ما را قربانی کند ، در پی آن است که فکر و اندیشه را از ما بگیرد.

 

وی در پایان تاکید کرد: هدف مامون و مامون های زمان این است که فکر انسان را عوض کنند همانطور که امروزه دنیای اسلام از نظر فرهنگی ، اخلاقی و سیاسی مورد هجوم است . با کمی اندیشه و تامل متوجه می شویم که به راستی کدام انسان امروز دینی که در چهره داعش تبارز پیدا کرده است را می پذیرد؟ جنگ داعش جنگ تفکر است بیش از آن که جنگ کشتن باشد.

 

قابل یادآوری است که در این مراسم صدها روحانی، دانشجو، فرهنگی، متنفذ جهادی و اجتماعی از جمله مهمانان ویژه ای به شمول ۲۰ تن از قرآء، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی گرشکی، فرمانده یونس تدبیر و حاج قاسم خلیلی از داخل کشور و جوانان قندهاری آقایان نعمت الله و علی یوسفی از کشور های اروپایی حضور داشتند. قبل از سخنان آیت الله سیدمحمودهاشمی ارزگانی، سیدوحیدالله حبیبی رئیس دفترمرکز تبیان در مشهد مقدس صحبت کرده سپس قراء برجسته کشور آقایان علیرضا رضایی نفر اول مسابقات اوقاف خراسان رضوی، زکی واحدیار، مهدی موحد و استاد دکتر احمد بیژن معصومی سه تن از قاریان مهمان که از افغانستان آمده بودند، به قرائت قرآن پرداختند.

 

اجراء جلسه به عهده سیدعبدالله موسوی نژاد(نایاب) قرار داشت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>