• تاریخ انشار: ۶ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20056
  • 363 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

سیره و روش زندگی معصومین برگرفته از اخلاق پیامبر خدا(ص) است

n00167876-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید مدقق؛ استاد حوزه علمیه با حضور در گفتمان دانشجویی تحت عنوان ” زیر سایه خورشید هشتم” جمعی از عالمان دینی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفت: وجود پیامبر خدا(ص) در قرآن کریم الگو و نمونه معرفی شده است و ائمه […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید مدقق؛ استاد حوزه علمیه با حضور در گفتمان دانشجویی تحت عنوان ” زیر سایه خورشید هشتم” جمعی از عالمان دینی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفت: وجود پیامبر خدا(ص) در قرآن کریم الگو و نمونه معرفی شده است و ائمه معصومین نیز مانند پیامبر(ص) هر کدام شان محور اخلاق نیک، وحدت و همگرایی می باشند.

 

 

وی با اشاره به آیه ۲۴ سوره مبارکه ابراهیم(ع) «أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللّهُ مَثَلاً کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرهٍ طَیِّبَهٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاء؛ پرداخت و اظهار داشت: مراد از شجره طیبه که تنه آن (در زمین) استوار و شاخه‌هایش در فضا (پراکنده) باشد؛ پیامبر خدا(ص) با اهل بیت پاکش می باشد که سیره و روش تمام معصومین (ع) برگرفته شده است از سیره رسول خدا(ص)می باشد.

 

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سیره و روش زندگی تمام معصومین از جمله امام رضا(ع) برگرفته شده از اخلاق پیامبر خدا برای گسترش و دفاع از دین اسلام در تمام جوامع بوده اظهار داشت: وجود پیامبر خدا(ص) در قرآن کریم الگو و نمونه معرفی شده است و ائمه معصومین نیز مانند پیامبر(ص) هر کدام شان محور اخلاق نیک، وحدت و همگرایی می باشند.

 

کارشناس مسائل دینی  عنوان کرد:  یکی از دلایل قبول کردن ولایت عهدی امام رضا(ع)حفظ وحدت در آن زمان بوده و حضرت امام رضا(ع) مانند جد شان حضرت علی(ع) به خاطر حفظ وحدت در جامعه، تن به این کار دادند.

 

وی به سیره سیاسی امام(ع) نیز اشاره کرد و اذعان داشت: شرایط در زمان امام رضا(ع) قسمتی بود که باید به صورت آرام  در میان مردم اسلام را گسترش میدادند و در قالب ولایت عهدی، ترویج دین می نمودند.

 

این عالم دینی در ادامه به علت قبولی ولایت عهدی امام رضا(ع) از طرف مامون اشاره و تصریح کرد: امام رضا(ع) ولایت عهدی را از روی اجبار و ناخشنودی پذیرفتند، چرا که برخی از اظهارات ایشان اشاره به غم و اندوه عمیق آنحضرت دارد.

 

مدقق خاطر نشان ساخت:  از طرفی امام (ع) در پی قبولی ولایت عهدی، فرصت پیدا کرد تا به بیدارسازی امت و آشنا ساختن مردم به تعالیم اسلام بپردازد و این فرصت موجب افزایش نفوذ امام و گسترش پایگاه مردمی او گشت.

 

وی با اشاره به هدف از پیشنهاد ولایت عهدی مامون به امام رضا(ع) گفت: برای ایجاد مصئونیت خودش بود که می خواست با تحت نظر گرفتن امام (ع) در برابر خطری که او را از سوی محبان اهل بیت تهدید می کرد، محافظت نماید و در زیر سایه حمایت از امام(ع) حکومت خویش را محفوظ دارد.

 

کارشناس مسائل دینی یاد آور شد:مأمون نیز از وجود امام و شخصیت با نفوذ آن حضرت بسیار در هراس بود و به هر نحوی و با هر وسیله‌ای می ‌خواست از این تهدید و خطر در امان باشد و به همین خاطر مأمون در قبولاندن ولایت عهدی به امام، حضرت را تهدید کرد.

 

استاد حوزه علمیه به علت قیام نکردن امام رضا(ع) در آن زمان اشاره کرد و گفت: علّت قیام نکردن امام؛ فراهم نبودن شرایط مناسب بود زیرا بررسی اوضاع و شرایط سیاسی و اجتماعی عصر امام بیانگر این معنا است، که حضرت از هر جهت تحت فشار بوده است.

 

نامبرده هم چنان خاطر نشان ساخت: شماری از معصومین نیز مانند اما رضا(ع) به خاطر شرایط زمان و مکان در نوع عملکرد شان با حاکمان عصر خود بیشترین تأثیر در تصمیم‌گیری آنان را داشته است، از این رو آن‌ها گاهی صلح، گاهی قیام، گاهی سکوت و برخی از مسئولیت‌ها را در حکومت‌های جور پذیرفته‌اند.

 

حجت الاسلام سید محمد موسوی؛ مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ  نیز در قسمت جمع بندی بحث گفتمان گفت: اگر انسان در کارهایش فریب و نیرنگ باشد، خداوند متعال آنرا آشکار خواهد ساخت.

 

وی در ادامه به آیه ۷۲ سوره بقره اشاره نمود و ابراز داشت: خداوند متعال در این آیه می فرماید”وَ اللَّهُ مُخْرِجٌ ما کُنْتُمْ تَکْتُمُونَ”‌ ( و خداوند متعال خارج می کند هرآن چیزی را که انسان پنهان می کند.

 

موسوی هم چنان به داستان های حضرت موسی(ع)، حضرت ابراهیم(ع) و نیز حضرت امام حسین (ع) اشاره کرد و ادامه داد:  اگر به تاریخ دقت شود در تمام آن زمان ها، حاکمان شان می خواستند حق را کتمان نمایند اما خداوند متعال حق را آشکار و باطل را رسوا نموده است.

 

مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ هم چنان به زندگی حضرت امام رضا ع) اشاره کرد و گفت : مامون با فریب و نیرنگ امام رضا (ع) را به طوس خواست و ولایت عهدی را برایش سپرد اما سرانجام اهداف شوم مامون در قبال امام (ع) آشکار گردید و حضرت با هدف و برنامه ریزی دقیق که داشتند؛ توانستند به اهداف خود شان برسند.

 

گفتنی است: ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سوالات دانشجویان توسط کارشناسان،از دیگر برنامه های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>