• تاریخ انشار: ۳۱ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 19806
  • 462 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شماری از رسانه ها و نهادها؛ فرهنگ غرب را در کشور ترویج می کنند

n00167526-b

هم چنان به باور این کارشناسان، شبکه های حمایت از زنان با سردادن شعارهای مانند برابری حقوق زنان در جامعه، گرفتن حقوق پایمال شده ای آنها و نیز و فراهم کردن زمینه تحصیل به این قشر در اصل باور، عفت و حیا را از زنان کشور گرفته اند. به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به […]

هم چنان به باور این کارشناسان، شبکه های حمایت از زنان با سردادن شعارهای مانند برابری حقوق زنان در جامعه، گرفتن حقوق پایمال شده ای آنها و نیز و فراهم کردن زمینه تحصیل به این قشر در اصل باور، عفت و حیا را از زنان کشور گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، به مناسبت فرا رسیدن دهه ای کرامت و سالروز ولادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها در این دهه، مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفتمان دانشجویی را تحت عنوان “دختران افغانستان و گذر از جامعه سنتی ‌به سوی مدرنیته” با حضورکارشناسان و دانشجویان برگزار نمود.

زهرا احمدی؛ مدرس در حوزه علمیه جامعه الزهرا و نیز سید حسن حبیبی استاد دانشگاه و فعال رسانه در بلخ کارشناسان این گفتمان بودند که در مورد سر فصل های دختران؛ دوراهی هویت اسلامی و فرهنگ غربی، نقش و جایگاه شبکه های حمایت از زنان و دختران در ترویج فرهنگ غرب هم چنان دختران و حضور در عرصه های رسانه ای کشور صحبت نمودند.

زهرا احمدی در مورد سر فصل اول اشاره نمود و گفت: اسلام دارای فرهنگ غنی بوده که هدف این دین با فرستادن پیامبران الهی، رساندن انسان به سعادت، رشد، کمال و انسانیت است.

وی با بیان اینکه بانوان جامعه ای ما به جای تاثیر پذیر باید تاثیر گذار باشند افزود: در حقیقت زنان نصف جامعه نه بلکه کل جامعه هستند. زیرا با توجه به وظیفه شان، که تربیت نسل  بشر را به عهده دارند، می توانند با پیروی از این ارزش ها؛ جامعه را به سوی متعالی شدن سوق دهند.

احمدی خاطر نشان ساخت: عده ای با تحت تاثیر قرار گرفتن شعارهای غربی فکر می کنند که با کنار گذاشتن دین و پیروی از غرب به مدرنیت می رسند، در حالیکه سخت در اشتباه هستند. زیرا مردم غرب با کنار گذاشتن دینی که تاریخ مصرفش گذشته بود و دیگر جواب گوی نیازمندی های شان نبوده، پیشرفت کردند.

وی افزود: اما اسلام دین جاوید، کامل و برای هر زمان برنامه دارد و تاریخ مصرف آن هم مقطعی نه بلکه تا آخر دنیا می باشد.

مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا هم چنان خاطر نشان ساخت: غرب هرچند که با تکنولوژی ها مجهز است اما یک فرهنگ ایده آل که نیازمندی های مردمش را رفع کند، ندارد زیرا آنها تمام چیزها را به مادیات خلاصه می کنند در حالیکه  نیازاصلی انسان ها به معنویات است.

به باور خانم احمدی؛ جامعه غرب به عشق، علاقه و احترام به خانواده نیاز شدید دارند که در آن جا موجود نیست اما درجوامع اسلامی اینها یک اصل است و وجود دارد.

این کارشناس علوم اسلامی، ضمن بیان اینکه علت پیشرفت غرب در عرصه فناوری و تکنالوژی مدیون دانشمندانش است نه به رقاصه ها و آواز خوان هایش گفت: بدبختی مردم ما از جای شروع شده است که فکر می کنند با پوشیدن لباس غرب و برهنه گی و الگو گیری از رقاصه های آنها، پیشرفت می نمایند.

وی نقش و جایگاه شبکه های حمایت از زنان و دختران را در ترویج فرهنگ غرب در کشور پر رنگ بیان کرد و گفت : این شبکه ها در اصل تحت عنوان شعارهای حقوق بشری برای نابودی ارزش های دین و فرهنگ کشور کار می کنند و در صدد نابودی فرهنگ اصیل مردم ما هستند.

به این باور این فعال فرهنگی، شبکه های حمایت از زنان با سر دادن شعارهای مانند برابری حقوق زنان در جامعه، گرفتن حقوق پایمال شده ای آنها و نیز و فراهم کردن زمینه تحصیل به این قشر، در اصل؛ باور، عفت و حیا را از زنان کشور گرفته اند.

وی علت تحت تاثیر قرار گرفتن بانوان را عدم آگاهی  و نیز پایان بودن سطح سواد آنها بیان کرد.

خانم احمدی هم چنان در مورد فعالیت بانوان در رسانه ها اشاره نمود و گفت: در هیچ جای اسلام نگفته است که بانوان در بیرون از خانه کار کرده نمی توانند بلکه آنها می توانند با رعایت حجاب شرعی و حفظ ارزش های دینی فعالیت نمایند.

مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا در مورد تهاجمات فرهنگ غرب خاطر نشان ساخت: ما در عصر تکنالوژی به سر می بریم که فرهنگ سایر کشور ها توسط تکنالوژی وارد کشور می شود.

نامبرده افزود: در یک کشور تبادل فرهنگی خوب است اما نباید این تبادل به ارزش ها و باورهای دینی و عرف جامعه صدمه بزند و تبدیل به تهاجم فرهنگی گردد.

در ادامه سید حسن حبیبی کارشناس اشتراک کننده در این گفتمان به موضوعات مورد بحث گفتمان پرداخت و گفت: وقتی ما بحث سنت را مطرح می کنیم در اصل برداشت های نادرست از این سنت صورت گرفته است و نیز بعضی از خرافات در این سنت جا پیدا کرده که هیچ پیوند با دین ندارد.

وی تصریح کرد: لازم است که اول ما معرفت از سنت خود پیدا نماییم که چرا سنت ما با مدرنیته امروز در تقابل قرار گرفته است.

این کارشناس مسایل اجتماعی علاوه کرد: ما فعلا در عصر زندگی می کنیم  که در اثرپیشرفت تکنالوژی و نوآوری ها، بعضی از مفاهیم با عناوین دموکراسی، حقوق زنان و آزادی بیان شکل گرفته است که همه تشنه به این ها اند.

به باور آقای حبیبی بلند بردن سطح آگاهی جامعه از طریق رسانه های رسالت مدار، راه اندازی گفتمان ها در سطح ملی و نیزتبلیغات علما و توجه فعالان فرهنگی در این زمینه، می تواند اذعان جامعه را به سوی استفاده درست از این مفاهیم شکل دهد.

وی هم چنان گفت: به باور شماری از مردم، فرهنگ غرب کرامت مدار است که حقوق همه را در نظر گرفته است اما در اصل بی عدالتی های اجتماعی که نمونه آن موجودیت زندان های بزرگ و نیز موجودیت خشونت های که برعلیه زنان در آن جوامع وجود دارد از جمله موارد است که هیچ گاه از طریق رسانه ها منعکس نمی شود.

به گفته ای حبیبی در اصل قوانین اسلامی است که عدالت اجتماعی را در نظر گرفته و حقوق همه را برای شان تعیین کرده است.

نامبرده اذعان داشت: هر قدرما بدون مطالعه به سوی تهاجمات نزدیک تر شویم در اصل شیرازه نظام خانواده که اسلام بالای آن تاکید فراوان کرده است، از هم می پاشد و به سوی یک آینده تاریک در حرکت خواهیم بود.

وی شماری از رسانه ها و نهاد ها را عامل اصلی  ترویج فرهنگ غرب در کشور بیان کرد و گفت : شماری از رسانه ها و سازمان های که از طرف مرزهای بیرون حمایت می شوند، فرهنگ همانجا را در کشور ترویج می کنند.

به باور این کارشناس، نبود تولیدات فرهنگی و نیزنبود نظارت از رسانه ها توسط وزارت اطلاعات و فرهنگی از علت های دیگری ترویج فرهنگ کشورهای غربی در کشوراست.

گفتنی است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سوالات دانشجویان توسط کارشناسان از دیگر برنامه های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>